סיקור מקיף

איינשטיין הרוס

בכירי הפיסיקאים בישראל נדהמו לגלות כי בבחינת הבגרות האחרונה בפיסיקה מופיע הפרק "פיסיקה ביהדות" המנסה לכופף את המדע לטובת המסורת היהודית. אחרי שהשתכנעו שלא מדובר במתיחה הם מגדירים את השאלות כהבל הבלים, בורות מביכה, התעללות במדע ובתלמידים ומתן דריסת רגל  לדת בשיעורי המדע

28.6.2002
מאת: אוריה שביט
פרופ' משה משה, מרצה בפקולטה לפיסיקה בטכניון, לא האמין למראה עיניו כשעיין בפרק "פיסיקה במקורות יהודיים" המופיע בבחינת הבגרות בפיסיקה. "אם הייתי רואה בחינת בגרות כזו אצל הטליבאן באפגניסטאן, הייתי אומר שאפשר להאמין עליהם", הוא אומר. "אנחנו חושבים על מדינת ישראל כעל מדינה מודרנית, בין הטובות בעולם במדעים -ופתאום אנחנו נתקלים בבחינת בגרות מביכה כזו, שיוצאת ממשרד החינוך. הבאתי את הבחינה לקפטריה של הטכניון, הראיתי אותה לחברים, והם אמרו שזה לא יכול להיות. בהתכתבויות באינטרנט אנשים היו בטוחים שזו מתיחה".

פרופ' משה לא היה היחיד שהתקומם למראה עיניו. פיסיקאים לא מעטים בקהילה המדעית נסערו השבוע בעקבות הפרסום במוסף "הארץ" על הפרק הדתי בבחינת הבגרות בפיסיקה (חמש יחידות). כמה מבכירי הפיסיקאים והאסטרופיסיקאים שעיינו בבחינה מצאו בה טעויות עובדתיות "מבישות ומבזות", ערבוב פסול בין דת לבין מדע, והדים להשקפות פונדמנטליסטיות נוצריות.

"מה שמשרד החינוך עשה בבחינה הזו מביש, זו התעללות רוחנית בילדים", אומר פרופ' אליה ליבוביץ' מאוניברסיטת ת"א. "צריך לערב את המועצה לשלום הילד בעניין. יש בבחינה הבלים מוחלטים. המגמה של הבחינה היא להראות שאין סתירה בין דת למדע, וזה הביא להצגת שאלות שבינן לבין פיסיקה אין שום קשר".

2 תגובות

  1. מר אוריה
    ומדוע לא הוספת את תגובת משרד החינוך, דוגמא לטעויות העובדתיות עליהן מדברים המדענים, או לפחות הסבר מדוע לא יכלת לספק את המידע הזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן