סיקור מקיף

אינטל חשפה את מערכת התקשורת החדשה שפיתחה עבור פרופ' סטיבן הוקינג

המערכת החדשה מחליפה את זו שהייתה בשימוש של פרופ' הוקינג כבר עשרות שנים, היא קלה יותר לשימוש, אינטואיטיבית ובכוחה לתרום לתחושת העצמאות של משותקי גפיים • עד ינואר 2015 תעמיד אינטל את המערכת בקוד פתוח לשימוש חוקרים ואנשי טכנולוגיה כפתרון הניתן להתאמה אישית עבור כ-3 מיליון משותקי גפיים בעולם

פרופ' סטיבן הוקינג ומערכת התקשורת החדשה. צילום יח"צ אינטל
פרופ' סטיבן הוקינג ומערכת התקשורת החדשה. צילום יח"צ אינטל

אינטל הדגימה היום לראשונה, יחד עם פרופסור סטיבן הוקינג, פלטפורמת תקשורת חדשה שפיתחה עבורו ומחליפה את זו שהיתה בשימושו כבר עשרות שנים. המערכת החדשה, המשפרת לעין ערוך את נוחות התקשורת של משותקי גפיים, תועמד החל מהחודש הבא בקוד פתוח לרשותם של אנשי קהילת המחקר הרפואי כדי שיוכלו להתאימה לשימושם כ-3 מיליון משותקי גפיים בעולם.

לצורך פיתוח המערכת החדשה, צוות רב תחומי של חוקרים ממעבדות אינטל חקר במשך כשלוש שנים את הצרכים הספציפיים של הוקינג, שגרת יומו והכלים הנחוצים לו על מנת לתקשר ולהמשיך בעבודתו חרף מגבלותיו. המערכת הטכנולוגית המודרנית שפותחה עבורו קרויה ACAT – ראשי תיבות של Assistive Context Aware Toolkit (ערכת כלי סיוע בעלי מוּדעוּת להקשר). הוקינג סייע לתהליך התכנון וסיפק משוב רצוף על מנת לסייע לאינטל לשפר את המערכת צעד אחד צעד.

"הרפואה לא הצליחה לרפא אותי ולכן אני יכול להסתמך על הטכנולוגיה בלבד בכדי לתקשר ולחיות את חיי," אמר הוקינג. "אינטל תומכת בי כבר קרוב ל-20 שנים ומאפשרת לי לעשות את מה שאני אוהב מדי יום. פיתוח המערכת הזו עשוי לשפר את חייהם של נכים ברחבי העולם והוא פורץ דרך מבחינת האינטראקציה האנושית והיכולת להתגבר על מכשולי התקשורת המסכלים אותה."

הוקינג, אחד מהפיזיקאים המובילים והמפורסמים בעולם, סובל מ-MND כתוצאה מ-ALS – מחלת ניוון שרירים שהולכת ומחמירה עם השנים. הוא משותק כמעט לחלוטין ומתקשר באמצעות מערכת עזרים טכנולוגיים: חיישן המסייע לו לבחור תווים ולהקליד ומסנתז קול המאפשר לו לדבר.

שיפור במהירות, בדיוק ובקלות שימוש
עד היום, על מנת לערוך חיפש באינטרנט למשל, הוקינג נדרש לעבור רצף מייגע של צעדים שכלל יציאה מחלון התקשורת שלו, הסטת העכבר בכדי להפעיל את הדפדפן, הסטת העכבר עד לסרגל החיפוש ולסיום הקשת הטקסט לחיפוש. המערכת החדשה מבצעת את כל הצעדים הללו באופן רציף ואוטומטי, ומספקת להוקינג תהליך חלק ומהיר.

בדומה לחלקי המנוע של מכונית הפועלים במשולב ובאופן חלק, ממשק המשתמש של התוכנה שיצרה אינטל מאפשר לטכנולוגיות קיימות וחדשות לפעול ביעילות זו עם זו. התוצאה היא שמהירות ההקלדה של הוקינג הוכפלה, וחל שיפור של פי עשרה בביצוען של מטלות שכיחות כגון דפדוף, עריכה, ניהול וניווט באינטרנט, בדוא"ל ובמסמכים; פתיחת מסמך חדש, שמירה, עריכה ומעבר בין מטלות שכולן מהירות ומדויקות יותר כעת.

מתג אינפרה-אדום המורכב על משקפיו של הוקינג קולט את חיישן הלחי שלו ומסייע לו לבחור תו במחשב. שילוב של תוכנה מחברת SwiftKey הבריטית, המפתחת טכנולוגיות שפה, סייע רבות בשיפור יכולתה של המערכות ללמוד מהוקינג ולנבא את התווים והמלים הבאות שירצה להקליד כך שהוא נדרש להקליד פחות מ-20 אחוזים מכל התווים. מידע זה נשלח למסנתז הקול הקיים של הוקינג כדי שיוכל לתקשר עם אנשים אחרים באמצעות מחשב נישא של לנובו, עם מערכת ההפעלה Microsoft Windows.

"פרופסור הוקינג עושה שימוש ייחודי בטכנולוגיה כבר עשרות שנים בכדי לתקשר עם העולם, אך את המערכת הישנה שלו אפשר להשוות לניסיון להשתמש באפליקציות ואתרי אינטרנט מודרניים ללא מקלדת או עכבר", אמר וון-האן וונג, סגן נשיא ומנכ"ל מעבדות אינטל. "יחד עמו הצלחנו ליצור חוויית תקשורת טובה יותר שתתרום להמשך התפקוד העצמאי שלו ותפתח אפשרויות לעצמאות מוגברת בפני אנשים רבים נוספים".

תוכנה פתוחה וניתנת להתאמה אישית
שיתוק של ארבע הגפיים ו-MND הן מחלות הפוגעות ב-3 מיליון בני אדם בעולם. מחלות אלה פוגעות בפעולות השרירים הרצוניות כגון דיבור, הליכה, בליעה ותנועות כללית של הגוף. אלו מחלות פרוגרסיבית הגורמות לנכות שמחמירה והולכת עם השנים עד למוות.

ערכת הכלים החדשה שיצרה אינטל ניתנת להתאמה אישית למשתמשים שונים. המערכת היא ממשק תוכנה מודרני המיועד לחוקרים ואנשי טכנולוגים שרוצים ליצור פתרונות מותאמים אישית המופעלים במגע, מצמוצי עיניים, תנועות של הגבות או מנגנון תקשורת אחר שהמשתמש מסוגל לבצע. באינטל הודיעו כי יעמידו את המערכת בקוד פתוח לרשותם של אנשי קהילת המחקר הרפואי החל מינואר 2015.

כשהפלטפורמה תהיה זמינה ופתוחה, אינטל והוקינג מקווים שקהילות המחקר והטכנולוגיה, כגון אלו העוסקות בחיישנים, ניבוי טקסט, מודעות להקשר ותכנון ממשקי משתמש, יסתמכו על הפלטפורמה וישיקו פתרונות חדשים ומשופרים.

לאמה נחמן ממעבדות אינטל הצטרפה להוקינג בהדגמה שנערכה בלונדון וסיפרה על עבודתם המשותפת, שטמונים בה יסודות לפיתוח טכנולוגיות עתידיות. "טכנולוגיה לנכים מספקת לעתים קרובות את היסודות לטכנולוגיית העתיד" אמרה נחמן. "מתקשורת ועד מחקר גנרי, הטכנולוגיה פותחת דלתות ואפשרויות שאנו מסוגלים רק לדמיין".

הידיעה מבוססת על הודעה לעיתונות של אינטל

עוד בנושא באתר הידען:
פרופ' צבי פירן: הדיון של הוקינג בנושא החורים השחורים המחיש את הצורך באיחוד התאוריות
סטיבן הוקינג: לא קיים גן עדן, זה סיפור בדים
מקור היקום – הרצאתו של סטיבן הוקינג בשנת 2006 באוניברסיטה העברית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן