סיקור מקיף

קפלר גילה חמישה כוכבי לכת חדשים מחוץ למערכת השמש

“הגילויים הללו מראים לנו כי המכשירים המדעיים עובדים היטב” אמר ויליאם בורוקי ממרכז החלל איימס של נאס”א בקליפורניה. “העדויות הן שקפלר יענה על כל המטרות המדעיות שהיצבנו בפניו”

איור אמן של טלסקופ החלל קפלר שתוכנן לאתר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.
איור אמן של טלסקופ החלל קפלר שתוכנן לאתר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.
טלסקופ החלל קפלר של נאס”א המתוכנן לגלות כוכבי לכת בגודל של כדור הארץ באיזורי החיים הסובבים כוכבים הדומים לשמש, גילה את חמשת כוכבי הלכת הראשונים שלו.

כוכבי הלכת מכונים קפלר 4b, 5b, 6b, 7b ו-8b, וההכרזה עליהם נמסרה ביום שני, 4 בינואר בידי חברי הצוות המדעי של קפלר במהלך תדרוך עיתונאים במפגש האגודה האסטרונומית האמריקנית בוושינגטון.

“הגילויים הללו מראים לנו כי המכשירים המדעיים עובדים היטב” אמר ויליאם בורוקי ממרכז החלל איימס של נאס”א בקליפורניה. בורוקי הוא החוקר הראשי של המשימה. “העדויות הן שקפלר יענה על כל המטרות המדעיות שהיצבנו בפניו” אמר.

כל חמשת כוכבי הלכת גדולים מכדור הארץ, והם מסוג המכונה “צדקים חמים” בשל המסה הגדולה שלהם והטמפרטורה הגבוהה. כוכבי הלכת החדשים משתרעים מגודל דומה לזה של נפטון ועד לגדולים מצדק. הם מקיפים את השמשות שלהם בין 3.3 ל-4.9 ימים. הטמפרטורות המשוערות על פניהם מגיעה ל-1,000-1,300 מעלות צלזיוס, יותר חם מלבה מותכת והרבה יותר מדי חם עבור החיים כפי שאנו מכירים אותם.

“מאוד מרגש לראות את הגילויים הראשונים של קפלר יוצאים מתוך קו ההרכבה”, אומר ג'ון מורס, מנהל חטיבת האסטרופיסיקה במטה נאס”א בוושינגטון. “ציפינו לכך שצדקים חמים יהיו הראשונים שקפלר יוכל לאתר. זו רק שאלה של זמן לפני שתצפיות נוספות של קפלר יובילו לכוכבי לכת קטנים בעלי מסלולים ארוכים יותר, ואנו מתקרבים יותר ויותר לתאום הראשון של כדור הארץ.”

טלסקופ החלל קפלר שוגר ב-6 במארס 2009 מקייפ קנוורל והוא אמור לצפות בו זמנית בלמעלה מ-150 אלף כוכבים. המכשירים המדעיים של קפלר- בעיקר פוטומטרים כבר מדדו מאות חתימות של כוכבי לכת ונתונים אלה נחקרים כעת.

קפלר מחפש את כוכבי הלכת בשיטת הליקוי – שיעור עמעום אור הכוכב כאשר כוכב הלכת עובר לפניו כפי שהדבר נראה מכדור הארץ. חסימת אור הכוכב נעשית באורח תקופתי. גודל כוכב הלכת יכול להמדד באמצעות מדידת עוצמת העמעום. את מידות החום ניתן להעריך לפי מאפייני כוכב הלכת ומשך הקפתו את הכוכב.

בעוד רבות מהחתימות עד כה הן קרוב לודאי משהו שאינו כוכב לכת, כגון כוכבים קטנים המקיפים כוכבים גדולים יותר, תצפיות קרקעיות אישרו את קיומם של חמשת כוכבי הלכת הללו. הגילוי מבוסס על איסוף נתונים מששה שבועות תצפית מאז החלה הפעילות המדעית של הטלסקופ ב-12 במאי 2009

לידיעה באתר נאס”א

עוד בנושא באתר הידען

7 תגובות

 1. החידה הגדולה היא היקום. ובכל זאת מה מדהים יותר?

  היקום שקוף! אתה יכול להביט בכולו מבריאתו!

  כל גרמי השמיים מתרחקים זה מזה. ומאיצים! כאילו מישהו
  מגביר לחץ על דוושת הגז מזה 15 מיליארד שנים!!!

  וקצת כבוד לכדור הארץ:
  החיים בכדור הארץ הם ארוע שולי וזניח של היקום!!

 2. שימי
  על מנת לאתר כוכב לכת צריך לזהות (לפחות) פעמיים מעבר של כוכב הלכת ביננו לבין השמש אותה הוא מקיף. לכן על מנת לגלות תאום "כדור ארץ" נצטרך לחכות עוד שנה פחות או יותר עד שניתן יהיה לגלות כוכבי לכת ב"אזור החיים".
  ייתכן אבל שקפלר יוכל לגלות כוכבי לכת קטנים במסלולים הקרובים לשמשות שלהם. כוכבי לכת כאלה (במידה והם קיימים) ניתן יהיה לגלות תוך מספר חודשים.

 3. ידיעה משמחת מאוד שיהיה להם בהצלחה
  שאומרים שקרובים לגילוי תאום של כדור הארץ,על איזו תקופת זמן מדברים? חודשים?שנים?עשור?

 4. כל הכבוד, אני מקווה שיצליחו למצוא כוכב לכת דומה לכדור הארץ בקרוב.

 5. מרגש. רק כדאי אולי לתקן את הכותרת, כי כשראיתי אותה שפשפתי את עיני בתדהמה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן