סיקור מקיף

היטלר ופצצת האטום שהוא כל כך ניסה להשיג

בזמן מלחמת העולם השנייה בארה”ב כל העת חששו מהאפשרות שהיטלר יטיל פצצת אטום על המערב וכך יכבוש את העולם. למעשה המניע העיקרי לפיתוח פצצת האטום האמריקאית בפרויקט מנהטן היה המרוץ נגד השעון והתחרות עם היטלר – החשש שמא יש בידיו נשק להשמדה המונית

כור גרעיני נסיוני בהייגרלוך, גרמניה, אפריל 1945. מתוך ויקיפדיה - ספרית הקונגרס בוושינגטון
כור גרעיני נסיוני בהייגרלוך, גרמניה, אפריל 1945. מתוך ויקיפדיה - ספרית הקונגרס בוושינגטון

בימים האחרונים חוששים מכך שאיראן תטיל טילים בעלי ראש נפץ גרעיני עלינו ועל המערב. אנחנו שומעים….מים כבדים, אורניום…דאוטריום….מימן, הליום, מעשירים פה, מעשירים שם, כור, צנטריפוגות.

אולי כדאי שניזכר מה קרה לפני יותר מחצי מאה כאשר העולם כל כך פחד מהאפשרות שהיטלר יחזיק בפצצה אטומית. בזמן מלחמת העולם השנייה בארה”ב כל העת חששו מהאפשרות שהיטלר יטיל פצצת אטום על המערב וכך יכבוש את העולם. למעשה המניע העיקרי לפיתוח פצצת האטום האמריקאית בפרויקט מנהטן היה המרוץ נגד השעון והתחרות עם היטלר – החשש שמא יש בידיו נשק להשמדה המונית. בסוף לא דובים ולא יער… אבל היטלר בשנת 1942 התאכזב כאשר הפיזיקאי הראשי בגרמניה ורנר הייזנברג לא יכול היה להבטיח לו שפיצוץ אטומי יוכל להצית את האטמוספרה.
גרמניה של אותה תקופה הייתה אחד ממרכזי הפיזיקה הגדולים באירופה. כמה מהפיזיקאים הגדולים של גרמניה התאמצו לעבוד עבור הנאצים. מכונת המלחמה של הנאצים השתוקקה לשחרר אנרגיה וליצור פצצה מהאטום. האיום של הפצצה הגרמנית היה אמיתי באופן אימתני.

כמה מהפיזיקאים המובילים נשארו בזמן המלחמה בגרמניה, כמו ורנר הייזנברג ואוטו האן ומידע אודות המחקרים האחרונים דלף כל העת. בספטמבר 1939 הציעו להייזנברג לברוח לארה”ב מגרמניה אבל הוא סרב. הוא רצה להישאר בגרמניה. נראה שבקיץ 1939 הייזנברג עסק באפשרות של פצצת אטום. אבל הוא היה משוכנע שהמלחמה תסתיים הרבה לפני שהפצצה האטומית הראשונה תבנה בגלל הקשיים הטכניים. בגרמניה לא הייתה שום שיטה להפרדת אורניום 235 מאורניום טבעי.

נילס בוהר דיבר ב-1939 על המרת כל ארה”ב למפעל כדי לקבל את האורניום המועשר הבקיע הזה. המסה הקריטית הדרושה לפיצוץ נחשבה עדיין במונחים של טונות ולכן הגרמנים חשבו שהמאמץ והזמן שידרשו כדי לקבל כמויות של אורניום 235 בשביל פצצה הן הרבה מעבר ליכולת ולהישג ידם בעתיד הנראה לעין. אולי ניתן היה להשיג פצצה בעזרת פלוטוניום, שזה תוצר הלוואי שמתקבל בכורים כאשר מעשירים אורניום, אבל עדיין היו גם אחרי 1940 הרבה בעיות טכניות. על כן שום כור כזה לא נבנה בגרמניה והמדענים הגרמנים לא ידעו איך לבנות פצצה מהפלוטוניום.

אם הגרמנים לא ידעו למה שהאמריקאים ידעו? כי באנגליה הייתה פריצת דרך במסה הקריטית שלא נעשתה בגרמניה. במהלך קיץ 1939 כאשר רוחות המלחמה נשבו, המדענים הצבאים של גרמניה עקבו אחר הגילוי של הביקוע הגרעיני וההתרגשות עקב כך בתקשורת של ארה”ב. הצבא הגרמני הבין את הפוטנציאל של הנשק הגרעיני ועודד פיזיקאים מובילים להאיץ את מחקרם. ב-26 לספטמבר, תשעה פיזיקאים ידועי שם בפיזיקה הגרעינית בגרמניה נפגשו כדי ליצור את ה- Uranium Verein אגודת האורניום. פיזיקאים באוניברסיטת גוטינגן ששמו לב לפוטנציאל של הכוח הגרעיני דחקו בשר החינוך להקים את המועדון הזה.

המטרה של בנית פצצת אטום נבחנה וחולקו תפקידים. כאשר הקבוצה נפגשה שוב כחודש אחר כך, בין המגויסים החדשים היו ורנר הייזנברג וקרל פרידריך פון וייצקר. אך הם לא היו היחידים שהתעניינו בביקוע גרעיני ובאורניום. הצבא קיבל הצעה למחקר בביקוע גרעיני באורניום מגורמים נוספים.

ב-29 לספטמבר נערכה פגישה מכרעת יותר במשרד של צבא הארטילריה שכללה את ורנר הייזנברג, אוטו האן, הנס גייגר, פון וויצקר, פול הרצק, קבוצת פיזיקאי גרעין, אנשי צבא ובירוקרטים מדעיים. המדענים דברו על ניצול אורניום לצורכי אנרגיה ונשק וסכמו שמחקר נוסף, תיאורטי וניסויי נדרש בטרם יוגדרו המטרות והאמצעים.

בינתיים אגודת הקיסר וילהלם קבלה הודעה מהצבא שהמכון לפיזיקה מעוקל לעבודת מלחמה – מנהלו פיטר דבאי מלאום הולנדי נאלץ לוותר על תפקיד ניהול המכון. העבודה והאנשים במכון היו צריכים להתמקד במחקר גרעיני תחת הכותרת קבוצת מחקר לפיזיקה גרעינית. כך הוקרבה העצמאות של המכון מתחילת המלחמה למטרות המלחמה הנאצית. אגודת האורניום התפרקה בינתיים כי היא לא הונהגה היטב ומטרותיה גם לא הוגדרו היטב. כל אחד מאנשיה התפזר במכוני המחקר ובאוניברסיטאות. המדענים הגרמנים ללא ספק ידעו על המחקר הגרעיני התיאורטי והנתונים מאז הגילוי הניסויי של הביקוע הגרעיני.

בנוסף הרייך השלישי היה בעל מאגרי אורניום עצומים במכרות שהיו בבעלות צ’כוסלובקיה. המדינה הנאצית עוד תתקדם לעבר ביסוס תוכנית מחקר גרעינית ישירות תחת פיקוח צבאי כאשר הייזנברג הוא דמות מפתח בפרויקט זה. אבל הייתה בעיה בתוכנית הגרמנית. התוכנית הגרמנית התקדמה בשני תחומים: הפרדת איזוטופים של אורניום ובניה של כור לצורך כך. נבנה כור במכון של הייזנברג בלייפציג. כדי למדוד תכונות של ריאקציות גרעיניות הגרמנים נזקקו לציקלוטרונים ואלה היו ברשות ארה”ב. לא היה אף ציקלוטרון בגרמניה עד 1944.

ב-6 לדצמבר 1939 הייזנברג כתב דו”חות סודיים ביותר שלושה חודשים אחרי הפגישה בספטמבר בברלין שכותרתם הייתה: “אשרות לרכישה טכנית של אנרגיה מביקוע גרעיני”. הוא דיבר בדו”חות אלה על הקמת מכונת אורניום (כור), על העשרת אורניום ועל הרכבת פצצה בעלת כוח פיצוץ שלא היה כדוגמתו. הוא שב על הידע של זמנו בנוגע לצורך בהעשרת אורניום ובתגובת שרשרת. כמוכן הוא ציין את הצורך במאט ניטרונים שיאט את מהירות הניטרונים כדי להפחית את הסיכוי שיבלעו על ידי האורניום מהסוג 238 וכך זה יגדיל את הסיכוי שיבקיעו את גרעיני האורניום 235. הייזנברג הציע שני סוגי מאטי ניטרונים: פחמן ומים כבדים.

בפברואר 1940 הייזנברג העביר לצבא דו”ח משני בו הוא היה יותר זהיר ולא הזכיר את הפצצה אלא רק את הקשיים ההנדסיים למימוש כור למטרות אנרגיה. הייזנברג המליץ לבנות מפעל ליצור מים כבדים וסבר שיש צורך בציקלוטרון. בעקבות הפלישה לנורבגיה הגרמנים לכדו את מפעל המים הכבדים היחיד שהיה אז בעולם. לאחר נפילת פריז ביולי הגרמנים החלו לנוע לקולג’ דה פרנס בפריז היכן שפרדריק ג’וליו-קירי היה אמור לסיים את העבודה על הציקלוטרון. אבל שנה אחר כך ב-1940 הייזנברג לא הצליח בניסויים על הכור בלייפציג בברלין בעוד שהניסיונות להפיק כמויות משמעותיות של אורניום 235 הוכחו כמאכזבות. לגרמנים אף פעם לא היה כור פועל והם לא הגיעו לשלב של גילויים מעשיים טכניים בבניית פצצת אטום.

המדענים בפרויקט מנהטן בנו פצצות אטום כי הם חשבו שלהיטלר יש פצצה דומה. ב-30 לאפריל 1945 אדולף היטלר התאבד ושמונה ימים אחר כך גרמניה נכנעה. אבל היטלר ניסה בכל כוחו להשיג את הפצצה…

24 תגובות

 1. ליהודים תרומה נכבדה לפרוייקט מנהטן
  אינשטיין ששכנע את רוזוולט, וכן E=mc^2 יסוד הפצצה.
  רוברט אופנהיימר -מנהל פרויקט מדעי
  ריצ’ארד פיינמן – פרס נובל.
  ליאו זילרד-אבי תיאורית תגובת שרשרת
  נא לבדוק אם יהודי או לא: אדווארד טלר.

  וגם פליטים לא יהודים:
  אנריקו פרמי

  לגבי יהודים בלחימה:
  בצבאות בעלות הברית שרתו בין 250000-500000 יהודים וחלקם הגיעו לדרגות בכירות.
  לא לשכוח את האחים ביילסקי – על גבול הפשיעה והואשמו בחיסול משת”פים – אבל מה שחשוב: שהעסיקו דיוויזיה שלימה בהצלחה והצילו ילדים, נשים, זקנים.

 2. יהודה – בקשר לתאוריית הקונספירציה
  https://www.hayadan.org.il/hitler-wanted-atom-bomb-101111/#comment-314104

  לשמואל תמיר ב “משפט קסטנר” היתה תאוריה עוד יותר גרועה – הישוב בארץ ידע, אבל בהנהגת הישוב, שבראשה מפא”י, שקסטנר חבר בה, ובן גוריון בראשה, די היה מעוניינים בהשתקת נושא השואה כי זה שירת את מטרותיהם.

  ראה הצהרתו של השופט הלוי: “קסטנר מכר את נשמתו לשטן”.

  ואגב שואה – מענין שככל שהיית דתי יותר בזמן השואה – כך עלה הסיכוי שלך להיספות.
  אז מי אומר שאין אלוהים?

 3. נ.ב. ליהודה – בנושא הלח”י. למיטב ידיעתי הם ניסו ליצור עם הנאצים קשר, בחושבם שייתכן ויסתייעו בהם כאוייבי בריטניה.

  הם לא הבינו מיהם הנאצים. מאחר וכאוייבי בריטניה, הם סברו בטעות שהנאצים יסייעו להם כנגד שלטון המנדט…

  חנן

 4. אני מקבל את התיקון יהודה וישראל…

  אולי המינוח “לא רצו לדעת” תואם יותר את המציאות דאז, או “לא האמינו שכך המצב”…

  חנן

 5. יש סצנה מאוד חזקה באחד מפרקי עמוד האש שבה אישה שחזרה מאירופה בחילופי שבויים – הגרמנים קיבלו מהבריטים שבויים שלהם ובתמורה שיחררו אזרחים של פלשתינה (שאליהם לפחות זמנית התייחסו אחרת – כאל קלפי מיקוח ולא כאל עוד יהודים). היא הסתובבה בתל אביב ושאלה מה התור שאנשים עומדים בו – אמרו לה לקולנוע. היא התחילה לצעוק. יהודים נטבחים באירופה ואתם הולכים פה לקולנוע?

 6. זה לא כל כך מדוייק חנן
  לידי הגיע עיתון משנת 1941 שבו נאמר: תמותה גדולה בקרב יהדות וילנה.
  מה זה אומר?, מחלה?, תאונה?, לא היה מוסבר.
  כמו שאמרתי בקונספירציה שלי, לבנות הברית היה מתאים לסתום את הפה והישוב האמין לדיבורים שעדיף לשבת בשקט כדי שהניצחון יגיע יותר מהר.
  נידמה לי שרק אירגון הלחי ניסה לקשור קשרים עם הנאצים לצורך הפסקת ההשמדה. אבל לא בטוח
  עצוב מאוד
  שני שליש מיהדות אירופה הלכו לאבדון!

  סבדרמיש יהודה

 7. חנן
  גם אני האמנתי פעם שהישוב בארץ לא ידע. אז הלכתי לארכיון האוניברסיטה העברית והסתכלתי קצת בעיתונים ישנים.
  ידעו ועוד איך. מה דעתך על כותרת כזו ב”ידיעות” ב1944: “יהדות הונגריה מוסעת ברכבות להשמדה באושוויץ” פחות או יותר.
  לא סתם שלחו את חנה סנש יואל פלגי ואת גולדשטיין להונגריה.

 8. לגבי היהודים, הרי שהתשובה מורכבת: מדובר היה בפטריוטים גרמנים, שלא הבינו מה מתרחש וחלקם מאחר והיו להם שורשים יהודיים, אפילו פנו להיטלר בבקשה לקבלם בצבא, שכן הם חשבו ששירות בצבא הוא בבחינת טובת גרמניה והאומה.

  בנוסף, היו מקרים בהם השירות בצבא של מי שהיו בעלי רקע יהודי, היווה מעצור והגנה מסויימת בפני ה- SS והגסטאפו ולכן הם חשבו שמשפחתם מוגנת, כל עוד הם משרתים.

  אנחנו שופטים אותם ממרחק של 70 שנה. יש לזכור שבאותה תקופה, רבים הבינו שהיטלר אנטישמי, אבל לא הבינו מה מתרחש מתחת לפני השטח. על ההשמדה הם אפילו לא שמעו ולא רק שם. הרי גם בישראל (פלסטינה דאז), לא האמינו שמתרחש טבח בקנה מידה שכזה.

 9. ובכן הסיפור שאני שמעתי דיבר על כמה עשרות אלפים אז כדי לא להשמע סתם מגזים דיברתי רק על אלפים ועכשיו אתה אומר מאה וחמישים אלף?
  מעניין איך לא שמענו עליהם כמעט. מה עשו בצבא?
  יהודים זה עם מוזר
  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה

 10. צודק יהודה… ישנו ספר שנקרא “יהודים בצבא היטלר” ובו הערכה לא על כמה אלפי יהודים, אלא על כ- 150,000 מי שמקורם ושורשיהם יהודי, ששירתו בצבא הגרמני.

  כמו כן ישנו ספר נוסף, “החיילים היהודים של היטלר”, העוסק בדיוק בנושא זה.

 11. חנן
  שמעתי שבקרב הצבא הנאצי שרתו כמה אלפי יהודים…. האם ידוע לך על כך?
  בוקר טוב
  סבדרמיש יהודה

 12. האבסורד וצחוק הגורל:

  לא די בכך שידם של מדענים יהודים, דוגמת פריץ האבר, היתה בפיתוח הלוחמה הכימית במלחמת העולם ה- 1, הרי שלבסוף, מי שהקים את NASA ואת תעשיית החלל האמריקנית, היו אותם נאצים, שהובאו לארה”ב במבצע PAPERCLIP. לפיכך רצה הגורל ותחום החלל נכבש ע”י טכנולוגיה נאצית מיסודה.

  רצה גם הגורל, ותחום הניסויים בבני-אדם, אשר ידוע לשימצה בגרמניה הנאצית, נמשך לאחר מכן עשרות שנים בארה”ב, כהמשך ישיר לניסויי יחידה 731 היפאנית ולניסויי הרופאים הנאצים. כמה אירוני, שבראש אחד מפרויקטים אלו, MK-ULTRA, עמד ד”ר סידני גוטליב היהודי…

 13. גלי
  את צודקת כמובן מבחינת הנקודה היהודית – אך לא מבחינת שאר העולם.
  כי בסנריו ב’ אותו הצגת, היטלר כובש את העולם (והיהודים מתים), ובסנריו א’ (האמיתי) היטלר מתאבד בבונקר (והיהודים מתים).

  וגם – בסנריו ב’ מתים יותר יהודים.

 14. ישראל,
  בכל מקרה הייתה מתרחשת שואה:
  נגיד והתזה שהעלת הייתה מתרחשת. היטלר היה מגייס לצידו את היהודים, שאכן הם היו כמהים לסייע לגרמניה בתמימותם ולוחמים לצידה. המדענים היהודים היו מסייעים להיטלר והייתה בידו פצצה אטומית.
  מיד אחרי שהמדענים היהודים היו מסיימים לעבוד על הפצצה והיו מסיימים לעזור להיטלר ושאר היהודים היו מסיימים לעזור לו… הוא היה שולח אותם לגטאות ושורף את כולם ומשמיד את כולם.
  ולכן לא נראה לי שהתסריט היה שונה – ככה או ככה היטלר היה משמיד את היהודים ולכן טוב שהם לא עזרו לו.

 15. לי יש קונספירציה מגעילה שאומרת שבנות הברית לא איימו על הגרמנים שהשמידו את היהודים, רק בגלל שהשמדת היהודים הייתה מתאימה לצרכים הצבאיים (של בנות הברית) ואולי גם בגלל אנטישמיות לשמה .
  זה נישמע נורא אבל הסיכוי שגרמניה תחליט להשתמש ביהודי אירופה מדעניהם והכוח היצרני והכלכלי שלה, היה גורם בעל השפעה כדי להתעלם מההשמדה. בתכנון ההפצצות על גרמניה כמעט ולא קרה שמחנות ההשמדה הופצצו, אף על פי שמפציצי בנות הברית טסו תדיר מעל המחנות.
  כמו שאמרתי, זו קונספירציה מחרידה ומגעילה.
  כששאלו פעם את גולדה מאיר:- מה את חושבת הייתה הטעות הכי גדולה שלך?, לאחר שהיא התעלמה מהשאלה מספר פעמים וסרבה לענות, היא ענתה לבסוף, הטעות הכי גדולה הייתה שלקראת סוף שנות השלושים של המאה העשרים לא הסכמנו עם ועדת פיל שנתנה לנו ארץ זעירה . והוסיפה :- איך הכל יכול היה להיות שונה אם הייתה לנו מדינה בשואה!
  אז זה מה יש.
  נקוה שההחלטות הבאות של מנהיגינו משמול ומימין יהיו טובות יותר!
  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 16. הקטע המצחיק הוא שאם היטלר היה שומר את שנאתו ליהודים על אש קטנה המדענים הראשיים שברחו לארצות הברית היו נשארים אצלו מספיק זמן כדי לייצר אולי פצצה גרעינית בשבילו עוד לפני האמריקאים …

  למעשה האמריקאים חייבים את תוכנית הגרעין שלהם להיטלר ופה האירוניה…אילולא כל מסע האימים וההפחדות שלו המדענים היהודים לא היו עורקים ובורחים מלכתחילה לארצות הברית.

  מצחיק איך שרוע מכשיל את עצמו ..

 17. וגם אז אנשי השמאל האקדמיה והאינטלקטואלים התנגדו למלחמה בהיטלר, נורא לחשוב מה היה קורה לו זה היה תלוי בהם, מזל שצ’רצ’יל הבין שלפעמים ההתקפה היא הכרחית ושמלחמות לעתים נכפות עליך.

 18. בנוסף, נידמה לי שבפצצות אטום לא משתמשים באורניום 238 אלא באורניום 235, או בפלוטוניום.

 19. הרמן ווק בספרו “מלחמה וזכרון” מעלה תזה מעניינת: לו פנה היטלר אל היהודים במקום לצאת נגדם – קרוב לודאי שהיה מנצח במלחמה.

  לפי ההגיון שלו, היהודים הנרדפים בכל מקום היו שמחים להצטרף לגרמנים אילו היו הגרמנים מעניקים להם שוויון אמיתי ואפשרות להשתייך לגרמניה שאותה הם אהבו. רעיון דומה מועלה ב”רקוויאם גרמני” של עמוס אילון, בו מועלית הכמיהה היהודית של יהודי גרמניה להחשב ל”שבט גרמני” נוסף.

  יקים רבים, אפילו אחרי השואה, התגעגעו תמיד לגרמניה הישנה.

  לטענת ווק, אותם יהודים שבצפרני הגסטפו הלכו לטבח כצאן צייתן, יכלו בקלות להפוך ללוחמים עזי הנפש כפי שהתגלה אחרי המלחמה בארץ ישראל, ולעזור לוורמכט במלחמה בחזית המזרחית.

  אולם יותר מכך, רדיפת היהודים הבריחה מדענים רבים, יהודים ותומכיהם, אשר במקום לבנות את הפצצה האטומית בשביל הגרמנים – בנו אותה לאויביהם.

  אני מוצא הגיון רב בדבריו.

  אז מי שמחפש איזה הגיון וצדק היסטורי לשואה האיומה מכל – אולי יתנחם מעט במחשבה שאילולא התרחשה, היה אולי היטלר כובש את העולם.

 20. תיקון טעות
  במאמר נכתב ש:- “כמוכן הוא ציין את הצורך במאט ניטרונים שיאט את מהירות הניטרונים כדי להפחית את הסיכוי שיבלעו על ידי האורניום מהסוג 238 וכך זה יגדיל את הסיכוי שיבקיעו את גרעיני האורניום 235. ” סוף ציטוט.
  נידמה לי שצריך להיות כתוב :-” כמוכן הוא ציין את הצורך במאט ניטרונים שיאט את מהירות הניטרונים כדי ***להגדיל**** את הסיכוי שיבלעו על ידי האורניום מהסוג 238 וכך זה יגדיל את הסיכוי שיבקיעו את גרעיני האורניום 235.
  ניטרון איטי יבלע בתוך אורניום וכתוצאה מכך מתעוות הגרעין עד שברגע מסוים מתגברים כוחות הדחיה והגרעין מתפצל לשניים. סכום התוצרים קטן באלפית והוא הופך לאנרגיה.
  ניטרון מהיר פשוט יחלוף דרך אטום האורניום בלי לפצלו.
  נא לא להעביר תגובה זו לאירנים
  (:))
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן