נמצא צדיק אחד בסדום ומיד נצלב

המקרה של ג'ון הנטסמן מוכיח שאם אדם תומך במדע, הוא אינו יכול לעבור עוד את מחסום הבחירות הפנימיות של המפלגה הרפובליקנית. פרופ' פול קרוגמן נבעת מהמחשבה שבראש האומה החשובה בעולם יעמוד אדם המתנגד למדע כאידאולוגיה

ג'ון הנטסמן. תמונה מתקופת היותו שגריר ארהחשבתי שרק אני חטפתי חום כאשר זפזפתי בין הערוצים ששידרו קטעים מעימות בין המועמדים הראשוניים לקרב על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות, כאשר כל אחד הטיח בשני כמה הוא התנגד יותר ממשנהו לחקיקה ירוקה ואלו שהיו מושלים סיפרו בגאווה איך מנעו מיחזור, הגבלה על ייצור החשמל ועשו ככל יכולתם כדי למתן את מה שהם מכנים פגיעה בכלכלה כתוצאה מכך.
אחדים מהם, כמו המועמד המוביל, מושל טקסס ריק פרי (ההוא מיום התפילה להבאת גשם), אף מתגאים בהתנגדותם לאבולוציה.
מסתבר שיש צדיק אחד בסדום, שמו ג'ון האנטסמן, שהיה מושל יוטה מטעם המפלגה הרפובליקנית ומונה על ידי הנשיא אובמה דווקא, לתפקיד שגריר ארה"ב בסין, תפקיד ממנו חזר לאחרונה כדי להתמודד על הנשיאות. ואולם מסתבר שהקריירה שלו כמועמד לנשיאות קצרה במיוחד. הסיבה, בניגוד לפרי, ולמועמדת בולטת אחרת – חברת הקונגרס מישל בקמן, שהצליחה להגביל בחקיקה את שיטת המכסות להגבלת פליטות פחמן, הנטסמן אמר במפורש שהתחממות כדור הארץ מעשה ידי אדם היא עובדה, וכי מקובלת עליו דעתם של 98% מהמדענים, וכן אמר שהאבולוציה הינה עובדה, ושחבל שהמפלגה הרפובליקנית מצטיירת כמפלגה אנטי מדעית במוצהר.
כבר היו לנו נשיאים שהיו אסון למדע, בפרט הנשיא בוש הבן שחתם מיד עם כניסתו על צו האוסר מימון ממשלתי למחקרים בתחום תאי הגזע, ובכך גזר את ארה"ב לפיגור אחרי אנגליה, סינגפור וישראל. אבל מסתבר שזו לא תקלה, אלא סימפטום של המפלגה הרפובליקני. אנשי פוקס צלבו כמובן את הנטסמן כפי שניתן לראות בסרטון המצורף במאמר באתר MEDIA MATTERS: "איך הוא מעז לתמוך בהתחממות, כי אז הוא גם צריך לתמוך בשיטת המכסות ובהגדלת ההוצאות על ייצור האנרגיה."

לא רק אני התרגזתי מהאמירה הזו, גם פול קרוגמן, חתן פרס נובל לכלכלה שנודע לאחרונה בדעותיו החריגות באשר לפתרון המשבר הכלכלי העולמי. במאמר בניו יורק טיימס ב-28 באוגוסט 2011, כותב קרוגמן בין היתר: "בעוד כמה שנים, עלולה האומה הגדולה ביותר בתבל למצוא עצצמה נלשטת בידי מפלגה הנוקטת בקו אנטי מדעי אגרסיבי, ולמעשה קו כנגד הידע. בזמנים של אתגרים קריטיים – סביבתיים כלכליים ואחרים – זה היבט מפחיד ביותר."

קרוגמן גם מותח ביקורת על מיט רומני, שנחשב לאחד המועמדים המובילים, לשעבר מושל המדינה הנאורה מסצ'וסטס, שהביע בעבר את דעתו שתומכת בעובדות המדעיות באשר להתחממות כדור הארץ ובעימות הוא נשמע לא בטוח. "אנו יודעים מהי הסיבה להעדר השכנוע הפתאומי של רומני. לפי משאל דעת קהל, רק 21% מהמצביעים הרפובליקנים באיווה (המדינה שבה מתקיימות הבחירות הפנימיות בפעם הראשונה, ולכן חשיבותה על אף היותה קטנה א.ב.) מאמינים בהתחממות הגלובלית (ורק 35% מאמינים באבולוציה). בתוך המפלגה הרפובליקנית, בורות מכוונת הפכה לנייר הלקמוס עבור מועמדים, כזו שרומני רוצה לעבור בכל מחיר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

  1. ושוב כדי להזכיר לכם עד כמה ברק חוסיין אובמה הוא אוהד של מסוימת, סובלנית הרבה פחות מהנצרות:

  2. מה שלא צוין בכתבה הוא שהמועמדים הדמוקרטיים גורמים לכל אלה להיראות כמו אדריכלים בCERN. עדיף לארה"ב שאריה דרעי יהיה הנשיא שלהם מאשר ברק חוסיין אובמה ודומיו ה"דמוקרטיים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן