סיקור מקיף

ישראלים, יהודים וזכייה בפרסים בינלאומיים

לאחרונה התבשרנו על ארבעה זוכים יהודים נוספים שזכו בפרס בתחומי הרפואה, הכלכלה והפיזיקה. בנוסף לנובל גם בפרסים אחרים מעולם המדע שיעור הזוכים הישראלים והיהודים גבוה בצורה מרשימה

מטבע פרס נובל לכימיה. מקור: Adam Baker.
מטבע פרס נובל לכימיה. מקור: Adam Baker.

מאת שי שמש

חלקם היחסי של הישראלים בין זוכי פרס נובל, הוא מהגבוהים בעולם ביחס למספר התושבים. ב-70 שנות קיומה של מדינת ישראל זכו 12 ישראלים בפרס נובל, כולם ממוצא יהודי. ישראל היא המדינה בעלת מספר הזוכים השני בגובהו ביבשת אסיה, והיא מחזיקה בכ-28% מכלל הזכיות ביבשת. שנים עשר הזוכים מישראל מהווים קרוב ל-4% מכלל הזכיות – שיעור הגבוה במידה ניכרת מאחוזם היחסי של אזרחי מדינת ישראל באוכלוסיית העולם (0.1%). אולם, אף על פי שבישראל גר חלק גדול מהעם היהודי, שיעור זוכי פרס נובל היהודים שאינם ישראלים אף עולה בהרבה על שיעור זוכי פרס נובל מישראל.

בפרס הנובל הראשון בישראל זכה ש"י עגנון בשנת 1966 בתחום הספרות, בפרס האחרון זכו אריה ורשל ומיכאל לוויט בשנת 2013 בתחום הכימיה. בין לביו דן שכטמן גילה את הקוואזי גביש; דניאל כהנמן שילב תובנות מהמחקר הפסיכולוגי במדע הכלכלי; אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר גילו תהליך מחזורי שבו תא מאפשר פירוק חלבונים; ישראל אומן הפליא לחקור את תורת המשחקים; ועדה יונת תרמה להבנת מבנה ותפקיד הריבוזום.

חלוקת הזוכים הישראלים לפי נושאים:

כימיה: ששה זוכים מתוך 171, המהווים כ-4% מכלל הזוכים בתחום זה.

שלום: שלושה זוכי פרס נובל מתוך 103 המהווים כ-3% מכלל האנשים הזוכים בתחום זה. 129 קיבלו את הפרס מתוכם 26 ארגונים ו-103 אנשים.

כלכלה: שני זוכים בפרס נובל מתוך 76, המהווים כ-3% מכלל הזוכים בתחום זה.

ספרות: זוכה אחד בפרס נובל מתוך 112, המהוה כ-1% מכלל הזוכים בתחום זה.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, ישראל היא רק במקום ה-13 בעולם ביחס בין הזוכים בפרס לגודל האוכלוסייה, במקום הראשון עומדת שוודיה. ישראל היא במקום ה-16 במספר מוחלט של זוכים, במקום הראשון בהפרש ניכר עומדת ארה"ב, שם כשליש מהזוכים בפרס הם, איך לא,  יהודים. עם זאת יש לזכור שישראל קיימת רק 70 שנים מתוך 117 שנות קיומו של הפרס.

אם נרצה אולי למדוד את הפוטנציאל של מדינת ישראל, נוכל לקחת כמדד את סך הזוכים היהודים בכלל. 24% לערך מכלל הזוכים בעולם הם יהודים, יותר מפי מאה מחלקם באוכלוסיה, במאה ה-21 השיעור עלה ל 28.5%. רק לאחרונה התבשרנו על ארבעה יהודים נוספים שזכו בפרס בתחום הרפואה, הכלכלה והפיזיקה (מיכאל רוזבאש, בארי באיריש, ריצ'ארד ת'אלר וריינר וייס). תתפלאו לגלות שגם בפרסים נחשבים אחרים שיעורם של היהודים גבוה לא פחות.

נכון להיום זכו בנובל 201 איש אשר לפחות אחד מהוריהם היה יהודי. היהודי הראשון שזכה בפרס נובל היה אדולף פון באייר בשנת 1905, הוא זכה בפרס לכימיה על עבודתו על צבעים אורגניים ותרכובות הידרוארומטיות. 24% מכלל הזוכים האישיים בפרס היו יהודים, יותר מפי מאה מחלקם היחסי באוכלוסיה, נתון זה אינו כולל ארגונים זוכים. כאשר במאה ה-21 השיעור עלה ל-30%. לאחר סיום מלחמת העולם השנייה והקמת מדינת ישראל אחוז היהודים מבין הזוכים כמעט והוכפל. עובדה זו מדהימה במיוחד לאור השמדתם של שישה מיליון יהודים בשואה, ביניהם מדענים, סופרים וכלכלנים מן השורה הראשונה.

בפילוח לפי תחומים נמצא שכ-40% מכלל הזוכים בפרס לכלכלה הם יהודים, ביניהם ליאוניד הורביץ שמככב גם כזוכה בגיל המבוגר ביותר – 90. מספר היהודים הגבוה ביותר שקיבלו פרס נובל הוא בתחום הרפואה. בתחומי הרוח דווקא, שלום וספרות, שיעור הזוכים היהודים יורד ל 12%.

המדינה אשר לה יש את כמות הזוכים הגדולה ביותר היא ארה"ב. יותר משליש מבין האמריקאים זוכי הפרס, הם יהודים, אשר מהווים רק כ 1.7% מאוכלוסיית המדינה. מתוך חמישה מקרים בהם אב ובנו זכו שניהם בפרס נובל, שניים הם ממשפחות יהודיות, נילס ואגה בוהר וארתור ורוג'ר קורנברג. בשנת 2004 זכו לא פחות משבעה יהודים בפרס.

אם חשבתם שהרומן של היהודים הוא ייחודי לפרס נובל, אז היכונו להפתעה. שיעור הזוכים היהודים במדליית פילדס, פרס קיוטו ופרס טיורינג עומד בהתאמה מדהימה על 25% לכל אחד מהפרסים.

לא פחות מ 38% מזוכי המדליה הלאומית למדעים של ארה"ב היו יהודים, כך גם 42% מזוכי פרס בושר למתמטיקה וכ 50% מזוכי מדליית סטיל למפעל חיים באותו תחום. במדליית האקדמיה הצרפתית למדעים שיעור הזוכים היהודים הוא 53%, והרשימה ממשיכה. בתחום מדעי המחשב, שיעור הזוכים היהודים בששת הפרסים הנחשבים (טיורינג, שאנון, ניומן, גודל, קנלקיס, נבנלינה) נע בין 33% ל 56%. בפרס פוליצר לספרות ופרס קלארק לכלכלה שיעור הזוכים היהודים עומד על קרוב ל 60%. כמעט חצי מאלופי העולם בשחמט הינם יהודים, 20% מהמיליארדרים בארה"ב וכמות לא פרופורציונלית בתחומי התרבות, המוסיקה, קולנוע ותיאטרון.

אחרי שסקרנו את הסטטיסטיקה של הזוכים הרבים בפרסים, נזכיר ששיעורם של היהודים בתמהיל האנושי הולך ופוחת משנה לשנה. כיום היהודים מהווים לא יותר מ 0.2% מאוכלוסיית העולם. לסיכום, כבודם של הפרסים במקומו מונח, אך גולת הכותרת של ההצלחה היהודית בעת החדשה היא ללא ספק הקמתה ושגשוגה של מדינת ישראל.

מקורות

25 תגובות

 1. יוסף
  רוב גדול של היהודים שזכו בפרס נובל לא דתיים ולא למדו שום תלמוד או גמרא.

  אין שום סיבה לא לחשוב שהסיבה היא פשוט שילוב של גנטיקה ותרבות שמעריכה השכלה – וההשפעה ההדדית שלהם!

 2. להבדיל התפיסה הספרדית אינה חובבת "עוקר הרים" אלא "הר סיני" כלומר הסתמכות על הידע הקיים, אבל כרגיל אנשים מכילים בתוכם סתירות פנימיות וזה בסדר – גם המדע מכיל חדשנות פורצת דרך משולבת עם ידע קיים. למשל הרב עובדיה התנגד לפלפול כשלעצמו ונקרא "הר סיני" והוא אלוף הפלפולים – אמנם לא בגמרא אלא בהלכה. אינני מכיר רב אחר שהיה מצהיר שהאתיופים הם יהודים לכל דבר, שהיה מסוגל להוכיח זאת, ושהיו כולם מקבלים את פסיקתו ושלח את ביתו ליסד אוניברסיטה לנשים חרדיות. כמובן החילונים ואני בתוכם זוכרים אותו ממשפטים כמו תצאי בחוצה לשולמית אלוני.

 3. לימוד גמרא ופלפול – הגורמים שמעכבים את המדע כיום, יש להם להערכתי חלק בנושא קבלת פרסי נובל.
  כבר הראה הנובליסט פרופסור ישראל אומן שכל המסכתות בתלמוד ניתנות לניתוח לפי תורת המשחקים, כלומר רציונל הפלפול דומה לתורת המשחקים.
  לתורת המשחקים חלק גדול במדע של ימינו למשל בלמידה עמוקה- Generative adversary networks ול reinforcement learning. כלומר זו תפיסת לימוד מוצלחת.
  התפיסה האשכנזית שבה הפילפול כשלעצמו ועוצמתו היא מטרה – נקרא בתפיסה האשכנזית האורתודוכסית "עוקר הרים". יתרון זה אינו חזק כיום היות והמדע מציע זירת פלפול לכולם, ומשקלם של עמים אחרים במדע עולה. אם היהדות החילונית – זו שפתוחה לעולם, לא תחדש פניה, לא יהיה יתרון. להיפך – זה מצמיח גזענות, ותחושת עליונות שהם המתכון לכישלון.

 4. א
  הגנוטיפ לא משתנה בכזאת קלות…
  צריך להיות לחץ מוחשי על הפנוטיפ בכדי להשפיע במשהו על הגנוטיפ.

 5. בקשר לטענה שעפה באוויר בדיון כאילו ניתן לקבוע את רמת האינטליגנציה, ואף ליחס אותה לגורם גנטי, לפי מידת ההצלחה הכלכלית של חברה או מדינה.
  ראוי לציין שמדובר בשטויות, הערבים לדוגמה הובילו במשך שנים בהשכלה בפיתוח במתמטיקה ורפואה על אירופה. אם הסיבה להצלחה של חברה היו גנטים לא היינו רואים מהפכים כאלו.
  מה גם שהמוח הוא גמיש ביותר ויכול להיות מושפע כל כך מגורמים סביבתיים כך שגם אם יש גורמים גנטיים הם כנראה בטלים בשישים

 6. כשמסתכלים על גרף הזכיות של יהודים
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/f/f9/Jnpw.PNG

  עולה חשד לא מבוסס שבשנים 1983,1974,1956,1948 – יש ירידה חדה בגרף הזכיות בפרסי נובל ממוצע יהודי מקבילה למלחמות ישראל (+שנה) = אבל מלחמת ששת הימים לא גוררת ירידה חדה אלא מינורית.
  וכמובן ירידה בכמות הזוכים בזמן מלחמות העולם וביניהם.

  לעומת זאת מהפכת המידע (שדורשת בין השאר גישה מוגבלת למשאבים לשם פיתוחה) מקפיצה את הגרף.
  יכול להיות גם שהתופעה היא נסיבתית בלבד (אין ביסוס מחקרי)

 7. יריב
  מבלי להתעמק מדי בנושא – אני מניח שכן.
  הרי אתה, למשל, חי בסביבה שונה מזו של אחמד אבו מחמוד הבדואי, לא? 🙂

 8. להלן דעתי בנושא. קודם כל באירופה התנהלו כולם בגילדות של מקצועות, שאליהן לא התקבלו היהודים. למשל נגרים וחקלאים וכו. אלה היו המקצועות "הישנים" וליהודים היה קשה להכנס למקצועות הישנים. אבל למקצועות החדשים לא היתה אף גילדה כמעט שמנעה את היהודים להכנס אליהן לכן במקצועות החדשים כמו מורים בנקאים אנשי עסקים וכו היהודים פרחו. בנוסף אם נוצרי היה אדם מוצלח הוא מיד הפך לטופ שבטופ-… כומר, הלכו הגנים שלו ולא שרדו. לעומת זאת כשהיה יהודי מוצלח, מיד חיפשו לו שידוך, הבת של הרב או עסקן הקהילה וכמובן הגנים נישמרו. גם הפרעות ביהודים רק "הטיבו" עם הגנים של הנותרים כשבממוצע המוצלחים ביותר שרדו. לצערי כל זה מישתנה בישראל כאשר יש לנו שר חינוך הזוי שלא מאמין באבולוציה והוא וחבר מריעיו מעדיפים את ההדתה ואת טימטום אי לימוד מיקצועות הליבה. צר לי על ההתדרדרות המדעית בישראל שהיהודים בה, במקום להיות בטופ שבטופ, הם מוצלחים פחות מהיהודים במקומות רבים אחרים . עצוב.
  נא להגיב בעדינות
  יהודה

 9. יריב:
  "אם זה לא עניין גנטי, מה בכל זאת מסביר את הנתונים שמופיעים בכתבה?" – אם זה לא גנטי, אזי, העניין הוא סביבתי…

 10. היהודים תמיד היו מיעוט וכמיעוט הוא היה חייב ללמוד יותר ולעבוד יותר ….. כמו כן כל היהודים הטפשים לא קראו את המפה והומתו החכמים תמיד ברחו בזמן
  וכך אט אט התבצעה השבחה של היהודים…..

 11. זה לא נכון שהשחורים טובים בספורט יותר מהיהודים. עובדה, כמה פעמים מכבי תל אביב זכתה בגביע אירופה?

  אה..

  טוב –

  אם היהודים גנטית לא עולים על השחורים במנת המשכל, אז השחורים הם הגזע העליון גנטית, כיוון שאין ספק גבוהים חזקים וזריזים יותר מהיהודים. ולא רק השחורים.

  ומי שמטיל בכך ספק, שיסתכל במשחקי המונדיאל שנה הבאה, ויספור את היהודים המשחקים. אפשר לספור אותם על יד אצבעות יד אחת, אפילו על אצבע אחת.

  בעצם גם זה לא.

 12. מאיה, את מתארת עולם אוטופי שקיים רק בספרי מדע בדיוני. אני מצטער יש סיבה למה הם גוועים ברעב למרות מאות מיליארדי דולרים בתרומות מהמערב מאז סיום הקולוניזציה ,ולעומת זאת תראי איך סין,יפן ודרום קוריאה התקדמו מכלום לאימפריות ואיך דרום אפריקה וזימבאבווה מידרדרות מאז סיום האפרטהייד.
  שוב נכון זה עצוב ולא הוגן אבל אלה החיים והם לא הוגנים גם בטבע החזק מנצח. כן, יכול להיות שחור איינשטיין ולבן אוטיסט אבל פה מדברים על ממוצע סטטיסטי וזה מה שיוצא אם תרצי או לא, וכלום פרט להנדסה גנטית אולי לא יוכל לשנות זאת

 13. נוסטרדמוס,
  הכל טוב, יש הבדלים. אין לך שום דרך למדוד אותם בתנאים הקיימים. מי מפריע לשחורים ללמוד באפריקה? לא יודעת, אולי האובססיה שלהם קודם כל לא לגווע ברעב. כאשר נשים בכלל מורשות להניח את רגליהם באקדמיה רק בכמה עשרות שנים האחרונות וגם זה תוך כדי הפליה בלתי פוסקת, אתה לא יכול לשפוט את מנת המשכל שלהן (עוד פרמטר מומצא לפי קריטריונים גבריים לבנים) בצורה הוגנת כרגע.
  אגב, באופן מפתיע, אני בגדול מסכימה איתך: יש הבדלים. אבל ההבדלים האלה הם בין אנשים. והלימוד והיחס האישי צריך להיות אכן לכל אדם. כמו שעדיף לא להניח על אדם שחור שהוא טוב בכדורסל רק כי הוא שחור, כך עדיף גם לא להניח שהוא אדיוט. זה פשוט אינטרס אנושי. אתה מפספס ככה המון אופציות. ומעבר לזה, גם אם הוא נראה לך אדיוט, אולי שווה להבין במה הוא כן טוב. אני מימי עוד לא נתקלתי באדם שלא היה טוב בכלום ולא היה יכול להציע פרספקטיבה חדשה על כלום ולכן, בוא ניתן הזדמנות. גם לא חייבים לשפוט הכל בכלים הסטנדרטיים שלנו של מנת משכל ורק אם אתה טוב במדעים אז אתה שווה משהו.
  על אותו משקל, גם בוא לא ניכנס לאנשים לבחירות של עם מי לבלות את חייהם ועם מי לעשות ילדים.
  לי נשמע כמו עולם שהייתי רוצה לחיות בו. לך?

 14. פורקו דיו, אני לא גזען בגלל שאני לא שונא גזעים אחרים ולא מפחד מהם, מצד שני אני מודע להבדלים הפיזיים והמנטליים בין הגזעים לטוב ולרע ודווקא ההכרה בהבדלים יכולה להתחיל להוביל לשינוי כלשהו בשיטות למידה והוראה והתנהגות כמו גם ברפואה מותאמת , אבל לא בדרך של אפלייה כלפי האוכלוסייה היותר איטלגנטית . התעלמות מהבעיה לא תעלים אותה, וניסיונות לתקן אותה על חשבון מישהו אחר תוביל לאסון

 15. אחרת למה מורידים מאוד את הרמה לשחורים ולטינים ומקשים מאוד על האסיאתים והיהודים באוניברסיטאות בארה"ב? יצירת שיוויון בוח תוביל לאסון

 16. מאיה, מי מפלה את הערבים בארצות ערב? ואת השחורים באפריקה? מי מפריע להם ללמוד? אולי הסיבה האמיתית בגלל שרמת מנת המשכל שלהם נמוכה בהרבה? 65-70 לשחורים אפריקאים, 85 ללטינים וערבים, 100 ללבנים, 105 לאיסאתים כמו היפנים והקוריאנים ו 110 -115 ליהודים אשכנזים.

  פורקו דיו, אז תקרא למדע גזען, סורי עובדות מדעיות אין להן דעות קדומות, השחורים טובים בספורט פיזי מהלבנים או שגם את זה אתה מכחיש? זאת חשיבה רגרסיבית שתחזיר את האנושות לימי הביניים.

  רפאל, אתה צודק שכחתי לציין זאת, כי כמובן בניגוד לקשקוש הרגרסיבי יש הבדל בין המינים והגזעים אין דבר כזה שכולם שווים.

 17. וואו! איזה מטורף זה! זה כאילו יש יותר פרסים שרלוונטיים ללמידה בקרב אוכלוסיות שלומדות יותר ושמופלות פחות על ידי החברה החיצונית בכל הנוגע ללמידה. זה בטוח משהו גנטי….

 18. נוסטרדמוס אתה "בהחלט" לא קסנופוב ולא גזען. אולי תקרא את מה שכתבת שוב ותחליט שוב אם אתה לא גזען.
  אתה מנתח את השינויים העתידיים ועל סמך התוצאות העתידיות את קובע שזה בגלל התערבבות האשכנזים עם האוכלוסייה הלבנה בארה"ב והתערבבות האשכנזים עם האוכלוסייה המזרחית בישראל. להזכירך זה עדין לא קרה אבל לך יש כבר מסקנות שמבוססות על תפיסה של גזעית. אם זה לא גזען אז מה כן?
  אולי במקום לברוח מההגדרה של עצמך בתור גזען פשוט תלמד לקבל את עצמך? יהיה לך הרבה יותר טוב בחיים אם תקבל את עצמך כמו שאתה וגם לסביבה שלך יהיה יותר קל אם פשוט הם יכלו לקטלג אותה ללא התנגדות מצדך כפי שאתה אוהב לעשות לאחרים.

 19. אני לא קְסֵנוֹפוב ולא גזען אבל יש להדגיש במיוחד בגלל שזה מאמר סטטיסטי שרוב מוחלט מהזוכים היהודים הם ממוצא אשכנזי, לכן יש יותר זוכים בארה"ב בה יש כ 5 מיליון אשכנזים יהודים לעומת כ 2.5 מיליון אשכנזים יהודים בישראל. עובדות מדעיות לא משקרות ולא גזעניות או קסנופוביות.
  לצערי בעשרות השנים הבאות מספר הזוכים היהודי ילך וירד ויהיה ממוצע של האוכלוסייה הלבנה בארה"ב ופחות מכך אפילו בישראל וזאת בגלל ההתבוללות המהירה בארה"ב ובעצם היעלמות היהודים במיוחד האשכנזים (פרט לחרדים ,אבל הם לומדים רק תורה) וערבוב יהודים אשכנזים עם מזרחים בישראל. זאת אגב אחת הסיבות לירידה התלולה באקדמיה הישראלית כמו גם בגלל כמובן המגזר הערבי שנספר בסטטיסטיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן