סיקור מקיף

פרופ' חוסאם חאיק מהטכניון קיבל בסוף השבוע את פרס הומבולדט למחקר בגרמניה

בנוסף נבחר פרופ' חאיק לרשימת מאה האישים המשפיעים בעולם שמפרסם המגזין האמריקני GOOD

קרדיט צילום : מיקי קורן, דוברות הטכניון
פרופ' חוסם חאיק. צילום: מיקי קורן, דוברות הטכניון

בסוף השבוע קיבל פרופ' חוסאם חאיק מהטכניון את פרס הומבולדט למחקר (Humboldt Research Award), המוענק על ידי קרן הומבולדט בגרמניה. הפרס מוענק לחוקרים בולטים שהשפיעו משמעותית בתחומי המחקר שלהם, בתנאי שהם מקיימים שיתוף פעולה כלשהו עם מכוני מחקר בגרמניה. הוא ניתן על מכלול פועלו של החוקר – תגליות, תיאוריות ותובנות.

פרופ' חאיק, חבר סגל בפקולטה להנדסה כימית וחבר במכון ראסל ברי לננו-טכנולוגיה בטכניון, קיבל את הפרס על תרומתו העצומה לאבחון מחלות באמצעות סמנים חדשניים שגילה במסגרת מחקריו בטכניון. מדובר בסמנים המופיעים בהבל הפה ובעור.

במקביל להכרזה על הענקת פרס הומבולדט למחקר נכלל פרופ' חאיק ברשימת מאה האנשים המשפיעים בעולם, שפורסמה השבוע על ידי מגזין GOOD הרואה אור בלוס אנג'לס. ברשימה נכללים אנשים מ-37 מדינות, התורמים לרווחת האנושות בהיבטים שונים ובהם מדע, חינוך ועסקים. המכנה המשותף לכולם, על פי עורכי הרשימה, הוא היותם אישים ה"מניעים שינוי ומסרבים לקבל את המציאות הקיימת כסוף פסוק. איש ממאה האנשים שבחרנו אינו פועל מתוך תאוות תהילה – וזו בדיוק הסיבה שחשוב להכיר בפועלם."

פרופ' חוסאם חאיק השלים דוקטורט בתחום האנרגיה ורק אחר כך עבר לתחום הטכנולוגיה הביורפואית. לדבריו, "דווקא בזכות העובדה שאינני רופא יכולתי לחשוב על פיתוח ייחודי כל כך – מערכת זולה ולא פולשנית לאיבחון מחלות על סמך הבל הפה. בהשראת הכלבים, שיודעים לזהות חולִי אבל לא לדווח לאדם מהי מחלתו, פיתחתי את המערכת הדיגיטלית הזאת המאבחנת במדויק את המחלה ואת שלב התפתחותה. כיום אנחנו פועלים לקידום המערכת בכמה היבטים ובהם אבחון של מחלות נוספות וממשק המחבר אותה לסמארטפון."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. האיחוד האירופי משלם כל שנה מלגה רצינית מאד וחברת טבע מושקעת בזה. המאמר של חוסאם על חיבור תיילי זהב כמגעים לננו אף היה המצוטט ביותר באחת השנים האחרונות 2014-2015 בנושאי ננו ומוליכים למחצה.
    אצל פרופסור חאיק משתלמים להערכתי מעל 10 דוקטורים מהעולם. יצאו הודעות על יכולת זיהוי סוגים שונים של סרטן. והוקמה חברת הזנת na-nose. וקיבל מדליה ע"ש אלכסנדר הומבולט.
    כמה יוקרה יצטרך להשיג עד שנגיד כל הכבוד. היפה הוא שנמצאים כאן כמה מהנאורים יותר במדינה, שמתווכחים בעד תורת האבולוציה ובעד המפץ הגדול. כשהיינו יהודים מיעוטים באירופה, והבאנו כבוד כאב לנו שהתביישו בנו: היינריך הרץ התנצר, גוסטב מאהלר התנצר, ג'ון קרי התנצר מבחירה, איינשטיין היגר לארה"ב, ואיתו שרשרת מדענים גרמנים יהודים: ליאו זילרד, והיו פיזיקאים ממוצא גרמני וצ'כי: אדוורד טלר, ריצ'רד פיינמן אך דור שני בארה"ב. דיזרעלי התנצר. ההתנצרות הייתה תנאי בחלק מהמקרים.

  2. חקר הסרטן מתקדם , תרופות מהפכניות יוצאות לשוק ובינתיים פרופסור חייק גורף פרסים מדי שנה ועדיין לא ראינו ננו אף , אף אלקטרוני וכ..

  3. הכתבה הזו תישאר מיותמת כי אולי היא גורמת לרבים מבוכה. אם היינו משנים שם לפרופסור עדה יונת או דן שכטמן , לא הייתה לנו בעיה לומר כל הכבוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן