סיקור מקיף

אתר הידען נכנס לעידן הסלולר והטבלטים

האתר מותאם כעת לתקן HTML 5, וניתן לראותו היטב במסכים בכל הגדלים. כמו כן בגרסה החדשה הושם דגש על שימושיות והגברת ההתמצאות וכמובן – לוגו חדש

לוגו אתר הידען החל מ-28 בפברואר 2013. קרדיט: תמיר שלום
לוגו אתר הידען החל מ-28 בפברואר 2013. קרדיט: תמיר שלום

עיצוב חדש לאתר הידען בשנה ה-17 לקיומו. והפעם, בנוסף לצורך שאפיין את העיצובים הקודמים – הצורך לתת מענה לניווט באתר הולך וגדל, נוסף גם צורך טכנולוגי חדש: עיצוב גמיש שיאפשר צפייה במכשירים שאינם מחשב אישי.

השימוש בטלפונים חכמים וטבלטים הולך וגדל, ומכירות אפל וסמסונג מוכיחות זאת. לשם כך פיתח ארגון ה-WC3 את HTML 5, תקן המאפשר התאמת הצפיה לגודל המסך בלי להפריע לחוויית הגלישה באתר. הגרסה שאתם רואים היום מותאמת ל-HTML 5 ומאפשרת לראות את האתר בכל מסך בצורה אופטימלית.

בנוסף הגדלנו את השימושיות של האתר באמצעות ניווט קל יותר בידעני המשנה, שכן כל ידען כזה יכול היה להיות אתר בפני עצמו בנושאים הספציפיים. כל ידען כזה הוא כעת מעין אתר משנה בפני עצמו, עם דף בית והדגשה גדולה יותר של תתי הנושא של האתר. נושא זה יקבל תשומת לב מיוחדת גם בחודשים הקרובים.

ב-17 שנות קיומו זכה אתר הידען בשני פרסים גדולים: פרס המיזם העיתונאי הדיגיטלי המצטיין מטעם גוגל ואגודת העיתונאים בת"א בכנס אילת לעיתונות, נובמבר 2012. עוד קודם לכן, בשנת 2009 זכה האתר באות הוקרה של האגודה הישראלית לתקשורת המדע והאקדמיה למדעים על תרומה ייחודית לפופולריזציה של המדע.

בהזדמנות זו אנו גאים להכריז על פתיחתו של ידען ראשי חדש. דעות. ידען זה ינקז לתוכו מאמרים המגיבים לסוגיות אקטואליות, מאמרי הגנה על המדע והחינוך המדעי, ביקורת על בעיות שונות במדע ובחברה ועוד.

שינויים חזותיים במהלך השנים

אתר הידען ידע מספר שינויים גדולים בעיצוב – החל מאתר פשוט ב-MEMBERS של IOL, שקיבל תנופה לאחר שאומץ על ידי ראשי החברה כערוץ המדע הרשמי, ועד לפרישה מהפורטל ב-2002 הוחלפו לפחות שלוש טכנולוגיות עדכון שהשפיעו גם על העיצוב, לאחר מכן בשנים 2002-2006 היה האתר תחת הטכנולוגיה והעיצוב של חברת AAI מפתחת מערכת BuildaGate בראשותם של שושי ויפתח כהן (כיום IP-DOT).

ב-11 בנובמבר 2006 עברנו למערכת וורדפרס (גרסה 2.0.5), בסיועו של רמי יושובייב, המלווה את האתר עד היום. מאז האתר חודש ועוצב מספר פעמים בהתאם לטרנדים ולצרכי האתר.

עתה, אנו גאים להציג בפני קהל הגולשים שלנו את השלב הבא – אתר המותאם לעידן הסלולרי. העיצוב החדש של הידען רענן, צבעוני, וגמיש. האתר מותאם לתצוגה ברזולוציות בכל מכשירי הקצה – מחשבים שולחניים, מחשבים ניידים, טאבלטים, ומכשירים סלולריים.

הפרויקט כולו נוהל על ידי רמי יושבייב – האיש שבלעדיו כל האתר היה נראה ומתפקד אחרת לגמרי. העיצוב החדש עוצב על ידי תמיר שלום מ-Tim Design שתכנן את העיצוב החדש ושיפור את ממשק המשתמש. ואחרון חביב – יהשוע מרום – האינטגרטור של הפרויקט ומי שאחראי על הסבת העיצוב לתבנית וורדפרס והאיש שהכניס את האתר לעידן החדש.

31 תגובות

 1. בקיצור מי שמחפש מה מעניין בכתבות האחרונות לאו דווקא בתחום מסוים (כמו הרבה אוהבי מדע פופולרי – רמז רמז) קשה לו יותר באתר החדש וחבל

 2. נראה טוב יותר. אבל איבדתם את הרשימה של כתבות אחרונות שהתוכן היה מפורט יותר בן מספר שורות וחבל. אגב "מפת האתר" ריק

 3. ברכות על השינוי.
  ממליץ להשקיע מעט בפיתוח ב jQuery Mobile על מנת לשוות לאתר נראות ופונקציונליות של אפליקציית מובייל אמיתית

 4. מר בליזובסקי אם תכנס ללינק הבא:
  http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.hayadan.org.il%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0&user-agent=W3C_Validator%2F1.3
  תראה שהאתר אמנם כתוב בתגיות של HTML5 אך אינו עומד בתנאי התקן של הארגון W3C.
  דבר נוסף, אם אתה בשוונג של להתאים למכשירים חלשים, לא היה עדיף לפתח אתר על בסיס תקן XHTML?

 5. הכי חשוב שיהיה אפשר סופסוף להגדיל את התמונות שלכם לגודל מקורי…

 6. ברכות על האתר החדש . עד היום נהנתי מאוד . ואני מאמין שהמשיך לההנות גם בעתיד .

 7. הערה קטנה: דומה כי הכותרת מתחלפת בקצב גבוה יותר – אני לא מספיק לקרוא את השורה וחצי של הפירוט..

 8. אבי כמו שציינו לפני התיבה לכתיבת הטקסט לא נוחה לשימוש, קשה מאוד לערוך הודעה כשרואים בכל רגע נתון רק 2 שורות ממנה.

  אם אפשר נא לסדר את זאת.

 9. שנתחדש כולנו!

  אני מהקוראים הדוממים ואני מבקר בתדירות כמעט יומית באתר ונהנה מכל רגע. ובאמת, עיקר הגלישה במקרה שלי היא מטלפון חכם.

  ברכות רבות על המעשה, ישר כח!

 10. היה רצוי להוסיף גם מיספור לתגובות, לפעמים רוצים להתייחס לתגובה מסויימת ובלי מיספור זה קשה.

 11. היי אבי, אני גולש דרך אינטרנט אקפלורר 9, ותיבת הטקסט החדשה לכתיבת הודעות ממש לא נוחה לשימוש – היא מאד צרה, בקושי רואים שתי שורות מהטקסט שנכתב, ממש קשה לערוך הודעה בצורה כזו.

 12. אולי כן אולי לא,
  האתר בתהליך עדכון מתמיד. עדיין לא סיימנו את השדרוג במלואו. בשבועות הקרובים הכל יחזור לקדמותו, ואף ושודרג מעבל למה שהיה בעבר.
  אני מניח שאלה צירי לידה שעוברת כל מערכת שזוכה לשדרוג מהסוג הזה.

 13. אבי, למרות שזה ביאס אותי, תתחדש(-:
  למה ביאס? אין אפשרות לצפות ב"כל הדעות" ו "כל התגובות", כמו שהיה אפשר בעבר, או שאולי לא מצאתי..(?)

 14. שלי, אני מודה שאני מתקשה להבין על מה את מדברת.
  למעשה, נראה שאת בעצמך לא יודעת על מה את מדברת.

  HTML היא שפה סטנדרטית חוצת פלטפורמות שמשת ליצירת דפי אינטרנט מאז הולדת האינטרנט בתחילת שנות ה90 ועד היום.

  HTML5 הוא הסטנדרט החדש ההולך ומתגבש על ידי שני מוסדות ללא מטרות רווח שמקדמים תקן אחיד ומודרני לאינטרנט פתוח לכוווולם.

  אין אלטרנטיבה טובה יותר, וגם אם היתה, אין שום סיבה הגיונית להשתמש באף טכנולוגיה אחרת.

  אשמח אם תתני דוגמה לאותן "טכנולוגיות פחות מסחריות" שאת מדברת עליהן, כי אני לא מכיר אותן ולא שמעתי עליהן.

 15. אני חושבת שבחירה בHTML5 זו בחירה מאוד לא אמיצה שמחדדת את הקונפורמיזם הגלובאלי ושמהווה פגיעה בפיתוחים מסחריים פחות שנשענים על מעמד הביניים הקורס תחת הנטל.
  ניתן היה לצפות לבחירה אמיצה יותר בטכנולוגיות פחות מסחריות ופחות המוניות גם אם זה אומר שהאתר היה פונה רק לבודדים המכירים ומריצים פלטפורמות אלו.
  אולי אם היית עושה כך פלטפורמות אלו היו מתפתחות בזכות רכישת הקוראים אותן ומכאן החברות שפיתחו אותן היו מתקדמות ומחליפות יום אחד את תאגידי הענק ששולטים בנוף הטכנולוגי מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת.
  כזו הזדמנות ואתה בחרת לפספס אותו! חבל 🙁

 16. היי אבי, אני קורא כעת מהטאבלט שלי ו(מריץ ויינדוס 8) והאתר נראה הרבה יותר נוח לקריאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן