סיקור מקיף

קורונה 2025: כיצד משנה המגפה את עולמנו – סדרת הרצאות בוידאו

בסדרת הווידאו "קורונה 2025: העולם שלנו בחמש השנים הקרובות", אנשי מדע מובילים מאוניברסיטת שיקגו דנים במגוון שאלות, ובהן, כיצד תשנה הקורונה את שירותי הבריאות ואת היחסים הבין-לאומיים, את החינוך ואת החיים העירוניים ועוד היבטים רבים של חיינו. בסדרה, מבית היוצר של ההסכת ביג בריינס (Big Brains podcast), מביאים הדוברים תובנות חדשות וידע על המגפה

מאת: אוניברסיטת שיקגו, 23 ביולי 2020, תרגום: זיו עדאקי

יציאה מהקורונה. איור מתוך Jumpstory.com
יציאה מהקורונה. איור מתוך Jumpstory.com

נגיף הקורונה משנה את שגרת החיים שהכרנו על בסיס יום-יומי. כיצד ייראה העולם שלנו בחמש השנים הקרובות? כיצד המגפה מעצבת מחדש, ולתמיד, את חיינו?

נערכים לקראת המגפות הבאות

מומחית למחלות מידבקות, אמילי לנדון, מתארת כיצד נגיף הקורונה ישנה את בריאות הציבור, את הטכנולוגיות הרפואיות ואת הדרך שבה מגישים טיפול רפואי. וידאו מאת: UChicago Creative

מגפת הקורונה שינתה שינוי ניכר את הדרך שבה אנו חושבים על בריאות הציבור בארה"ב וכיצד אנו מגישים טיפול לחולה, אומרת פרופ' אמילי לנדון (Emily Landon), מומחית למחלות מידבקות מאוניברסיטת שיקגו.

בפרק זה של "קורונה 2025: העולם שלנו בחמש השנים הקרובות", לנדון דנה בצורך לבנות חזית הגנה עמידה כנגד מגפות באמצעות גדודים ייעודיים של אפידמיולוגים, שיגיבו להתפרצויות עתידיות באמצעות מעקב אחר מפגשים בטלפונים החכמים. עוד היא טוענת שעל בתי החולים לחשוב מחדש כיצד הם משתמשים בציוד המיגון האישי שניתן לצוותים הרפואיים, בעודם מסתמכים גם על טכנולוגיות לרפואה מרחוק כדי להגן על הצוות הרפואי ולהעצים אותו.
אף שלמדנו רבות מהמגפה הזאת, לנדון טוענת שכדי להגן טוב יותר על האוכלוסייה מפני התפרצויות עתידיות נדרשים שינויים מהותיים בבריאות הציבור. לדבריה, אנו חייבים לבסס את בריאות הציבור שלנו על מומחים, בשילוב רגולציה בתחום הבריאות, וכן לבנות מערכת בריאות שוויונית יותר, כזו שכולם נתרמים ממנה, כדי להילחם בקורונה ובמגפות העתידיות.

כיצד מחלת הקורונה תאתגר ותשנה את הערים

 

חוקר מדעי העירוניות, לואיס בטנקור, דן בסוגיה כיצד נגיף הקורונה משנה את הדרך שבה פועלות ערים – ויוצר הזדמנויות לשפר את החיים העירוניים. וידאו מאת: UChicago Creative

מגפת הקורונה הציגה אתגרים מיוחדים לאזורים עירוניים – לא רק בתחום בריאות הציבור אלא גם בתפקודן הבסיסי, אומר לואיס בטנקור (Luis Bettencourt), חוקר מוביל בתחום מדעי העירוניות באוניברסיטת שיקגו.

בפרק זה של "קורונה 2025: העולם שלנו בחמש השנים הקרובות", בטנקור דן בשאלה כיצד המגפה אילצה ערים לבחון מחדש את המערכות ואת הרשתות המורכבות, שעומדות בבסיס כל היבט של החיים העירוניים. ההשבתה הכלל-עולמית סיפקה לחוקרי ערים הזדמנות נדירה להציץ לליבת העבודה של הערים. צילום הרנטגן הזה סיפק תמונה ברורה של פערים חברתיים-כלכליים בין שכונות ואוכלוסיות – ושל ההשלכות החמורות שיש להם על התפשטות הנגיף.
בטנקור טוען שהכרחי שנלמד מהמשבר הנוכחי. הידע שנצבור יסייע לקובעי מדיניות ולפקידות המקומית ליצור תנאי קיום טובים יותר, תשתיות שמקדמות בריאות ציבור טובה יותר, התפתחות אנושית וקיימות.

משנים את החוקים של יחסים בין-לאומיים

 

חוקר מדעי המדינה, פול פואסט, דן בסוגיה כיצד נגיף הקורונה ישנה את הכלכלה העולמית, את יחסי ארה"ב-סין ואת ארגון הבריאות העולמי. וידאו מאת: UChicago Creative

 

מגפת הקורונה חשפה עד כמה פגיעות המערכות הבין-לאומיות, היא הציתה שינויים בבריתות, במוסדות ובכלכלה העולמית, אומר פרופ' פול פואסט (Paul Poast), חוקר מוביל בתחום מדעי המדינה באוניברסיטת שיקגו.

בפרק זה של "קורונה 2025: העולם שלנו בחמש השנים הקרובות", פואסט עוסק בשאלה כיצד המגפה מאיצה שינויים ביחסים בין-לאומיים, כשהאומות מתרחקות זו מזו במקום לנקוט צעדים משותפים להתמודדות עם הנגיף. בשנים שיבואו, בין היתר, נוכל לראות את סין מחזקת את עצמה יותר ויותר כחלופה לארה"ב על בימת העולם, לצד פרישה של מדינות רבות, ובהן ארה"ב, ממוסדות בין-לאומים, כגון, ארגון הבריאות העולמי.
עניין שרק מתחיל לעלות כעת על פני השטח הוא הפוטנציאל להשפעה גורפת של נגיף הקורונה על מדינות מתפתחות; לכך יכולה להיות להשפעה עמוקה על הכלכלה הגלובלית בשנים הבאות. נוסף על כך, אומר פואסט, התכוננו להמשך צמיחה בכוחו הגלובלי של הבנק הפדרלי של ארה"ב ולעלייה הברורה בצורך בפיתוח פתרונות פוליטיים גלובליים ולא רק בהתקדמות טכנולוגית.

משנים את פניה של מערכת הבריאות

 

כלכלנית הבריאות, קתרין בייקר, דנה בשאלה כיצד נגיף הקורונה ישנה את ביטוח הבריאות, את הרפואה מרחוק ואת כוח האדם ברפואה. וידאו מאת: UChicago Creative

מגפת הקורונה מעמידה על סף תהום את מערכת הבריאות בארה"ב. דבר זה עשוי להביא לשינויים מהותיים, שינועו מהתרחבות ניכרת ברפואה מרחוק ועד תפנית חדה בדרך שבה אנו חושבים על ביטוח בריאות, אומרת פרופ' קתרין בייקר (Katherine Baicker), כלכלנית בריאות מובילה באוניברסיטת שיקגו ודיקנית בית הספר למדיניות ציבורית ע"ש האריס.

בפרק זה של "קורונה 2025: העולם שלנו בחמש השנים הקרובות", בייקר דנה בשאלה כיצד המגפה חשפה את החיבורים הפנימים בין אוכלוסיית ארה"ב – וכן שהבחנות ישנות בין המבוטחים ללא מבוטחים כבר אינן מושכלות. המגפה עשויה להוביל לתמיכה ביצירת מערכת רפואה ציבורית חסינה יותר ומגוון כלים חדשים לניטור בריאות הציבור, ולצד אלה, יידרשו העלאה או הורדה של הפעילות הכלכלית בהתאם לצורך.

בו בזמן, בייקר רואה את הפוטנציאל שיש לאמצעים חדשים בהגברת הגמישות של מערכת הבריאות בארה"ב. למשל, רישיון אחיד שמאפשר לאחיות לעבוד במדינות שונות, לאפשר לעוזרי רופאים להגיש טיפול נרחב ולהסיר מחסומי אחריות כדי לאפשר ליצרני ציוד רפואי להגביר את הייצור בעת משבר.

 

כיצד תפוצתה של הלמידה מרחוק משנה את החינוך

 

המשפטן, רנדל ק' פיקר, עוסק בשאלה כיצד השינויים הנרחבים שהציתה המגפה בהוראה יעצבו מחדש את פני החינוך. וידאו מאת: UChicago Creative

מגפת הקורונה גרמה לארה"ב ולמדינות אחרות ברחבי העולם להזדרז ולעבור ללמידה מרחוק. לתפנית החדה הזאת תהיה השפעה עצומה על הוראה ועל למידה גם הרבה אחרי שמשבר הקורונה יסתיים, אומר פרופ' רנדל ק' פיקר (Randal C. Picker), משפטן מוביל מבית הספר למשפט של אוניברסיטת שיקגו.
בפרק זה של "קורונה 2025: העולם שלנו בחמש השנים הקרובות", פיקר אומר שהטכנולוגיה והתשתית של למידה מרחוק, שנבנו בארה"ב בעשור האחרון, הם שמאפשרים את הקפיצה האדירה לאון-ליין. התפנית החדה הזאת היא בבחינת ניסוי בקנה מידה עולמי, שמביא לידי ביטוי פערים על בסיס הכנסה ומקום מגורים שקיימים זה מכבר, אומר פיקר.

למידה מרחוק היא כלי חזק מבר בבית הספר היסודי ועד כיתות החינוך המקצועי, אומר פיקר. ואף שהיא אינה מחליפה את הנוכחות בכיתה, היא מצמצמת מרחקים ותומכת בהוראה בדרכים חדשות ומעניינות. למשל, מאפשרת הזמנת דובר אורח מאירופה בלחיצת כפתור.

אולם, רגולציה עמוקה תידרש במהלך חמש השנים הקרובות כדי לתמוך בצמיחתה של הלמידה מרחוק, בין היתר, טיפול בסוגיות של פרטיות והעלאת המימון הפדרלי לתשתיות כדי להגביר נגישות לפס רחב. לדברי פיקר, כדי לצמצם את הפער הדיגיטלי, הממשל הפדרלי צריך להתייחס לפס רחב כמו לשירותי הדואר בראשית התפתחותם, יש להתרכז בחיבור כלל התושבים לפס הרחב ולא רק לקהילות שבהן השירות הוא כלכלי/רווחי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. בקשר להשפעת המגיפה על העירוניות – צפוייה לחוקרים הפרדת משתנים קשה ומסובכת בעקבות קריסת הערים האמריקאיות בשל מהומות ה-BLM וגדיעת המימון למשטרה. ייתכן והם יצטרכו לקחת כקבוצת ביקורת ערים במקומות אחרים בעולם, שבהם האליטה הפוליטית-כלכלית-טכנולוגית לא איבדה את הצפון.

  2. הי זאת דליה
    מה עם הרצאות בזום איך הצפי על זה ל שנתיים הקרובות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן