סיקור מקיף

אירועים הסטוריים נשמרו בגנום האנושי

מפה אינטראקטיבית של ההסטוריה הגנטית העולמית חושפת השפעות גנטיות של אירועים הסטוריים כדוגמת התפשטות האימפריה המונגולית, הסחר לאורך דרך המשי וכיבוש אמריקה בידי הספרדים והעבדים מאפריקה שבאו עימם

מחקר גנטי. איור: shutterstock
מחקר גנטי. איור: shutterstock

 

כאשר בני אדם מקבוצות שונות מביאים ילדים משותפים, ה-DNA של הצאצאים הופך לתערובת של DNA מכל אחד מהקבוצות המעורבות. פיסות מ-DNA זה עוברות לאורך הדורות כשהם נושאים איתם את המידע כל הדרך עד לימינו.

חוקרים ממכון מקס פלנק לאנתרופולוגיה אבולוציונית בלייפציג גרמניה, אוניברסיטת אוקספורד ויוניברסיטי קולג' לונדון יצרו מפה המפרטת את ההסטוריה הגנטית של 95 אוכלוסיות שונות ברחבי העולם על פני ארבעת אלפים שנה.

מפת העולם האינטראקטיבית זמינה דרך האינטרנט ומפרטת את ההסטוריות של עירוב הגנים בין כל אחת מ-95 האכולוסיות בכל רחבי אירופה, אפריקה, אסיה ודרום אמריקה. המפה גם מראה השפעות גנטיות של אירועים הסטוריים לרבות הקולוניזציה האירופית, האימפריה המונגולית, סחר העבדים הערבי והסחר האירופי לאורך דרך המשי שגרם להם להתערב עם האוכלוסיה הסינית.

המחקר שפורסם השבוע בכתב העת סיינס הוא הראשון המזהה בו זמנית את מועדי ומאפייני העירוב הגנטי בין אוכלוסיות. לשם כך פיתחו החוקרים שיטות סטטיסטיות כדי לנתח את ה-DNA של 1,490 בני אדם מ-95 אוכלוסיות ברחבי העולם. "ל-DNA יש את הכוח לספר סיפורים לחשוף פרטים על העבר של האנושות, אומר סיימון מיירס מהמחלקה לסטטיסטיקה של אוניברסיטת אוקספורד ומהמרכז לגנטיקה אנושית של קרן וולקאם, שותף במחקר.

"מכיוון שהגישה שלנו הסתמכה אך ורק על נתונים גנטיים, היא מספקת נתונים עצמאיים ממקורות אחרים. רבות מהתצפיות הגנטיות שלנו תואמות לאירועים הסטוריים ואנו גם רואים עדויות לעירובים גנטיים שלא תועדו. לדוגמה, ה-DNA של שבט ה-TU בסין המודרנית מעיד על כך שבשנת 1200 לספירה, התערבו אירופים הדומים ליוונים של היום עם האוכלוסיה המקומית, ששמרה על המראה החיצוני הסיני. קרוב לוודאי שמקורו של המטען הגנטי האירופי בסין הוא מסוחרים שנסעו לאורך דרך המשי הסמוכה."

הטכניקה החזקה, המכונה גלובטרוטר ('Globetrotter') מספקת תובנה לאירועי עבר כגון המורשת הגנטית של האימפריה המונגולית. עדויות הסטוריות מראות כי בני ההאזרה מפקיסטן הם בחלקם צאצאים של לוחמים מונגוליים וכי המחקר מצא עדויות ברורות לכך שה-DNA המונגולי חדר לאוכולסיה במהלך תקופת האימפריה המונגולית. שש אוכלוסיות אחרות, לרבות מטורקיה במערב, הראו עדויות דומות לעירוב עם מונגולים באותו הזמן לערך.

 

באותו נושא באתר הידען:

כולנו אובמה

15 משפחות השפות הגדולות התבססו הודות לגלי הגירה של  חקלאים

"הדבר המדהים אותי הכי הרבה הוא פשוט עד כמה הטכניקה שלנו פועלת", אמר גארט הלנטל מהמכון לגנטיקה ב-UCL, החוקר הראשי. "אף כי מוטציות פרטניות יכולות לשאת רק אותות חלשים המעידים מהיכן הגיע האדם,, הוספת המידע מכל רחבי הגנום מאפשר לנו לשחזר את אירועי העירוב. לעיתים אנשים מאיזורים שכנים יכולים לשאת תערובות גנטיות ממקורות אחרים לחלוין. לדוגמה זיהינו אירועים נפרדים שהתרחשו כמה פעמים בין קבוצות נוספות לבני ההאזרה בתוך פקיסטן, שנשאו גנים מאפריקה שמדרום לסהרה, יתכן שהדבר קשור לסחר העבדים הערבי, כמו גם תערובת עם אוכלוסיה נוספת ממזרח אסיה ואחרת עם האירופים העתיקים. כמעט כל האוכלוסיות הראו עדויות לאירועי עירוב, דבר המעיד שאלו היו נפוצים מאוד בהסטוריה ולרוב היו מעורבות בהן אוכלוסיות שהיגרו על פני שטחים נרחבים.

הצוות השתמש בנתונים מכל 1,490 האנשים במטרה לזהות 'גושי' DNA משותפים לפרטים מאוכלוסיות שונות. אוכלוסיות שחלקו יותר קרובים משותפים יחלקו גושים רבים יותר וכל גוש פרטני כזה יכול לספק עדות באשר לקרבה המשפחתית לאורך הכרומוזוים.

"כל אוכלוסיה חולקת 'תבנית' גנטית מסוימת" אומר דניאל פאלוש ממכון מקס פלנק לאנתרופולוגיה אבולוציונית בלייפציג, אף הוא שותף למחקר. "אם רוצים לצבוע את הגנים של בני המאיה המודרניים, לדוגמה, נקבל תבנית מעורבת של צבעים המייצגים את ה-DNA של צאצאי ספרדים, מערב אפריקנים וילידי אמריקה. התערובת מתוארכת לשנת 1670 לערך, והיא תואמת את הדיווחים ההסטוריים המתארים ספרדים ומערב אפריקנים חודרים ליבשות אמריקה בערך באותו הזמן. אף כי איננו יכולים ליטול דגימות DNA מהאוכלוסיות שהתערבו בעבר, אך אנו יכולים לזהות את מרבית ה-DNA מהקבוצות המקוריות כשהן נמצאות בתבנית המעורבת של הקבוצות בנות ימינו."

בנוסף לתובנות החדשות אודות אירועים הסטוריים, המחקר החדש עשוי להיות בעל השלכות לחקר השפעת ה-DNA על בריאות ומחלות באוכלוסיות שונות.

להודעה באתר מכון מקס פלנק

11 תגובות

 1. מזכיר לי את ה- Harlem Globetrotters שמזה שנים רבות נותנים הצגות כדורסל בכל העולם. מעניין אם אפשר למצוא טביעות אצבע גנטיות שלהם באוכלוסיות שונות.

 2. כתבה מעניינת. מצפה לעוד כתבות מהתחום הזה.

  ועירן, דווקא התיאור שלך נוגע יותר לרוסיות מסויימות. פולניות לרוב חלקות מאוד ולבנות/שזופות.

 3. אם תשימו לב יש לא מעט פולנים /פולניות עם הרבה יותר שיערות ( בגוף ) , עור כהה ועיניים טיפה מלוכסנות או אם שריד דק לליכסון …יצא לי בשירות הצבאית לשרת עם אחת כזו שאילולא הייתי מכיר אותה ( ואת מוצאה ) הייתי בטוח מנחש שיש בו משהו אסיאתי .
  זה אמנם לא מדעי כמו בדיקת DNA אבל רואים באמת עד היום לדעתי את ההשפעה הזו של הפלישה המונגולית

 4. "הטכניקה החזקה, המכונה גלובטרוטר ('Globetrotter') מספקת תובנה לאירועי עבר כגון המורשת הגנטית של *האימפריה הגנטית*"
  נראה לי שטעות הקלדה… לא מכיר ביטוי של "אמפריה גנטית" 🙂

 5. יובל
  לאישה יש שני כרומוסומי X, אחד התקבל מהאם והשני מהאב. בביצית יש כרומוסום X יחד, שמורכב מתלאים משני הכרומוסים.
  להבדיל – DNA מיטוכונדריאלי מגיע אך ורק מהאם.

 6. טוב, זה לא שמישהו משלם על הגלישה באתר.
  פשוט כתבו תגובה על מה שצריך לתקן.
  ובקשר לתוכן יש גם מחקרים גנטיים על העם היהודי שטוענים שהגנים שלנו הם של יהודים מיהודה ונשים לא יהודיות מהתפוצות. למשל:
  http://www.biologydirect.com/content/pdf/1745-6150-5-57.pdf
  מה שלא הבנתי למה ה-mtDNA לא מתנהג כמו ה-X.

 7. הבעיה שזה קורה כאן יותר מדי פעמים, ובדיקה של חצי דקה בעזרת בודק איות של וורד הייתה פותרת את הבעיה (לפחות את הטעויות הבולטות של מילים חסרות משמעות)

 8. מדוע קשה כל כך להעתיק את הכתבה רגע לפני פרסומה ל – Word ולהפעיל בדיקת איות אוטומטית ?

  הכתבות כאן מלאות בשגיאות כתיב ואיות, זה לא מקצועי וזה לא מוסיף לאתר הזה נקודות.

  כבר העירו על כך המון פעמים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן