שוב נשבר שיא הגלקסיה הרחוקה ביותר

טלסקופ החלל האבל שובר את שיא המרחק כאשר צילם גלקסיה כפי שנראתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול – ומאפשר הצצה לדור הגלקסיות הראשון ביקום

התמונה מראה את הגלקסיה המרוחקת ביותר שהתגלתה עד פה באמצעות מערכת סקר החלל העמוק של טלסקופ החלל האבל. שדה הראיה של הסקר כולל עשרות אלפי גלקסיות לאורך כל הזמנים. הגלקסיה המרוחקת GN-z11 נראית לעינינו כפי שהיתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, 3% מגילו הנוכחי. Credit: NASA, ESA, and P. Oesch (Yale University)
התמונה מראה את הגלקסיה המרוחקת ביותר שהתגלתה עד פה באמצעות מערכת סקר החלל העמוק של טלסקופ החלל האבל. שדה הראיה של הסקר כולל עשרות אלפי גלקסיות לאורך כל הזמנים. הגלקסיה המרוחקת GN-z11 נראית לעינינו כפי שהיתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, 3% מגילו הנוכחי. Credit: NASA, ESA, and P. Oesch (Yale University)

התמונה מראה את הגלקסיה המרוחקת ביותר שהתגלתה עד פה באמצעות מערכת סקר החלל העמוק של טלסקופ החלל האבל. שדה הראיה של הסקר כולל עשרות אלפי גלקסיות לאורך כל הזמנים. הגלקסיה המרוחקת GN-z11 נראית לעינינו כפי שהיתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, 3% מגילו הנוכחי. Credit: NASA, ESA, and P. Oesch (Yale University)

באמצעות דחיפת היכולות של טלסקופ החלל האבל עד הקצה הצליחו אסטרונומים לשבור את שיא המרחק ולצפות בגלקסיה המרוחקת ביותר ביקום עד כה. הגלקסיה התקיימה כ-400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול ומספקת תובנות חדשות לדור הראשון של גלקסיות. זו הפעם הראשונה שמרחק של עצם כל כך מרוחק נמדד באמצעות הספקטרום שלו, דבר המוסיף למדידות דיוק. הממצאים יתפרסמו בכתב העת אסטרופיזיקל ג'ורנל.

באמצעות טלסקופ האבל מדדו חברי צוות בין-לאומי של אסטרונומים את המרחק לגלקסיה חדשה זו GN-Z11. אף על פי שאורה קלוש מאוד, הגלקסיה בוהקת במיוחד בהתחשב במרחק שלה מכדור הארץ. מדידת המרחק של-Z11-GN מספקת ראיות חזקות נוספות לכך שגלקסיות בהירות יוצאת דופן אחרות שצולמו בתמונות קודמות נמצאות במרחקים יוצאי דופן, וכן על כך שאנו צופים בגלקסיות הראשונות שנוצרו ביקום.
אנשי הצוות השתמשו במצלמת השדה הרחב של האבל (WFC3) כדי למדוד את המרחק לגלקסיה באמצעות פיצול האור לצבעים המרכיבים אותו.

"התצפיות ספקטרוסקופיות שלנו חשפו כי הגלקסיה מרוקת אף יותר מכפי שחשבנו תחילה, ממש על גבול המרחק של מה האבל יכול להתבונן," מסביר גבריאל בריימר מההמכון המדעי של טלסקופ החלל ושותף למאמר.
הדבר מכני את Z11 GN לתחום המרחק שהיה נהוג לחשוב כי הוא יהיה נגיש רק על ידי טלסקופ ג'יימס ווב, שיחליף את האבלן.
"הצלחנו להסתכל אחורה בזמן כדי למדוד את המרחק לגלקסיה שהתקיימה כאשר היקום היה רק בן שלושה אחוזים מגילו הנוכחי. בעידן הנוכחי, "אומר פסקל אוש מאוניברסיטת ייל והמחבר הראשי של המאמר.

כדי לקבוע מרחקים גדולים כמו המרחק ל – GN-Z11, צריכים אסטרונומים למדוד את ההיסט לאדום של העצם הנצפה. תופעה זו היא תוצאה של התפשטות היקום; ככל שהעצם רחוק יותר ביקום הוא נראה כמי שמתרחק מאיתנו וכתוצאה מכך האור שלו נמתח עד לאורכי הגל האדומים.
עד כה הוערך ההיסט לאדום של הגלקסיה המרוחקת ביותר לפני זו שהתגלתה כעת EGSY8p7(,) ב-8.68 ואילו צוות המחקר שחקר את GN-Z11 גילה שההיסט לאדום שלה הוא 11.1, אשר תואם את הגיל – 400 מיליון שנים לאחר המפץ הגדול.
"הגלקסיה בעלת השיא הקודם נתפסה באמצע התקופה שבה הכוכבים התחילו לחמם את ענני גז המימן הקרים, מסביר ריכארד בוונס מאוניברסיטת ליידן, הולנד. זו תקופת מעבר המכונה עידן היינון מחדש reionisation. הגלקסיה החדשה, GN-Z11 עתיקה מקודמתה ב-150 מיליון שנה ולפיכך היא נמצאת סמוך לתחילת המעבר הזה באבולוציה של היקום."

השילוב של תצפיות שנקטו האבל ושפיצר גילה כי מסתה של הגלקסיה הינוקא היה פי 25 מזה של שביל החלב אך רק אחוז אחד ממנה היה בצורת כוכבים. ועם זאת מספר הכוכבים שלה צומח והיא מייצרת כוכבים בקצב של פי 20 מאשר שביל החלב היום. קצב היווצרות כוכבים גבוה זה הופך את הגלקסיה המרחוקת בהירה מספיק כדי לצפות בה ולבצע תצפיות מפורטות.

עם זאת, גילוי הגלקסיה הזו גם מעלה שאלות חדשות רבות כמו העובדה שקיומה של גלקסיה בהירה גדולה כזו אינה חזויה על ידי התיאוריה. "זה מדהים שגלקסיה כל כך מסיבית התקיימה רק 300-200 מיליון שנה לאחר שהכוכבים הראשונים החלו להיווצר. היא היתה צריכה לצמוח מהר ולייצר כוכבים בקצב עצום" מסביר גארת אילינגוורת מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז.

 

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

92 תגובות

 1. מחוץ לקופסא,

  תראה כמה תירוצים אתה צריך כדי להצדיק אגדה מטופשת שאתה מאמין בה, תראה כמה תירוצים אתה צריך כדי להצדיק את השטויות שכתבו חז״ל.

  להגיד שאולי יש איפשהו זן של עטלפים שמטילים ביצים או משהו שדומה לביצים, זה כמו להגיד שאולי יש זן של עכברים שמטילים ביצים, הזוי.

  אלברט אינשטיין לא האמין באלוהים, בטח ובטח לא כזה שעוקב אחרינו. הוא הדגיש זאת מספר פעמים גם במכתבים שכתב והיו על כך כתבות גם כאן באתר הידען, אבל אתה ושאר המאמינים לא תפסיקו לחזור על השקר הזה. אתה באמת לא מבין ש״אלוהים לא משחק בקוביות״ זה רק סוג של משל? או אולי אתה גם חושב שאינשטיין האמין שאלוהים מחזיק קוביות ביד?

  אלברצו – עם שיטת התירוצים של המאמינים העיוורים זה בהחלט יכול להיות, ואולי אלוהים שבתורה הוא בכלל פרת משה רבנו, מי יודע.

 2. לניסים
  סיימתי לעכשיו.. עד אשר אראה את כל ההרצאה ששלח אותי אליה יריב ואקרא את אשר התחייבתי. זה יקח קצת זמן.. לפחות חודש..
  אך פרט אחרון…מי שחי יום יום עם האין סוף המוחלט הבלתי בעל גבול.. נושא הפכים.. עצמותו ומהותו. ית' .ובשבילו זו דרך חיים .כנראה שאינו מבין את מושג האין סוף בצורה למי שבשבילו זה איזה חישוב מתמטי. או איזה תאוריה מדעית..או פילוסופיה.. ועד כדי כך. שההיתיחסות שלו מוקצנת למסקנה שזה אגדה ישנה.. בוודאי שההיתיחסות ווהבנה של שני הצדדים תהיה שונה. בתכלית.אז אם ירצה ה' נשתמע לאחר חג הפורים חג הגאולה ולקראת חג הפסח שגם הוא חג גאולה

 3. מחוץ לקופסא
  בבקשה, מספיק עם הקשקשים על "אינסוף". חוסר ההבנה שלך בתוספת היהירות החלולה שלך, לא תורמים לדיון.

 4. מחוץ לקופסה.
  קראתי את רוב מה שאיינשטיין כתב, חוץ ממאמרים שהם מעבר להבנה שלי כמובן.
  הוא כתב בדיוק מה דעתו על האלוהים היהודי.

 5. ההתייחסות התוכנית לאין סוף ברמבם היא ש אלוה זה אחד הוא–אינו לא שניים ולא יתר על שניים, אלא אחד, שאין כייחודו אחד מן האחדים הנמצאים בעולם:  לא אחד כמין שהוא כולל אחדים הרבה, ולא אחד כגוף שהוא נחלק למחלקות ולקצוות; אלא ייחוד שאין ייחוד אחר כמותו בעולם.

 6. לאבי
  אכן במתמטיקה יש הרבה אין סופיים..אין סוף של אין סופיים כהגדרתך.. אך עצם זה שלכל אחד ד מהאין סופיים יש הגדרה כמו אין סוף של קבוצות או אין סוף של מספרים מראה שכל אחד מהם מוגדר בהגדרה הרי ההגדרה עצמה מגבילה כל אחד

 7. מחוץ לקופסא.
  אתה רק מגדיל את הפגנת הבורות שלך. לא כדאי….
  במתמטיקה לא רק שיש אינסוף, יש הרבה סוגים של אינסוף.אינסוף סוגים של אינסוף….

  בפיסיקה גם יש אינסוף.

  ומה קשור הקוביות של איינשטיין?

 8. ניסים
  גם חישובים מספריים הם מדידה. בתחום המתמטיקה ישנו. מושג הנקרא אין סוף. אך ביהדות המושג הזה נקרא אין מספר.
  כמדומני איינשטיין היה מדומיין זה לא הוא שאמר
  שא-לקים לא משחק בקוביות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן