סיקור מקיף

ג’ון הריסון, הכרונומטר ומסעו השני של ג’יימס קוק, 1772 – 1775

ככל הנראה הסיבה לכך שקוו האורך 0 נקבע בגריניץ’ שבלונדון נובעת מכך שאניות הצי הבריטי, שהיה הגדול בעולם, השתמשו בנקודה זו כייחוס, והפכו אותה לתקן עולמי, בזכותו של קוק

קפטן ג'יימס קוק. מתוך ויקיפדיה
קפטן ג’יימס קוק. מתוך ויקיפדיה

כתב אודי לם

הכתבה התפרסמה בתאריך17/10/2014

השבוע לפני 240 שנה גילתה משלחתו של רב החובל וחוקר האוקיינוסים הבריטי ג’יימס קוק את האי נורפוק שנמצא בין חופי אוסטרליה לניו זילנד. הגילוי נעשה במהלך מסעו השני של קוק לחקר האוקיינוסים ומיפוי העולם, שבו נעשה לראשונה שימוש בכרונומטר כמכשיר לניווט ימי.

אחת הבעיות העיקריות בניווט ימי, במשך מאות השנים שחלפו מאז החלו הימאים האירופים להפליג בים הפתוח (למעשה מאז תקופתו של קולומבוס) הייתה קביעת קו האורך בו הם נמצאים. להבדיל מקוו הרוחב, אותו ידעו לקבוע לפי גובה השמש בשמיים בשעות היום, כדי לקבוע את קו האורך השתמשו עד לאותה תקופה במספר שיטות שלא היו מדויקות: מדידת מהירות הספינה וכיוון תנועתה, וכן מדידת מיקומי הכוכבים בתאריכים שונים. אולם המדידות האסטרונומיות בשנים ההן לא היו טובות מספיק כדי לתת את הדיוק הנדרש.

ג’ון הריסון, יצרן שעונים מיורקשייר (חבל הארץ שבו נולד גם קוק) היה הראשון שפיתח כרונומטר מדויק שעמד בדרישותיה של “ועדת קו האורך” שמונתה כדי למצוא פתרון לבעיית הניווט. ההמצאה התבססה על רעיון פשוט: כיוון שהשעה המקומית בכל מקום על ידי כדור הארץ משתנה לפי קוו האורך, אפשר להשתמש בשני שעונים מדויקים: הראשון מראה את השעה בנמל המוצא של האנייה (או בנקודת ייחוס מוסכמת) ואילו השני מכוון בכל יום ע”י צוות הספינה (בדרך כלל ניתנה סמכות זו רק לרב החובל או לסגנו) בשעת הצהריים, כאשר השמש נמצאת בשיא הגובה. מכפלת הפרש הזמנים בין השעונים ב – 15 מעלות (כל שעה של תזוזה בשעון שווה לשינוי כזה) תתן את הפרש קוו האורך מנקודת הייחוס.

ג’יימס קוק היה הראשון שנתן אמון בהמצאה החדשה, אולי משום שהוא והריסון נולדו באותו אזור, רחוק מעיר הבירה והתפיסה השמרנית של האדמירליות הבריטית. בעקבות הצלחתו של קוק הוכנס הכרונומטר לשימוש בכל אניות הצי הבריטי, והיה לאחת מסיבות הצלחתה של בריטניה בחקר העולם והקמת האימפריה. דרך אגב, זו ככל הנראה הסיבה לכך שקוו האורך 0 נקבע בגריניץ’ שבלונדון – כאשר אניות הצי הבריטי, שהיה הגדול בעולם, השתמשו בנקודה זו כייחוס, והפכו אותה לתקן עולמי.

 

 

באותו הנושא באתר הידען:

הקללה שהפכה לברכה – על האסון של איי סילי

המבוא לספר: הכל לפי מידה, המסע בן שבע השנים ששינה את העולם מאת: קן אלדר

הרחבות בויקיפדיה

2 תגובות

 1. כדאי לציין ש-2 מעבורות חלל נקראו על שמן של שתיים מספינותיו של קוק – הדיסקברי והאנדבר.
  בנוסף, מפות שצייר קוק היו בשימוש עד אחרי מלחמת העולם השנייה.

 2. טוב שהכותרת כתבה “שעון פשוט יחסית….”
  השעון לא היה פשוט כלל וכלל, וג’ון הריסון עבד עליו הרבה מאד
  ושכלל אותו עד לדרגת דיוק מכסימלית וליציבות מדהימה
  גם בתנאי סערה וגם בתנאי טמפרטורה משתנה.
  וזה היה מפעל חייו.
  ההשג שייך לג’ון הריסון שפתח את השעון.
  ג’יימס קוק עם כל הכבוד הראוי לו כמגלה ארצות,
  במקרה הזה היה רק משתמש טוב של ההמצאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן