סיקור מקיף

התנגשות מרשימה נתנה לגלקסיה "עין שחורה"

הכוכבים סובבים את גלקסיה M64 בכיוון השעון. הגז באזורים החיצוניים סובב בכיוון ההפוך. האבל חושף פרטים חדשים על הגלקסיה המוזרה

גלקסיה M64
גלקסיה M64

התנגשות בין שתי גלקסיות הותירה מערכת כוכבים ממוזגת בעלת מראה בלי רגיל, וגם מערכת תנועות פנימית ביזארית. גלקסית מסייה 64 (M64) כוללת רצועה דקה של אבק הבולע את האור בקדמת הגרעין הבהיר של הגלקסיה, תופעה שזכתה לכינוי "גלקסיית העין שחורה" או "גלקסיית העין הרעה".

תמונה זו של M64 צולמה בידי המצלמה הפלנטרית מס' 2 של טלסקופ החל האבל ב-2001. התמונה הצבעונית היא הרכבה שהוכנה לאחרונה בידי צוות המורשת של האבל מתמונות שצולמו בארבעה מסנני צבע שונים. מסננים אלה בודדו את האור הכחול ואת האור האינפרה-אדום הקרוב, ביחד עם אור אדום הנפלט מאטומי המימן ואור ירוק הנפלט מ- Strongmen y.

M64 נמצאת במערכת הכוכבים הצפונית שערות ברניקה, והיא מרוחקת מאיתנו 17 מיליון שנות אור. במבט ראשון היא נראית גלקסיה מסתחררת נורמלית, די דומה לשביל החלב. כמו במרבית הגלקסיות, כל הכוכבים ב-m64 סובבים באותוה כיוון – עם כיוון השעון, כפי שרואים בתמונה של האבל.

ואולם מחקרים שנערכו בשנות התשעים של המאה ה-20 הובילו לגילוי לפיו הגז הבין כוכבי באזורים החיצוניים של הגלקסיה נע בכיוון ההפוך מהגז והכוכבים שבחלקים הפנימיים. אכן דבר מוזר.

האסטרונומים סבורים כי הגז המסתובב בכיוון המנוגד הופיעה כאשר M64 בלעה גלקסיה שהתנגשה איתה, ככל הנראה לפני למעלה ממיליארד שנה. הגלקסיה הקטנה נהרסה בינתיים לחלוטין, אך סימנים להתנגשות קיימים בדמות התנועה הנגדית של שכבת הגז החיצונית של M64.

ייצור פעיל של כוכבים חדשים נמשך בחלקים החיצוניים שבהם מתנגש הגז הנע בכיוון המנוגד. זאת משום שהגז גורם לדחיסה של ענני אבק וגז ולתהליך יצירת הכוכבים. בפרט ניתן להבחין בתמונה בכוכבים כחולים חמים שזה עתה נוצרו, ביחד עם עננים ורודים של גז מימן זוהר הזוהר בגלל שהם נחשפו לאור אולטרה-סגול מהכוכבים שזה עתה נוצרו.

לידיעה באתר המרכז המדעי של טלקופ החלל האבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן