סיקור מקיף

אותר העצם שפגע בתחנת החלל -רסיס של פסולת חללית

דיירי תחנת החלל שמעו ביום רביעי רעש של פגיעה בתחנה * לא אותר נזק

חתיכה קטנה של זבל חללי התנגשה בדופן תחנת החלל הבינלאומית ביום רביעי, לא גרמה לנזק, אך הבהילה את שני הדיירים של התחנה ברעש מעיכה מתכתי. מסר הבוקר בכיר בסוכנות החלל הרוסית, לאחר שבמשך יומיים הכחישו הרוסים את טענת ההתנגשות ואמרו כי הקול נבע מאחד המכשירים בתוך החללית.
הבכירים אומרים כי האסטרונאוט האמריקני מייקל פואל ועמיתו הקוסמונאוט הרוסי אלכסנדר קלארי בטוחים למרות התקלה, שלא נראה כי פגעה בתחנה ובתוכניותיהם לחגוג את חג ההודיה.
דובר כוחות החלל הרוסיים, זרוע של צבא רוסיה העוקב אחר הלווינים הרוסיים אך גם עוקב אחר תחנת החלל, אומר כי התחנה התנגשה ברסיס פסולת חללית.
הדובר, שביקש מסוכנות הידיעות איי.פי שלא לזהותו, אמר כי כוחות החלל איתרו עצם שטס בצמוד למסלול התחנה וקבעו כי מדובר בעצם כה קטן שלא עלול לגרום נזק לתחנה.
פואל אמר כי הוא שמע משהו ש"נשמע כמו שמישהו מנסה לנפח ולכווץ קופסת שימורים מפח דק." הרעש ארך כשניה והוא אכן זוהה מיד על ידי פואל כפגיעה בתחנה.


רוסיה: הרעש המוזר שנשמע ביום רביעי בתחנת החלל לא היה תוצאת התנגשות חיצונית

28/11/2003

בכירים בסוכנות החלל הרוסית מחו ביום חמישי, 27/11/03 על הטענה לפיה חפץ כלשהו פגע בחלק החיצוני של תחנת החלל החיצונית ביום רביעי בבוקר. לדבריהם הקול המוזר מקורו באחד המכשירים שעל סיפון התחנה.
האסטרונאוט האמריקני מייקל פואל דיווח ביום רביעי בבוקר למרכז הבקרה כי שמע קול קצר של מעיכה כאילו משהו פגע בתחנה. בדיקות חיצוניות הראו כי לא נגרם נזק וכי הקול נובע ככל הנראה ממכשיר בתוך התחנה.
בדיקות נוספות מראות כי לא היתה שום התנגשות" אמר דובר מרכז הבקרה ליד מוסקווה. פואל וחברו לצוות הרוסי אלכסנדר קלארי סיימו את ארוחת הבוקר כאשר שמעו את הקול מהחלק האחורי של הרכיב הרוסי של התחנה, המאכלס את איזור השינה, המטבח והשירותים של הצוות.
"נשמע קול, דומה לזה של מעיכת קופסת שימורים. הוא ארך כשניה", אמר סרגי גורבנוב, דובר סוכנות החלל הרוסית ראסאביקוסמוס לתחנת הטלוויזיה NTV. "השתמשנו במצלמות חיצוניות והצוות בדק את האיזור החשוד מבפנים ולא נמצא כל נזק. הרעש קשור קרוב לודאי לסוג כלשהו של ציוד הנמצא בתוך התחנה."
סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס ציטטה את דובר סוכנות החלל כאומר כי הכקול עשוי היה לנבוע ממאוורר שכבר השמיע קולות כאלה בעבר.
ההצהרה האמריקנית לפיה מוניטורים פגומים של אוויר ומים על התחנה מסכנים את בטיחות הצוות והם כבר מלווים את פואל וקאלרי מאז החלו את משימתם בת 200 הימים לפני חודש.
הבכירים הרוסים דחו את הדאגות. רוסיה משגרת את כל השיגורים המאוישים ואת שיגורי המטען לתחנת החלל מאז אסון הקולומביה. לפני המשימה אמר פואל כי הוא הרגיש בטוח למרות הדאגות וכן אמר כי התחנה נמצאת "במצב מצוין".


דיירי תחנת החלל שמעו אתמול רעש של פגיעה בתחנה * לא אותר נזק

27/11/03
שני חברי הצוות של תחנת החל הבינלאומית דיווחו אתמול, יום ד', 26/11/03 על רעש פתאומי של מעיכת מתכת כאליו משהו פגע בחלק החיצוני של התחנה, ואולם בדיקות שנעשו עד כה לא הצליחו לאתר נזק. המקרה אירע בשעה 7:59 בבוקר שעון גריניץ' (09:59 שעון ישראל).
האסטרונאוט מייקל פואל מסר למרכז הבקרה של נאס"א שזה נשמע כאילו מישהו פגע בצד האחורי של הרכיב הרוסי של התחנה, שבו נמצאים חדרי השינה של הצוות, המטבח, השירותים וחדר הרחצה.
"זה נשמע כמו שמישהו מנסה להרחיב ולדחוס קופסת מתכת", אמר פואל למרכז הבקרה. "זה היה רע שנמשך כשניה. זה נשמע כמו פגיעה או משהו כזה." עמיתו הרוסי, אלכסנדר קאלרי, טוען כי לא שמע דבר.
דיווחים מלפני חודש מסרו כי כמה מומחים בנאס"א הזהירו כי מערכות ניטור הסביבה ומערכות תחזוקת הבריאות שעל התחנה הגיעו לנקודה שבה התחנה הופכת בלתי בטוחה עבור האסטרונאוטים. נאס"א נבחנת בנושא הבטיחות תחת מיקרוסקופ מאז אסון הקולומביה.
האסטרונאוטים, בסיוע צוות מהנדסים שעקב מן הקרקע השתמשו במצלמת הוידאו הנמצאת על קצה הזרוע הרובוטית באורך 17 מטרים של התחנה, כדי לבחון את הצד החיצוני של התחנה ממנו הגיע הקול, אך לא הצליחו לאתר נזק. "כל המערכות תקינות" אמר דובר נאס"א רוב נאביאס. "כל הנתונים מהאגף האמריקני ומהאגף הרוסי מראים כי כל המערכות פועלות באופן סדיר."
לפני שפואל וקלארי המריאו בחללית מדגם סויוז לשהות בת 200 ימים בתחנה, אמרו בכירי נאס"א שרק ציינו את השנה השלישית של איוש התחנה, כי התחנה נמצאת במצב סביר.
התחנה היא פרויקט משותף של נאס"א עם רוסיה, יפאן וקנדה, ועלות הקמתה מוערכת ב-95 מיליארד דולרים. היא אויישה לראשונה בשנת 2000 בתקווה שהיא תסמן את תחילת הנוכחות הקבועה של האדם בחלל.

לידיעה באתר החדשות של יאהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן