סיקור מקיף

אינטל מצטרפת לחיפוש אחר טכנולוגיה להפעלת מכשירים באמצעות מחשבה

אנשי החברה עובדים עם מדענים באוניברסיטת קרנגי מלון לפענח את דפוסי ההתנהגות של המוח, על מנת לקדם את הנושא ● "אם היה באפשרותנו לגשת לרשת המידע העולמית רק באמצעות המחשבות, הדבר היה פותח בפנינו מגוון לא יאומן של הזדמנויות נהדרות עבור טכנולוגיית המיחשוב", אמר דין פומרלו, חוקר של אינטל

הרובוט אסימו של הונדה מדגים קשר בין מוח אדם למכונה
הרובוט אסימו של הונדה מדגים קשר בין מוח אדם למכונה
מאת יוסי הטוני, ‏אנשים ומחשבים

ענקית המעבדים אינטל (Intel) הצטרפה למגמה שפעם הייתה חלק ממדע בדיוני: היכולת לאפשר לאנשים לתפעל מחשבים, טלוויזיות וטלפונים ניידים רק באמצעות המחשבות.

"אם היה באפשרותנו לגשת לרשת המידע העולמית רק באמצעות המחשבות, הדבר היה פותח בפנינו מגוון לא יאומן של הזדמנויות נהדרות עבור טכנולוגיית המיחשוב", אמר דין פומרלו, חוקר של אינטל במעבדה של החברה בפיטסבורג. אנשי צוותו של פומרלו עובדים עם מדענים באוניברסיטת קרנגי מלון לפענח את דפוסי ההתנהגות של המוח, על מנת לקדם את הנושא.

מדענים כבר זיהו דפוסי התנהגות במוח, שאותם ניתן לקרוא באמצעות תוכנות מחשב מיוחדות, על ידי ניתוח הפעילות החשמלית הנעשה במוח וניתוח זרימת הדם בעת שאנשים חושבים, מדברים או מבצעים פעולות מסויימות. פריצת דרך זו פתחה אופקי מחקר חדשים לבניית כמה יישומים מעניינים.

בכמה ניסויים שנערכו באחרונה בקרב אנשים משותקים הותקנו רכיבים ובהם "קוראי מוח", המאפשרים להם לשנות ערוצים בטלוויזיה, להדליק ולכבות אורות ולהקליד על גבי המחשב – רק באמצעות מחשבה על פעולות אלה.

אף על פי שטכנולוגיה זו מעוררת דאגות לפגיעה בפרטיות, כמה חברות כבר עוסקות בפיתוחה, בשל הפוטנציאל הכלכלי הטמון בכך. אמוטיב (Emotiv Systems) מסן פרנסיסקו פיתחה אוזניות המאפשרות לחובשים אותן לשחק במשחקי וידיאו על ידי המחשבה, במקום שימוש בג'ויסטיק. הונדה (Honda) חשפה בשנה שעברה רובוט שזרועו נשלטת על ידי מחשבות של אדם. יצרנית המכוניות מסרה, כי הטכנולוגיה, המצויה כעת בחיתוליה, תאפשר יום אחד לנהגים שידיהם תפוסות לפתוח את דלת המכונית או את מכסה תא המטען – בכוח המחשבה.

גם צבא ארצות הברית מעוניין בפיתוח התחום. ב-2008 הוא העניק לשלוש אוניברסיטאות תקציב של 4 מיליון דולרים כדי לחקור את אופן פעולת גלי המוח, כאשר הם שולחים שדרים לאיברים כדי שיפעלו. הצבא מקווה, כי "המחקר יספק לו טכנולוגיות מהפכניות לתקשורת שקטה". הדבר ייעשה על ידי "קסדת מחשבות", שתכיל חיישנים הקולטים פולסים אלקטרוניים מהמוח ומתעדים אותם.

אולם כמה מהמדענים, ביניהם ד"ר ג'רי שיה, המתמחה במדעי המוח במאיו-קליניק בקליפורניה, מאמינים, כי קריאה מהירה ובהירה יותר של מחשבות יכולה להחליף את החיישנים שמוחדרים כיום לתוך הגולגלות, במסגרת השיטה שבאמצעותה הצליחו לגרום לאנשים לכתוב על מחשב בכוח המחשבה. לדברי ד"ר שיה, לא רחוק היום ובו יושתלו במוח האדם שבבים הדומים לאלה אותם מייצרת אינטל למחשבים אישיים.

פומרלו הדגיש, כי אינטל אינה קרובה לייצור מוצרים מוכווני מחשבות, ואין לה תוכניות להשתלת שבבים בבני אדם. מטרת המחקר, אמר, היא לבנות שבבים טובים יותר, ובכל מקרה – עדיף לשלוח הוראות של מחשבות למכשירים, באמצעות תווך של מכשיר נישא כלשהו, דוגמת טלפון נייד.

3 תגובות

 1. לישראל ליטמן:

  מחקתי את ציטוט השיר מחמת זכויות יוצרים. אם אתה רוצה להעלות שורה או שתיים אין בעיה. גם הפניה לשיר מקובלת.
  לעצם העניין, העלאת תיאוריות קונספירציה לגבי ספקולציה שכאילו אירעה לאריאל שרון איננה הולכת בקו של האתר. יש אתרים אחרים לשם כך. יש מספיק סיבות טבעיות לאדם בגילו ובמשקלו ללקות בשבץ גם בלי שאחרים יפעלו בתוך מוחו.

 2. א. אפשר לאחסן, אם כך, התכנים שבמוח שלא ייעלמו עם מות האדם.
  ב. סיכון עצום הוא לניהול מלחמות אב"כ והשתלטות על מוח מנהיג לביצוע מהלך גם אם הוא מנוגד לתפיסת עולמו ולאינטרס שלו. כמו התנתקות-גירוש-נסיגה חד-צדדית ואח"כ איבוד הכרה.
  ג. אפשר להגיע ל"תרגום" מחשבת הבורא עם גילוי קרינת הרקע של המפץ הגדול, לאמור:
  "יהי אור" בתרגום הרחש המגיע מהמפץ למלים ולפחות לתרשים. כמו שמתורגמות מחשבות כלב ותחושותיו באמצעות מכשיר הצמוד אליו.
  ד. ויש שיר "קריאת משחבות בשלושה רגעים" ('תורגם' ל"בזלת", הולחן והושר ע"י מרינה מקסימיליאן בלומין. חלק ממנו.):

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן