סיקור מקיף

הכתמים האדומים של צדק בדרך להתאחד

הסופות הגדולות במערכת השמש, הידועות ככתמים הגדולים של צדק, מתאחדים

שלושת הכתמים בצילום של נאסא. מימין הכתם האדום הגדול, למטה הכתם הקטן ומשמאל הכתם הצעיר
שלושת הכתמים בצילום של נאסא. מימין הכתם האדום הגדול, למטה הכתם הקטן ומשמאל הכתם הצעיר

צילומים מרהיבים של טלסקופ החלל האבל חושפים תופעות חסרות תקדים באטמוספרה של גדול כוכבי הלכת במערכת השמש, הכתם האדום הצעיר חולף דרך הכתם האדום הגדול.

הכתם האדום הצעיר נוצר בתחילת 2006 כאשר סופה לבנה התחזקה והפכה לאדומה, זאת לעומת הכתם האדום הגדול שמשתולל כבר מאות שנים. זו הפעם השנייה שהכתם הצעיר עובר ליד אחיו הגדול, אך עד כה לא נצפה מיזוג של שלוש סופות.

החוקרים יצרו תמונה שמדגימה את תנועת שלושת הכתמים בתאריכים 15 במאי, 28 ביוני ו-8 ביולי 2008. כל התמונות צולמו בצבעים מקוריים על ידי המצלמה הפלנטרית של האבל ושולבו לתמונה אחת על מנת להמחיש את השתלשלות העניינים.

על פי התמונה ניתן לראות כי הכתם האדום הצעיר מגיע ממערב, חוצה דרך אחיו הגדול מדרום ויוצא ממזרח לו. אסטרונומים חובבים אישרו את התצפיות של נאס"א ודיווחו כי הכתם הצעיר יצא מעוות ואיבד את צבעו האדום.

כרונולוגיית התהליך בחודשים מאי-יולי 2008
כרונולוגיית התהליך בחודשים מאי-יולי 2008

על פי התחזיות, הכתם האדום הגדול ימשוך את הכתם הצעיר ויבלע אותוו לתמיד. תהליך זה הוא לא חריג, מדובר בתהליך טבעי שמתרחש כבר לפחות 150 שנה.

הכתם הגדול נחקר משנת 1830 למרות שהוא התגלה כבר לפני מאות שנים. טלסקופ החלל האבל, המופעל על ידי סוכנות החלל האמריקאית וסוכנות החלל האירופאית, תרם תרומה משמעותית לחקר הכתמים ומדי פעם הוא חושף תגליות חדשות אודות האטמוספרה המורכבת של צדק.

להודעת חוקרי מרכז האבל

3 תגובות

  1. הכותרת אומרת שהכתמים האדומים התאחדו, ובטקסט כתוב שהכתם הצעיר התאחד עם הגדול ויצא מהצד השני, ושתוך זמן קצר הוא ימשך חזרה לכתם הכדול ויעלם לעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן