סיקור מקיף

שוב נשבר שיא הגלקסיה הרחוקה ביותר

טלסקופ החלל האבל שובר את שיא המרחק כאשר צילם גלקסיה כפי שנראתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול – ומאפשר הצצה לדור הגלקסיות הראשון ביקום

התמונה מראה את הגלקסיה המרוחקת ביותר שהתגלתה עד פה באמצעות מערכת סקר החלל העמוק של טלסקופ החלל האבל. שדה הראיה של הסקר כולל עשרות אלפי גלקסיות לאורך כל הזמנים. הגלקסיה המרוחקת GN-z11 נראית לעינינו כפי שהיתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, 3% מגילו הנוכחי. Credit: NASA, ESA, and P. Oesch (Yale University)
התמונה מראה את הגלקסיה המרוחקת ביותר שהתגלתה עד פה באמצעות מערכת סקר החלל העמוק של טלסקופ החלל האבל. שדה הראיה של הסקר כולל עשרות אלפי גלקסיות לאורך כל הזמנים. הגלקסיה המרוחקת GN-z11 נראית לעינינו כפי שהיתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, 3% מגילו הנוכחי. Credit: NASA, ESA, and P. Oesch (Yale University)

התמונה מראה את הגלקסיה המרוחקת ביותר שהתגלתה עד פה באמצעות מערכת סקר החלל העמוק של טלסקופ החלל האבל. שדה הראיה של הסקר כולל עשרות אלפי גלקסיות לאורך כל הזמנים. הגלקסיה המרוחקת GN-z11 נראית לעינינו כפי שהיתה 400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול, 3% מגילו הנוכחי. Credit: NASA, ESA, and P. Oesch (Yale University)

באמצעות דחיפת היכולות של טלסקופ החלל האבל עד הקצה הצליחו אסטרונומים לשבור את שיא המרחק ולצפות בגלקסיה המרוחקת ביותר ביקום עד כה. הגלקסיה התקיימה כ-400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול ומספקת תובנות חדשות לדור הראשון של גלקסיות. זו הפעם הראשונה שמרחק של עצם כל כך מרוחק נמדד באמצעות הספקטרום שלו, דבר המוסיף למדידות דיוק. הממצאים יתפרסמו בכתב העת אסטרופיזיקל ג'ורנל.

באמצעות טלסקופ האבל מדדו חברי צוות בין-לאומי של אסטרונומים את המרחק לגלקסיה חדשה זו GN-Z11. אף על פי שאורה קלוש מאוד, הגלקסיה בוהקת במיוחד בהתחשב במרחק שלה מכדור הארץ. מדידת המרחק של-Z11-GN מספקת ראיות חזקות נוספות לכך שגלקסיות בהירות יוצאת דופן אחרות שצולמו בתמונות קודמות נמצאות במרחקים יוצאי דופן, וכן על כך שאנו צופים בגלקסיות הראשונות שנוצרו ביקום.
אנשי הצוות השתמשו במצלמת השדה הרחב של האבל (WFC3) כדי למדוד את המרחק לגלקסיה באמצעות פיצול האור לצבעים המרכיבים אותו.

"התצפיות ספקטרוסקופיות שלנו חשפו כי הגלקסיה מרוקת אף יותר מכפי שחשבנו תחילה, ממש על גבול המרחק של מה האבל יכול להתבונן," מסביר גבריאל בריימר מההמכון המדעי של טלסקופ החלל ושותף למאמר.
הדבר מכני את Z11 GN לתחום המרחק שהיה נהוג לחשוב כי הוא יהיה נגיש רק על ידי טלסקופ ג'יימס ווב, שיחליף את האבלן.
"הצלחנו להסתכל אחורה בזמן כדי למדוד את המרחק לגלקסיה שהתקיימה כאשר היקום היה רק בן שלושה אחוזים מגילו הנוכחי. בעידן הנוכחי, "אומר פסקל אוש מאוניברסיטת ייל והמחבר הראשי של המאמר.

כדי לקבוע מרחקים גדולים כמו המרחק ל – GN-Z11, צריכים אסטרונומים למדוד את ההיסט לאדום של העצם הנצפה. תופעה זו היא תוצאה של התפשטות היקום; ככל שהעצם רחוק יותר ביקום הוא נראה כמי שמתרחק מאיתנו וכתוצאה מכך האור שלו נמתח עד לאורכי הגל האדומים.
עד כה הוערך ההיסט לאדום של הגלקסיה המרוחקת ביותר לפני זו שהתגלתה כעת EGSY8p7(,) ב-8.68 ואילו צוות המחקר שחקר את GN-Z11 גילה שההיסט לאדום שלה הוא 11.1, אשר תואם את הגיל – 400 מיליון שנים לאחר המפץ הגדול.
"הגלקסיה בעלת השיא הקודם נתפסה באמצע התקופה שבה הכוכבים התחילו לחמם את ענני גז המימן הקרים, מסביר ריכארד בוונס מאוניברסיטת ליידן, הולנד. זו תקופת מעבר המכונה עידן היינון מחדש reionisation. הגלקסיה החדשה, GN-Z11 עתיקה מקודמתה ב-150 מיליון שנה ולפיכך היא נמצאת סמוך לתחילת המעבר הזה באבולוציה של היקום."

השילוב של תצפיות שנקטו האבל ושפיצר גילה כי מסתה של הגלקסיה הינוקא היה פי 25 מזה של שביל החלב אך רק אחוז אחד ממנה היה בצורת כוכבים. ועם זאת מספר הכוכבים שלה צומח והיא מייצרת כוכבים בקצב של פי 20 מאשר שביל החלב היום. קצב היווצרות כוכבים גבוה זה הופך את הגלקסיה המרחוקת בהירה מספיק כדי לצפות בה ולבצע תצפיות מפורטות.

עם זאת, גילוי הגלקסיה הזו גם מעלה שאלות חדשות רבות כמו העובדה שקיומה של גלקסיה בהירה גדולה כזו אינה חזויה על ידי התיאוריה. "זה מדהים שגלקסיה כל כך מסיבית התקיימה רק 300-200 מיליון שנה לאחר שהכוכבים הראשונים החלו להיווצר. היא היתה צריכה לצמוח מהר ולייצר כוכבים בקצב עצום" מסביר גארת אילינגוורת מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז.

 

להודעה של החוקרים

92 תגובות

 1. מחוץ לקופסא,

  תראה כמה תירוצים אתה צריך כדי להצדיק אגדה מטופשת שאתה מאמין בה, תראה כמה תירוצים אתה צריך כדי להצדיק את השטויות שכתבו חז״ל.

  להגיד שאולי יש איפשהו זן של עטלפים שמטילים ביצים או משהו שדומה לביצים, זה כמו להגיד שאולי יש זן של עכברים שמטילים ביצים, הזוי.

  אלברט אינשטיין לא האמין באלוהים, בטח ובטח לא כזה שעוקב אחרינו. הוא הדגיש זאת מספר פעמים גם במכתבים שכתב והיו על כך כתבות גם כאן באתר הידען, אבל אתה ושאר המאמינים לא תפסיקו לחזור על השקר הזה. אתה באמת לא מבין ש״אלוהים לא משחק בקוביות״ זה רק סוג של משל? או אולי אתה גם חושב שאינשטיין האמין שאלוהים מחזיק קוביות ביד?

  אלברצו – עם שיטת התירוצים של המאמינים העיוורים זה בהחלט יכול להיות, ואולי אלוהים שבתורה הוא בכלל פרת משה רבנו, מי יודע.

 2. לניסים
  סיימתי לעכשיו.. עד אשר אראה את כל ההרצאה ששלח אותי אליה יריב ואקרא את אשר התחייבתי. זה יקח קצת זמן.. לפחות חודש..
  אך פרט אחרון…מי שחי יום יום עם האין סוף המוחלט הבלתי בעל גבול.. נושא הפכים.. עצמותו ומהותו. ית' .ובשבילו זו דרך חיים .כנראה שאינו מבין את מושג האין סוף בצורה למי שבשבילו זה איזה חישוב מתמטי. או איזה תאוריה מדעית..או פילוסופיה.. ועד כדי כך. שההיתיחסות שלו מוקצנת למסקנה שזה אגדה ישנה.. בוודאי שההיתיחסות ווהבנה של שני הצדדים תהיה שונה. בתכלית.אז אם ירצה ה' נשתמע לאחר חג הפורים חג הגאולה ולקראת חג הפסח שגם הוא חג גאולה

 3. מחוץ לקופסא
  בבקשה, מספיק עם הקשקשים על "אינסוף". חוסר ההבנה שלך בתוספת היהירות החלולה שלך, לא תורמים לדיון.

 4. מחוץ לקופסה.
  קראתי את רוב מה שאיינשטיין כתב, חוץ ממאמרים שהם מעבר להבנה שלי כמובן.
  הוא כתב בדיוק מה דעתו על האלוהים היהודי.

 5. ההתייחסות התוכנית לאין סוף ברמבם היא ש אלוה זה אחד הוא–אינו לא שניים ולא יתר על שניים, אלא אחד, שאין כייחודו אחד מן האחדים הנמצאים בעולם:  לא אחד כמין שהוא כולל אחדים הרבה, ולא אחד כגוף שהוא נחלק למחלקות ולקצוות; אלא ייחוד שאין ייחוד אחר כמותו בעולם.

 6. לאבי
  אכן במתמטיקה יש הרבה אין סופיים..אין סוף של אין סופיים כהגדרתך.. אך עצם זה שלכל אחד ד מהאין סופיים יש הגדרה כמו אין סוף של קבוצות או אין סוף של מספרים מראה שכל אחד מהם מוגדר בהגדרה הרי ההגדרה עצמה מגבילה כל אחד

 7. מחוץ לקופסא.
  אתה רק מגדיל את הפגנת הבורות שלך. לא כדאי….
  במתמטיקה לא רק שיש אינסוף, יש הרבה סוגים של אינסוף.אינסוף סוגים של אינסוף….

  בפיסיקה גם יש אינסוף.

  ומה קשור הקוביות של איינשטיין?

 8. ניסים
  גם חישובים מספריים הם מדידה. בתחום המתמטיקה ישנו. מושג הנקרא אין סוף. אך ביהדות המושג הזה נקרא אין מספר.
  כמדומני איינשטיין היה מדומיין זה לא הוא שאמר
  שא-לקים לא משחק בקוביות?

 9. איינשטיין עשה את החישובים שלו עם מספרים. לעולם המספרים מהווים כמות.. המושג המתמטי של אין סוף נקרא ביהדות אין מספר

 10. מחוץ לקופסא.
  אל תעלב, אבל אין לך מושג מה זה מדע. מה שאמרת זה גיבוב שטויות. מדידות הן רק חלק מהמדע.

  איינשטיין, שמעולם לא מדד כלום, אמר "יש רק שני דברים אינסופיים – היקום והטיפשות של האדם, ולגבי הראשון אני לא בטוח".

 11. ניסים
  המדע עוסק בנתונים מדידים על מנת להגיע לתוצאות. אין סוף הוא לא מוגבל לכן הוא לא מדיד. לכן זה מחוץ קופסא של המדע מובן

 12. ןןח1 בכורות ז` ע"ב כתוב שהעטלף אע"פ שמטיל ביצים הוא מניק [שלא כשאר מטילי הביצים], ואילו העטלף הידוע לנו אמנם מניק, אך הוא מוליד ולדות ואינו מטיל ביצים. תשובה: ראשית: עיקר חידוש הגמרא היא שלמרות היות העטלף עוף המעופף, ולכן נמנה בתורה כעוף, הריהו מיוחד במעופפים שהוא מניק, עד שב"בריטניקה לנוער" כרך י"ב עמ` 50 כותב בהתפעלות איך חז"ל ידעו על ייחודיות זו כל כך מזמן. שנית: אין העטלף הידוע לנו אותו העטלף ממש שהתכוונו חז"ל, שהרי החומש בס` ויקרא י"א פסוקים י"ח וי"ט כותב את התנשמת ואת העטלף בתור עופות טמאים, ורש"י [וכן החזקוני ועוד מפרשים] מבאר גבי "תנשמת": "היא קלב"א שורי"ץ ודומה לעכבר ופורחת בלילה". דהיינו: מה שאנחנו קוראים עטלף! א"כ ה"עטלף" הכתוב שם אח"כ הוא ודאי סוג השונה מהעטלף הידוע, אף אם דומה לו, ולגביו חז"ל אמרו שמטיל ביצים ומניק.

  ישנם יותר מ1000 מיני עטלף, ועל הרבה מהם לא ידוע כמעט כלום, ובודאי יש ביניהם שנולדים אם לא מביצים ממש אז מהדומה לביצים: כששילייתם עטופה בכרום קשה לשמר העובר. גם בהרבה מסוגיהם יש רביה מיוחדת הנקראת "הריון מתאחר" שהזרע מתחיל להפרות הביצית ואח"כ הביצית משתרשת ברחם ומתפתחת רק כמה חודשים מאוחר יותר [אינצק` של החי והצומח של א"י של עזריה אלון כרך 7 עמ` 66], דהיינו שאין גוף האם משתתף בגידול העובר ברציפות כמו בשאר היונקים, וזהו דומה להטלת ביצה שגוף האם מפסיק להיות שותף לגידול העובר.

 13. מחוץ לקופסא.
  למה המדע בחוץ? אתה בכלל מבין על מה אתה מדבר, או שאתה מצטט איזה רב חסר השכלה?

 14. מחוץ לקופסא,

  תנשמת היא עטלף, ועטלף זו תנשמת… פשוט מדהים! ואולי אלוהים המופיע בתורה הוא בכלל פרת משה רבנו. מה לא עושים כדי להמשיך להאמין באגדות חסרות כל קשר למציאות.

  "כל המוליד מניק וכל המטיל ביצים מלקט. חוץ מן העטלף, שאף על פי שמטיל ביצים, מניק" (תלמוד בבלי, בכורות ז').

  למרבה צערך ולמען הסר ספק רש״י פירש את הפסוק הספציפי הזה ועל המילה ׳עטלף׳ הוא מסביר: "דומה לעכבר ויש לו כנפיים".

  אכלת אותה כמו שאומרים.

 15. מחוץ לקופסה
  העניין שהמדע לא יודע לטפל באינסוף הוא אחד הרעיונות הטיפשיים ששמעתי.
  כל מה שהמדע אומר בקשר לזה הוא שהיום אנחנו לא יודעים אם היקום אינסופי או לא.

  בבקשה -תמציא מה שאתה רוצה בקשר לדת אבל עזוב את המדע בשקט 🙂

 16. מחוץ לקופסה
  העניין שהמדע לא יודע לטפל באינסוף הוא אחד הרעיונות הטיפשיים ששמעתי. כלמהשהמדעאומרבקשרלזההואשהיוםאנחנולאיודעיםעםהיקוםאאונסופיאולאיבבקשה-תמיציאמהשאתהרוצהברדאקשרלדת

 17. יריב
  סליחה שאני צריך לתקן אותך אבל ברשותך… רש"י קורא לתנשמת טלפא דהיינו עטלף. ראה ספר ויקרא פרק י"א פסוק י"ח .ועל התנשמת הוא כותב שדומה לעכבר..ואז באים כמה מומחים החיים את התחדשות השפה העברית לגלות לנו שרש"י לא ידע מה זה תנשמת.ובכן לידיעתכם תנשמת המוזכרת בתורה הוא העטלף של שפתנו היום.. והעטלף המוזכר בתורה הוא עוף המטיל ביצים..

 18. תאמין לי ששמעתי כבר את כל התירוצים, כשמתעקשים להאמין באגדות אז כלום לא יעזור. דרך אגב רש״י פירש עטלף כיצור דמוי עכבר עם כנפיים, אז אין באמת שום ספקות בנושא.

  זכותך להאמין באגדות, אני רק מנסה להראות לך את האמת (חבל שללא הצלחה מרובה).

 19. שינויים במילים שבין התורה לבין העברית שמדובר בארצנו הקדושה נובעים מתנועת ההשכלה שיצרה את התחדשות השפה העברית

 20. יריב
  עד כמה שאני מכיר את העורך היקר הוא לא יהיה מעוניין שנכנס לנושאים הללו. שהרי הם נושאים תורניים גרידא.. רק לסבר את האוזן.. בשפה העברית היום המילה אדמדם הוא מעין צבע אדום בהיר.. בשפת התורה אדמדם פירושו אדום דם דהיינו אדום כהה ביותר… לדוגמא הראם המוזכר אצל דוד המלך הנו בעל חיים המתאים לגודלו של דינוזאור ענק.. בעוד שהראם שאנו מזכירים בימנו אינו תואם זאת..דוגמא נוספת התחש המוזכר בתורה הוא בעל חיים שנברא רק לאותה תקופה ונכחד ..דהיינו הוא לא התחש המוכר היום ובטח לא כלב תחש.. העטלף המוזכר בתורה לידיעתך הינו עוף ממשפחת הינשופים אבלאני לא נכנס לזה כי כבר ניתקלתי בתשובות הנגד.. והזילזול.. אז בוא נשאיר זאת לשיעור תורני .. עדיף

 21. הבנת אבל לא הבנת, אתה אומר אוקיי אבל חושב לעצמך הוא מדבר שטויות. חבל, חבל שאתה לא באמת מבין ולא מפנים.

 22. כל כך הרבה שטויות כתבו חז״ל, עטלפים שמטילים ביצים, כינים נוצרות מבוץ וזיעה, צבוע שהופך לעטלף… אז פתאום הרבנים הפכו למומחים לאנרגיה אטומית? איך אתה לא מבין בעצמך עד כמה הסיפור הזה מגוחך ? זה מה שקורה כשסיפורים עוברים מפה לאוזן ללא שום בקרה, ככה מתפתחות מעשיות.

 23. מחוץ לקופסא,

  עם ישראל הוא לא אגדה, ואני גם לא מבטל בהינף יד את כל סיפורי התורה חלקם נכונים, אבל אגדות מסוג זה התפתחו גם אצל עמים אחרים זה לא דבר כל כך יוצא דופן ואלוהים הוא עדיין אגדה.

  מה שסיפרת נשמע לי כמו אגדה אורבנית מצוצה מהאצבע, בציבור שלכם סיפורים כאלו מתקבלים מאד בקלות ובלי יותר מדי ספקנות, חבל.

 24. בשנות הכפי"ם (תש"כ לערך)לאחר חצות פתאום ללא התראה הגיחו מכוניות משטרה ןחסמו את כל הגישות לרחוב,צלפים צצו על הגגות ומסוק ריחף מעל.ואז הגיעו 3 לימוזינות ומתוכה יצאו מספר אנשים שנכנסו ישירות לחדר של הרבי.בחוץ שמרו סוכנים ואף אחד לא הורשה להיכנס.לאחר כחצי שעה עזבו את המקום.שאלו את הרבי, מי אלה היו?הרבי ענה:" אלה היו חברי המועצה לאנרגיה אטומית של ארה"ב".ומה רצו?שאלו בחזרה.הרבי השיב:"הם הגיעו למבוי סתום כבר חצי שנה באחד החישובים ולא מצליחים להתקדם אז הם באו להתייעץ"..שאלו את הרבי: מדוע הרבי עוזר לעניין שתכליתו הרס?..
  הרבי ענה:3 סיבות יש
  1. החישובים הם עבור כורים אזרחיים למטרות שלום ואפשר להפיק הרבה תועלת מזה
  2. ארה"ב היא מדינת חסד ליהודים וחובה עליי לעזור להם
  3.כדי שיידעו מי בעל הבית….

 25. יריב
  ברור שאראה בעז"ה את ההרצאה עד הסוף..
  דרך אגב קיומו של העם שלנו בנוי אלפי שנים על האגדה הזאת.. יוצא שהעם שלנו הוא עם מהאגדות..גם השפה שאנו מדברים בה כעת והאותיות שמשמר העם שלנו זה חלק מאותה אגדה.. דרך אגב למעלה יריב יש משמעות רק בשפת האגדות או ניסים או יהודה..גם זה דמיונות שווא..אפילו מייקל בא מהאגדה הזאת. מתאים יותר ציקי צ'אן.. למי שרוצה לצאת מהמגבלות של האגדה הזאת שנקראת עם ישראל.. שגם שם זה לקוח מאותה אגדה.. או ארץ ישראל.. או ירושלים.. אפילו תל-אביב.. וואלק אנחנו בבעיה

 26. מחוץ לקופסא,

  אני לא מומחה לעניניי חניטות אבל אני יודע שגם בימינו יודעים לחנוט אנשים ובעלי חיים. ונגיד שהיה למצרים ידע שנשכח עם הזמן והלך לאיבוד, אז מה? מה זה מוכיח?

  המדע לא יודע הכל, אבל המעט (שהוא דיי הרבה למען האמת) שכן הספקנו ללמוד מראה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שאלוהים הוא אגדה מטופשת שהגיע הזמן להגיד לה שלום ולהתראות.

  ותראה את ההרצאה עד הסוף, נתפסת לדבר הכי זניח שנאמר בה במקום לראות את העיקר.

 27. יריב
  המדע עם כל הכלים הנפלאים שיש לו הוא לא מסוגל לעשות מה שעשו במצריים דהיינו לחנוט מתים..דהיינו עם התנאים שהיו להם אז. גם אז במצרים אמר פרעה.. לא ידעתי את ה' ביי ביי.
  אתה בכלל לא חידוש..
  בנוסף המדע עם כל הכלים שיש לו לא יכול למדוד אין סוף.. לכן הוא גם לא יכול להיתיחס לאין סוף אפשרויות.המדע מוגבל במידידות עכשוויות של חומר..וחבל שאנשים כמוך לא מבחינים שגם חקר המדע מוגבל.. בדיוק כפי שהמוח האנושי מוגבל לחמישה חושים (אולי שישה) ובשכל פשוט מובן שדבר מוגבל אין אפשרות לראות מחוץ לגבולות שלו..גם בהרצאה ששלחתה אותי אליה לפחות המרצה ישר ואומר שאולי היקום אין סופי כי אי אפשר לדעת את גבולותיו… המדע הוא כלי נהדר להבנה של העולם הסובב אותנו.. לשיפור או להרס של הכדור הקטן בו אנו חיים. לשיפור תוחלת החיים..ולאיכות חיים.. אבל כשמגיעים לתאוריות זה עדיין בבחינת סברה שאינה מחייבת אם מוסיפים נתון נוסף הנקרא בלי גבול הסתברויות. עם זה היקר המדעי לא יכול להתמודד..בעצם שרדר מביא את זה..

 28. מחוץ לקופסא,

  למדע בהחלט יש מספיק כלים מדעיים כמו חקר המקרא, חקר התפתחות מיתוסים בתרבויות שונות, תורת האבולוציה, חקר היקום, חקר כדור הארץ, ארכיולוגיה וכלים רבים נוספים שכולם כולם מראים לנו שאלוהים הוא אגדה מגוחכת שהגיע הזמן להגיד לה ביי ביי, מספיק התבגרנו.

 29. סבדרמיש יהודה
  עד כמה שזה ישמע לך מוזר.. דעתי כדעתך אכן אתר זה נועד לנושאים מדעיים בלבד.. למשל כשמביאים באתר כתבה המנסה להוכיח שאין א-לקים הרי מתייחסים למשהו מטהפיסי מופשט.. שאין לו גוף ואין לו דמות הגוף..ובוודאי שאין זה מדעי..גם כתבות כאלו לדעתי אתה צריך לבקש שימחקו מהתכנים המובאים באתר.
  בנוסף כאשר מדובר על תאוריות יהיו מוצקות כמה שיהיו עדיין יש מקום להיתיחס למקומות בהן התאוריות אינן יציבות לבדוק.. היו מקרים בעולם המדע בהם תאוריות. עלו ונפלו עם הזמן..או נדחקו לצד בגלל תאוריה אחרת..
  אני אישית בעד התפתחות המדע.זה בעיני נפלא.יותר מכך בעיני זה חלק מתהליך נשגב וגדול…הבעיה שלי עם הניסיון להראות דרך הכלי הנהדר הזה שנקרא מדע חסרון בדבר שלמדע אין כל כלים לבדוק את הנושא..כמו אלוקים וניסים.או מושגים שלמעלה מהטבע ודי למבין

 30. על פי חז"ל הארץ ניצבת על עמודים:

  "תניא רבי יוסי אומר… הארץ על מה עומדת? על עמודים, שנאמר (איוב ט') 'המרגיז ארץ ממקומה ועמודיה יתפצלון'. עמודים על מים, שנאמר (תהילים קלו') 'לרוקע הארץ על המים'. [המים] על ההרים, שנאמר (תהילים קד') 'על ההרים יעמדו מים'. הרים ברוח, שנאמר (עמוס ד') 'כי הנה יוצר הרים ובורא רוח'. רוח בסערה, שנאמר (תהילים קמח') 'רוח סערה עושה דברו'. וסערה תלויה בזרועו של הקב"ה, שנאמר (דברים לג') 'ומתחת זרועות עולם".

  "וחכמים אמרו על י"ב עמודים עומדת, שנאמר (דברים לב') 'יצב גבולות עמים למספר בני ישראל'. ויש אומרים ז' עמודים, שנאמר (משלי ט') 'חצבה עמודיה שבעה'. ר"א בן שמוע אומר על עמוד אחד, וצדיק שמו, שנאמר (משלי י') 'וצדיק יסוד עולם' "

 31. יריב
  התכוונתי לרבי שלו. תאר לך שמישהו יבוא לרבי שלו ויגיד לו: איך אתה אומר שכתוב שהעולם עגול, אם כתוב בתהילים "יהוה מלך גאות לבש לבש יהוה עוז התאזר אף תיכון תבל בלי תימוט"???

  תאר לך שמישהו ישאל איך זה שהשמש בגבעון דום, ולא כדור הארץ???

 32. למה אתם לא מבינים שלאנשי הדת יש רצון עז לגרור את מגיביי הידען לכיוון וויכוח דתי. אם יצליחו מה טוב , אם לא הצליחו אז הפריעו ואז עוד יותר טוב. אל תיגררו אחריהם חבל על האנרגיות בואו ונגיב רק בענייני מדע ואבי היקר, מחוק את התגובות הנ"ל שבאות רק להפריע. אנחנו כאן רק בעיניניי מדע !!!
  יהודה

 33. ניסים,

  ״אני בטוח שמעולם לא קראת בתורה בלי מישהו שנותן לך סתירה״

  למה אתה כזה אלים? למה אתה נותן סתירות לאנשים ? זה כואב.

 34. מחוץ לקופסה,

  ועדיין אלוהים הוא דמות דמיונית שקיימת רק אצלך בדמיון. לא חבל לבזבז חיים כל כך יקרים בתפילות לאוויר ?

 35. מחוץ לקופסא.
  חבל. היית יכול ללמוד משהו.
  אתה רוצה שאני אביא את הציטוטים שמראים שאני צודק?

  אני בטוח שמעולם לא קראת בתורה בלי מישהו שנותן לך סתירה כל פעם שאתה מביע הסתייגות מהתירוצים של "המלומדים". אני צודק או לא?

 36. ניסים
  דעתי עם השנים התגבשה על פי תורת ישראל. במה שמשלים את תפישתי אני מחזק
  כבר התיחסתי בעבר לכך שביהדות אין סברה לעולם שטוח. ואין לי כח לבזבז על זה זמן. איתך הסליחה.

 37. מחוץ לקופסא.
  אותם 99% שיריב דיבר עליהם כוללים את היהודים. היוונים הם אלה שהבינו שכדור הארץ אינו שטוח.

 38. יריב
  אותם 99%. אחוז עבדו עבודה זרה.לכן חשבו כך.. כי הם האמינו בכוחות הטבע.. אם זה בכוכבים שמשפיעים על חייהם. או אנרגיות למינהן..אנרגית האש או הרוח. או השמש או המים או האנרגיה הטבועה באדמה ובחומר.. להם לא הייתה תורה א-לוקות .. לכן חיו בטעות.. היום ישנם הבודדים לחוקי הטבע .. בצורה שונה.. לכן גם הם נמצאים בסוג של טעות.. חוקי הטבע מגבילים את מרחב התפיסה שלהם.. כי להם הם סוגדים כדבר מוחלט.. כפי שהיה בעבר

 39. מחוץ לקופסא,

  פעם גם 99% מהאנשים היו בטוחים שכדור הארץ שטוח, אז זה בטח חייב להיות נכון. אלוהים הוא דמות דמיונית שקיימת אך ורק בדמיונך, לא משנה כמה חזק תאמין בו העובדה הזו לא הולכת להשתנות.

 40. מחוץ לקופסא.
  רוב האנשים בעולם חושבים שישראל לא צריכה להתקיים. אתה באמת לא רואה כמה התגובה שלך גרועה?

 41. מחוץ לקופסא,

  זכותך להאמין בשטויות האלה אבל התורה אינה קדושה, ואלוהים הוא המצאה של בני אדם בדיוק כמו פיות, דרקונים וחדי קרן בלתי נראים. אלוהים לא ברא שום דבר ולא קבע שום דבר, הוא קיים אך ורק בדמיונך.

  עצוב לראות איך אנשים מבזבזים את חייהם.

 42. (ירמיהו לג, כה): "כה אמר ה' אם לא בריתי יומם ולילה חקות שמים וארץ לא שמתי". …התורה הקדושה כבר בבראשית ובעוד כמה מקומות מתייחסת לחוקי הטבע כאל נבראים.. כאשר בורא עולם מחליט לשנות את חוקי הטבע הוא עושה זאת. לזה אנחנו קוראים נס מלשון הגבהה שלמעלה מחוקי הטבע ( כמו שאו נס ודגל). דוגמא הצורה בה עברו את הירדן.. קראו שם הכהנים ריחפו מעל מי הירדן עם ארון הקודש שנשא אותם באוויר. לדניאל שהיה בגוב האריות נישלח נביא נוסף מארץ ישראל שעף באוויר ואכלעמו ארוחת צהריים. יעקב אבינו קיים בפשטות את תאורית הקוונטים כאשר רצה להתפלל בבית א-ל (חפשו בגוגל תחת המילים ויפגע במקום). אין לתורת ישראל כל בעיה עם חוקי הטבע להיפך.. התורה דורשת להשתמש בהם על מנת לקיים את רצון הבורא.. יהודי מחלל שבת על פי הוראת רופא..חישובים רבים נעשים והנדרשים להעשות על פי חוקי הטבע..כי כך ציווה בורא חוקים אלו.. רק שחוקים אלו נבראו לפני 5776 שנה לערך.כולל העץ עם הטבעות נברא לכתחילה עם כמות מסויימת של טבעות. הכוכבים והגלקסיות נבראו יחד עם האור בעת ובעונה אחת… הרי לאין סוף המוחלט(כי גם בהרצאה הוא מדבר על אפשרות של יקום אין סופי)אין את המגבלות שהוא בעצמו ברא..ובעצם מבחינה מסויימת כאשר טוענים שחוקי הטבע היו קיימים תמיד בכל זמן ובכל מקום קובעים להם מציאות אין סופית..בכל אופן בצורה מסויימת.

 43. מחוץ לקופסא,

  ״בדקה 25:27 אומר המרצה מתחילים את התאוריה משתי הנחות ראשוניות בלשון העם (אקסיומות) א. חוקי הטבע הם אותם חוקים בכל מקום ובכל זמן ב. היקום הומוגני במרחקים גדולים״

  יכול להיות שמעבר לבניין שלך יש מקום שאם קופצים בו נשארים לרחף באוויר, כוח המשיכה פשוט לא פועל שם. יכול להיות גם שיש מקומות בעולם שיש בהם אנשים עם קרניים, אי אפשר לדעת אסור להניח הומוגניות.

 44. מחוץ.לקופסא
  ההנחות האלה, של הומוגניות והן הלאה, ניתנו משתי סיבות. האחרת היא כי הן הנחות פשוטות והגיוניות. כשאתה מוזג כוס מים מהברז, אתה מניח שהם כמו כל מים אחרים ששתית. אתה מניח שאחרי כל יום יש לילה, ואתה מניח שלכל אדם כואב שאתה דורך עליו בטעות, ולכן אתה מתנצל.
  הסיבה השניה היא שההנחות האלה מסבירות טוב מאד את התצפיות שלנו. למשל – תיארוך לפי פחמן 14 תואם לתיארוך לפי טבעות עצים. למשל, חישוב טווח לפי הבהוב כוכבי צפאידים מתאימה לחישוב טווח על פי שיטות אחרות. ויש עוד הרבה דוגמאות.

  מקור החוקים בטבע זה המוח שלנו. הם לא קיימים מעצמם, ובטח לא צריך לחפש "אלוהים" שימציא אותם – במיוחד כשאתה מאפשר לאותו אלוהים לבטל אותם כרצונו 🙂
  אם אתה חושב אחרת – נסה למצוא חוק בטבע שכלל אינו תלוי בהבנת האדם.

 45. מחוץ לקופסא,

  מה שהספקת לראות זה החלק הכי משעמם בהרצאה, אני מציע שעד שיגיע אליך הספר תראה את ההרצאה במלואה. דרך אגב מזכירים שם גם את החבר שלך (הדמיוני).

 46. יריב וניסים
  הגבתי לשניכם וגם צפיתי בזמני הפנוי בחלק מההרצאה ששלחת אותי יניב. וגם על אל זה התיחסתי נראה לי שבודקים את תגובתי.. למשך זמן .. אולי יעלו אותן

 47. יריב התחלתי לראות את ההרצאה שאליה שלחת אותי. מפאת קוצר הזמן ראיתי עד הדקה ה25 לערך אמשיך לראותה מאוחר יותר.. אך כבר בתחילת ההרצאה דקה 18.53אומר המרצה שהיקום הוא ענק אולי אין סופי כלשונו. לכאורה אין זה משנה לגבי המסקנות אליהן הוא יגיע.. אבל יש משמעות עצומה לידיעתנו את גודלו של היקום. כי הדבר משנה את ההיתיחסות לאנרגיה הכלולה ביקום חומר ומסה. והשפעות הדדיות ומקיפית על התנועה ביקום. יוצא שכבר קיים נתון מהותי שמתעלמים ממנו.
  בדקה 25:27 אומר המרצה מתחילים את התאוריה מ2 הנחות ראשוניות בלשון העם (אקסיומות) א.חוקי הטבע הם אותם חוקים בכל מקום ובכל זמן ב.היקום הומוגני במרחקים גדולים. דהיינו לכתחילה הוא מבטל אפשרות של בורא שיצר את חוקי הטבע. דהיינו יש חוקי טבע שצצו מאי שהוא מקום קימים נצחיים לא משתנים. זה בעצם קביעה מוחלטת אני קורא לקביעה זו האלוהים של המדע.. מאיין החוקים צצו איך נהיו מעניין זה התעלמות מוחלטת.. בגלל שכעת הם קימים (דהיינו מאז שהמדע בודק אותם שלושת אלפים שנה של ידע מצטבר) אז קביעת אקסיומה שתמיד הם היו קימים באופן נצחי. והאקסיומה השניה היא שהיקום הומוגני. על סמך מה??? הרי אינו יודע את גודלו של היקום .. עד כאן בנתיים.
  להוסיף פרט נוסף שהיהדות הלכה אחורה יותר ואומרת שלפני כל החוקים האלה יש חוק מוחלט ראשוני יש יסוד היסודות ועמוד החכמות .. ידיעת מצוי ראשוני בלתי משתנה שממנו נברא הכל כולל חוקי הטבע בשלמותם וכל זה החל בבראשית ברא א-לוקים

 48. יריב
  טבעו של האדם שהוא משוחד. מכל מיני סיבות. אם זה טבעים בסיסיים שהוא נולד אתם, אם זה השפעת סביבה. אם זה חומר שלמד מכוחות עצמו. זווית הראיה שלו מותנית על פי הנתונים הללו. אדם שאומר שאינו משוחד אישית נראה לי שהוא שקרן. ואם הוא מאמין בזה האדם שהוא משקר זה את עצמו..תחילה
  לנסים תורתנו הקדושה אומרת "זה לעומת זה ברא א-לקים" אל מול אמת צרופה א-לוקית יש שקר כשם שיש שחור ולבן מעלה ומטה שמאל וימין וכו' כך יש את דברי ה' שנאמרו למשה על ידי הבורא.כשם שיש את אופן בריאת העולם על פי התורה. כך יש את התאוריה של האבולוציה. כיוון שהתורה היא אמת מוחלטת יוצא בפשטות שתאורית האבולוציה זה קישקוש.

 49. מחוץ לקופסא
  אתה כתבת "לצערי אכן עדיין לא קראתי את הקישקוש על האבולוציה". זה קשקוש רק בגלל שזה סותר את האמונה הדתית שלך? אין לך שום מחשבה משל עצמך? אהיה איתך אמיתי – עצוב לי בשבילך.

 50. מחוץ לקופסא,

  אתה צודק לחלוטין בורא עולם אינו מוגבל, זאת משום שהוא קיים בדמיונך בלבד, והדמיון כידוע אינו מוגבל בשום צורה.

  דרך אגב האם יש לך גישה ללינק שנתתי קודם או שהאתר הזה חסום אצלך ? אני יודע שאתם גולשים בדרך כלל דרך אינטרנט מצונזר.

 51. יריב וניסים לצערי אהיה אתכם אמיתי. אני לא אוביקטיבי. לכתחילה. בורא עולם אינו מוגבל. והוא גם לא נברא כאחד הנבראים..אם ברצונכם לדעת כיצד אני מתיחס לבורא קראו את הרמב"ם בספרו היד החזקה. פרק ראשון ושני..
  אז אני מודה על האמת אני משוחד.. אין מה לעשות. מאירה אצלי הנשמה היהודית..אבל אקרא את הספר משום שהבטחתי..ו אמינו לי שבעמקות.את סדר הקריאה אשאיר לעצמי.

 52. מחוץ לקופסא
  ואחרי שתבין שהאבולוציה נכונה, אפנה אותך למספר ספרים. כל אחד מהם מייצג היפותיזה איך התחילו החיים. אנחנו לא יודעים אם אחת ההיפותיזות האלה היא נכונה, אבל מקריאתן ברור שגם מוצא החיים אינו תעלומה בלתי פתירה.

 53. מחוץ לקופסא,

  ״יריב ידידי, אתמול הזמנתי את הספר שהזכרת להערכתי בימים הקרובים יגיע אלי. מובן לך שגם במקביל אקרא ספר הסובר הפוך בו מדובר מדוע תאורית האבולוציה לא תיתכן״

  קודם כל שימחת אותי, אני מקווה שתהנה מהספר ("למה האבולוציה נכונה", מאת ג'רי קווין) אבקש ממך רק לקרוא אותו בגישה אובייקטיבית בלי דעות קדומות ובלי גישת אנטי.

  בקשר לספר השני שסובר ההיפך – אומר לך רק מראש שאם הוא ינסה לשכנע אותך שמבחינה סטטיסטית ״אין סיכוי שהתא החי הראשון נוצר לבד״ אין לזה שום קשר לאבולוציה. האבולוציה מדברת על איך החיים התפתחו *אחרי שהם כבר נוצרו*, אז גם אם אלוהים יצר את התא החי הראשון הדבר לא סותר כלל את תורת האבולוציה, לתשומת לבך.

  והייתי מציע לך לא לערבב שמחה בששון, קרא קודם את הספר ״למה האבולוציה נכונה״, אחר כך את הספר השני.

 54. ניסים
  לגבי זה שאחרים לא חושבים כמונו.. הרי כבר יש את מאמר חכמינו זכרונם לברכה..כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהן
  שונות..

 55. יריב ידידי אתמול הזמנתי את הספר שהזכרת להערכתי בימים הקרובים יגיע אלי. מובן לך שגם במקביל אקרא ספר הסובר הפוך בו מדובר מדוע תאורית האבולוציה לא תיתכן. בהתאם לזה אתיחס . סבלנות זה לוקח זמן והעמק. הדעת לכאן ולכאן.. בכל אופן אל תשכח שמשנכנס אדר מרבים בשמחה

 56. רפי גרוס/מחוץ לקופסא
  זה שמישהו חושב אחרת מכם לא אומר שהוא טיפש.
  מלשמוע אותכם … דווקא להיפך

 57. מחוץ לקופסא,

  קצת התבלבלת, האבולוציה היא עובדה למרבה צערך. קישקושים אלו דברי ההבל שכתבו חז״ל אותם ניתן לייחס לאלף ואחד אירועים כיד הדמיון הטובה עליך, בדיוק כמו נבואות נוסטרדמוס.

 58. רפי גרוס
  יש משל שמביאים לגבי התאוריה של המפץ הגדול.. זה משח הבלון המתנפח. אולי אתה מכיר.. גם מדעני התאוריה הזו מודעים לכך שהם לא יודעים מה יש מעבר לגבולות הללו .. יש להם מילה מעניינת קוראים לה סינגלריות כמדומני. ראה בוויקפדיה.. רק נראה לי שכל הבלון הזה יתנפץ להם בפנים בקרוב.. וכמו כל ילד קטן הם יבכו על הבלון שהלך לאיבוד

 59. ומה גודל החלל? 400 שנות אור אחרי הגלקסיה הזו) ומה בא אחרי זה? אם כך הגודל הוא אין סופי והדבר אינו אפשרי בדיוק כפי שהגודל סופי. כל המדענים לא מבינים דבר.

 60. יריב ידידי
  לצערי אכן עדיין לא קראתי את הקישקוש על האבולוציה..מסיבות טכניות בלבד. לא שאני מפחד מזה פשוט הייתי עסוק בלראות איך דברי חז"ל מתממשים מול עינינו התחלת המלחמה שבין האיסלם לנצרות. דעש. וכו' מעמדה הכלכלי של ישראל העולה. וכו' …
  לגבי הניתוח לב אני מסכים אתך לחלוטין. אכן בשביל זה צריך להתקיים ההבטחה " ומלתי את עורלת לבבכם" וזה גם חלק מהתהליך המצופה בקרוב

 61. משהו לא ברור לי. את כוכב פלוטו, הטלסקופ לא הצליח לראות בבירור. לכן שוגרה ניו הורייזן. אז אם את פלוטו, האבל לא הצליח ממש לראות, איך את הגלקסיה הזאת הוא כן הצליח למצא?

 62. ….אמר זה שיש לו תיאוריה חלופית הרבה יותר חזקה ויציבה שהוכיחה את עצמה כבר לפחות בעשר תחזיות.

  מחוץ לקופסא, התיאוריה שלך על אלוהים כל יכול שיצר את הכל בהוקוס פוקוס זקוקה להרבה יותר מקביים, היא זקוקה לניתוח לב פתוח.

  נ.ב – לא יודע אם קראת את תגובתי הקודמת, איכזבת אותי מאד שלא קראת את הספר (״למה האבולוציה נכונה״) אמרת לי לפני חצי שנה בערך שתוך כמה ימים תקנה ותקרא אותו, מדוע לא עשית זאת ?

 63. אז להבין נכון אם גלקסיה כזו אינה חזויה על פי התאוריה (כנראה תאורית המפץ) אז צריך לשדרג את התאוריה ולהמציא רעיונות חדשים..עוד קביים לחיזוק התאוריה.

 64. היא אכן נראית כגלקסיה ארבע מאות מליון שנה אחרי המפץ הגדול וטוב שהמין האנושי יכול לחקור זאת, להסיק מסקנות מדעיות ולהתקדם, זה בדיוק מה שמצווה בתורת משה, אולם אל לנו לשכוח שהיא נבראה לפני קצת למעלה מ 5775 שנים להיראות כאילו זמנה הוא 400 מליון שנה לאחר המפץ הגדול, וזאת על

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן