סיקור מקיף

ישראל התדרדרה מהמקום הראשון למקום ה-30 בדירוג הפרסומים המדעיים * סכנת הכחדה לחקר הפיזיקה הגרעינית

הדו"ח התלת שנתי של האקדמיה למדעים הוגש לוועדת המדע והטכנולוגיה וחושף פערים גדולים בהשקעה במדע ובמחקר מול מדינות העולם, סכנה להעלמות חקר הפיזיקה הגרעינית והדרדרות מהמקום ה-1 למקום ה-30 בדירוג הפרסומים המדעיים וסגירה בלתי נמנעת של חוגים למדעי הרוח – בין ממצאי הדו"ח. ממול הציגו נציגי האוצר והמועצה להשכלה גבוהה תוכנית תקציבית בת 12 מיליארד שקלים ל-6 שנים

דיון בוועדת המדע של הכנסת על מצב ההשכלה הגבוהה בישראל, 2/12/16. צילום: דוברות הוועדה

האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים הגישה אתמול (ב') לוועדת המדע והטכנולוגיה את "דוח מצב המדע בישראל" – תשע"ז / 2016. הדו"ח התלת שנתי המסכם את תמונת מצב המדע בישראל בגזרת התשתיות הלאומיות, מדעי הרוח והחברה, המחקר, האקדמיה ואוניברסיטאות.

בפתח הדיון ברך יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב את ד"ר מאיר צדוק, המנכ"ל היוצא של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ואף העניק לו שי על פועלו למען המדע הישראלי בכלל ושיתוף הפעולה עמו בוועדה בפרט.

ח"כ מקלב: "מדובר במסמך חשוב מאוד שמשקף את מה שקיים, מה אנחנו יכולים לעשות ומה צריך לעשות. המטרה היא העתיד, הדו"ח מצביע על הפער הקיים ומוכר לנו היטב בין היכולות וההון האנושי שיש לנו ובין היישום, ההשקעה והמשאבים שאנחנו מקצים עבור כך. יש פער גדול מאוד גם ביחס לצרכים שלנו וגם בהשוואה למקומות אחרים. גם המשבר במדעי הרוח אומר דרשני, תחום שכמעט נעלם. יש מה לעשות, צריך לעשות ותפקידנו לפעול".

פרופ' נילי כהן, נשיאת האקדמיה: "אנו רואים שיש הישגים אבל גם צרכים ופערים. במקביל לכתיבת הדוח ות"ת עמלה על התוכנית התקציבית ה-6 שנתית. התוכנית היא הישג למחקר. לעניין מדעי הרוח הם בנפשנו. לא יעלה על הדעת שתחומי מחקר מרכזיים של יהדות והכרת היסטוריה של מדינות שכנות יעלמו".

ח"כ יעל כהן פארן: "מצד אחד יש לנו הרבה זרים שאנחנו אוהבים לשזור לעצמנו אבל צריך לזכור שהם מבוססים על השקעות העבר. הדו"ח אולי לא מספיק תקיף, צריך להשקיע הרבה יותר כדי שיהיה המשך, אחרת לא יהיה מי שישב כאן בחדר, בטח לא במעמד הקיים היום. מדעי הרוח זה קטסטרופה, חייבים לפתור זאת, אם נאבד זאת אז איפה עם הספר?".

בהמשך הדיון הוצג הדו"ח על ידי אנשי פרופסור רשף טנא ממכון ויצמן שעמד בראש הוועדה שהכינה את הדו"ח.

המחברים הציגו הישגים רבים לאקדמיה הישראלית וחוקריה לאורך השנים, כולל שורת פרסים בכלל התחומים, שבמרכזם פרסי הנובל. בנוסף מסתמן גידול מרשים בהשתתפותן של נשים בלימודים לתארים מתקדמים.

מנגד הצביע הדו"ח על פערים ההולכים וגדלים בין מדינת ישראל ליתר מדינות העולם המתקדמות בכל הנוגע להשקעה בתחומי המדע והמחקר והתשתיות היקרות הנדרשות להם. בין היתר עולה מהדו"ח כי ישנה ההתבססות גבוה במיוחד בישראל (50 אחוזים) על שיתופי פעולה וכי ישנה האטה בגידול במספר הסטודנטים לתואר שלישי במשך כעשור.

עוד מצביע הדו"ח על ירידה דרסטית בהשקעה במחקר ופיתוח בהשכלה הגבוהה וכן על סכנה להעלמות חקר הפיזיקה הגרעינית בישראל שעה שבתוך 3 עשורים נותרו בישראל 5 אנשי סגל אקדמי בלבד, לעומת 40 אנשי סגל בשנות ה-80. בנוסף מציג הדו"ח ירידה מהמקום הראשון במספר הפרסומים המדעים לנפש בשנות ה-80, למקום ה-30 כיום וכן על ירידה באיכות הפרסומים הישראלים.

לדברי פרופ' טנא קיימים חוסרים בתשתיות לאומיות. "הוועדה הצביעה על הקושי שלנו במדינת ישראל להשיג כספים לרכישת ציוד יקר הנדרש במדעי הטבע, הנדסה רפואה ואפילו במדעי הרוח והחברה שמחירם 3-30 מיליון דולר ואשר נכנסים למסגרת המתקנים הגדולים שהמדינה אינה מממנת היום, דבר המחייב את החוקרים בתחומים הללו להשתמש בתשתיות בחו"ל. כדוגמה לכך סיפק פרופ' טנא את המחקר שלו הדורש מיקרוסקופ חדיש שעלותו 12 מיליון דולר המאפשר היום לראות כל אטום ואטום בגביש ולזהות מהו היסוד הכימי המדויק שרואים בתמונה , דבר החיוני למחקרים מתקדמים בננו טכנולוגיה. אין מיקרוסקופ כזה בארץ ואני נאלץ לבצע את המחקרים בחו"ל.

נושא חשוב נוסף הוא המחקר התרגומי – כלומר הפיכה של פיתוחים אקדמיים לישומים תעשייתיים (שנקרא עד כה מיסחור טכנולוגיות א.ב.) שלדבריו יש לעודדו. כדוגמה הוא סיפק את תרופת הקופקסון שפיתחו פרופ' רות ארנון ופרופ' מיכאל סלע שמוסחרה על ידי טבע ונמכרת במיליארדי דולרים לשנה, את מובילאיי שייסד פרופ' אמנון שעשוע מהאוניברסיטה העברית על בסיס המחקרים שלו והיום מובילה בעולם בתחום הרכב האוטונומי. "אם העברת ידע שנוצר באוניברסיטאות אורכת שנים ואף עשורים עד שהוא מבשיל לכדי מוצר, יש היום מחקר יישומי בהיקף גדול במכללות ואולם בעוד לאוניברסיטאות יש מספיק כספים כדי להקים חברות מיסחור, למכללות אין את היכולת הזו, וגם חברת רוזטה שהוקמה ביוזמה ממשלתית למנף את הטכנולוגיות המפותחות בכל המכללות, לא הצליחה להמריא, וזה חבל כי הידע שבמכללות הוא בשלב הרבה יותר קרוב ליישום."

בניית מסדי נתונים וביג דטה למדעי הרוח

בתחום מדעי הרוח מצביע הדו"ח על סכנה גדולה לעתיד מדעי הרוח, כאשר אין מנוס מהאחדת חלק מהתחומים בישראל. מתבקשת תמיכה ממשלתית תשתית מתודולוגית לצורך איסוף בסיסי נתונים גדולים על החברה והפוליטיקה בישראל; זאת באמצעות סקרים ומדדים קבועים ומתמשכים. מחקרי דעת קהל, ערכים חברתיים והשתתפות, מדד הדמוקרטיה ומדד אי־שוויון חברתי – INES Uמחקרים פוליטיים כמו מחקר הבחירות הישראלי. תחום חשוב המתפתח במהירות, שראוי להכלילו בתכנית, הוא הניצול המחקרי השיטתי של קבצי נתונים גדולים המתקבלים מפעילויות יום-יומיות של משתמשים מקרב הציבור במערכות אלקטרוניות, בכל תחומי החיים.

בצד ההמלצות קראה האקדמיה בתחום התשתיות לאומיות, להקים תוכנית למימון תשתיות מחקר מדעי שתיתן מענה בהיקף של עד 100 מיליון שקלים בשנה. כאשר הדגש הוא על ציוד מחקר בעלות גבוה במיוחד.

פרופסור טנא הציג כי בצד שיתופי הפעולה הבינלאומיים כי הקרן הדו לאומית כפי שהיא קיימת היום לא מאפשרת לישראל להגדיל את הקשרים עם החוקרים בארה"ב, וכך ממליץ הדו"ח להוסיף עד 16 מיליון דולר בשנה להרחבת קשרי המדע בין ישראל לארה"ב.

ח"כ מנואל טרכטנברג: "צריך גם בהעמקת הקשר עם האקדמיה בסין ובהודו שמשקיעות רבות בתחומי המדע והמחקר".

פרץ וזאן, מנכ"ל משרד המדע: "יש רצון גדול של ההודים להדק את השת"פים בכל התחומים המדעיים. יש לנו ביקוש עצום".

ח"כ מקלב: "אנחנו שומעים על 50 אחוז שיתופי פעולה בפרסומים מול החרמות של גורמים שונים באקדמיה, זו אמירה שהחרמות הללו לא ישפיעו על המחקר והמדע בישראל, המדע מדבר בשפה אחידה והפוליטיקה נמצאת בשוליים".

פרופסור בנימין גיגר, יו"ר הנהלת הקרן הלאומית למדע: "תקציב הקרן הוכפל והוא עומד על למעלה מ-600 מיליון ₪, במה שהוביל לקפיצה גדולה מאוד. ישנן תוכניות מיוחדות עם סין, הודו, קנדה ומדיניות נוספות. יחד עם זאת, בהשוואה לארה"ב ההשקעה שם היא פי 2".

ד"ר ליאת מעוז, סמנכ"ל אסטרטגיה בות"ת: "אחרי שנה של מו"מ אינטנסיבי עם האוצר, בספטמבר האחרון אושרה תוכנית 6 שנתית עם מבט קדימה. יתווספו 7 מיליארד ₪, כאשר התקציב בסוף התקופה יעמוד על 12 מיליארד ש"ח. מדובר בסכומים משמעותיים שניתן בעזרתם לתכנן קדימה. דבר בעל חשיבות עצומה".

שלמה פשקוס, אגף תקציבים במשרד האוצר: "האוצר רואה קשר מובהק בין ההשקעה באקדמיה ובין הצמיחה במשק. לצרכי המחקר הוקצו כשני מיליארד שקלים שנתיים על פני 6 שנים. לצד כך כל עוד האוניברסיטאות לא ימצאו רלוונטיות של התארים למדעי הרוח לשוק התעסוקה ולא רק להוראה, תמשיך הבריחה של סטודנטים".

המדען הראשי במשרד המדע, פרופסור אלכסנדר בליי: "אני מצטרף למודאגים ממצב התשתיות, מקבלי פרסי הנובל בעוד 30 שנה כבר צריכים לשבת במעבדות ואני לא בטוח שהמעבדות הקיימות מתאימות וראויות. לצד כך נשמח ליזום קרן משותפת עם האקדמיה לעידוד מדעי הרוח".

ד"ר מאיר צדוק, מנכ"ל האקדמיה היוצא: "אנחנו במערכת האקדמית צריכים רוח גבית, אנחנו לא יודעים להסתדר עם המערכת הפוליטית. העבודה שלנו היא מקצועית, אני רואה את תפקידי חברי הכנסת כשליחים לעניין זה".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "כותבי הדו"ח היו בלי ספק עדינים. אנחנו לא יכולים רק לנוח על זרי הפרסים וההכרה, אחרת נישאר בלי זה ובלי זה. עלינו להשקיע בתקציבים, בתשתיות ובהון האנושי. אנו מברכים על התוכנית ה-6 שנתית ומקווים שאנחנו הולכים לשנים טובות יותר. נקיים דיוני מעקב בשאיפה לתת את הגב הדרוש למדע ולמחקר".

להורדת הדוח המלא

29 תגובות

 1. רק הליכוד יחול להציל אותנו- בעזרת הקב"א והרב עובדיה ננצח את כל הגויים
  אם לא יהיה גרעין נזרוק עליהם פיסטוק זה
  כל הממבו גמבו של המדעני גרעין זה לא משנה- זה קטן ובכלל לא רואים את זה
  עזבו אוניבסיטה – נדל"ן זה הלהיט – קניונים ומגדלים לעשירים במקום חופים
  תחי מדינת ישראל- וכל מי שטוען אחרת הוא חמאסניק או יותר גרוע…שמאלן!!!

 2. למת המהלך
  (אולי רצוי שתתן לעצמך כינו עברי פשוט כדי שאפשר יהיה לפנות אליך בקלות?)
  אם תציע שכר התחלתי של 50,000 שקל לחודש – תקבל מיד את כל המוחות הצעירים במדינה. – וזה אומר אפס מאמרים של צעירים חדשים במדע ובכלל.
  הדבר הזה קורה לנגד עינינו. השכר שנותנות חברות ההיי טק הוא כזה ששואב אליו את מרבית המוחות החדשים.
  זה לא היה תמיד כך. כשהייתי צעיר, שכר עובדי ההיטק היה די גבוה יחסית לשוק, אך רק כמחצית מערכו כיום. (התחלתי בשכר של $1000 וזה גדל די מהר ל-3000$. היום 3000$ זה כמעט שכר התחלתי).

 3. אבי

  איך בדיוק אתה חושב שאנשים מופנים לכיוון תעשיה זו או אחרת?
  האם אתה מבין שבדרך זהה ניתן להפנות אותם לכיוון אי אלו תחומי מחקר אקדמי?
  ברור לך שמדובר בשאלה של השקעה כלכלית מצד המדינה?

 4. לדעת הסיבה היא שהרבה מידי אנשים איכותיים מופנים לתעשיית האפליקציות לסמרטפונים שהיום נקראת משום מה "הייטק".

 5. חייםפ
  אני משתדל לא להיגרר… אבל אי אפשר שלא לענות לך. או יותר נכון – לשאול אותך: האם אתה אומר את זה בגלל שטראמפ ניצח את ההזויה המושחתת?
  או שאתה אומר את זה כדי להציג לראווה את הבן שלך שהרוויח 27 אלף שקל במשך שנתיים-שלוש בהיי טק (בעודו מנסח קוד שמגדיר איך לעקוף את הגדרות הסמארטפון כדי לדחוף פרסומות, של הגופים שעובדים עם המעסיק של הבן שלך)?

  או שפשוט רצית להגיד שהבן שלך הוא מוח מוכשר. ולכן אין מאמרים בנושא פיזיקה בארץ.
  ?
  ואולי אתה אומר את זה בגלל שהררי החמאה נמסו על הראש שלך?
  🙂

  בכל אופן לא ברור מה רצית לומר, אבל את מה שאמרת לא ניתן לקשר לתוכן הכתבה. מפני שאין קשר.
  (אז הבן שלך רודף בצע… מה הקשר למיעוט המאמרים בפיסיקה? אין קשר. והמוחות המוכשרים לא הולכים להיי טק, כי אם הולכים למקומות שבהם הכישורים שלהם יבואו לידי ביטוי. אולי בגלל שהילד שלך תוקע את פרצופו בסמארטפון כל היום או שיחק כל היום במחשב וכתוצאה מכך למד כישורים כלשהם בתחום, אזי קיבלו אותו לאיזה חברת הי טק. יש יותר מדי אנשים כמו הבן שלך, חיים פ, ומעט מדי אנשים שילמדו פיזיקה ובאמת ימשכו אחריהם את העולם קדימה).

 6. אז למה כמות המאמרים המדעיים ירדה?
  יש לבדוק את האפשרות שכל המוחות המוכשרים נשאבים להיי-טק או למכוני מחקר בחו"ל.
  ולמה בארצות אחרות זה פחות ניכר?
  כי ישראל היא מעצמת הייטק שכל מוחותיה נמצאים שם. כל בעל מוח שמאותר ע"י חברות ההשמה מפותה בשכר שאי אפשר לסרב לו. אז למה לו לעסוק בפיסיקה?
  אחד מהבנים שלי התחיל את משרתו הראשונה במחשבים בשכר של 27000 לחודש. נניח שהוא מוכשר לפיסיקה. בגלל השכר, סיכוייו שלו ושל שכמותו לעסוק במדע – קטנים.
  (חבל שיש כאן מגיבים אחדים שחושבים שזה אתר טוקבקים של מטורללים פוליטית. ומגיבים אחרים, נבונים, מניחים להם לגרור אותם לבריכת בוץ זו שהם כל כך אוהבים להתפלש בה)

 7. אריק,

  אתה מתווכח עם אדם שמתעקש שהמוח שלו הוא שריר (אני לא צוחק זה מה שהוא טוען 🙂 ) במקומך לא היו לי ציפיות גבוהות מדי.

 8. מר 'אנונימי' עלק..
  אתה כל כך טמבל, שזה ממש אנדרסטייטמנט. עם זאת, הבעיה העיקרית זה לא הטמטום, אלא הרשעות.

 9. חאריק
  הימין לא יודע לנצח? 🙂 מה זה, פירפורי הגסיסה של השמאל שיוצאים מהחורים שלך?

  יותר מצחיק היה סיף דבריך: "מדינה דמוקרטית"…. 🙂 🙂

  זאת מדינה יהודית.
  טמבל שמאלני שכמוך.

 10. אנונימי
  זה לא "הסמולנים" ה'בוגדים' – ימני מהזן הגזען שכמוך.
  זה "הימנים"הקיצוניים – שלא יודעים לנצח באמת, ולהביא לשינוי שמיטיב עם כולם, אלא רק להתבכיין ולחרחר ריב ( או סתם לרייר עם קצף מהפה.. ).. מהסיבה הפשוטה שהאידאולוגיה של שכמותך, עקומה ואינה מתאימה לעולם הישר. זה ככה פשוט. אבל אתם לא תבינו כי ככה נולדתם או התחנכתם

  יאללה, תפסיקו לטנף את המדינה ותחפפו מכאן ותשאירו את המדינה הדמוקרטית לנורמליים ( ימנים או שמאלנים )
  אתה יכול לקחת את עצמך ולטוס מכאן..

 11. אנונימי
  זה לא "הסמולנים" ה'בוגדים' – ימני מהזן הגזען שכמוך.
  זה "הימנים"הקיצוניים – שלא יודעים לנצח באמת, ולהביא לשינוי שמיטיב עם כולם, אלא רק להתבכיין ולחרחר ריב ( או סתם לרייר עם קצף מהפה.. ).. מהסיבה הפשוטה שהאידאולוגיה של שכמותך, עקומה ואינה מתאימה לעולם הישר. זה ככה פשוט. אבל אתם לא תבינו כי ככה נולדתם או התחנכתם

  יאללה, תפסיקו לטנף את המדינה ותחפפו מכאן ותשאירו את המדינה הדמוקרטית לנורמליים ( ימנים או שמאלנים )
  אתה יכול לקחת את עצמך ולטוס מכאן..

 12. צביקה
  זה לא "הבבונים" שניצחו – שמאלני גזען שכמוך.
  זה "השמאלנים" – שלא יודעים לנצח.. מהסיבה הפשוטה שהאידאולוגיה שלכם עקומה ואינה מתאימה לעולם הישר. זה ככה פשוט. אבל אתם לא תבינו כי ככה נולדתם.

  יאללה, תפסיקו לטנף את המדינה ותחפפו מכאן ותשאירו את המדינה היהודית ליהודים.
  אתה יכול לקחת את יוסי "הגאון הלוגי" ביחד איתך על אותו מטוס.

 13. יוסי,

  לצערי, אתה נלחם מלחמה אבודה.
  אתה מביא טענות סדורות, בנויות לוגית ועם שפע דוגמאות.
  וכתשובה אתה מקבל סיסמאות לא קשורות וללא שום טיעון לוגי פרט להטחת עלבונות ב"שמאל".
  את הקרב הזה כבר הפסדנו. הבורים השתלטו על הארץ ועושים בה כרצונה. חסוך את מילות החוכמה שלך למי שרוצה להקשיב ולהחכים.
  אני, לדוגמה, לא אגיב לכל בבון שיקפוץ על התגובה שלי. הוא כבר "ניצח" וסילק אותי ממה שפעם הייתי גאה לקרוא לה ארצי. כשהניצחון שלו יושלם, וכל מי ששכל בראשו יתחפף מפה, רק אז הוא יבין שזה היה ניצחון פירוס.

 14. יוסי
  מה אתה, נולדת אתמול?
  אתה לא מודע לכך שאת הדעות שלך קובעים בעלי ההון?
  בשנים האחרונות האליטה השמאלנית שולטת בתקשורת וקובעת לאלו שאין להם דעה – את הדעה שלהם.
  כל זה הולך להשתנות בזמן הקרוב ( החל מה20 בינואר 🙂 )

  דרך אגב, אותו לנדאו שהזכרת עבד עם סבא ז"ל שלי. סבי היה מהנדס ראשי ולנדאו ועוד כמה מדענים מהנדסים עבדו תחתיו. איש מבריק.

 15. לא מקובל עלי ההסתה שלי למשל כנגד פלג אחר. צורת ההסתה הזו נהייתה אופיינית. ולא משנה איזה שטויות הוא אמר – ייתכן והוא אומר שטויות. לא מעניין אותי אם הוא שמלאני או ימני – מה זה קשור לחשיבה מדעית. לא מקובל עלי גם סינון התשובות שנעשה כאן על דברים שאינם נועזים מדי, אלא מרגיזים חלק מהקוראים.
  למשל שבלי מדעי הרוח יכולים לצמוח אנשי מדע שמסוגלים לעשות דברים רעים לאחרים, למשל שאחד המדענים המובילים עולמית מישראל הוא ערבי. עד לא מזמן היה האתר חופשי למגוון דיעות. בזמן האחרון – החל סינון תכנים שמהווים ביקורת על מה שאנו הופכים להיות: קרנפים. זה גם הפך להיות עניין פוליטי – אם אתה בעל אופקים רחבים יותר אתה שמאלני ובוגד גם אם אתה ימני כמו בני בגין וראובן ריבלין. אין ספק שתהליך כזה יכול למוטט את הענף המדעי המפואר שצמח בארץ הקטנה הזו. זה אינו שונה מהותית ממה שנעשה בברית המועצות בעבר. אם אתה מדען או אומן צריך שתהיה מזוהה פוליטית עם המפלגה. באופן כזה סוננו החוצה טובי המדענים: סחרוב, ליב דוידוביץ לנדאו. מדענים חכמים כמו פונטרייגין ניסו למנוע קבלת פרסים מארה"ב למדענים יהודים רוסים – עניינים של אגו בלבד.

 16. יוסי
  דווקא מתגובות של לפחות אחד המגיבים כאן באתר ( לא חשוב שמות – אבל הוא טוען שהוא סוג של מדען שעובד עם כירורגים… ) – ניתן להבין בקלות מדוע המדינה הדרדרה לרמה כזאת…. 'בזכותם' של חינוך עקום ושמאלני כמוהו….

 17. פילוסופיה, היסטוריה וספרות – מדעי הרוח, זה ערש התרבות המערבית. סוקרטס, אפלטון ואריסטו.
  הנביאים שלנו באותה שורה, שפינוזה, רמב"ם (מורה הנבוכים).
  בראש עוצבות המחץ שחיסלו 1.5 מיליון יהודים באירופה עמדו ד"ר-ים. מנגלה היה ד"ר. בלי מדעי הרוח מדענים יכולים לבצע פשעים ולהיות אנשי משפחה למופת ולא יידלק להם מנורה. אומה שלמה יכולה לתמוך בשתיקה בביצוע רצח עם. ישעיהו ליבוביץ לפי מה שנאמר כאן הוא מיותר, אנציקלופדיה עברית היתה מיותרת,
  הספרים של יחזקאל קויפמן "תולדות האמונה הישראלית" ו"גולה וניכר" מ=1961 שהצליחו לשנות את התפיסה העולמית השלטת מאסכולת וולהויזן לאסכולות קויפמן וולהויזן: האמונה הישראלית היתה תהליך יחיד בהיסטוריה הקדומה – כל זה מיותר. ביאליק עגנון א.ב. יהושוע עמוס עוז יהושוע קנז חיים גורי שבתאי טבת הירוקי מורקמי מיותרים. העולם הולך לגלובליזציה שבה השכלה היא שפה בינלאומית. לא רק השכלה עם תעודה, צבי ינאי – על שמו נקרא פרס חשוב. לא משנה מי אתה, מבינים אותך.

 18. בגלל תגובות כמו צודק תמיד – נהפוך לעדר של אנשים לא חכמים בלי להעליב.
  האמת שאני די מפחד לומר מה שאני חושב. נהיה מסוכן להביע דיעות הרבה פחות משמאלניות במדינה.

 19. שוב נשאלת השאלה מה טוב יותר :
  ״זנב לאריות או ראש לשועלים״ ?
  כשהורי הגיעו לארץ ״עם הספר״ נחשב לעם החכמים
  מצב שגרם להרבה אנטגוניזם
  ואולי הוא בחלקו מקור לאנטישמיות ,
  מסתבר כי יותר ויותר אנחנו מתערים בסביבה הגאוגרפית
  יותר ויותר שאיפת הידע והמדע הופכים לאמונות ודת,
  אם בעבר היה מקובל בחברה היהודית לקדם תלמידי חכמים בכל התחומים
  הרי שבימינו הקידום הולך ומצטמצם לתחומים מוגבלים
  והתוצאה היא שבכל דור גדל מספר הבורים ,
  לדור של הורי היה ברור שאנו שואפים להיות כמו הארופאים
  היום גוברת השאיפה ל ״מזרח״ התרבותי , החברתי , וגם החינוכי,
  שוב ושוב מתפרסמים סקרים שמשווים אותנו למערב
  הגיע הזמן שעורכי הסקרים יבינו כי הגאוגרפיה ומוצא התושבים
  מקרב אותנו לירכתי ה״מזרח״,
  מסתבר כי לא רק שעזבנו את קבוצת האריות
  אלא שאנו מתקרבים לאחורי השועלים.

 20. מדעי הרוח לא מוסיפים לנו כלום אני לא מבין למה בכלל מכנים אותם "מדעים" אין צורך בחבורת הקשקשנים האלו

 21. האקדמיה ביחוד במדעי הרוח מזמן הפכה חממה למרצים שהדבר היחידי שמעניין אותם זה לחסל את ישראל.
  רק טוב יקרה למדינה אם יסגרו את האוניברסטאות,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן