סיקור מקיף

ניצולי שואה נמצאים בסיכון גבוה לפתח סכיזופרניה

"החשיפה לטראומות שונות למשך תקופות ארוכות והסבל שהניצולים חוו בזמן השואה העלו את הסיכון לפתח סכיזופרניה. מדובר בשילוב השפעות שהתרחשו במהלך ההיריון ואחרי הלידה", אמר פרופ' סטיבן לוין שערך את המחקר

בול אמריקני משנת 1995 המתאר את שחרור ניצולי השואה מהמחנות בידי בעלות הברית בתחילת 1945. <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-790384p1.html?cr=00&pl=edit-00">catwalker</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
בול אמריקני משנת 1995 המתאר את שחרור ניצולי השואה מהמחנות בידי בעלות הברית בתחילת 1945. catwalker / Shutterstock.com

ניצולי שואה נמצאים בסיכון גבוה לפתח סכיזופרניה, כך עולה ממחקר מקיף שנערך באוניברסיטה. "החשיפה לטראומות שונות למשך תקופות ארוכות והסבל שהניצולים חוו בזמן השואה העלו את הסיכון לפתח סכיזופרניה. מדובר בשילוב השפעות שהתרחשו במהלך ההיריון ואחרי הלידה", אמר פרופ' סטיבן לוין שערך את המחקר.

ניצולי שואה פיתחו במהלך השנים הפרעות פסיכולוגיות ובמחקרים קליניים רבים שנעשו אובחנו אצל הניצולים מאפיינים של לחץ רגשי, הפרעות שינה והפרעות פסיכיאטריות שונות. לדברי החוקרים, עד היום לא נעשה מחקר אשר בדק את הקשר בין רצח עם והסיכון לפתח סכיזופרניה. מחקר חדש אשר בחן את הקשר בין חשיפה למאורעות השואה לבין הסיכון לפתח סכיזופרניה, נערך לאחרונה על ידי פרופ' סטיבן לוין ופרופ' יצחק לבב מהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטה, ד"ר יאיר גולדברג מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטה, גב' אינה פוגצ'וב, גב' יפעת בכר וגב' רינת יופה מהמחלקה למידע ואומדן במשרד הבריאות.

המחקר התקיים הודות לשיתוף פעולה עם משרד הפנים ומשרד הבריאות והתבסס על מידע שכלל 113,932 איש, 51.7% גברים, 48.3% נשים. אוכלוסיית המחקר חולקה לשתי קבוצות: הקבוצה הראשונה כללה אנשים שעלו לישראל לפני שהחלה השואה בארץ מוצאם אך היו להם בני משפחה או קשרים חברתיים לאנשים שנחשפו לשואה. הקבוצה השנייה כללה אנשים שחוו באופן ישיר את השואה ואשר עלו לישראל לאחר תום מלחמת העולם השנייה. מתוצאות המחקר עולה כי קבוצת האוכלוסייה שנחשפה באופן ישיר לשואה היא בעלת סיכון גבוה יותר ב- 27% לפתח סכיזופרניה לעומת קבוצת האוכלוסייה שנחשפה באופן עקיף לשואה.

עוד נמצא בהשוואה בין שתי הקבוצות, כי בקרב אלה שפיתחו סכיזופרניה, ההפרעה פרצה, בממוצע, בגיל צעיר יותר בקרב הקבוצה שחוותה את השואה. קבוצת האוכלוסייה שנמצאה בסיכון הגבוה ביותר לחלות בסכיזופרניה, היא של אנשים שנולדו כתינוקות בשואה (והיו ברחם כבר במהלכה): הסיכון של קבוצה זו גבוה-41% לחלות בסכיזופרניה לעומת הקבוצה שנחשפה באופן עקיף. ילדים עד גיל שנתיים, אשר נחשפו לשואה באופן ישיר, הם בעלי סיכון גבוה ב 26% לחלות בסכיזופרניה לעומת אנשים שלא נחשפו לשואה. לדברי החוקרים, הפרעה להתפתחות נוירולוגית תקינה בילדות מעלה את הסיכון לחלות בסכיזופרניה. דבר זה מאשש את ההנחה שהתפתחות נוירולוגית בילדות היא שלב חשוב מאוד להתפתחות תקינה בהמשך החיים. "בספרות המחקרית קיימת מחלוקת לגבי השפעות החשיפה לשואה. יש הטוענים, כי ניצולי שואה אשר שרדו, היו אנשים חזקים יותר ובריאים יותר ולכן ניתן לצפות מראש כי יהיו בסיכון נמוך יותר לפתח סכיזופרניה. מנגד, יש הטוענים כי בעקבות החשיפה הממושכת לטראומה קיצונית, ניצולי השואה היו בסיכון גבוה יותר לפתח סכיזופרניה ומחקר זה מאשש את טענה זו", סיכם פרופ' לוין.

המחקר מומן על ידי ועדת התביעות וקרן הלאומית למדע ופורסם בכתב העת Psychological Medicine בהוצאת Cambridge University Press.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן