סיקור מקיף

איך לעצור את מגיפת האיידס? / אנני סניד

הדור הבא של תכשירים והתקנים למניעת HIV בקרב נשים

HIV בזרם הדם. איור תלת ממד: shutterstock
HIV בזרם הדם. איור תלת ממד: shutterstock

מדענים רואים כיום בזיהום ב-HIV מחלה כרונית ולא גזר דין מוות. השינוי הזה נובע מהצלחת התרופות ממשפחת ה-ARV הפועלות נגד רטרו-נגיפים (Antiretroviral) ועוצרות את התפתחות הזיהום לאיידס (AIDS). לאור הצלחה זו העדיפות הראשונה עכשיו היא מניעת ההידבקות. האפשרויות הזמינות בכל העולם, הינזרות, שימוש בקונדומים וברית מילה, אינן עושות די ויותר מ-6,000 בני אדם נדבקים ב-HIV מדי יום. ויותר מכך, השיטות האלה בעייתיות יותר לנשים, שחופש הבחירה שלהן מוגבל בשל מצבן החברתי והכלכלי.


HIV הורג תאים של מערכת החיסון
כדי לספק לנשים חלופות נגישות יותר, מדענים בודקים סוג חדש של תרופות אנטי-נגיפיות הקרויות מיקרוביצידים שמונעות לגמרי את ההידבקות ב-HIV. חוקרים שילבו מיקרוביצידים במגוון רחב של תכשירים המצויים כיום בניסויים בבני אדם. "במוצרים האלה גלומה הבטחה אדירה," אומר רוברט גרנט, מומחה לאיידס באוניברסיטה של קליפורניה בסן פרנסיסקו. "אני אופטימי וסבור שנוכל למגר את ה-HIV, לאחר שבזבזנו זמן רב מדי בחיפוש אחר הגביע הקדוש: מוצר יחיד שימנע HIV. אבל אין זה מקרה של מידה אחת לכולם." ואלה הן שלוש חלופות של מיקרוביצידים המצויות כיום בפיתוח:
טבעת קבועה
טבעת סיליקון הממוקמת בנרתיק ומשחררת את התרופה דַפּיווירין(Dapivirine) ממשפחת ה-ARV במשך חודש אחד. דַפּיווירין הוא חומר המעכב את האנזים רֶוֶורס טְרַנְסקְריפטאז ובדרך זו מעכב את שכפול ה-רנ"א של הנגיף ל-דנ"א ובולם את השתלטותו על תאי אדם. יותר מ-5,000 נשים אפריקניות משתתפות עד 2016 בשלב II של ניסוי קליני הבוחן את יעילות הטבעת. אם הטבעת תימצא בטוחה ויעילה היא תוכל לשמש תכשיר שתופס שתי ציפורים במכה אחת: חוקרים משלבים בטבעת גם אמצעי מניעה כדי למנוע לא רק הידבקות ב-HIV אלא גם היריון.

ג'ל לפני יחסי מין
ג'ל טֶנוֹפוֹביר (Tenofovir), עוד מעכב של רוורס טרנסקריפטאז, מגיע בצורת מוליך של טמפון שהאישה אמורה להשתמש בו לפני קיום יחסי מין. הג'ל הצלול היה המיקרוביציד הראשון שהראה ירידה ניכרת ב-HIV בבני אדם בניסוי קליני רחב. במחקר, שהשתתפו בו כ-900 נשים, הפחית הג'ל את שיעורי ההידברות ב-54% בקרב נשים שהשתמשו בו באופן קבוע. חוקרים ממשיכים לבחון את יעילותו בתשעה מקומות בדרום אפריקה. התוצאות צפויות בשלהי 2014.

ג'ל אחרי יחסי מין

ג'ל רַלטֶגרָביר (Raltegravir) יציע יום אחד מה שהאחרים אינם יכולים: הגנה נגד HIV לא רק לפני קיום יחסי מין, אלא גם אחריהם. רַלטֶגרָביר בולם HIV בשלב מאוחר במעגל החיים שלו, ממש לפני השתלבותו בכרומוזום האדם. המרכזים האמריקנים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בחנו את הג'ל בקופי מקק במארס 2014 ומצאו שהוא יעיל מאוד במניעת זיהום עד שלוש שעות לאחר החשיפה. אם הוא התכשיר יעבור ניסויים אחרים וייחשב אפשרות סבירה, הוא יכול לשמש גיבוי לנשים, בעיקר לאחר תקיפה מינית.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אני חייבת לומר שקצת מטריד אותי המשפט:
    "האפשרויות הזמינות בכל העולם, הינזרות, שימוש בקונדומים וברית מילה"
    במיוחד באתר הזה.
    המשפט הזה הוביל אותי לחיפושים ארוכים ברשת אחר מחקר המוכיח שברית מילה היא אכן "אפשרות זמינה למניעת הידבקות בנגיף" ולמסקנה שזה פשוט לא נכון. כאתר אשר עושה עבודה לא רעה בכלל בהצגת הפן המדעי המדויק כנגד סילוף העובדות שנעשה ע"י גורמי דת שונים, קצת פישלתם כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן