סיקור מקיף

האוניברסיטה העברית תעניק לביל גייטס את פרס איינשטיין

הפרס היוקרתי יוענק השנה לראשונה באירוע חגיגי בארה''ב, שהכנסותיו יוקדשו לשיפור משאבי המזון בעולם

ביל גייטס (תמונה באדיבות קרן ביל ומלינדה גייטס)
ביל גייטס (תמונה באדיבות קרן ביל ומלינדה גייטס)

מייסד ויו''ר חברת מייקרוסופט ויו''ר קרן ביל ומלינדה גייטס, ביל גייטס יקבל את פרס איינשטיין היוקרתי מהאוניברסיטה העברית בירושלים בהוקרה על תרומתו יוצאת הדופן. הפרס יוענק לו בארוחת-הערב באירוע חגיגי שיתקיים בניו-יורק בדצמבר 2008.

לדברי נשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם מגידור הפרס היוקרתי יוענק לאנשים יוצאי-דופן שלעבודתם השפעה עולמית מוכחת. ''העובדה שביל גייטס הביע את הסכמתו לקבל את הפרס מעידה על הכרתו באיכותה האקדמית של האוניברסיטה העברית'', אמר פרופ' מגידור, ''הפרס שואב השראה ממורשתו של אלברט איינשטיין, אב מייסד של האוניברסיטה העברית שיצר מהפכה בהבנה של העולם. עבורו, האוניברסיטה העברית היתה נקודת מפגש אידיאלית בין מורשת יהודית לבין האוניברסליות של הרוח האנושית. פרס זה ינציח את מורשתו רבת-הפנים של איינשטיין, ויוקיר כמה מהחושבים המקוריים, היצירתיים והאפקטיביים של זמננו. ביל גייטס ראוי ביותר לקבל את הפרס – כמו איינשטיין, גייטס הוא מנהיג שפעולותיו נובעות מההבנה שהקלה על הסבל האנושי היא חלק בלתי נפרד מהתקדמות המין האנושי''.

ההכנסות מארוחת הערב יממנו מחקר בין-תחומי בפקולטה למדעי החקלאות ע''ש רוברט ה' סמית באוניברסיטה העברית. 100 חוקרים מהפקולטה שוקדים כיום על מחקרים שנועדו לקדם ייצור של כמות מספקת של מזון מזין לאוכלוסייה הצומחת של העולם, תוך כדי שמירה והגנה על הסביבה. הפקולטה למדעי החקלאות ע''ש סמית היא בעלת שם עולמי וחוקריה עורכים מחקרים חלוציים בארצות מתפתחות, מספקים ידע חקלאי רב לסטודנטים מארצות אלו, ומתגאים בהמצאות וחידושים כמו השקיה בטפטוף, עגבניות בעלות חיי-מדף ארוכים ומחזור מי-קולחין.

ביל גייטס ואשתו מלינדה גייטס מחויבים לחקלאות בת-קיימא ולסיוע למדינות מתפתחות באמצעות הקרן שהקימו – קרן ביל ומלינדה גייטס. קבלת פרס איינשטיין מהאוניברסיטה העברית היא הכרה בעבודתו הפילנתרופית של גייטס, מנהיגותו וחזונו הטכנולוגי.

קרן גייטס היא מובילת דרך במאבק ברעב העולמי ובבעיות הנגרמות משינויי אקלים וצמיחת האוכלוסייה במאה ה-21. אותם נושאים עומדים בלבה של הפקולטה למדעי החקלאות ע''ש רוברט ה' סמית באוניברסיטה העברית. מחלקות הפקולטה עוברות ארגון מחדש כדי ליצור מודל בין-תחומי בן ארבעה מוסדות מחקר. כל מוסד יגבש צוותי חוקרים שיבחנו כיצד להגדיל הספקת מזון, לפתח מזונות פונקציונליים ועשירים בערכים תזונתיים, לקדם טיפולים מבוססי צמחים למחלות כמו מלריה, ולהכיר טכנולוגיות חלוציות לטיהור מים למדינות שיעמדו בשנים הקרובות מול מחסור חמור במי שתייה.

6 תגובות

 1. בהקשר של מחקרים שנועדו לקדם ייצור של כמות מספקת של מזון מזין לאוכלוסייה הצומחת של העולם חשוב לציין גם את המחקר שגילה
  גן שמקורו בחיטת הבר מישראל המשפר את הערך התזונתי בגרגרי החיטה ומקצר את זמן ההבשלה של הגרגרים גם בחיטה התרבותית – מנגנון הגנה בפני בצורת
  https://www.hayadan.org.il/prize-for-wheat-improvement-1712071/

 2. יפה ,יפה,כל הכבוד ,גם לביל גייטס על תרומתו המשולבת..גם לנתרמים
  התורמים חלקם באופן מכובד.

  וכמו שאיינשטיין אמר:עמ' 94 ,שנפתח לי,לעניין זה..ואצטט
  "כולנו ניזונים וחיים על עבודתו של הזולת,ועלינו לשלם על כך ביושר,
  לא רק בעבודה שנבחרה לשם סיפוקינו הנפשי,אלא בעבודה אשר,בהתאם
  לדעת הכללית,משרת את הזולת.שאם לא כן,אתה נהפך לטפיל,אפילו
  צרכיך מועטים."
  -מכתב לאדם שרצה ללמוד ולחיות ממלגה,במקום לעבוד,
  28 ביולי 1953 :ארכיון איינשטיין 59-180 .

  ולחנן,"פיצפוני"אומר,שאם ברבות הימים הוא יקבל את פרס איינשטיין
  הוא מוכן,להקצות לך ליזמותך המתקנת,בגלל כנותך.!.

 3. אני מודה באשמה רועי. אבל נאלצתי לקחת ויסטה, מאחר והמחשב הנישא שרכשתי לא הגיע עם אופצייה אחרת.

  כללית המערכת עצמה יציבה יותר מ- XP, אבל מסורבלת מאד, מלאת באגים ואינה תואמת לחלק מהתוכנות הישנות יותר (שלא לדבר על חומרה).

  במקום להקל הכל הפך מסורבל ומורכב יותר.

 4. אם כבר גלשנו לאבולוציה הרי שמיקרוסופט היא דוגמה ברורה של מה שקרוי Frozen accident.
  יתרון רגעי, בדמות אמא שעבדה ב IBM יחד עם נכונות לגנוב מאפל הקנו למיקרוסופט יתרון גודל שגבר על כל תחרות, למרות שאחרים יצאו עם פתרונות טובים יותר.
  עם זאת, חייבים להודות שאחרי שביל גייטס מצא דרך לקחת כסף מכל העולם הוא גם מקדיש זמן להחזרת אחוז ניכר מתוכו תוך חלוקתו מחדש באופן הוגן יותר מאשר היה מחולק מלכתחילה.

 5. הגם אתה במשתמשי ויסטה, חנן? ואתה עוד מורה למחשבים…

  האמת היא שמצאתי דרך להסביר את השימוש שלי בויסטה. אני פשוט מנסה להפגין את אוני דרך עקרון ההכבדה. שאחרי ככלות הכל, מי שמסוגל לתפעל את ויסטה, ודאי שהוא זכר אלפא יוצא מגדר הרגיל.

  חברה שלי קונה את זה, אז כנראה שיש משהו בעקרון ההכבדה.

 6. "גייטס הוא מנהיג שפעולותיו נובעות מההבנה שהקלה על הסבל האנושי היא חלק בלתי נפרד מהתקדמות המין האנושי" – אכן כן, אבל אם להתייחס לסבל שנגרם לאנושות (ואני בתוכה) כתוצאה משימוש במערכת ההפעלה "ויסטה", אולי כדאי להקצות חלק מההכנסות גם למימון הקלת סבלם של העשוקים והנדכאים, הנאלצים לעשות שימוש יומיומי במוצרי מיקרוסופט ולעמוד בגבורה מול באגים איימתניים ושאר מרעין בישין?

  😉

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן