סיקור מקיף

חיסון נגד מלנומה, פרי מחקר ישראלי

במסגרת החיסון נאספים תאים סרטניים מגופו של המטופל וממצים מהם תרכיב חיסון *מבצע ארצי לבדיקות חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור החל אתמול ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ובשיתוף קופות החולים

לוגו האגודה למלחמה בסרטן
לוגו האגודה למלחמה בסרטן

חיסון חדש, נועד למנוע את חזרת המחלה בקרב חולי מלנומה עם גרורות, ולהגביר את סיכויי ההישרדות. החיסון פותח במסגרת מחקר קליני, ישראלי, במכון האונקולוגי במרכז הרפואי הדסה, בירושלים, בסיוע מימון האגודה למלחמה בסרטן, על ידי צוות חוקרים, רופאי עור ואונקולוגים, בראשות פרופ' תמר פרץ וד"ר מיכל לוטם והוא מיועד לחולי מלנומה ממארת, אשר נעשתה גרורתית והתפשטה אל איברים פנימיים.

ד"ר מיכל לוטם, דרמטו – אונקולוגית, במכון האונקולוגי, במרכז הרפואי הדסה, בירושלים, מסרה היום כי: "היתרון הטמון בשימוש בתאי סרטן לטיפול זה, הוא באותנטיות הגבוהה שלהם. העובדה, כי הם מכילים את כל אבני היסוד של הגידול, בדיוק כפי שהם אצל המחוסן המסוים, הופכת אותם לחיסון אולטימטיבי וייחודי לחולה. זוהי שיטה עתירת עבודה כיוון, שלכל חולה יש להכין טיפול אישי ומשום כך היכולת למנפה באופן שיווקי ומסחרי הנו בעייתי. על כן, בית החולים הדסה, בסיוע מימון האגודה למלחמה בסרטן, נטל על עצמו את הפקת החיסונים בשל תוצאות ההישרדות המעודדות של המטופלים. השנים שחלפו מאז ראשית המחקר בשנת 1996 והיישום שלו באמצעות החיסון, לימדו אותנו כי התוצאות המבטיחות הראשוניות היו ממשיות ומידת המובהקות שלהן הלכה וגדלה בחלוף השנים ובקרוב ייושם גם כטיפול חיסוני לחולי סרטן המעי הגס".

במסגרת המחקר, נאספת רקמת גידול סרטני, שמקורו בגרורה, שנכרתה מגופו של החולה. את הרקמה מעבדים במעבדה ליצירת תרביות תאים, באופן כזה, שלכל חולה נוצרת קבוצת תאים ייחודית, אשר מתאימה לגידולים הספציפיים שלו. במסגרת המחקר, קיבלו החולים את החיסון, שהופק מתאי הגידול בגופם ובמהלך המעקב הממושך, התקבלה תמונת מצב אופטימית ומעודדת. מקרב 102 חולים, אשר קיבלו את החיסון, על מנת למנוע את חזרת המחלה, נמשכה תקופת ההישרדות הממוצעת כ – 6 שנים (חציון 53 חודש). מדובר בנתונים טובים בהרבה ממה שדווח בספרות הרפואית לגבי חולים בקבוצת סיכון זו (שיעור ההישרדות המתועד הוא כ – 37 חודשים בחולים, אשר קיבלו טיפול מונע באינטרפרון אלפא). טובים במיוחד היו נתוני ההישרדות של חולים, אשר נמצא כי פיתחו תגובה חיסונית, כנגד תאי הגידול שלהם, בעקבות החיסון. 66% מהם שרדו לפחות 5 שנים, ו – 48% מהם חיו ללא עדות למחלה כלל, לפחות 5 שנים. יצוין, כי חיסון בלבד, נותר עדיין אסטרטגיה טיפולית, שעיקר תפקידה הוא כאשר נפח הגידול בגוף מזערי ומיקרוסקופי. במצבים של מחלה סרטנית מפושטת אין די לחסן על מנת שהמחלה תיסוג. מערכת החיסון של החולה נחלשת, ולעיתים מופעלים בה מנגנונים המסייעים לסרטן להתפתח באין מפריע.

השבוע הוא גם "שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם" במסגרת מבצע מיוחד יפעלו במשך שבוע זה, כ–300 תחנות בדיקה בחינם בכל רחבי הארץ, ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ובשיתוף שרותי בריאות כללי, מכבי שרותי בריאות, קופת חולים לאומית, קופת חולים מאוחדת, האיגוד הישראלי לרפואת עור והאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית.

בתחנות יערכו בדיקות חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור וכן יחולקו עלוני מידע, לכלל הציבור, ללא תלות בחברות באחת מקופות החולים. רשימת תחנות הבדיקה על פי חלוקה לאזורים, פורסמה בכל מקומוני סוף השבוע האחרון, באתר האינטרנט של האגודה למלחמה בסרטן הנמצא בכתובת www.cancer.org.il וכן במוקד הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה 1-800-599-995.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן