פרופ' סטיבן הוקינג מת בשנתו * חקר חורים שחורים והיה פעיל חברתי

גורל היקום, גורל האנושות מול הרובוטים, הגנה על התבונה מפני דתות וקבוצות אידאולוגיות אחרות ועוד. לאו רק חלק מפניו הרבות של פרופ' הוקינג, שהחשובה שבהן היתה ההתמודדות שלו עם מחלת ה-ALS

סטיבן הוקינג באוניברסיטה העברית בירושלים, דצמבר 2006. צילום: אבי בליזובסקי
סטיבן הוקינג באוניברסיטה העברית בירושלים, דצמבר 2006. צילום: אבי בליזובסקי

הלילה הלך לעולמו בשנתו פרופ' סטיבן הוקינג, פיזקאי תיאורטיקן וקוסמולוג, חוקר במרכז לקוסמולוגיה תיאורטית באוניברסיטת קיימברידג'.

עבודותיו המדעיות שנעשו בשיתוף פעולה עם פרופ' ריצ'ארד פנרוז על משפט הסינגולריות במסגרת תורת היחסות הכללית וחזה תיאורטית כי חורים שחורים גם פולטים קרינה, וזו מכונה על שמו – קרינת הוקינג. הוא גם היה ממפתחי התיאוריה המסבירה את הקוסמולוגיה כאיחוד של תורת היחסות הכללית ומכניקת הקוונטית, אך עדיין נסוב ויכוח בין המדענים הטוענים ששילוב זה מכיל פרדוקסים רבים.

הוקינג היה כבוד חבר האגודה המלכותית למדעים ואמנויות (FRSA), חבר לכל החיים באקדמיה האפיפיורית למדעים, וזוכה מדליית החירות הנשיאותית, הפרס האזרחי הגבוה ביותר בארצות הברית. בשנת 2002, דורג הוקינג מספר 25 בסקר של ה-BBC שבו דורגו 100 הבריטים הגדולים. הוא עמד בראש הקתדרה באוניברסיטת קיימברידג' בשנים 1979-2009. ספרו קיצור תולדות הזמן החזיק מעמד 237 שבועות ברשימת רבי המחר של הסנדיי טיימס.

להוקינג הייתה צורה נדירה , מוקדמת ואיטית של טרשת נפוצה המכונה ALS. הוא שותק בהדרגה במהלך עשרות השנים האחרונות אך עדיין הצליח לתקשר עם סביבתו אמצעות שריר הלחי שחובר למחשב המצויד במתקן להפקת דיבור.
הוקינג נפטר בשעות הבוקר המוקדמות ב-14 במרץ 2018.
כתיאורטיקן התמחה הוקינג בחקר החורים השחורים, עוד כשהיו עצמים תיאורטיים. אחת השאלות בהן עסק היתה מה קורה לחורים שחורים לאורך תקופות ארוכות. הקרינה שחזה אמורה למעשה לגרום לאידוי החורים השונים (אף כי מדובר בקנב מידה עצום של זמן). השאלה שבה שינה הוקינג את עמדתו היא אם רק החומר שהיה כלוא בחור השחור חוזר ליקום הרגיל או שגם המידע שהיה בו לפני שקרס לתוך החור השחור יהיה ניתן לפיענוח.
מלבד גורל היקום בעוד טריליוני שנים העסיקו אותו גם שאלות חברתיות רבות. בשנים האחרונות הוא עסק בעיקר באיומים הצפויים למין האנושי, מהתחממות כדור הארץ ועד לחשש שמא תבונה מלאכותית חזקה תנסה להיפטר מהמין האנושי.
באירוע שהתקיים באוקטובר 2017 לרגל הקמת מרכז בינה מלאכותית באוניברסיטת קיימברידג'. בדברים שנשא בפתיחת ה- LCFI, אמר הוקינג כי AI יהיה "הדבר הטוב ביותר, או הדבר הכי הגרוע, שאי פעם יקרה לאנושות",

"אני מאמין שיש הבדל עמוק בין מה שניתן להשיג על ידי מוח ביולוגי ומה יכולות להיות היכולות של מחשב ומכאן שמחשבים יוכלו, בתיאוריה, לחקות את האינטליגנציה האנושית, ואף לעלות עליה."
בראיון שנתן הוקינג בשנת 2014 ל-BBC הוא אמר כי "התפתחות של אינטלגנציה מלאכותית מלאה יכולה לסמן את הסוף של המין האנושי." סטיב ווזניאק ממיסדי אפל, ביל גייטס מייסד מיקרוסופט ואילון מאסק מייסד טסלה וספייס אקס סיפקו הערות דומות בערך באותו הזמן, באשר לכיוון אליו צועדת הטכנולוגיה.

פרופ' סטיבן הוקינג הוא האדם המפורסם ביותר שחולה במחלה הנדירה וחשוכת המרפא ניוון השרירים ALS. ALS הינה המחלה הקשה ביותר מקבוצת המחלות הניווניות הפוגעות בתאי העצב המוטוריים. המחלה נדירה וחשוכת מרפא. מחלה זו פוגעת בתאי העצב המוטוריים ההיקפיים שבאמצעותם מפקח המוח על הפעלתם של מרבית השרירים הרצוניים בגוף. תאי העצב נהרסים וכתוצאה מכך הם אינם יכולים להפעיל את השרירים. כתוצאה מכך השרירים נחלשים עד לשיתוקם המוחלט. במהלך המחלה נפגעים בהדרגה השרירים האחראיים על הפעלת הגפיים, הבליעה, ההיגוי והנשימה, בסדר שאינו קבוע. עם זאת, החלק הקוגניטיבי במוח לא נפגע, ולרוב חולים אלה נאלצים למצוא דרכים יצירתיות כדי לתקשר עם סביבתם.

מבחר כתבות העוסקות בסטיבן הוקינג באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. השאלה שבה שינה הוקינג את עמדתו היא אם רק החומר שהיה כלוא בחור השחור חוזר ליקום הרגיל או שגם המידע שהיה בו לפני שקרס לתוך החור השחור יהיה ניתן לפיענוח.
  אז מה התשובה?

 2. תרומתו למדע היא צנועה יותר מאשר יעקב בקנשטיין,
  חבל שהוא המפורסם מבין השניים.
  בסופו של דבר הוקינג היה די פופוליסט עם כותרת של פיסיקאי, ובאיזה שהוא מקום אני משוכנע שאלמלא מחלתו ודעותיו הפוליטיות הרדודות לא היו מחשיבים אותו כפיזיקאי.

 3. נדמה לי שיש טעות בכתבה:
  ל-ALS אין שום קשר לטרשת נפוצה. כדרי לתקן על מנת לא להטעות.

 4. רפאל
  לא צורם לך בכלל שנושא השיחה פה נהיה ריגשי הנחיתות של יהודים מסויימים, ולא האיש הדגול שמת עכשיו?

 5. רפאל
  כן – כאלה שתורמים לעולם בכלליות. צריך למדוד אדם בסה"כ התרומה שלו לעולם, ולא לשלול אותו מיידית על כל דבר שלא מוצא חן בעינינו.

  בפרט – הוקינג לא היה אנטי-שמי. יש הבדל מהותי בין אדם שמתנגד למדיניות ישראל לבין אנטי-שמי. אני מניח שברור לך שאנשי השמאל הקיצון, שגם בעיני הם שונאי ישראל – הם לא אנטי-שמיים, נכון? והאמת – אני לא חושב שהם שונאי ישראל – הם פשוט אוהבי עצמם בצורה מחליאה. לא שונה מהרבה חרדים שאני מכיר…..

 6. "אני מעדיף אנטי-שמיים כמוהו משונאי אדם בכלליות כמוך."

  ניסים אתה יכול לפרט מי האנטישמיים שאתה הכי מעדיף?

 7. מחוץ לקופסא,

  שלום וברוך שובך! לא הבטחת שתחזור ותספר לנו על רשמיך מהספר ״למה האבולוציה נכונה״? אם אינני טועה זה היה לפני שנתיים בערך ומאז פשוט נעלמת… יש סיכוי שתספר איך התרשמת מהספר והאם השתכנעת?

 8. גאון במדע שנלקח מאיתנו תרם רבות. לתפישה עמוקה מחד ופשוטה מאידך בהרבה מושגים במדע הפיסיקה.
  לא הצליח להגיע לנוסחה הבסיסית של היקום. חבל היה אישיות מענינת מאוד
  חבל

 9. יהי זכרו ברוך
  מקווה שעוד בימינו נזכה לראות עוד כוכבים בוהקים בשמי המדע שיאירו את החשכה שמנסה לקחת אותנו לאחור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן