סיקור מקיף

"כולם רבים ביניהם ודעא"ש מנצח"

זו היתה תוצאה של משחק מלחמה שכותרתו "דעא"ש, סייבר וגרעין: משחק מלחמה איזורי שקיימה המעבדה לסימולציות ביטחוניות ומשחקי מלחמה אסטרטגיים בסדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה ובטחון באוניברסיטת ת"א בשיתוף המרכז הרב-תחומי לחקר הסייבר ע"ש בלוונטיק ומרכז דיין ללימודי המזרח התיכון

מפת המזרח התיכון לאחר התפוררות עיראק וסוריה, כפי שהוגשה למשתתפי הסימולציה
מפת המזרח התיכון לאחר התפוררות עיראק וסוריה, כפי שהוגשה למשתתפי הסימולציה

 

המועד – מארס 2016. רצף של אירועים שלכאורה לא היה ביניהם קשר מציף את המזרח התיכון. דעא"ש כובשת את הערים הקדושות לשיעים נג'ף וכרבלה מצפון לבגדד. חוליה אחרת של הארגון בסיוע תאים רדומים כובש שדה תעופה בצפון ירדן, אירן מבטלת את הסכם הגרעין עליו תחתום חצי שנה קודם לכן; טילים מסיני על אילת ועקבה, תקיפות בנשק קל ובפצצות מרגמה על כוחות צה"ל בגולן. ואלו רק דוגמאות לכאוס ההולך ומתגבר שישראל נמצאת במרכזו, וחוטפת ריקושטים, גם אם אינה האויב העיקרי.

התרחיש המתואר כאן היה הבסיס למשחק מלחמה שכותרתו "דעא"ש, סייבר וגרעין: משחק מלחמה איזורי שקיימה המעבדה לסימולציה ומשחקי מלחמה של סדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב בראשותו של פרופ' יצחק בן ישראל, שהפעם נערכה גם בשיתוף מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב בראשותו של פרופ' עוזי רבי. כל מדינה או גוף בינלאומי יוצגה על ידי חוקר המתמחה בה, שהתבקש לחשוב כמו מנהיג אותה מדינה.
כל מדינה (ישראל, ארה"ב רוסיה, ירדן, אירן), ארגון (למשל דעא"ש) או גוף בינלאומי (האו"ם, התקשורת הבינלאומית) יוצגה על ידי מומחה לאותה מדינה במטרה לא לחשוב כמו ישראלים אלא כמו מנהיגי אותם גופים כדי לקבל את התוצאה האמינה ביותר.

במהלך שלושה שלבים של התרגיל קיבלו המשתתפים דיווחים חדשותיים על הנעשה בזירה כולה, ובפרט אצל יריביהם, וזאת כדי שיוכלו להגיב על ההתרחשויות.
בסימולציה התברר כמה המצב מורכב – ארה"ב היא יריבה של איראן בכל הקשור בסוגיית הגרעין אך הן נדרשות לשתף פעולה מול דעא"ש. סעודיה ומדינות המפרץ חוששות מאיראן, אך גם מערעור יציבותן על ידי דעא"ש. ישראל מאוימת על ידי שני הצדדים, אבל האם כל אויבו של אויבי הוא ידידי?
"אין ספק שאנחנו במובן המילולי של המושג במזרח תיכון חדש' והדבר מחייב חשיבה חדשה" אמר פרופ' יצחק בן ישראל ראש סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה ובטחון והמרכז הרב-תחומי לחקר הסייבר ע"ש בלווטניק, אוניברסיטת תל–אביב.

מפתח המשחק, ד"ר חיים אסא ראש המעבדה לסימולציות ביטחוניות ומשחקי מלחמה אסטרטגיים בסדנת יובל נאמן מסביר: "המשחק מתחיל מכך שדעא"ש מאיים על בגדד ואחר כך על ערי הקודש השיעיות כרבלה ונג'ף וכובש אותן. האירנים יוצאים מדעתם ומשחקים משחק די ממזרי שאנחנו צריכים לזכור שהם מסוגלים לו. אנחנו עשינו זאת בשמם ומקווים שהם לא ישחקו אותו. הם ניצלו את העניין לבטל את ההסכם שהם חתמו שמונה חודשים קודם. וההנחה שלהם היתה שהאמריקנים לא יעשו כלום כי דעא"ש מאיים גם על האמריקאים וגם על ישראל."

"זו תמונה של המזרח התיכון שלא הכרנו. כל כך לא הכרנו, שאנחנו צריכים לעשות רק דבר אחד – לשכוח מההיסטוריה. אנחנו עדיין חיים את הוויכוחים האם להחזיר את רמת הגולן. אין כמעט סוריה, ירדן התפרקה במשחק הזה (ועלולה ליפול גם במציאות לפי מרבית המומחים שהשתתפו בכנס א.ב.), עירק מפורקת מזמן. יש שחקנים חדשים מעניינים כמו הכורדים, יש את הצורך להבין מה קורה כאן, ללמוד את מפת האינטרסים ולהבין אילו קואליציות אנחנו מסוגלים לעשות גם עם אלה שפגעו בנו, שאיימו עלינו ושימשיכו לאיים עלינו. יש פה משחק חדש לחלוטין ולצערי הרב אני חושש שהפוליטיקאים שלנו מסיבות ציבוריות עדיין חוששים להשתחרר ממה שהיה עד עכשיו, כי זה מה שהציבור רגיל, וזה גם מה שמביא מנדטים."

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין, שהיה שותף למשחק הסימולציה ואשר חוקרים רבים מתוכו ייצגו את מדינות האיזור ואת דעא"ש במשחק אומר כי ישראל צריכה ללמוד לימודי מזרח תיכון.

"רציתי להודות לסדנת יובל נאמן ולמשחק המלחמה הזה שאיפשר גם לחוקרי מרכז דיין להצטרף אליו. סיפקנו את הגלריה של המנהיגים המזרח תיכוניים. בהרבה מאוד מובנים המשחק הזה היה שימושי ומאוד יעיל כי המשחק הזה המחיש, בלי קשר לפרטים של מדינה או שחקן זה או אחרף שאנחנו במזרח תיכון אחר לחלוטין."
"אם היה דבר שהיה שזור כחוט השני בהתנהלות של שחקנים שונים, מדינות ותנועות לא מדינתיות זה היה עניין של קצב אחר לחלוטין שמחייב אשפת חיצים אחרת וערכת כלים שיכולה למדוד תופעות של המאה ה-21 במזרח התיכון. כל מי שדיבר במונחים של המאה ה-20 הבין עד כמה דבריו אינם רלוונטיים."

"כל ההתנהלות היא לא במונחים של סוריה עירק לבנון אלא של הזהויות – סונים, שיעים, כורדים. האידאולוגיות המעסיקות אותן הן אידיאולוגיות עתיקות שאין להן קשר להחלטות של הבריטים והצרפתים של שרטוט הגבולות (הסכמי סייקס-פיקו). ישראל צריכה ללמוד את הזהויות החדשות. מצרים, איראן סעודיה ומדינות המפרץ הן שחקן חשוב וכמובן טורקיה. ראינו שנקודת הפתיחה פחות חשובה אלא איך מתגלגלים הדברים."

"דבר נוסף שהמשחק נגע בו בצורה מעניינת הוא השאלה כיצד מכניסים את הכלים של המאה ה-21 לתמונה הזו. זו מאה של היצף מידע, של נפילת חומות של אינפורמציה, הרבה גירויים וחיכוכים בין קבוצות תרבות. בצל הדינמיקה הזו – צריך להבין את התנועות שעולות וצפות מלמטה. "
"ישראל במובן רחב איננה מטרה, היא כלי שבו משתמשים כל השחקנים כדי לשפר את עמדתם מול האוייב (איראן או המדינות הסוניות ודעא"ש בהתאמה). ישראל חזקה טכנולוגית יותר מאחרים, אין לה אי ום קיומי אך היא אינה יכולה להפעיל את כוחה. אנו צריכים להושיט יד למי שיסייע בצמצום הסיכון."
מתקפות סייבר לצורך הטעייה

חלק ממשחק המלחמה כלל גם מתקפות סייבר מכמה כיוונים. "נשק הסייבר היה באוויר והשפיע על ההחלטות של כל הצדדים", סיפר ד"ר אסא, שהוסיף כי "תפקיד מתקפות הסייבר, פרט לנזקים שעשה, להונאות ולהפללות השווא של גורמים אחרים במתקפות, זה שהוא היה באוויר, גם ראש ממשלת ישראל וגם נשיא ארה"ב חשדו בכל מידע שהגיע שמא הוא שונה או עוות בשל מתקפות סייבר ולכן פעלו בזהירות".

פרופ' עוזי רבי: "ישראל צריכה ללמוד כיצד מכניסים את הכלים של המאה ה-21 לתמונה המזרח התיכון. זו מאה של היצף מידע, של נפילת חומות של אינפורמציה, הרבה גירויים וחיכוכים בין קבוצות תרבות. בצל הדינמיקה הזו – צריך להבין את הדברים שצפים מלמטה מגיעים לידי שינוי מפת האיזור. במאה ה-21 מי שבאשפת החיצים שלו לא תהיה תשובה למתקפות קיברנטית יישאר מאחור".

פרופ' יצחק בן ישראל בחר גם הוא להתייחס לחשיבות העתידית של הסייבר, לעומת המצב הנוכחי : "המימד של הסייבר היה ברקע, לא היה בולט במשחק כי בין היתר הכנסנו לשם אירועים כמו גרעין, אבל בהחלט יכול להיות שבמשחק הבא נתחיל עם הסייבר ואז נוסיף את הממדים האחרים."

הנצחון של דעא"ש

ואולי המנצח העיקרי של המשחק היה ארגון דעא"ש. כדי למנוע נצחון של דעא"ש גם בעולם האמיתי כדאי להקשיב לדבריו של ד"ר רונן זיידל, סגן ראש המרכז לחקר עיראק באוניברסיטת חיפה ומרצה על הנושא באוניברסיטאות חיפה ת"א והעברית שייצג את בסימולציה את ארגון דעא"ש שניצל פעם אחר פעם מפגיעה משום שכל השחקנים האחרים היו עסוקים במאבק זה בזה וכולן ויתרו לדעא"ש. "ככל אשר יכו בנו כן נרבה וכן נפרוץ. הכופרים חלשים, ולא משנה איזה סוגי כופרים. אנו נעים לעבר מימיו החמים של השאט אל ערב, נראה מי יוכל לעצור אותנו שם. בינתיים מספר המוג'הידין עולה, הנכונות להתנדב עולה, אנחנו בדרך לעמאן אני מקווה שהסכם סייקס פיקו ומה שנשאר ממנו נמצא בדרכו לפירוק סופי." אולי עדיף שד"ר זיידל יאמר זאת כעת מאשר שיאמר אותם דובר דעא"ש האמיתי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

35 תגובות

 1. שמוליק שלי, 1: ממש לא איכפת לי. שיטבעו בחרא של עצמם. מפגעים בעם היהודי? תקבלו בראש! עין תחת עין. תחת תחת תחת וכל שאר הדברים. (במילא לא אני קובע. ובטח לא אתה או שכמוך) 2: לא.

 2. רפ.ה
  יש לי שתי שאלות
  1. ביבי נבחר. היכן אתה רואה אותנו ואת הפלסטינאים בעוד 5 שנים?
  2. האם היית מעדיף שיבוטלו הבחירות וביבי יישאר ראש ממשלה לנצח?

 3. שמוליק, אין שום בעיה במדינה. הבעיה היחידה שיש היא עם המדיה והיא שהיא שמאלנית. זה הכל. 🙂 עכשיו תשתה כוס מים ותלך לישון. לילה טוב.

 4. בואו נעשה תרגיל
  מועמד כלשהו לנשיאות ארה״ב מוציא קליפ ואומר לבוחריו כך:
  ״היהודים מגיעים בכמויות אדירות לקלפי לכן צאו להצביע״
  מה לדעתכם אייב פוקסמן היה עושה?

 5. ר.פה,
  לא ענית לשום טענה שלי ובעצם שום דבר לא השתנה או למעשה הכל נעשה גרוע יותר.
  תהנה ממירי רקב כשרת החינוך
  תהנה יהדות התורה כראש ועדת הכספים.
  תהנה מדעי, עבריין מורשע בשוחד, כשר הפנים. האם הוא יחזיר את שעון החורף אחורה?
  תהנה מכך שלא יגייסו חרדים
  תהנה מכך שאינסוף כסף יישפך על השטחים
  תהנה מכך שארה״ב כבר לא תגן עלינו במועצת הביטחון
  תהנה מליברמן כשר ביטחון
  תהנה ממלחמה בקיץ הקרוב
  תהנה מלגור בעזה כי אוטוטו אנחנו הופכים למדינה ערבית. הכל יהיה עזה.
  מה אתה אומר על הראיון שביבי נתן שבו הוא שוב אומר שהוא בעד שתי מדינות? מה זה לדעתך שתי מדינות? זה אומר שביבי רוצה להחזיר שטחים, לא?

 6. ניסים
  אתה ימני כמו שאחמד טיבי הוא ימני.
  ובמידה והדברים היו קורים כמו שתיארת – העם לא היה בוחר בו בפעם הרביעית.
  מסתבר שהרוב השפוי יודע מה טוב בשבילו והאספסוף (שמאל) החלש שנמצא בשוליים של החברה לא מצליח להצדיק את הדמגוגיה הזולה של עצמם…
  משל.

 7. חשבתי שהשמאלנים נעלמו… טעיתי. שניהם כאן. 🙂

  שמוליק
  אהבתי. בדיחה טובה (התגובה שלך).
  שאלה: מתי תעברו לגור בעזה?

 8. שמוליק
  לא לזה התכוונתי. אם כחלון יהיה חכם, הוא לא יילך עם ביבי, ואז אני חושב שביבי לא יוכל להקים ממשלה.

 9. שמוליק
  ישראל, לדעתי, תשלם מחיר כבד בגלל חוסר האינטליגנציה של רוב המצביעים. המצב הזה רק יחמיר.

  מצד שני, אם כחלון יהיה חכם, הוא יכול לחסום את ביבי…. אז אולי יש מקום לקצת תקווה?

 10. לא נעלמו,
  זה פורום מדעי ולכן אני מגביל את הפוסטים שלי בנושאים כאלו אבל אם כבר שאלת, תשובתי היא: תהנו.
  תהנו מממשלה שתורכב מליברמן, דרעי, ליצמן, בנט ועלה התאנה החדש: כחלון.
  ממשלה ששני שרים בכירים בה הם עבריינים: ליברמן ודרעי
  ממשלה שאחוז אדיר בה הם הומופוביים שונאי נשים
  ממשלה שלא תוכל לעשות דבר פרט ללהגיד לא.
  לאחיי בדרום אגיד כך: דרומים יקרים: אבטלה, יוקר המחייה, עליית מחירי הדיור, מפעלים שנסגרים, מפוטרים בני 50 בלי עתיד, מלחמות, קסאמים, , הזנחה של הפריפריה, לא רוצה לשמוע יותר אף מילה. לכו תבכו לליכוד.

  לי יש דירה יפה. אישתי ואני מרווחים יפה. ילדיי ילמדו אנגלית, מתמטיקה, אבולוציה ומדע. ת'כלס, כל עוד אני יהודי בישראל, אני די מוגן בבועה הקטנה שלי וגם משוחרר מהמילואים. תהנו

 11. לאן נעלמו כל השמאלנים אחרי התבוסה הקשה? מעניין… 🙂

 12. עמנואל לדעתי אתה מדייק.אשר לד"עש ברגע שארדואן יפסיק לקנות מהם נפט ולסחור איתם הם יחלשו,והיו עוד אירגון פשיעה.בכלל ראש ממשלת טורקיה הפך למלבין הטרור המרכזי.

 13. האיום האמיתי על קיום תרבותנו הוא לא דעש ולא אירן ולא אף מדינה ערבית האיום הוא בתוכנו והוא
  הניצול הציני של מעוטי היכולת על ידי הבנקים על ידי חברות מסחריות ועל ידי סתם אנשים רעי לב
  הסיפורים קורעי הלב של משפחות שלמות שנכנסו למעגל העוני ואי התחשבות החברה בהם

  משה רבנו ציוונו לעזור לגר ליתום ולאלמנה
  ואפילו הזהיר אותנו
  אל תתעסקו איתם ואל תנצלו אותם כי אחרת אני זה שינקום את נקמתם (במילים שלי )
  אלו הם האיומים ואל תתנו לביבי ולכל ״הבטחוניסטים״ להפחיד אתכם
  אני נולדתי בתחילת שנות השישים למשפחה עניה
  אבל בבית הספר קיבלנו מחברות עפרונות ספרים (שעברו משנה לשנה אף אחד לא הדפיס ספרי מטמטיקה כל שנה) ארוחות חמות בכול צהורים
  כל בתי הספר במדינה היו פחות או יותר באותה רמה
  היום לעניים אין אפשרות ויכולת לקבל השכלה סבירה
  וזה רבותיי האיום הגדול

 14. ולסיום כדי לשמור על הרוב היהודי ,יש לעודד עליה. ולכן ישראל צריכה להבטיח רמת חיים גבוהה לאזרחיה.וזאת בנוסף לתחושת ביטחון.

 15. זו הזדמנות להזכיר את יובל נאמן ,אשר היה מדען מוכשר(שיכל לזכות בנובל). וניסה לקדם את תעלת הימים ,ליצור חשמל.תמך בהתישבות ביהודה ושומרון.אך עדין היה אדם עם ראש פתוח.אני סבור שהשליטה הישראלית בשמרון ויהודה מחזקת את ישראל,גם ביטחונית,וגם מהווה שוק לסחורות ישראלית וכסף ישראלי.אני לא מתחבר לניתוק החברתי של הימין לחלשים ולשנאת הערבים של הימין.וגם איזה מין ימין זה שבסוף הוא נסוג מחברון,דן על החזרת הגולן,ומשחרר מחבלים! ימין עלק.

 16. "ותודה" לשר המודיעין הסעודי(שהודח בנתיים) שמימן והיקים את ד"עש ,"תודה" לקטאר שנתנה להם כספים.אלה החברים של ביבי. ואשר לאירן שגם היא חזקה במימון טרור,ביחד עם שכנתה הסונית והגרעינית פקיסטן.שאולי זו עוד סיבה אירנית לפתח תעשית גרעין.אבל הכי קל לאירן ושכנותיה להתלהם על ישראל.כי את המדינות מסביבם הם שונאים לא פחות- עם לא יותר.

 17. וואו,
  שאלה. כאשר אתה מונע מתחושת משיחות וחושב שאתה התשובה האלוהית לבעיה האירנית אבל מהסס לתקוף (כי אתה חדל אישים, פחדן, לא מוכן לקחת אחריות כפי כמאיר דגן אמר. למעשה דגן אמר: ביבי לא תקף כי הוא לא היה מוכן לקחת אחריות. בחיים לא ראיתי אותו לוקח אחריות). האם בכדי לטפל באיום האירני אתה:
  א. הורס בריתות איזוריות
  ב. מחסל כל תהליך מדיני
  ג. הורס באופן שיטתי ומוחלט את היחסים עם ארה״ב, המדינה היחידה שיכולה לעשות משהו נגד אירן וגם עם המערב
  ד. כל התשובות נכונות

  אף אחד מכן, אבל אף אחד, לא ענה לשום טיעון שלי ועוד הואשמתי בדמגוגיה ע״י מישהו שנקרא קונספירטור.
  הבעיה היא שכל טיעוני עומדים וזה מה שמחרפן את הימנים ההזויים.
  הימין, ורק הימין הוא זה שאי פעם החזיר שטחים. הנה הפירוט: בגין החזיר את סיני, ביבי את חברון (עיר האבות!) ושרון את עזה. לא השמאל. הימין. הימין הפתטי, שחזק בדיבורים, תמיד היה זה שהחזיר שטחים.
  הימין הוא נמר של ניר, המורכב מחבורת טוקבקיסטים שיושבים בשולחן הקבינט. צוק איתן היה בזיון מטורף בו בממשלה החליטה לנהל מלחמה פתטית בצורה פתטית. מדהים היה לראות בכל יום את הטוקבקיסטים ליברמן ובנט ומספרים בחדשות מה צריך לעשות לחמאס, כאילו הם לא יושבים בשולחן הקבינט ומקבלים החלטות. הזוי. בנט מתגאה שהוא דחף לחיסול המנהרות. רעבק, הן היו ידועות לשלטון מ- 2004. שרים הצטלמו בתוכן. שום קרדיט לא מגיע לו. שנתיים הוא ישב בממשלה תוך שהחמאס חופר לתוך מדינתנו!!!! ויוק. רק שבוע או שבועים לתוך המלחמה, התחילו לטפל בהן, כי היעדים הלא ברורים שהקבינט הגדיר בתחילת המלחמה זעקו להחלפה והציבור נעשה מודע למנהרות. איך ימנים עלובים אתם לא מענישים את ביבי על זה? איך? אין לכם בושה וכבוד? מה שבסופו הוא הכי מדהים זה הפער בין האידיאולוגיה של אנשי הקבינט (כיבוש, סיפוח) וההצהרות שלהם (נחסל את החמאס, החמאס הוא כמו דאע״ש) לבין הדרך העלובה בה סיימנו את המלחמה מול מה שהימין עצמו מגדיר כארגון טרור. פתטי. עלוב. בינוני. תבוסתני.

  ביבי רק מחרב כל דבר שהוא נוגע בו ואין שום תחום בחיינו שהשתפר בגלל דברים שהוא יזם או עשה אבל אין טעם להיכנס לזה. מי שחושב שהוא מנהיג ראוי, שיבחר בו ומגיע לו העליבות, ההפחדה, הפסימיות היוקדת, חוסר המעש, חוסר יכולת לקחת אחריות, יוקר המחיה, ההדרדרות המדינית, האבטלה, העיצומים שבדרך נגדנו והמדינה הערבית שביבי מקים במקום מדינת ישראל (לא מדינה דו לאומית אלא מדינה ערבית). זה מטורף שהימין דוחף למה שבל״ד וטיבי רוצים: מדינה ערבית בין הגדה לבין הים התיכון.

  אחזור שוב:
  רק הימין החזיר אי פעם שטחים. ביבי הטיף נגד החזרת שטחים והחזיר את חברון. ביבי הטיף נגד שיחרור מחבלים והחזיר 1000 מחבלים עבור גלעד שליט. האיש שקרן חסר חוליות.
  ולא תתחמקו מהטיעון העיקרי שלי: לאחר שש שנים של התשובה האלוהית בשלטון, אירן קרובה יותר מאי פעם לגרעין. זו עובדה. אנחנו ממודרים משיחות הגרעין, יחסינו עם המעצמות בשפל חסר תקדים למרות שאנחנו תלויים בהם עד עמקי נשמתנו ואין שום תקווה לשינוי חיובי תחתיו. הלוואי ואחרי הבחירות הוא ייבעט הביתה ע״י אנשי הליכוד שמתעבים אותו.

  תתמודדו עם העובדות ימנים. שוב דבר שאתם עושים לא עובד למעט להקים במקום ישראל מדינה ערבית. תצביעו טיבי.

  ניסים,
  תחת השמאל לא היה טוב? הא? אני לא יודע מה זה טוב, אבל תחת רבין נחתם אוסלו שרק לאחריו נכנסו ההשקעות הגדולות באמת. מקדונלדס נכנסו לישראל רק לאחר אוסלו
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1569402

 18. מה מונע בעצם מאיראן לרכוש נשק גרעיני מוכן מהמדף מהידידה הגדולה שלה צפון קוריאה ?

  למה להם להתאמץ כל כך לפתח נשק גרעיני בחשאי כאשר הוא יכול להגיע אליהם בספינה ממדינה אחרת ?

 19. סוציאל אכבר
  אתה צודק. והמדינה תמשיך להתדרדר בקצב הולך וגובר. רמת החינוך למשל, בירידה מתמדת. עצוב שזה כך, ואולי באמת עדיף לטמון את הראש בחול ולחשוב שהכל נהדר.

 20. שמוליק
  אתה לא מסוגל בלי קונספירציות הא?
  המגיב ההוא אינו אני.
  וביבי הוא ראש הממשלה הכי טוב שהיה לנו עד היום (חוץ משרון זצ"ל ואולי גם בגין).
  אני מבין שאתה מעדיף ילד בחליפת בר מצווה שיגן עלינו מול עורפי ראשים…. זכותך. אבל, העם לא חושב כמוך.

 21. שמוליק
  השמאל היה בשלטון – לא היה טוב. נוח לשכוח את זה…
  אבל, אני בהחלט מסכים שצריך להחליף את השלטון במשהו פחות גרוע.

 22. ניסים,
  האם אירן היא מדינת סף גרעינית? כן או מאוד קרוב לכך
  האם מהלכיו (הפומביים) סייעו או הזיקו למערב בנסיון לעצור את דהירתה של אירן? הזיקו
  קראת ושמעת את מה שמאיר דגן כתב ואמר?
  האם קראת את מה ששבתי שביט אמר?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4635757,00.html
  האם הוא עשה משהו שיגרום למערב לחשוב שאנחנו בני ברית? אתה זוכר את יצהר מול בושהר? הוא העדיף את ההתנחלויות ושרידתו הפוליטית על פני יצירת ברית אמיתית מול אירן
  האם מישהו ממנהיגי העולם בו אנחנו תלויים עד צווארנו, בייחוד לאחר שהוא היסס ולא תקף את אירן, כי הוא רק נמר של נייר, צ׳יקן שיט כפי שאמרו עליו בממשל האמריקאי? רק להפך, הוא לא הפסיק לשרוף גשרים. אתה זוכר את השיחה בין סרקוזי לאובמה ומה הם אמרו עליו כשהם חשבו שאף אחד לא שומע?

  תאמין לי, יש לי עוד המון מה לכתוב, בקושי התחלתי להתחמם אבל זו לא הנקודה.
  הנקודה היא החוכמה שמפגין קונספירטור (הרוח רפא) כשהוא מאשים את השמאל בכשלונותיו של ביבי. הוא מזכיר לי אנשים במוסד למשוגעים, עם ריר בצד הפה שממלמלים שטויות הזויות.
  רעבק, ביבי בשלטון 6 שנים (ובקדנציה הקודמת קודמת שלו החזיק את חברון), לפניו היה אולמרט ולפניו שרון שהחזיר את עזה, אף אחד מהם לא איש שמאל. בשנתיים האחרונות לביבי חברו גם הטוקבקיסטים ליברמן שמעולם, אבל מעולם לא באמת עשה משהו פרט להיות מורשע בהכאת ילד ובנט ההזוי שרוצה להוסיף למדינת ישראל מאה אלף פלסטינאים, ועדיין כלום, עדיין אירן דוהרת לפצצה ובתוך כך הצלחנו להיות מובסים ע״י החמאס. ומי לדעת רפא אשם בכל? השמאל.
  הזוי

 23. שמוליק
  תגיד מה שתרצה על ביבי, אבל אתה לא יכול לטעון שנכשל בקשר לאיום האירני. למה בדיוק היית קורא ניצחון – תקיפת אירן? שיגורים מאירן שיורטו ע"י טילי חץ?

 24. מדהים.
  ביבי בשלטון כבר שש שנים אשר נכשל בכל נושא, הובס ע״י החמאס בצוק איתן, אירן מדינת סף גרעינית תחת שלטונו והחכם קונספירטור לא מסוגל להבין מה זו אחריות. כל מה שהוא מסוגל לעשות זה להתבכיין.
  אירן גרעינית זה איום קיומי על ישראל. זה קונצנזוס מוחלט. אף אחד לא חושב אחרת.
  ביבי הוא ראש ממשלה. האחריות המוחלטת היא עליו. הוא נכשל. שיעוף הביתה.

 25. איראן מנצחת.היא מקבלת נשק גרעיני והיא שולטת דה פקטו על עיראק,סוריה,לבנון,תימן וחלקית על עזה… בהמשך היא תשתלט כנראה על אפגניסטן, בחריין ואפילו כווית. והכל בעזרת בני בריתה אובאמה והשמאל הישראלי. ואם חלילה נפקיר את יו"ש איראן וציזבאללה ישבו 5 דקות מתל אביב. וזה יהיה סוף המדינה והחלום הציוני.

 26. האם היה מישהו שייצג את הפלסטינאים? או את חמאס? ומה היו המהלכים שלהם? והאם כללו את מה שקורה בצפון אפריקה במשחק?
  נראה לי שהמשחק הזה מדגיש נקודות חשובות, אבל גם עדיין נשאר תקוע במספר עמדות ישנות ואבד עליהן הכלח, והראשונה שבהם היא ה"מרכזיות" של ישראל. ובכן, במלחמת המזה"ת (שלא לומר העולם) בין הסונים לשיעים ישראל נדחקת לשוליים. אנחנו צריכים בעיקר ללמוד להישאר בשוליים, מחוץ ללב המהומה, ולהניח לסונים ולשיעים לכלות את זעמם אלו באלו. יש להם שם המון תחמושת, האמריקאים מוסיפים לשלוח כמויות אדירות של תחמושת והן מגיעות די מהר לכל הגורמים בשטח, כך שהסוף עוד רחוק.

 27. נישמע מעניין, חבל רק שאין פרטים נוספים על התנהלות משחק המלחמה כדי שנוכל להתרשם. האם המשחק היה פתוח לקהל הרחב או שהוא נעשה במסגרת סגורה? מעניין.
  יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן