סיקור מקיף

שאילתה בכנסת: האם עב"מים נחתו בארץ?

כך שאל ב1997 ח"כ אבי יחזקאל * מנכל משרד המדע דאז, צבי ינאי התנגד לחקירת הנושא מטעמים מעשיים

צבי ינאי

שאילתה של אבי יחזקאל מחודש ינואר '97 ותשובתו של מנכ"ל משרד המדע דאז, צבי ינאי

שאילתה בכנסת, 22 בינואר 1997

חבר הכנסת אבי יחזקאל שאל את שר המדע:

בעקבות ההד הציבורי סביב שאלת המצאותם של עב"מים בישראל ברצוני לשאול:

א.. מהו המידע שבמשרדך על ביקורי חוצנים והאם יובא לידיעת הציבור?
ב. האם מדענים ישראלים חוקרים את הנושא, והאם הם משתפים פעולה עם מדענים מחו"ל?
.ג האם משרדך בודק כל עדות המגיעה אליו מאזרחים, ומהם ממצאיו?
ד. היש בסיס לעדויות שנשמעו לאחרונה, או שזהו פרי דמיון של אנשים?
—————————————————————————
תשובת מנכ"ל משרד המדע באותה תקופה, צבי ינאי

הנדון: שאילתה בנושא המצאותם של עב"מים וחוצנים

.1 אין לנו, כפי שאין לשום גוף רציני בעולם, מידע מוסמך על ביקורים כביכול של יצורים מהחלל בכוכב הלכת שלנו. העדויות והדיווחים על מגעים של תושבי הארץ עם מי שמכונים חייזרים הם בגדר התנסויות חד פעמיות של פרטים וקבוצות, ולפיכך לא ניתנות לאימות מדעי. מאחר שהתנסויות וחוויות אלו אינן הדירות, דינן כדין התגלויות מיסטיות שאף הן לא ניתנות לאישוש מדעי. אמנם, העדר הוכחה לקיומו של משהו אינה הוכחה שהמשהו הזה לא קיים, אבל בהעדר ראיות מוצקות יותר – "צדיק באמונתו יחיה". עם זאת, פטור בלא כלום אי אפשר. מפליא הדבר, שבחמישים שנות מפגשים אינטנסיביים כביכול, שמקיימים החייזרים עם פקידים, פועלים, איכרים, עקרות בית ופנסיונרים, לא התקיימה ולו פגישה אחת – עם פיסיקאי, ביולוג, כימאי, או אסטרונום לקבלת תמונה מדעית מדויקת על השונה והשווה בין עולמם לעולמנו, בין הטכנולוגיות הנהוגות אצלם לאלו הנהוגות אצלנו.

ממשלת ארה"ב הקימה ועדות חקירה לבדיקת השמועות על עצמים בלתי מזוהים בשנים ,1952, 1949, 1948 ו-.1962 ועדות אלו הזימו כ-%95 מהעדויות על הופעות עב"מים, אך מסקנותיהם לא החלישו את האמונה העממית בקיומם של עב"מים וחייזרים.

אחד המאפיינים של פסוודו מדע, הוא שהזמן לא מגדיל את הבנת התופעה, ואכן אחרי 50 שנות מפגשים כביכול עם עב"מים וחייזרים איננו יודעים עליהם היום יותר מכפי שידענו עליהם לפני 50 שנה. כך הדבר עם הדינוזאור השוכן כביכול באגם לוך נס, עם האסטרולוגיה, עם הפארה פסיכולוגיה, עם הקריאה בכף היד, וכיוצא באלו אמונות שונות ומשונות.

.2 למיטב ידיעתי, לא, למעט פרופ' אריאל כהן מהאוניברסיטה העברית שנותן דעתו נושא.

.3 כדי לבדוק כל עדות המגיעה מאזרחי המדינה יידרש משרד מיוחד לעב"מים וחייזרים. משרד המדע עסוק בנושא מעניין וחשוב הרבה יותר: קידום המדע במדינת ישראל ומיצוי הפוטנציאל הכלכלי הטמון במחקר המדעי.

.4 מבחינה סטטיסטית גרידא, אי אפשר לשלול את קיומן של ציוויליזציות תבוניות כשלנו, או אפילו נבונות ומפותחות מאיתנו. ההסבר החשבונאי פשוט: לכדור הארץ נדרשו 5 מיליארד שנה כדי שיתפתחו עליו חיים אינטלגנטיים. מאחר שגיל היקום נע בין 10 ל-15 מיליארד שנה, ייתכן שיש כוכבים הנושאים עליהם חיים שקדמו לשלנו ב-5 מיליארד שנה לפחות. אם אמנם כך, המפגשים מהסוג הסתמי שהחייזרים מקיימים כביכול עם עמך אינם אלא בזבוז משווע, במיוחד בהתחשב בכך שהמרחק הממוצע בין כדור הארץ לכוכב לכת אחר בגלקסיה שלנו, שעשויים להיות עליו חיים, הוא לפחות 8.5 שנות אור. לחללית שלנו היו נדרשים 400 מיליון שנה כדי לעבור מרחק זה.
לסיום: כלל חשוב במדע הוא, שתופעה בלתי מוסברת לא יכולה לשמש ראיה להשערה כלשהי. תופעת העב"מים והחייזרים לא זו בלבד שאינה מוסברת, היא גם לא מוכחת. אם וכאשר ינחת עב"מ על פני כדור הארץ, חזקה על טייסיו שינהגו במידה גדולה יותר של הגיון ותבונה מקודמיהם, המתקיימים בחוויותיהם של אנשים להוטים להאמין.

אתר הספקן הישראלי

הצעתו של פרופ' אריאל כהן להקמת וועדה בעניין העב"מים ותשובת צבי ינאי

מאת אבי בליזובסקי

למשרד המדע אין את המשאבים ואין צורך להתעסק בחקירת
עב"מים ואמונות אסטרולוגיות

שר המדע שולל הצעת פרופ' אריאל כהן להקים ועדת בדיקה לתופעת העב"מים

6/8/1996
בגין: "המשרד יימנע מעיסוק בתופעות, גם אם הן מעניינות, שהן מעבר למדע"

מאת מרב נשר

שר המדע, בני בגין, הגיב אתמול בשלילה על ההצעה כי משרדו יקים ועדה לבדיקת תופעת העב"מים. המשרד הודיע כי הוא פעל וימשיך לפעול בתחום המדע, ויימנע "מעיסוק בתופעות, גם אם הן מעניינות, שהן מעבר למדע".
פרופ' אריאל כהן, ראש המחלקה למדעי האטמוספרה באוניברסיטה העברית, ויוזם הבקשה למשרד המדע, בחן בעצמו "זרקור" שלשום בלילה ואמר כי המקור אינו עב"ם, אלא כוכב צדק. כהן העלה את הצעתו לשר המדע בעקבות דיווחים רבים של תושבים על עב"מים בשמי הארץ.
כהן ביקש ממפקד תחנת משטרה בירושלים להודיע לו על דיווחים שיתקבלו על עב"מים בשעת התרחשותם, כדי שיוכל לעמוד על אופי התופעה. אתמול התקשרו אליו מהמשטרה לאחר שהתקבלו דיווחים מתושבים. "נוכחתי שבאותו כיוון שעליו דיווחו, נראה כוכב צדק, שאכן האיר כמו זרקור. צילמתי אותו במצלמת וידאו ביתית, ובאמצעות משחק במיקוד יצרתי גם אני עיוות בצורת הכוכב". לדבריו, כוכבי לכת (להבדיל מכוכבי שבת) כמו נגה או צדק מאירים בעוצמה חזקה בתקופה זו של השנה. "בעוד שהאור שמגיע מכוכבים אחרים נראה מרצד, האור שמגיע מכוכבי הלכת הללו אינו מרצד, ונראה כנקודת אור קבועה".
כהן חזר אתמול על עמדתו, לפיה על אנשי מקצוע בתחום האסטרונומיה להצביע על תופעות אופטיות רבות שהציבור אינו מודע להן. "צריך להבהיר לציבור, שכל תופעה יש להביא לידיעת מומחים כדי לחפש ביאור מדעי, ולא להיתפס לרומאנטיקה ולרעיונות של תבונה חיצונית. זו גם דעתן של אנשי מקצוע בארה"ב".

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

 1. ישנן עדויות רבות לקיום עבמים ,בהיסטוריה
  של כמה מדינות : בלגיה ,שנות התשעים . שר ההגנה ( או מפקד בכיר בחיל האויר ) וילפריד ברויאר ,היסביר על מירדפי עבמים עם מטוסי F-16 בשמי בריסל ,לעיני תושבי העיר .
  כמה אסטרונאוטים אמריקאים שצילמו וחלק מהצילומים היתפרסמו . חללית שהיגיעה בסמוך לפלוטו ורואים בצילומי הכוכב מיבנים
  רבים בעלי זוית ישרה ( בסיס לוגיסטי חוצני?).
  צילומים מאזור סידוניה במאדים . רואים שם כמה פירמידות ענק ,מיבנה גדול דמוי מיבצר ,פנים ענקיות המביטות כלפי מעלה. כל ההסברים שמדובר בתצורות טבעיות ,מגוחכים.
  בנוסף עדויות טייסים ,שוטרים ,ואזרחים רבים במקומות שונים ,כולל ישראל והמדען בוב לזר
  שעבד בפרויקטים סודיים בארה"ב וניק פופ שהיה בבריטניה בועדה סודית שחקרה את הנושא ( כתב על כך ספרים).אם ב. בגין סרב בתוקף תפקידו בעבר כשר המדע ,להקים ועדה
  שתחקור את הנושא ,הרי שמדובר במדיניות
  " בת היענה" המיתכחשת לנושא ומיישרת קו
  עם ארה"ב בהסתרת האמת מהציבור…!

 2. לטעמי תצפיות על עבמי"ם ואיסוף מידע, דומות יותר לעבודה מודיעינית (לא מזיק ובהחלט מוסיף השענות על כלי מדידה מדעיים ומתודולוגיות מדעיות סטטיסקה וכו).
  תארו לעצמכם איסוף מידע על חמאס או החיזבאלה.
  האם העובדה כי תצפיות לא חוזרות על עצמן תהווה עילה להתעלמות טוטאלית מהמתרחש על הגבול?
  עילה ממש אבסורדית.
  צבי ינאי שיקר.
  או שהוא בור גמור (לא נראה לי) בכל מה שקשור בנושא.
  הועדות לחקירת הנושא שהוא מזכיר (פרויקט הספר הכחול וועדת קונדון)
  היו מוטות כל מטרתן הייתה להסיח את הדעת ולהרחיק אנשים רציניים מהנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן