סיקור מקיף

בבית החולים רמב"ם הוחל בשימוש במערכת לטיפול בהפרעות קצב של ביוסנס

מערכת הנחיה חדשה וראשונה מסוגה בעולם המאפשרת לאתר ולמפות במדויק פרפור פרוזדורים – הפרעות קצב הלב השכיחות ביותר בעולם ולטפל בהן באמצעות צנתור וצריבת האזור הפגוע, פרי פיתוח כחול-לבן, הוצגה באחרונה בכנס בינלאומי להפרעות קצב בארצות הברית

המערכת, שפותחה על ידי החברה הישראלית ביוסנס וובסטר, חברה בת של ג'ונסון & ג'ונסון, נקראת CARTO MERGE, והיא מאפשרת לשלב בו זמנית אינפורמציה אנטומית על האזור המטופל שמתקבלת מסריקת CT או MRI, יחד עם אינפורמציה על הפעילות החשמלית, ועל ידי כך לבצע את הטיפול כשהוא מונחה במידע מדויק ביותר. הטיפול הראשון בארץ בעזרת המערכת בוצע בחודש יוני בבית החולים רמב"ם, והועבר בשידור חי לכנס קרדיולוגים שנערך בפקולטה לרפואה של הטכניון.

פרפור פרוזדורים גורם לחוסר התכווצות יעילה של הפרוזדורים ולהתכווצות בלתי סדירה של חדרי הלב. כתוצאה מכך, יורדת תפוקת הלב ועלולים להיווצר קרישי דם בפרוזדורים, העלולים להוביל לתסחיפים מוחיים. למעשה, זוהי הסיבה העיקרית לשבץ מוחי. הפרפור מתבטא בדופק בלתי סדיר ו/או מהיר, קוצר נשימה ותחושת חנק, תעוקה וכאבים בחזה, ולעתים אף עלול לגורם לפגיעה בשריר הלב ולאי ספיקת לב.
"הפרעות קצב אלה", מסביר ד"ר מונדר בולוס, מנהל היחידה לאלקטרו-פיזיולוגיה קלינית בבית החולים רמב"ם. "נובעות מהפרוזדור השמאלי של הלב. בחלק מהמקרים, המקור לפרפור הוא אחד מארבעת ורידי הריאה המתנקזים אל הפרוזדור השמאלי, שמוליכים דם מהריאה אל הלב, כשמסיבה כלשהי, נוצר בקבוצת תאים באחד הוורידים הללו מעין 'קצר' חשמלי שגורם לפרפור בווריד וגורר אחריו גם את הפרוזדור השמאלי כולו".

עד לשנים האחרונות היה הטיפול בבעיה מבוסס בעיקר על תרופות נוגדות קרישה או תרופות נוגדות הפרעות קצב. אלא שתרופות אלה כרוכות בתופעות לוואי משמעותיות, וגם מידת ההצלחה שלהן נמוך יחסית – כ-30%-40%.
בשנים האחרונות פותחה שיטת טיפול באמצעות צנתור, שמיועדת לרפא את הבעיה אצל אותם אנשים שסובלים מפרפורים חוזרים ונשנים ושהטיפול התרופתי אינו מסייע להם. בשיטה זו, שמבוצעת בהרדמה מקומית, מחדירים צנתר מיוחד דרך וריד המפשעה לפרוזדור השמאלי ומבצעים צריבה חשמלית סביב ורידי הריאה, ועל ידי כך מנתקים אותם חשמלית מהפרוזדור השמאלי. בנוסף, מבצעים צריבות בצורה קווית בתוך הפרוזדור, על מנת "לשבור" את רצף הפרפור ולהפסיקו.
איתור ורידי הריאה התבצע עד כה בעיקר על ידי מיפוי האותות החשמליים שלהם במהלך הצנתור, באמצעות תוכנת נווט המחוברת לצנתר. באמצעות אותות אלה התקבלה מפה תלת-ממדית, שאיפשרה לזהות את מיקום הוורידים בפרוזדור השמאלי ולצרוב סביבם.
"המערכת החדשה מאפשרת לראשונה למזג יחד עם המפות החשמליות, גם תמונה אנטומית תלת ממדית ומדויקת מאוד שמתקבלת מסריקת CT או MRI", מסביר אורי ירון, מנהל הפיתוח העסקי של ביוסנס וובסטר. "מכיוון שבחלק גדול מהפרעות הקצב, הסיבה קשורה הדוקות למבנה האנטומי של הלב, השילוב הזה חיוני ומשמעותי בהשגת הנחייה מדויקת לטיפול, ולמעשה מבטל לחלוטין את גורם הניחוש בסקירת האזור המטופל ובאיתור נקודות הטיפול. במהלך הטיפול 'מולבשת' המפה החשמלית על תמונת הסריקה, וכך מתקבלת תמונה תלת-ממדית שמאפשרת לצפות בדיוק רב בפרוזדור השמאלי ובוורידי הריאה ולהדגים את הקווים האנטומיים של הפרוזדור ואת הכניסה המדויקת של הוורידים אליו".
ירון מדמה את ההבדל בין השיטה הקודמת לחדשה, לשיטוט בחדר חשוך לחלוטין, כשבשיטה הקודמת, המשוטט צועד סביב החדר כשהוא נצמד לקירות ונוגע בנקודות, כשבהתאם לנקודות אלה בלבד נבנית מפה של מבנה החדר, ונקודות ש"פוספסו" כמובן אינן נלקחות בחשבון. לעומת זאת, בשיטה החדשה המשוטט מקבל קודם כל תמונה אה-פריורית של החדר, כשמעל התמונה מולבשת המפה.
"מכיוון שמדובר בחלל שממנו יוצאת בכל שנייה כמות גדולה של דם לכל אברי הגוף, הדיוק בטיפול הוא קריטי, ולכן החשיבות של הטכנולוגיה החדשה היא בכך שהיא מקנה לרופא שמבצע את הטיפול תחושת ביטחון ומאפשרת לו לדעת בדיוק היכן הוא נמצא בכל רגע נתון", אומר ד"ר בולוס.
הטיפול בעזרת מערכת ה- CARTO MERGE אושר לפני מספר חודשים על ידי ה-FDA, ומאז הוא מבוצע כבר בכ-100 מרכזים ברחבי העולם, והחל מחודש יוני כאמור, גם בארץ, בבית החולים רמב"ם.
ההבדלים בין הפרעות הקצב:

הפרעות בקצב הלב קשורות למערכת החשמלית של הלב, ומשמעותן למעשה הפרעות בהולכה החשמלית בו. קיימים שני סוגים עיקריים של הפרעות קצב – פרפור פרוזדורים ופרפור חדרים.
פרפור פרוזדורים היא כאמור הפרעת הקצב השכיחה ביותר. למעלה מחמישה מיליון אנשים בעולם סובלים ממנה, ומאות אלפי מקרים חדשים מתגלים מדי שנה. הסיכון לפתח הפרעת קצב זו עולה עם הגיל, כשבגיל 75-80 הוא מזנק דרמטית ומגיע ללמעלה מ-10% מהאוכלוסייה. מעבר לסיכון הבריאותי, הבעיה מטילה עומס כבד על בתי החולים, שכן היא כרוכה באשפוזים רבים, בדיקות לב ותרופות יקרות.
אבל בעוד שבפרפור פרוזדורים, החולה אינו מצוי בסכנת חיים מיידית, מצב של פרפור חדרים עלול לגרום לדום לב ולמוות מיידי. בזמן הפרעת קצב זו, שריר הלב אינו מתכווץ כלל, ולכן פונקציית המשאבה של הלב מפסיקה לפעול. ללא החייאה מיידית, החולה ימות תוך דקות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן