ידענים: איסלאם

מאת 11 במרץ 2015 35 תגובות

זו היתה תוצאה של משחק מלחמה שכותרתו "דעא"ש, סייבר וגרעין: משחק מלחמה איזורי שקיימה המעבדה לסימולציות ביטחוניות ומשחקי מלחמה אסטרטגיים בסדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה ובטחון באוניברסיטת ת"א בשיתוף המרכז הרב-תחומי לחקר הסייבר ע"ש בלוונטיק ומרכז דיין ללימודי המזרח התיכון

מפת המזרח התיכון לאחר התפוררות עיראק וסוריה, כפי שהוגשה למשתתפי הסימולציה

מפת המזרח התיכון לאחר התפוררות עיראק וסוריה, כפי שהוגשה למשתתפי הסימולציה

 

המועד – מארס 2016. רצף של אירועים שלכאורה לא היה ביניהם קשר מציף את המזרח התיכון. דעא"ש כובשת את הערים הקדושות לשיעים נג'ף וכרבלה מצפון לבגדד. חוליה אחרת של הארגון בסיוע תאים רדומים כובש שדה תעופה בצפון ירדן, אירן מבטלת את הסכם הגרעין עליו תחתום חצי שנה קודם לכן; טילים מסיני על אילת ועקבה, תקיפות בנשק קל ובפצצות מרגמה על כוחות צה"ל בגולן. ואלו רק דוגמאות לכאוס ההולך ומתגבר שישראל נמצאת במרכזו, וחוטפת ריקושטים, גם אם אינה האויב העיקרי.

התרחיש המתואר כאן היה הבסיס למשחק מלחמה שכותרתו "דעא"ש, סייבר וגרעין: משחק מלחמה איזורי שקיימה המעבדה לסימולציה ומשחקי מלחמה של סדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב בראשותו של פרופ' יצחק בן ישראל, שהפעם נערכה גם בשיתוף מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב בראשותו של פרופ' עוזי רבי. כל מדינה או גוף בינלאומי יוצגה על ידי חוקר המתמחה בה, שהתבקש לחשוב כמו מנהיג אותה מדינה.
כל מדינה (ישראל, ארה"ב רוסיה, ירדן, אירן), ארגון (למשל דעא"ש) או גוף בינלאומי (האו"ם, התקשורת הבינלאומית) יוצגה על ידי מומחה לאותה מדינה במטרה לא לחשוב כמו ישראלים אלא כמו מנהיגי אותם גופים כדי לקבל את התוצאה האמינה ביותר.

במהלך שלושה שלבים של התרגיל קיבלו המשתתפים דיווחים חדשותיים על הנעשה בזירה כולה, ובפרט אצל יריביהם, וזאת כדי שיוכלו להגיב על ההתרחשויות.
בסימולציה התברר כמה המצב מורכב – ארה"ב היא יריבה של איראן בכל הקשור בסוגיית הגרעין אך הן נדרשות לשתף פעולה מול דעא"ש. סעודיה ומדינות המפרץ חוששות מאיראן, אך גם מערעור יציבותן על ידי דעא"ש. ישראל מאוימת על ידי שני הצדדים, אבל האם כל אויבו של אויבי הוא ידידי?
"אין ספק שאנחנו במובן המילולי של המושג במזרח תיכון חדש' והדבר מחייב חשיבה חדשה" אמר פרופ' יצחק בן ישראל ראש סדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה ובטחון והמרכז הרב-תחומי לחקר הסייבר ע"ש בלווטניק, אוניברסיטת תל–אביב.

מפתח המשחק, ד"ר חיים אסא ראש המעבדה לסימולציות ביטחוניות ומשחקי מלחמה אסטרטגיים בסדנת יובל נאמן מסביר: "המשחק מתחיל מכך שדעא"ש מאיים על בגדד ואחר כך על ערי הקודש השיעיות כרבלה ונג'ף וכובש אותן. האירנים יוצאים מדעתם ומשחקים משחק די ממזרי שאנחנו צריכים לזכור שהם מסוגלים לו. אנחנו עשינו זאת בשמם ומקווים שהם לא ישחקו אותו. הם ניצלו את העניין לבטל את ההסכם שהם חתמו שמונה חודשים קודם. וההנחה שלהם היתה שהאמריקנים לא יעשו כלום כי דעא"ש מאיים גם על האמריקאים וגם על ישראל."

"זו תמונה של המזרח התיכון שלא הכרנו. כל כך לא הכרנו, שאנחנו צריכים לעשות רק דבר אחד – לשכוח מההיסטוריה. אנחנו עדיין חיים את הוויכוחים האם להחזיר את רמת הגולן. אין כמעט סוריה, ירדן התפרקה במשחק הזה (ועלולה ליפול גם במציאות לפי מרבית המומחים שהשתתפו בכנס א.ב.), עירק מפורקת מזמן. יש שחקנים חדשים מעניינים כמו הכורדים, יש את הצורך להבין מה קורה כאן, ללמוד את מפת האינטרסים ולהבין אילו קואליציות אנחנו מסוגלים לעשות גם עם אלה שפגעו בנו, שאיימו עלינו ושימשיכו לאיים עלינו. יש פה משחק חדש לחלוטין ולצערי הרב אני חושש שהפוליטיקאים שלנו מסיבות ציבוריות עדיין חוששים להשתחרר ממה שהיה עד עכשיו, כי זה מה שהציבור רגיל, וזה גם מה שמביא מנדטים."

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין, שהיה שותף למשחק הסימולציה ואשר חוקרים רבים מתוכו ייצגו את מדינות האיזור ואת דעא"ש במשחק אומר כי ישראל צריכה ללמוד לימודי מזרח תיכון.

"רציתי להודות לסדנת יובל נאמן ולמשחק המלחמה הזה שאיפשר גם לחוקרי מרכז דיין להצטרף אליו. סיפקנו את הגלריה של המנהיגים המזרח תיכוניים. בהרבה מאוד מובנים המשחק הזה היה שימושי ומאוד יעיל כי המשחק הזה המחיש, בלי קשר לפרטים של מדינה או שחקן זה או אחרף שאנחנו במזרח תיכון אחר לחלוטין."
"אם היה דבר שהיה שזור כחוט השני בהתנהלות של שחקנים שונים, מדינות ותנועות לא מדינתיות זה היה עניין של קצב אחר לחלוטין שמחייב אשפת חיצים אחרת וערכת כלים שיכולה למדוד תופעות של המאה ה-21 במזרח התיכון. כל מי שדיבר במונחים של המאה ה-20 הבין עד כמה דבריו אינם רלוונטיים."

"כל ההתנהלות היא לא במונחים של סוריה עירק לבנון אלא של הזהויות – סונים, שיעים, כורדים. האידאולוגיות המעסיקות אותן הן אידיאולוגיות עתיקות שאין להן קשר להחלטות של הבריטים והצרפתים של שרטוט הגבולות (הסכמי סייקס-פיקו). ישראל צריכה ללמוד את הזהויות החדשות. מצרים, איראן סעודיה ומדינות המפרץ הן שחקן חשוב וכמובן טורקיה. ראינו שנקודת הפתיחה פחות חשובה אלא איך מתגלגלים הדברים."

"דבר נוסף שהמשחק נגע בו בצורה מעניינת הוא השאלה כיצד מכניסים את הכלים של המאה ה-21 לתמונה הזו. זו מאה של היצף מידע, של נפילת חומות של אינפורמציה, הרבה גירויים וחיכוכים בין קבוצות תרבות. בצל הדינמיקה הזו – צריך להבין את התנועות שעולות וצפות מלמטה. "
"ישראל במובן רחב איננה מטרה, היא כלי שבו משתמשים כל השחקנים כדי לשפר את עמדתם מול האוייב (איראן או המדינות הסוניות ודעא"ש בהתאמה). ישראל חזקה טכנולוגית יותר מאחרים, אין לה אי ום קיומי אך היא אינה יכולה להפעיל את כוחה. אנו צריכים להושיט יד למי שיסייע בצמצום הסיכון."
מתקפות סייבר לצורך הטעייה

חלק ממשחק המלחמה כלל גם מתקפות סייבר מכמה כיוונים. "נשק הסייבר היה באוויר והשפיע על ההחלטות של כל הצדדים", סיפר ד"ר אסא, שהוסיף כי "תפקיד מתקפות הסייבר, פרט לנזקים שעשה, להונאות ולהפללות השווא של גורמים אחרים במתקפות, זה שהוא היה באוויר, גם ראש ממשלת ישראל וגם נשיא ארה"ב חשדו בכל מידע שהגיע שמא הוא שונה או עוות בשל מתקפות סייבר ולכן פעלו בזהירות".

פרופ' עוזי רבי: "ישראל צריכה ללמוד כיצד מכניסים את הכלים של המאה ה-21 לתמונה המזרח התיכון. זו מאה של היצף מידע, של נפילת חומות של אינפורמציה, הרבה גירויים וחיכוכים בין קבוצות תרבות. בצל הדינמיקה הזו – צריך להבין את הדברים שצפים מלמטה מגיעים לידי שינוי מפת האיזור. במאה ה-21 מי שבאשפת החיצים שלו לא תהיה תשובה למתקפות קיברנטית יישאר מאחור".

פרופ' יצחק בן ישראל בחר גם הוא להתייחס לחשיבות העתידית של הסייבר, לעומת המצב הנוכחי : "המימד של הסייבר היה ברקע, לא היה בולט במשחק כי בין היתר הכנסנו לשם אירועים כמו גרעין, אבל בהחלט יכול להיות שבמשחק הבא נתחיל עם הסייבר ואז נוסיף את הממדים האחרים."

הנצחון של דעא"ש

ואולי המנצח העיקרי של המשחק היה ארגון דעא"ש. כדי למנוע נצחון של דעא"ש גם בעולם האמיתי כדאי להקשיב לדבריו של ד"ר רונן זיידל, סגן ראש המרכז לחקר עיראק באוניברסיטת חיפה ומרצה על הנושא באוניברסיטאות חיפה ת"א והעברית שייצג את בסימולציה את ארגון דעא"ש שניצל פעם אחר פעם מפגיעה משום שכל השחקנים האחרים היו עסוקים במאבק זה בזה וכולן ויתרו לדעא"ש. "ככל אשר יכו בנו כן נרבה וכן נפרוץ. הכופרים חלשים, ולא משנה איזה סוגי כופרים. אנו נעים לעבר מימיו החמים של השאט אל ערב, נראה מי יוכל לעצור אותנו שם. בינתיים מספר המוג'הידין עולה, הנכונות להתנדב עולה, אנחנו בדרך לעמאן אני מקווה שהסכם סייקס פיקו ומה שנשאר ממנו נמצא בדרכו לפירוק סופי." אולי עדיף שד"ר זיידל יאמר זאת כעת מאשר שיאמר אותם דובר דעא"ש האמיתי.

35 תגובות ל “"כולם רבים ביניהם ודעא"ש מנצח"”

 1. שמוליק

  רפ.ה
  האם אתה חושב שבעוד 5 שנים, מצב היהודים בישראל ישתפר או יעשה יותר גרוע?

 2. שמאלנים נמאסתם

  שמוליק שלי, 1: ממש לא איכפת לי. שיטבעו בחרא של עצמם. מפגעים בעם היהודי? תקבלו בראש! עין תחת עין. תחת תחת תחת וכל שאר הדברים. (במילא לא אני קובע. ובטח לא אתה או שכמוך) 2: לא.

 3. שמוליק

  רפ.ה
  יש לי שתי שאלות
  1. ביבי נבחר. היכן אתה רואה אותנו ואת הפלסטינאים בעוד 5 שנים?
  2. האם היית מעדיף שיבוטלו הבחירות וביבי יישאר ראש ממשלה לנצח?

 4. לשמוליק

  שמוליק, אין שום בעיה במדינה. הבעיה היחידה שיש היא עם המדיה והיא שהיא שמאלנית. זה הכל. 🙂 עכשיו תשתה כוס מים ותלך לישון. לילה טוב.

 5. שמוליק

  בואו נעשה תרגיל
  מועמד כלשהו לנשיאות ארה״ב מוציא קליפ ואומר לבוחריו כך:
  ״היהודים מגיעים בכמויות אדירות לקלפי לכן צאו להצביע״
  מה לדעתכם אייב פוקסמן היה עושה?

 6. שמוליק

  ר.פה,
  לא ענית לשום טענה שלי ובעצם שום דבר לא השתנה או למעשה הכל נעשה גרוע יותר.
  תהנה ממירי רקב כשרת החינוך
  תהנה יהדות התורה כראש ועדת הכספים.
  תהנה מדעי, עבריין מורשע בשוחד, כשר הפנים. האם הוא יחזיר את שעון החורף אחורה?
  תהנה מכך שלא יגייסו חרדים
  תהנה מכך שאינסוף כסף יישפך על השטחים
  תהנה מכך שארה״ב כבר לא תגן עלינו במועצת הביטחון
  תהנה מליברמן כשר ביטחון
  תהנה ממלחמה בקיץ הקרוב
  תהנה מלגור בעזה כי אוטוטו אנחנו הופכים למדינה ערבית. הכל יהיה עזה.
  מה אתה אומר על הראיון שביבי נתן שבו הוא שוב אומר שהוא בעד שתי מדינות? מה זה לדעתך שתי מדינות? זה אומר שביבי רוצה להחזיר שטחים, לא?

 7. ישראל - הבית של העם היהודי

  ניסים
  אתה ימני כמו שאחמד טיבי הוא ימני.
  ובמידה והדברים היו קורים כמו שתיארת – העם לא היה בוחר בו בפעם הרביעית.
  מסתבר שהרוב השפוי יודע מה טוב בשבילו והאספסוף (שמאל) החלש שנמצא בשוליים של החברה לא מצליח להצדיק את הדמגוגיה הזולה של עצמם…
  משל.

 8. שמאלנים נמאסתם

  חשבתי שהשמאלנים נעלמו… טעיתי. שניהם כאן. 🙂

  שמוליק
  אהבתי. בדיחה טובה (התגובה שלך).
  שאלה: מתי תעברו לגור בעזה?

הוספת תגובה

 • (will not be published)