להשתמש בסלולארי לכל מטרה , להיות ירוק יותר, לנהוג טוב יותר, לאכול טוב יותר, להיות בריא יותר

יבמ פירסמה תחזית חדשה לגבי הטכנולוגיות והחידושים העשויים לשנות את דפוסי החיים והעבודה בשנים הקרובות

תחזית "חמש בחמש של יבמ" היא רשימה שנתית אותה מציגה החברה, המבוססת על ניתוח השוק וההתנהלות החברתית – כמו גם על הפיתוחים הטכנולוגיים ההולכים ונולדים במעבדות המחקר של יבמ.

מומחי יבמ מעריכים כי בחמש השנים הקרובות נהיה עדים לשורת מגמות חדשות וגוברות.

הטלפון הסלולארי שלנו יהיה ארנק, מכונה לרכישת כרטיסים, מודיעין, בנק, חבר-מלווה לקניות והרבה מעבר לכל אלה. יבמ חוזה כי בחמש השנים הקרובות יהפוך הטלפון הסלולארי למדריך קניות, יציג למשל תמונה תלת-מימדית של אדם הלובש את הבגד אותו אתה בוחן בחנות, ילווה תיירים בביקור בערים ובמוזיאונים בהדרכה המותאמת לנקודה בה הם עומדים ולתחומי העניין שלהם, ויציע רכישת כרטיסים למופעים או הזמנת מקומות במסעדה באזור המועדף על המשתמש.

הקלות באימוץ דפוסי התנהלות "ירוקים" – ורווחים כספיים בתהליך הזה. מגוון רחב של טכנולוגיות אנרגיה חכמה יאפשרו לכל אדם להקטין ולצמצם את "טביעת הרגל הסביבתית" שלו.

לפי תחזית של יבמ, יותר ויותר מערכות יקושרו ישירות לרשת חשמל חכמה, ידעו להשתמש בחשמל בשעות בהן הוא זול יותר, יופעלו מרחוק באמצעות טלפון סלולארי או כל דפדפן רשת שיאפשר להודיע, למשל, למזגן האוויר בבית להיכנס לפעולה זמן קצר לפני השיבה הביתה או המשרד – במקום להשאירו פועל לאורך היום כולו.

אנשים ינהגו בכבישים באופן שונה לגמרי: בחמש השנים הקרובות תאפשר תקשורת בין מכוניות ובין המכוניות לכביש, לרמזורים ולמערכות בקרת תנועה, לשפר את רמת הבטיחות, למנוע כניסה לפקקים, לצמצם את פליטת המזהמים ולהקטין את הלחץ בו שרוי הנהג. לפי תחזית של יבמ ישולבו חיישנים במכונית ובתשתיות הדרך כאחד ואלה יסייעו לנהג בנהיגה וייכנסו לפעולה אגרסיבית יותר במצבים מסוכנים.

אנשים ידעו טוב יותר מה הם אוכלים. ביבמ חוזים כי מערכות טכנולוגיות חדשות יאפשרו בחמש השנים הקרובות לדעת בדיוק מה הרכיבים בכל מוצר אותו אנחנו רוכשים בסופרמרקט, היכן יוצר ומה עבר עליו עד שהגיע אל המדף. התפתחות בטכנולוגיות תוכנה ותקשורת תאפשר לדווח לצרכנים באופן מדוייק לגבי מקומות הגידול, הרכב הקרקע, טמפרטורת ההובלה ואיכות האוויר שהולידו את המנה שתונח על שולחן האוכל.

רופאים ייהנו מכלים משופרים לאבחון ולטיפול. מומחי יבמ צופים כי כלים טכנולוגיים חדשים המפותחים כיום יאפשרו במהלך חמש השנים הקרובות לרופאים לרכוש תובנות מעמיקות ומהירות יותר ולטפל טוב יותר בחוליהם. זאת על בסיס מאגרי נתונים הולכים וגדלים, שיאפשרו להם להציג בין השאר תמונה תלת-מימדית מלאה של גוף החולה, ולהמחיש את הרשומות הרפואיות ההיסטוריות והמעודכנות שלו במתכונת חדשה לחלוטין, סביב התמונה הזאת. המחשב ישווה בין הרשומות האלה ובין מאות אלפי רשומות של חולים אחרים – על מנת להציע דפוסי טיפול ואבחון שהוכיחו את עצמם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. כל הטכנולוגיות הנ"ל כבר קיימות בשוק פחות או יותר, רק שהם לא נחלת הכלל, הרצון של החברות הנ"ל זה ליצור יותר עניין וע"י זה להפוך את זה ליישומי, לכן התחזיות קצת מגזימות אבל זה נורמלי שמתוך זה ההתקדמות רק 5 אחוז ממה שכתוב

 2. כתבה מצחינה מפוזיציה של חברה מסחרית
  או בשפה של לימור:
  אם תשאלו את המוכר במכולת שלי הוא יגיד לכם שיאכלו יותר לחם.

 3. אני מסכים עם התגובה הראשונה.
  אולי צריך להחליף את המילה 'חוזים' במילה 'רוצים'.
  אנשים לא ירצו להעביר סמכויות למחשב של הרכב שלהם.

 4. מדהים איך כל פעם מגיעות התחזיות המגוחכות הללו, הצבועות בצבעי עולם עתידני מסרט מד"ב דרג ז'. מילא כשחוזים 50 שנה קדימה – אז ממילא זה משחק דמיון שלא ממש קשור להווה. אבל חמש שנים קדימה? כבר עשרות שנים מדברים על זה שהנה, ממש עוד שנה שנתיים, המכוניות יתקשרו זו עם זו ועם מערכות פיקוד והנסיעה תהיה אוטומטית/בטוחה מאד/חסכונית להדהים/ללא פקקים וכו' וכו'.
  כנ"ל לגבי מידע מלא במזמן אמת בעת קניית מזון.
  הדבר היחיד שנראה סביר זה לגבי הטלפון הסלולרי, אבל ממילא זו לא ממש עתידנות, כיוון שרוב היישומים הללו כבר נכנסים כיום.
  יבמ היא מהבולטות בפיתוחים פורצי דרך ומחקרים בחזית הטכנולוגית והמדעית. שירדו מהשטויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן