סיקור מקיף

הפשרה בסוגית הוריזון 2020: מוסדות בשטחים לא יקבלו כספים אירופים, אך אנשים המתגוררים בשטחים ועובדים באוניברסיטאות ישראליות יוכלו להשתתף

ההסכם התאפשר לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפקיע את הטיפול במשא ומתן ממשרד החוץ והעביר אותו לשרת המשפטים, ציפי לבני, שאף חתמה עליו מול שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון.

פרופ' יצחק בן ישראל וראש הממשלה בנימין נתניהו בסדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה ובטחון, 8 ביוני 2011
פרופ' יצחק בן ישראל וראש הממשלה בנימין נתניהו בסדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה ובטחון, 8 ביוני 2011

מדינת ישראל והאיחוד האירופי הגיעו אמש להסכם שיאפשר השתתפות ישראל בתוכנית המסגרת למו"פ מדעי הוריזון 2020. ההסכם, עליו חתמו הצדדים מבהיר שכל ישות ישראלית שפועלת בתחומי הקו הירוק תוכל להגיש בקשה למימון מהתוכנית, גם אם יש לה שלוחה בהתנחלויות. באשר לעצם מעמד ההתנחלויות והשתתפותן בתוכנית, הצדדים הסכימו למעשה שלא להסכים. כל אחד מהם יצרף להסכם נספח בו יביע את דבריו בנושא: האיחוד האירופי יכתוב שהוא יממש את מדיניותו, שאוסרת להקצות להן כספים, בעוד הממשלה תכתוב שהיא מתנגדת לעמדה האירופית או להנחיות כלשהן בעניין זה – בין אם משפטית או מדינית. הוסכם אף שייבחנו דרכים כדי לוודא שהכסף מ-Horizon 2020 לא יושקע בהתנחלויות בשום צורה.

ההסכם התאפשר לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפקיע את הטיפול במשא ומתן ממשרד החוץ והעביר אותו לשרת המשפטים, ציפי לבני, שאף חתמה עליו מול שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון.

שרי הממשלה סיכמו לקראת החתימה על ההסכם כי המדינה תפצה מתנחלים שייפגעו כתוצאה מהחרם האירופי. עם זאת, לדברי פרופ' יצחק בן ישראל יו"ר המולמו"פ, אמר בהתייחס לחשש שמא חוקרים באוניברסיטאות שבתוך הקו הירוק שמתגוררים בשכונות הנמצאות מעבר לקו הירוק: "הנוסח של הנספח שהאירופים יצרפו יחריג אותם בכך שהוא יעסוק במוסדות ולא באנשים. נכון שלא ייעשה שימוש בכסף שמגיע מההתנחלויות, נכון שאוניברסיטה שקיבלה כסף אירופי לא תוכל להשקיע אפילו אגורה בשטחים, אבל לא מדובר במתנחלים עצמם".

הוא לא מתרגש מהעובדה שמחיר ההשתתפות ב-Horizon 2020 גבוה בשיעור ניכר מעלותה של התוכנית הנוכחית. "אנחנו מקבלים בכל מקרה יותר ממה שאנחנו נותנים, ולכן המחיר הוא לא הנקודה העיקרית", הוסיף.

אתמול, לפני חתימת ההסכם, אמר פרופ' בן ישראל "אם Horizon 2020 לא תצא אל הפועל, המדע הישראלי יחזור עשרות שנים אחורה". היום הוא אומר כי ההסכם שנחתם מהווה "הקלה גדולה למדע הישראלי. כל מה שנשאר כעת הוא להתמקד במדע".

4 תגובות

  1. למישהו- כן, וגם שחכת לציין כל מיני תעמולות על אבולוציה, רמיזות שכדור הארץ הוא לכאורה בן יותר מ-5000 שנה ושאר פרופגנדות נגד לימודי נומרולוגיה וכוכבים. אם רק היה אפשר רק ליישר קצת את המדע והתאים אותו, רק כמה תיקונים קטנים…

  2. חבל על האתר שפעם היה מצוין ועסק רק במדע וכעת כנראה בגלל תרומות מגורמי שמאל חצי מנושאיו הם פרופוגנדה פוליטית מהשמאל נגד חרדים ,ישראל וציונים ותעמולה על התחממות גלובלית.

  3. חדשות טובות לנו וגם לארופאים, אגב לא היתה פה שום פשרה, הארופואים קבלו את כל מה שרצו וזאת זכותם לטוב ולרע,
    הם גם יכולים להלחיט לא לשתף פעולה עם מדינות שמתחילות באות י, אנחנו אפילו לא חלק מהאיחוד כך שאין לנו מה להלין.
    מנהגי הימין פיזרו עשן ומראות בכדי לרצות את מצבעים וליצור רושם שהיתה פה איזשהי התפשרות..

  4. מצב היפוטטי -שבו ישראל לא מתקבלת לתוכנית האירופית.אז המדינה היתה צריכה ליזום מחקרים ופרויקטים אם מדינות מתקדמות ,וכמובן גם להגדיל את התקצוב למחקר.כך שהמדע הישראלי לא חייב ללכת שנים רבות אחורה.אלה תיכנון אסטרטגי לתקופה ארוכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן