סיקור מקיף

צולם כוכב לכת מחוץ לכדור הארץ

האבל צילם כוכב לכת שנמלט מפולסאר

אבי בליזובסקי

טלסקופ החלל האבל צילם ככל הנראה לראשונה, כוכב לכת מחוץ למערכת השמש שלנו. בשנים האחרונות התגלו עדויות עקיפות לקיומם של כוכבי לכת כאלה מסביב למערכות שמש אחרות, ואולם העדויות הללו היו עקיפות. נאס"א כינסה אתמול מסיבת עיתונאים מיוחדת ובה הציגה את התגלית הייחודית – שהוגדרה על ידי ראשיה כתגלית החשובה ביותר בתולדות טלסקופ החלל מאז הצבתו במסלול.

את התגלית גילתה סוזן טרבי ממכון המחקר למערכות שמש אחרות בפסדינה, קליפורניה, תוך שימוש במצלמה האינפרה אדומה המשמשת גם כספקטרומטר לעצמים מרובים )כלומר מצלמה המצלמת שדה ראיה רחב המכיל הרבה כוכבים בתחום האור התת אדום.

כוכב הלכת הזה נוצר סביב הכוכב הכפול TMR1 (ראשי תיבות של הטבעת המולקולרית 1). שנמצא בקבוצת מזל שור. בגלל המשיכה של שני הכוכבים המרכיבים את מערכת הכוכב הכפול הוא נכנס למסלול שהעיף אותו למרחק מאוד גדול, וכרגע הוא הולך ומתרחק מהכוכב כפול. המדובר במערכת כוכבים צעירה, בת 300 אלף שנה. המערכת נמצאת במרחק של 450 שנות אור מכדור הארץ. המסה של כוכב הלכת היא פי 2-3 מזו של צדק, והוא נחשב ענק גזי כמוהו. גודלו ככל הנראה זהה לזה של צדק. כעת נמצא כוכב הלכת כ-200 מיליון קילומטר מהשמשות והוא מתרחק במהירות של 10 קילומטרים בכל שניה.

לדברי פרופ' צבי מזא"ה מהחוג לאסטרונומיה ואסטרופיסיקה באוניברסיטת תל אביב, אם העובדות נכונות, הרי שיהיה צורך לתקן את תאורית ההיווצרות של כוכבי הלכת. לפי התיאוריות המקובלות, לוקח לכוכב לכת כעשרה מיליון שנה להיווצר. המשמעות היא שכוכבי לכת נוצרים יותר בקלות ממה שסברו עד כה ולכן הם ככל הנראה יותר נפוצים ממה שסברו עד כה, והדבר עשוי גם להגדיל סטטיסטית את הסיכוי לקיומם של חיים מסביב למערכות אחרות.

פרופ' מזא"ה היה שותף לפני כעשר שנים לקבוצה שגילתה את התגלית הראשונה של אפשרות לכוכב לכת המקיף שמש הנמצאת במרחק 90 שנות אור מכדור הארץ. ואולם אז, ובעשרים התגליות שהתוספו מאז לא צולם כוכב הלכת אלא קיומו חושב מתוך מדידת מסלולי כוכבי השבת.

אם כוכב הלכת יפגוש ביום מן הימים מערכת שמש אחרת, הוא עשוי להצטרף אליה ולהקיף אותה ביחד עם כוכבי הלכת שלה, אבל ההסתברות הגדולה יותר היא שכוכב הלכת הזה יעוף למרחבי החלל וישייט לו שם בצורה עצמאית.

שאלה: כמובן שבכוכב כזה אי אפשר לדבר על חיים?

מזא"ה: "לא, כי הוא גדול ונוזלי כמו צדק, ומאחר והוא מתרחק מהשמש, הוא יילך ויתקרר, ובכך יקשה על היווצרות חיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן