סיקור מקיף

שלושה ניסויים ישראלים משוגרים היום לתחנת החלל בחללית פאלקון

השיגור צפוי הלילה (ב') בשעה 02:35 שעון ישראל, הניסויים צפויים להיערך בינואר.

צוות התלמידים מביה"ס במשגב, שהניסוי שלהם יבוצע בתחנת החלל הבינלאומית
צוות התלמידים מביה"ס במשגב, שהניסוי שלהם יבוצע בתחנת החלל הבינלאומית

חברת ספייס X מתכננת לשגר את הראשונה מתוך 12 משימות תפעוליות עבור נאס"א ובהם תעלה למעלה מ-300 ק"ג של אספקה לתחנת החלל הבינלאומית בשיגור הצפוי הלילה (8/10/2012) בשעה 02:35 שעון ישראל. השיגור יתבצע ממתחם השיגור 40 בתחנת חיל האוויר בכף קנוורל בפלורידה. החללית, הלא מאויישת תגיע לתחנת החלל כעבור כשלושה ימים.

בחללית האספקה גם ישוגרו ניסויים שיבוצעו בידי אנשי צוות התחנה, ובהם שלושה ניסויים ישראליים. ד"ר רז יצחקי טמיר, מנכ"ל NSL Satellites מוסר כי בין הניסויים שישיגרו בחללית הפרטית גם שלושה ניסויים של תלמידי תיכון משני בתי ספר בארץ.

"במהלך שנת הלימודים האחרונה עברו תלמידים בשלושה בתי ספר קורס ייחודי בנושא סביבת החלל, החיים בתחנת החלל כמו גם במורשתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון – אל"מ אילן רמון ז"ל. שלושת הניסויים נבחרו מתוך קבוצה של הצעות על ידי ועדה שהורכבה ממומחי חלל, מורים, תלמידים ומשפחותיהם.

חברת NSL Satellites מורכבת ממומחי חלל ועוסקת בפרויקטים הנדסיים וחינוכיים. הניסוי הינו חלק מגישת הPBL– Project Based Learning המאפשרת לתלמידים לפתור בעיות תוך כדי ביצוע למידה רב תחומית.

לדברי ד"ר יצחקי טמיר התועלת של הניסוי מעבר לתרומה המדעית שלו היא ההקניה של כישורי למידה וחקר בסביבה בה התשובות אינן ידועות מראש, כמו בחיים האמיתיים. "אנחנו רוצים שהתלמידים יסתכלו על החוויה הזו כעל החוויה הגדולה ביותר שזכורה להם משנת הלימודים, ועבור חלקם זו תהייה חוויה משנה ומעצבת חיים".

ניסוי הנבטת זרעים בחלל – בי"ס עתידים – חולון

הניסוי מבוצע על ידי תלמידי כיתות ז-ח בחטיבת הביניים עתידים. הניסוי הינו הנבטה של זרעי צנונית בתנאי מיקרו גרביטציה. הניסוי מורכב מזרעים המונחים על מצע נייר, ומבחנה מלאה במים. הזרעים והמבחנה מוכנים למבחנת סיליקון. הניסוי מתחיל כאשר האסטרונאוט שובר את המבחנה המלאה מים – בדומה לסטיק-לייט והמצע סופג את המים ומאפשר לזרעים להתחיל את התהליך.

הניסוי שנבחר הינו בעל חשיבות גדולה לטיסות מאויישות לחלל היות והוא מהווה נדבך ביצירת צמחייה שמאפשרת ייצור חמצן במסעות ארוכים לחלל. כמו כן הניסוי מאפשר לנו הצצה נדירה לחוכמה העצומה הגלומה בעולם הצמחים.

כאמור, הניסוי מתחלק לשניים. חלק אחד יבוצע בתחנת החלל, ויופעל על ידי אסטרונאוטים לפי הוראות שיועברו מהקבוצה. חלק שני יבוצע על הקרקע ויאפשר לנו להשוות את תוצאות הניסוי החללי לניסויים קרקעיים ובכך לבודד את השפעת הכבידה המופחתת על הניסוי.

ניסוי הכנת דבק אפוקסי – משגב

תוצאות הניסוי יאפשרו לבצע תיקונים עתידיים בתחנת החלל ובחלליות מאוישות במידה ואלה יפגעו על ידי מיקרו חלקיקים תוך כדי התנועה בחלל.

סמנכ"ל הנדסה בחברת אנ אס אל – מר דניאל רוקברגר אומר "תוצאות הניסוי עשויות להביא לשיפור התכונות הפיסיקליות של חומרים מרוכבים, דבר שלו שימושים רבים בתחומים רבים כגון תעופה, הנדסה אזרחית וכמובן חלל".

גידול תאים סרטניים בחלל – בית הספר אור – מטה יהודה

הניסוי נבחר על ידי תלמידי בית הספר אור שביישוב צור הדסה במטה יהודה. הניסוי מתמקד ביכולת תאים סרטניים להתפתח בתנאי מיקרו-כבידה בהשוואה להתפתחותם על פני כדור הארץ.

הניסוי שנבחר הינו בעל חשיבות גדולה לאדם. העלייה בתוחלת החיים מגדילה את החשיפה שלנו למחלת הסרטן. הצלחת הטיפול במחלה תלויה באופן ישיר במידת הכרותנו את היכולת שלה להתפתח בתנאים שונים.

במידה ונגלה כי התפתחות התאים הסרטניים בתנאי מיקרו גרביטציה הינה שונה מאשר על גבי כדור הארץ, יוכל הדבר לתת לחוקרים כוון מחקר נוסף במאבק המתמשך במחלה.

במסגרת העבודה של צוות החוקרים בהדסה נתגלה כי על מנת לבצע את הניסוי יש צורך בתנאים מיוחדים בתחנת החלל. תנאים אלה דורשים שימוש באינקובטור
שישמור על הניסוי בטמפרטורת גוף האדם במשך הטיסה כולה. על מנת לפתור זאת הוחלט לדחות את שיגור הניסוי לינואר 2013. אז ניתן יהיה לעשות שימוש באינקובטור שנמצא בתחנת החלל ושיהיה פנוי עבורנו בלבד.

ד"ר יצחקי טמיר מוסיף: "השיגור מבוצע בעזרת חברת NanoRacks לה יש הסכם לשיגור מטענים עם NASA "

4 תגובות

  1. יש חוסר עכביות קטן בכתבה: בכותרת רשום "שלושה ניסויים ישראלים", ובכתבה עצמה "ובהם ארבעה ניסויים ישראליים" ו"בין הניסויים שישיגרו בחללית הפרטית גם שלושה ניסויים של תלמידי תיכון", כך שכדאי לשנות את הכותרת לארבעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן