סיקור מקיף

סטיבן הוקינג: סבירות גבוהה לקיומם של חייזרים פרימיטיביים

ואילו חוקר מאוניברסיטת מזרח אנגליה, פרופ' אנדרו ווטסון מסביר מדוע ומחשב כי הסיכוי להיווצרות חיים תבוניים בכוכב לכת שהתנאים בו דומים לאלו שבכדור הארץ הוא 0.01% ולפיכך נצטרך לאתר עשרות אלפי כדורי ארץ כדי למצוא ET אחד, יותר ממספר כוכבי הלכת מסוג זה בכל גלקסיה

חיים טרופיים על ירח של כוכב לכת דמוי שבתאי
חיים טרופיים על ירח של כוכב לכת דמוי שבתאי

)האסטרופיזיקאי המפורסם סטיבן הוקינג, חשב הרבה על השאלה הקוסמולוגית, "האם אנו לבד?" התשובה היא כנראה שלא, כך הוא אומר.

אם יש חיים במקום אחר ביקום, הוקינג שואל אם כך מדוע עוד לא ניתקלנו בשידורי חייזרים בחלל, משהו בסגנון "הכספת" או "הישרדות" לחייזרים.

טיעוניו של הוקינג היו חלק מהרצאה באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון ביום שני לרגל חגיגות 50 השנה לנאס"א. הוא אמר שיש כמה אפשרויות לשאלה האם קיימים חיים חוצניים.

אפשרות אחת היא שאין חיים בשום מקום אחר. אפשרות אחרת היא שיש חיים תבוניים אי שם בחלל אבל מהרגע שהם מספיק חכמים לשלוח אותות רדיו, הם גם מספיק חכמים ליצר נשק גרעיני.

הוקינג אומר שהוא מעדיף את האפשרות השלישית:

"חיים פרימיטיביים הם נפוצים מאוד וחיים תבוניים הם נדירים למדי", ואז הוא הוסיף: "מספר אנשים יאמרו שהדבר עוד לא קרה על כדה"א".

אז האם עלינו לדאוג מחייזרים? סיפורי חטיפות חייזרים, כך נטען, בעיקר מגיעים מאנשים משונים, ואינם סבירים. עם זאת, יתכן שלחייזרים אין DNA כמו לנו, הוקינג מתרה: "שימו לב אם אתם פוגשים בחייזר, אתם יכולים להדבק במחלה שאין לה נוגדן".

הקוסמולוג הבריטי בן ה-66, הסובל ממחלת ניוון שרירים ויכול לדבר רק מתוך מכשיר דיבור, מאמין "אם הגזע האנושי ימשיך להתקיים עוד כמיליון שנה, אנו נאלץ לדרוך במקום בו אף אחד מעולם לא דרך".

הוקינג משווה את האנשים שאינם רוצים "לבזבז" כספים על חקירת החלל לאנשים שהתנגדו למסעו של קריסטופר קולומבוס ב-1492.

"גילויי העולם החדש שינה באופן בלתי יאמן את העולם הישן."

לידיעה המקורית

הסיכויים למפגש עם ET קלושים * כך קובע פרופ' אנדרו ווטסון מאוניברסיטת מזרח אנגליה

אבי בליזובסקי

ימים אחדים לפני דבריו של הוקינג התפרסמה בעיתונות המדעית הידיעה לפיה הסיכוי שחיים תבוניים יצמחו על כוכב לכת דמוי כדור הארץ קלושים. כך חישב מדען בריטי . המדען, פרופ' אנדרו ווטסון מאוניברסיטת מזרח אנגליה אומר כי בני האדם התפתחו בזכות סדרה של ארבעה "צעדים קריטיים" שהסיכוי לחזרה עליהם בכוכב לכת אחר קטן מ-0.01%.

גילוי כוכבי לכת חדשים מחוץ למערכת השמש האיץ את הנסיונות לאתר חיים תבוניים. ואולם במאמר שפורסם בכתב העת המדעי "אסטרוביולוג'י" כותב ווטסון :"חיים מורכבים עשויים להיות תופעה נדירה, ואיתורם יהיה נדיר עוד יותר".

"יתכן שנצטרך לגלות עשרות אלפי כדורי ארץ לפני שנמצא אחד שמתגוררים עליו יצורים מתוחכמים. הסיבה לכך היא כי תוחלת החיים תרתי משמע, כלומר התקופה שבה כוכב הלכת מסוגל לקיים חיים מוערך ב-5 מיליארד שנים – וטווח זמן זה אינו מספיק. "אנו מאמינים כיום כי התפתחנו מאוד מאוחר בתקופה המאפשרת קיום חיים בכדור הארץ, והדבר מראה שהאבולוציה שלנו די נדירה. למעשה העיתוי של האירועים כפי שהתרחשו גם הוא נדיר." אמר. "הדבר משפיע על הבנתנו אודות הסבירות של יצירת חיים מורכבים ועלייתה של התבונה בכל כוכב לכת נתון."

נותרו מיליארד שנה בלבד

מודלים של הטמפרטורות הצפויות בכדור הארץ בעתיד, קובעים כי בשל העליה בקרינת השמש, תוחלת החיים העתידית של כדור הארץ תהיה לכל היותר כמיליארד שנה – תקופה קצרה בהשוואה ל-4 מיליארד השנים שחלפו מאז הופיעו החיים על כדור הארץ.

בנוסף, מודלים קודמים מצאו כי החיים התבוניים צמחו על כדור הארץ לאחר סדרה של צעדים קריטיים. פרופ' ווטסון זיהה ארבעה כאלה – שלב החיידק החד-תאי, תאים מורכבים, תאים מתמחים ומתמיינים המאפשרים ליצירת חיים, והשלב שבו נוצרו חיים תבוניים שפיתחו שפה.

הוא מעריך שלכל שלב כזה, יש סיכוי של לא יותר מ-10% להתרחש בתקופת החיים של כוכב לכת לפיכך הסיכויים ליצירת חיים תבוניים בכל כוכב לכת דמוי ארץ הוא זעיר – פחות מ-0.01% ב-4 מיליארד שנים. בגלקסיה שלנו יש כמאה מיליארד כוכבים, ולפיכך סביר שגם אלפים רבים של כוכבי לכת דמויי כדור הארץ – מספיק כדי להפוך את הסיכוי הקטן הזה לדי מבטיח. ואולם גם אז, צריכים להיות זהירים. "התפיסה לפיה האבולוציה מתפתחת בהתקדמות הניתנת לחיזוי ולפיה יצירת חיים תבוניים היא בלתי נמנעת, נחשבת כיום לאנתרופוצנטרית. "כל כיוון באבולוציה ובפרט התוצאה שנראית על פני כדור הארץ עשוי להיות בלתי סבירה ביותר. "מאידך, ההתפתחות המהירה של החיים על פני כדור הארץ מיד לאחר שנוצרו מעיד על כך שחיים מיקרוביאליים פשוטים נפוצים יחסית."

52 תגובות

 1. מעריך ש-… סביר ש- ….

  מצד אחד הוקינג טוען שהסבירות לגילוי חיים תבוניים נמוך ולפיכך ניתן להסיק שאין לנו שום חשש שמא יגיעו לביקור נימוסין…. זה כמובן עומד בקנה אחד עם הזרם המרכזי וההגמוני במדע, שטוען שבגלל המרחקים הגדולים בחלל, אין חשש מביקור שכזה (מן הסתם לפי ההערכה, גם חוצנים תבוניים שהתפתחו מליוני שנים לפנינו, מן הסתם טסים במעבורות מונעות דלק נוסח NASA ולכן לא יגיעו לכאן).

  מצד שני – הוקינג מזהיר אותנו השכם והערב מאימת החוצנים הרעים שעלולים, רחמנא ליצלן, לאתר את שידורי הרדיו שלנו ולפלוש לכאן בסגנון מלחמת העולמות (הוא כמובן יודע להעריך שהם עויינים ויתנהגו בדיוק כפי שהתנהגו הקולוניאליסטים במאה ה-19) ולכן מזהיר אותנו שלא נשדר ולא נאותת להם…

  מצד שלישי – הוקינג ממחזר את המיתוסים האלו ואת אמונותיו כבר שנים רבות…. הגיע הזמן לכנות זאת "הפראדוקס של הוקינג" (למרות שאני הייתי מכנה זאת הסכיזופרניה של הוקינג) – חוצנים לא יכולים להגיע לכאן והסיכוי לתבוניים קלוש, אבל היזהרו מאד מלשדר או לאותת, שמאחר והם עויינים ואוי ואבוי אם יגיעו לכאן.

  מצד רביעי – הוקינג מעולם לא טרח לחקור את נושא החטיפות וטענותיו שמדובר במידע שמגיע מאנשים משונים ושאינם סבירים, הםדברי איוולת והבלים מהמדרגה הראשונה. שטויות שנאמרות ישירות מאמונותיו הפרטיות, מבלי שטרח לחקור או לעיין ולו בחצי מאמר אודות חלק ממקרים אלו.

  חנן סבט
  יו"ר משותף – העמותה הישראלית לחקר עב"מים

 2. הוקינג הוא פופוליסט לטוב ולרע. הוא הפך את חקר היקום לדבר מעניין. מצד שני הוא שטחי. הוקינג משווה את האנשים שאינם רוצים "לבזבז" כספים על חקירת החלל לאנשים שהתנגדו למסעו של כריסטופר קולומבוס ב-1492.

  קולומבוס לא יצא לגלות עולמות חדשים. הוא טען שהיות שכדור הארץ הוא עגול, אפשר לצאת מערבה מאירופה ולהגיע להודו. אנשי המדע התנגדו בטענה שכדור הארץ גדול יותר ממה שקולומבוס מדמיין. הם צדקו והוא טעה. הוא הגיע למקום כלשהו וטען שהוא הודו. רוב אנשיו נספו בדרך וזו לא היתה הודו. אם אכן היתה הדרך פנויה עד הודו, איש מאנשי הצוות לא היה שורד.

 3. יכול להיות שיש חיים ביקום ואולי אפילו מפותחים. אבל לדעתי אין פלנטה נוספת שיש עליה יצור המסוגל לחשב את משפט פיטגורס (למשל) – שכן אם היה, היינו רואים לפחות עוד יצור אחד, כאן על כדור הארץ שמסוגל לעשות את זה.
  אז אם נביט לשמים (עם מכשירים) – אנחנו בקלות יכולים למחוק 99.9999% מהם (בנוגע לחיים עליהם)
  אחר כך אנחנו יכולים לעשות פעולה דומה לגבי כל תנאי נוסף הקיים כדי שיהיו חיים.
  ואחרי שעשינו את זה, אנחנו יכולים להביט ולבדוק את כדור הארץ ולראות שלמרות שיש כאן הם סוגים של בעל״ח – אפ אחד מהם לא בנה מחשב.
  המחשבה הזו לבדה – משאירה אותי עם התובנה (העצובה) שאין לנו שותפים

  א. אינשטיין, ג. ג׳ופלין, ב. דילן, דיפק צ׳ופרא, והשכנה שלי מלמעלה (ואני) – זה פשוט מזל טהור. אולי כמו לזכות בלוטו 1000000 פעמים רצוף.

  אני אשמח להיות טועה ולהתכתב עם מישהי מאנדרומדה.

 4. חנן..
  קיום של 2 מיליארד סמארטפונים על כדור הארץ מהווים הפרכה די חזקה של ביקורי עבמ"ים, אנשי שלג ואנשי לטאה.

 5. כל עוד הוקינג ושותפיו מתעלמים מהמחקרים והממצאים הנוגעים לתופעת העב"מים, הרי שכל טיעוניהם לא רלוונטיים והסיכוי שהם מדברים מתוך אמונה, תחושת בטן ואי הכרת הנושא שווים ל- 100%…

  מדהים כיצד אנשי מדע מתעלמים כליל ממחקרים מדעיים (כולל מחקרים רשמיים) וממשיכים לפרסם הגיגים דמיוניים ומבוססי אמונה, על תחום שמעולם לא חקרו, לא בחנו (ולא רצו לחקור) וכל זאת תוך שהם מסתתרים מאחורי מעמדם הבינלאומי ותאריהם האקדמיים, במטרה לשוות למידע נופף מהימן ומדעי לכאורה.

  חנן סבט
  יו"ר משותף, העמותה הישראלית לחקר עב"מים וחיים חוץ-ארציים
  https://www.facebook.com/groups/59433340944/

 6. איתכן שהאפשרויות אינם מגבלות לשאלות ותשבות שכתבתם בחלון זה אבל איני חושב שהסיבה לשאלה כאזת רמה: אף אחד לא יודע זאת!, מישפת אחד שליווה אותי כל חיי הינו: אם את השמש ומי שברה אותה לא נוכל לסביר, מה שמיסביבה נוכל?

 7. קול שפוי,

  1. למה? על סמך מה?
  2. התפשטות היקום ממש לא מלמדת שיש אינסוף כוכבים – ואפילו לא שמספרם גדל!
  3. המשוואה המתמטית 0 כפול אינסוף ממש לא פשוטה.

 8. 3 עובדות שיעזרו לכם להבין האם יש סיכוי לחיים תבונתיים מחוץ לכדור הארץ:
  1. ההסתברות לקיומם של חיים על כוכב מסויים שואפות ל- 0
  2. מספר הכוכבים ביקום שואף לאינסוף (התפשטות היקום)
  3. המשוואה המתמטית הפשוטה: 1+1=2

  נ.ב. גם אם יש חיים לא אומר שצריך לרוץ לחפש אחריהם הם בטח יותר חכמים מאיתנו אם הם קיימים ואולי הם 'לא במצב רוח טוב'. ואגב למסומם שטוען שחלליות לוו בחייזרים, שטויות במיץ, והפירמידות בסין היא עובדה נודעת (ששימשה ככל הניראה כקבר מפואר לכבוד מנהיגים).

 9. אז אני רואה את היצור…. השאלה איך אני מתמודד איתו ? להתקרב אליו ולהושיט לו יד ? הדימיון והמציאות תמיד נפגשים

 10. ד"ר יגאל פת-אל ציטט אף הוא, המקור שייך לוויליאם ווטרסון, המאייר והסופר של הקומיקס "קלווין והובס".

 11. חברה שלי החמודים!!! אני מתה על השיחת שלכם. אך למרבה הצער אנו חייבים להסתמך על עובדות ולא על דימיון. אנו במסע אחר עובדות, כי אם נהיה במסע אחר דימיון נהיה למשוגעים, ולא תהיה התפתחות רציונלית. אז אין חייזרים. כי אם היו האינו יודעים על זה ממקורות גדולים. ולא מאיזה כתבות בסוף העמוד. היה לנו עובדות וכו'. כרגע אין עובדות לכן אין חייזרים. אבל נמשיך להתעניין. ודרך אגב – לכל מי שחושב על מרחק זמן וכו', זה נוצר עם היקום. אך יש היפוטזה מעניינת שמאפשרת יקום גמיש שיכול לקצר מרווחי זמן בין כוכביים. ניתן לקרוא כתבות מדעיות באינטרנט. שזה אומר במקרה שיש חיים תבונתיים יותר מאיתנו, הם יכלו להשתמש באופציה זו לביקור מדעי בכדורינו ולצפות על בני האנוש הבנאליים.

 12. אני רוצה להגיב על כמה נקודות שאנשים העלו פו:

  1)בקשר לחיזריים שביקרו פו:
  לדעתי חיזריים לא ביקרו פו בודאי שלא ליוו חליות אנושיות כמו שאמר hybrid אלו קונספירציות עלובות אין לאף ממשלה סיבה להגיד לנו שאין חיים תבוניים אחרים שביקרו פו להפך הם היו ממהרים לספר לנו על המימצא
  ומרגע שהיו יודעים שחיים אחרים הצליחו להגיע לפו היו משקיעים את מירב כספם כדי לפתח טכנולוגיה לטיסה בין כוכבים

  2)בקשר לזה שנשמיד עצמנו בעתיד (ושכול תרבות תבונית משמידה עצמה):
  אינני רוצה ליפגוע או להעליב אבל אתם נישמעים לי כמו אנשים שאיבדו את התיקווה בתרבות שלהם שהפכו קצת ממורמרים בעניין זה. מישפטים שהם יחסית קשים ביחוד שמיתכוונים להם מכול הלב הם מישפטים שהיתי יותר
  מצפה לישמוע מפוליטיקאים
  אבל אני בהחלט מסכים שהפסקת המילחמות ביננו תציב את האנושות ביפני "עידן החלל" רוב הכספים במדינות החזקות (וגם בזניחות יותר) מושקעים על נשק ועל פיתוח טכנולוגי-צבאי ולאף אחד אין פני לבזבז כספי ביטחון על הפנטזיה של מסעות חלל אבל אחרי סוף "עידן המילחמות" (שנימשך מאז ראשית ההיסטוריה הכתובה והידוע לנו בתור בני אדם עד עצם היום הזה) ונגיע לשליטה של ממשלה אחת הכספים יתחילו לעבור למתרות אחרות בהתחלה לעיצוב העולם ויצאה מוחלטתת מ"יעדן המילחמות"
  אחר כך יעברו הכספים לחינוך ואז אחרי שהחברה תהיה יציבה ישארו הרבה כספים לפיתוח הטכנולוגיה ובראש זה הטכנולוגיה למסעות חלל

  *אני גם חייב להגיד שהמישפט "תרבויות תבוניות משמידות עצמם" אינו נכון
  וגם לא לגבינו תרשו לי להזכיר למה אנחנו נילחמים מה היסוד מהו הדחף שלנו להילחם: זהו אותו אינסטינקת המילחמה והטריטוריה אנחנו עצמינו לא היתגברנו על האינסטינקת הזה עוד לא הגענו להיות תבוניים מלאים ברגע ש"עידן המילחמות" יחלוף נגיע לשיא התבונה.
  ולסיכום :אנחנו עדיין חיות פרא ביסודינו

 13. פרמי: "אז איפה הם כולם"? ממשלות אכזריות שמדכאות את הידע… נו באמת….
  בואו נחשב ביחד – אם אתם חייזר שיכול להגיע לפה באופן שוטף (מה שמאוד לא סביר שיוכל לנוע במהירות גבוהה ממהירות האור ע"מ שמסע מכוכב לכת יקח לו זמן סביר ולא שנים) ותנאי המחייה פה מתאימים לו מדוע שלא יקים פה קולוניה?
  אם לנו היתה אפשרות התפשטות לחלל שתשפר את סכויי ההישרדות שלנו לאורך זמן (שהם דלים ביותר כי המין האנושי כפרטים בודדים לא בנוי להישרדות בסביה עוינת וכוחו הוא במארג המורכב שהפרטים בו מרכיבים, רק שלא קשה מדי לערער את המארג הזה) האם הוא לא היה מתפשט לשם?
  בוודאי שכן. ואם היו שם צורות חיים הוא היה משעבד אותן לצרכיו או דוחק אותן בדיוק כמו שהאדם עשה לבעלי החיים האחרים שבקרבתו.
  תפסיקו עם הקונספירציות בשקל.

 14. האמת
  העובדה שאדם מאמין כמוהו לא יודע את המניין המדוייק לבריאה לפי המסורת היהודית, מעידה על בורותו. גם אם הוא לא זוכר בדיוק, הוא אמור לדעת שהשנה היא ה'תשס"ח ולדעת לחשב שזה 5768.

 15. אני לא מבין על מה כולם מדברים ה' ברא את העולם לפני כ-חמשת אלפים שבע מאות וחמישים שנה {יש תאריך מדוייק פשוט אני לא זוכר אותו} ובעצם כל רגע יכול לבוא המשיח ואז תהיה מלחמת גוג ומגוג ותחיית המתים. אבל מי שלא מאמין בכל זה ולא שומר מצוות ימות במלחמה ולא יזכה לעולם הבא. כל הנז"ל נאמר אם נחזור בתשובה אז המשיח יכול לבוא כל רגע, אבל אם לא תהיה לנו זכות שהוא יבוא עכשיו אז בעוד כ-מאתיים וחמישים שנה יבוא המשיח על בטוח ואז תהיה מלחמת גוג ומגוג שהיו כאלה שהתבטאו עליה שהיא תהיה משחק ילדים לעומת מלחה"ע השניה. לכן תפסיקו לדבר שטויות ותחזרו בתשובה.
  לפרטים בשעות הערב ניתן לפנות בשמחה: 050-414-3954

 16. אם במקרה יגיעו לכאן חוצנים תבוניים ויפגשו דווקא את אלה שמאמינים שהם כל הזמן מבקרים כאן הם יגיעו למסקנה שכאן אין חיים תבוניים.

 17. החיים הגיעו לכאן.
  לא ידוע מתי.
  לא ידוע איך.
  באנושיותכם המוגבלת, המותנית, והטיפשית.
  בראייתכם המוגבלת למרווח צר של גלים.
  אתם מסרבים לקבל את הטבעי והמובן מאליו היות וזה לא מתחלק לשלושה חלקים.
  גלילאו גליליי היה האדם היחיד בעולם שטען כנגד כולם עד שרצו לרצחו היות ואיים על הסדר המזוייף השיקרי והאכזרי שאורגן ותוחזק על ידי האינטרס הכללי.
  הוא צדק, וכוווווולם טעו, ובכך שינה את חיינו לנצח.
  בעתיד יהיו עוד רבים כמותו ואם לא יירצחו מוקדם מידי אזי נכונו לנו עוד הרבה ימים של תמהון.
  וסקרנות מעורבת בחשש קל.
  אולי אזכה.

  רואה

 18. אני יכול להוכיח שכל מה שבני אדם פשוטים כמו טל מאמינים בו נכון להיום הוא הבלים שהמדיה האכילה אותם בכפית.
  האם סיפרו בחדשות שהחללית קולומביה לוותה ע"י חללית חוצנית?
  האם סיפרו בחדשות שאפולו11 לוותה גם היא ע"י חללית חוצנית?
  האם סיפרו על הפירמידות בסין? על ממצאים של שלדים של חייזרים בתאילנד? גולגלות ענק בהודו? מסרים מהחלל לסוכנות SETI?
  מי שמזועזע מדברי מוזמן לבדוק כי הכל נכון.
  "גרסת הציבור" זה מה שמאפשרים לאנשים. צ נ ז ו ר ה .

 19. איזה כף לשמוע על הסתברות מאנשים שמבינים.
  הסתברות לחיים על הכדור שלנו שווה אותו -0-
  כמו ה-0- של כל מקום אחר ביקום.
  1.יש חיים תבוניים ביקום—והם מבקרים פה
  2.יש חיים ביקום כי זה לא שייך להסתברות.
  3.ההסתברות נמוכה שתקבלו את זה כי כאן התבונה
  בראשית התפתחותה—רק כמה אלפי שנים
  4.ביקום לא משתמשים בגלים אלקטרומגנטיים לתקשורת—
  זה חסר טעם,אי אפשר לנהל שיחה ממרחק.

 20. מבולבלים ? גם אני . מי מה מה בקצה של היקום ? המוח שלנו לא מספיק לזה. נניח ובכדור הארץ היו מחזורים שלמים של התפחיות תבונוית גבוהות משלנו . אז פון דניקן צדק ? .
  בנתיים ניתן למדענים לחקור , אני כאדם החושב הקטן אומר תודה לאלוהים . מיליארד שנים או יותר שווה ערך לימי הבריאה בבראשית ?
  איינשטיין אמר משהו בנושא הזמן…..

 21. בני האדם בוכים שלא עונים להם מהחלל כשכל התשובות כבר כאן.
  אינספור מסרים שבחרתם להתעלם מהם.
  SETI קיבלו מסר ב2002 המכיל את מבנה החיים של חוצנים, גם הם, כמותנו עשויים מסיליציום -צורן בעברית, יש להם DNA דומה לשלנו.
  ובכלל אנחנו די דומים להם למרבה הפלא.
  מה לעשות ש"העולם החופשי" נשלט ע"י ממשלות שלא ממש רוצות שתדעו מה הולך פה ומסתירות את הידע מהאנשים בשביל לחסוך "פאניקה".

 22. מכל התצפיות ובעיקר לאור העובדה שהיקום מתפשט ניתן להבין כי אנחנו לא יותר מגרגר חול ביקום. לא רק זאת, אלא שהמרחקים בין כוכבים רק גדלים.
  כשמדברים על מרחקים, מדברים בשנות אור, כלומר אנו קולטים מאורעות שהתרחשו הלכה למעשה לפני מליארדי שנה.
  אם תחברו את זה לעובדה שאורך חיי כוכב הוא חמישה מליארד שנים סביר להניח שאותו יצור תבוני ששידר את האות כבר מזמן לא שם פיזית כמו גם הכוכב ממנו שודר האות.
  אם אותו כוכב נכחד או היתה בו הכחדה המונית מה שדיי סביר להניח כי גם בהסטוריה של כדוה"א הדבר התרחש מספר פעמים הסיכוי שיעמוד לפנינו איי פעם יצור חוצוני תבוני או שננהל תקשורת עם יצור חוצוני שואף לאפס.
  אני דווקא הייתי מרכז את המאמצים ביכולת המין האנושי לשגר ולקיים בחלל כמה מאות אנשים לתקופה של שנתיים שלוש למקרה שיתרחש אסון בסדר גודל של פגיעת אסטרואיד או משהו בסגנון, זה כיוון הרבה יותר הגיוני מלחפש חיים חוצוניים.
  אהה, כן והמין האנושי יכחד כמו כל מין לפניו או אחריו, כי לכל דבר יש סוף וגם ליקום יהיה סוף, למרות שזה יהיה מאוד מכובד אם המין האנושי יהיה שם כדי לחזות בו.

 23. ל"אחד"
  הזכרת את שבט המאיה. אפרופו מאיה,קראתי בעבר סברה הגורסת כי בני המאיה הושמדו ב"השמדה עצמית" שנגרמה כתוצאה מכך שהתרבות שלהם
  שיעבדה את כל האנרגיות היצירתיות והכלכליות שעמדו לרשותה לשתי מטרות בלבד (!)ומבלי להכנס לפרוט יתר
  שתי המטרות היו (1)פולחן דתי ובניית מקדשים בהקפים אדירים. (2)עבודת המלך השליט שהיה (כנראה)במעמד של אל. ועל זה נאמר:"מה היה לי… מאיה, מאיה. כלום לא היה לי.."

 24. ל"אחד"
  טענת שבני המאיה המציאו את ה"אפס".
  א. הרשה נא לי לפקפק באמי(נת)ות המידע הזה. האם ידוע לך מתי התרחשה ה"המצאה" הזו ??
  ב. האם ידוע לך האם וכיצד עשו בני המאיה שימוש כלשהו ב"המצאתם" ??
  ג. קראתי בעבר סברה הגורסת כי בני המאיה הושמדו ב"השמדה עצמית" שנגרמה כתוצאה מכך שהתרבות שלהם
  שיעבדה את כל האנרגיות היצירתיות והכלכליות שעמדו לרשותה לשתי מטרות בלבד (!)ומבלי להכנס לפרוט יתר
  שתי המטרות היו (1)פולחן דתי ובניית מקדשים בהקפים אדירים. (2)עבודת המלך השליט שהיה (כנראה)במעמד של אל.

 25. ל"קשקשנים"
  א. טענתך כי האנושות "לא הולכת להשמיד את עצמה", אופטימית ככל שהינה, ראוי אולי שתיתמך בנימוק כלשהו.אחרת היא נראית חלולה.
  הרי ההבדל המהותי בין קיום להשמדה הוא שקיום, ויכול להיות ארוך ככל שיהיה, אינו מבטיח אתהמשך הקיום. בעוד שהשמדה עשויה להיות קצרה, ואם היא השמדה טוטאלית, הרי שהיא מבטיחה את אי המשך הקיום.
  ב. ההשמדה לא בהכרח תגרם מ"פצצת אטום", הרי סכנות נוספות, רבות ומסוכנות, עורבות לקיום האנושי, חלקן
  חיצוניות וחלקן הנובעות מעצם הקיום האנושי ובראשן, סכנת התפוצצות האוכלוסין והידלדלות מקורות המחיה.

 26. "דימיון חשוב יותר מידע".
  כמו שהסיכוי להיווצרות של כדור ארץ נוסף הוא קטן, כך שלנו להיוצר קטן באותה מידה ובכל זאת אנחנו כאן.
  תבינו שהעקרונות שאתם הולכים על פי נכונות אך מגבילות.
  שבט המאיה המציא את האפס לא רק מבחינה מספרית אלה גם מבחינת זמן! הם היו שומרי הזמן! עבר הווה עתיד!
  "הרגע הזה הוא ידידכם. קבלו אותו."
  זמן? ומה אם לא נמצא??? מי צריך זמן?
  קיים רק בשביל לתכנן את העתיד ויש אנשים שעושים את העבודה
  בשבילכם ממש ממש טוב. אז….שלא יעבדו עליכם….:)
  ביי

 27. איזה מרגיזים אלה שרושמים פה…."כן האנושות הולכת להשמיד את עצמה ע"י פצצת אטום"…כן בטח רק שבינתיים בעשרות שנים האחרונות זה לא קרה ולא הולך לקרות חוץ מזה שהוקינג אמר את זה כביכול כבר בכתבה אז לא עליתם על איזה הברקה אישית…דבר שני האנושות לא הולכת להשמיד את עצמה ודבר שלישי בטח לא ע"י אטום תצאו מהסרט.

 28. אני מאמין שעוצמת השידור של תחנות רדיו חייזריות (אם הם משדרים בגלי רדיו) הרבה יותר נמוכה משידורי פולסרים.

 29. טל
  גם אם כתבת זאת ארבע פעמים (בטח לא בכוונה) – אין זה נכון. נראה לך שפרויקט SETI ואחרים מתקיימים עשרות שנים למרות שבעצם לפי דבריך אי אפשר לקלוט.
  גלי רדיו אינם הופכים אף פעם לרעש; פשוט בגלל שאי אפשר להשיג קרן מרוכזת באפס מעלות, אז בכל נקודה בספירה של חזית הגל במרחקים גדולים, העוצמה נחלשת ובמרחקים גדולים היא מגיעה לרמת הרעש ובעוד יותר גדולים – מתחת לרמת הרעש. קידודים מסוימים מאפשרים קליטה גם מתחת לסף הרעש.
  אנו קולטים גלי רדיו ממרחק של עשרות אלפי שנות אור – מפולסרים.

 30. אנחנו לעולם לא נקלוט שידורי רדיו או אותות רדיו מחייזרים מפני שאותות הרדיו הופכים לרעש אחרי מרחק של 1.5 שנות אור, ולכן גם אף אחד לא יקלוט את השידורים שלנו.עצוב אבל נכון.

 31. א. בן נר.
  גד יעקובי ציטט אף הוא.
  אינני זוכר כרגע בדיוק מי המקור לטביעת לשון זו. נדמה לי שזה נילס בור אבל אני לא בטוח.

 32. היתי רוצה להביא כאן בפרפרזה על דבריו הידועים של גד יעקובי ז"ל :

  בעולמנו (במקור: בישראל), קשה ביותר להתנבא……
  במיוחד בקשר לעתיד.

 33. נקודה:
  דווקא מצאו ביקום דוגמה אחת לבעל חיים תבוני.
  אמנם יש בו כמה שמאד מתנגדים לתבונה זו ומנסים לגמד ולהרוס את השגיה אבל (עדיין) יש דוגמה.

 34. אני לא מבין על מה מדברים כאן. בנתיים לא מצאנו שום צורת חיים תבוניים בכל היקום כולו. אז למה להניח שבכלל יש דבר כזה.

 35. אני מסכים עם השערת פרופ' אנדרו ווטסון בקשר לנדירות של חיים תבוניים ומפותחים יתכן שקיימים בגלקסיה שלנו בערך 10 ציויליזציות חייזריות
  ולכן הפיזור שלהם בגלקסיה הוא גדול(זאת השערה )
  שיטות שידור/קליטה שלהם לא ידועות לנו
  תחום גלי הרדיו הוא רק אחד האפשרויות
  ולכן אם נתמיד לנסות ליקלוט אותם במשך מאות או אלפי שנים(אם ניתקיים) אז אלי ניקלוט אחת מהם.

 36. הכל בדיה של אנשים משועממים ביותר וגם ניסויים מסווגים של כל מיני צבאות בעולם.

 37. חישוב סיכויי חיים…. 😀
  יפה!
  אהבתי

  🙂

  מי אמר שלאנשי מדע אין חוש הומור?

 38. אדם
  אתה צודק בהחלט, ההשקפה הרווחת היא לחפש לפי מה שידוע כי זה הדבר הכי מוכר, לחפש בעצם את אותם דפוסים שקיימים על גבי כדור הארץ, בשנים האחרונות יש יותר מחשבה בכיוון של צורות חיים המתקיימות בדרכים אחרות לחלוטין אבל עדיין המיינסטרים מין הסתם זה חיפוש כוכבי לכת וחיפוש אזורים בהם חיים יכולים להתקיים ולהצליב את המידע.

  בכל מקרה כל כוכבי הלכת הללו שמגלים היום וחלקם מסתמנים כבעלי סבירות מסויימת להכלת חיים בתוכם עדיין רחוקים מאתנו שנות אור דבר שימנע מאיתנו לבדוק את האזור, הדבר היחידי שניתן לעשות הוא לשלוח גלי רדיו לאזור – דבר היכול להועיל רק במקרה שהחיים בכוכב זה הינם תבוניים ומפותחים וכמובן בהתנייה שגם הם מחפשים חיים.

  בכל מקרה אני מאוד מקווה שהאנושות תצליח לשרוד עוד הרבה שנים כי כפי שמסתמן כיום המלחמה העולמית הבאה תכלול נשק כלשהו להשמדה המונית, מלחמה יכולה להיות גם סדרת פיגועי ענק – היא לא חייבת להיות בדמות מלחמת העולם השניה, וזה באמת הדבר המסוכן כי משחר ההיסטוריה המוסלמים רצו להשמיד את הנוצרים, הגרמנים רצו להדמיד את הבריטים, היהודים וכו', ההבדל היחידי הוא שהיום הכוח הזה הוא בעל מימוש פוטנציאלי ומה שרק חסר של מנהיג שחושב בצורה לא רציונאלית כדי להשמיד את האנושות.

 39. לעיתים אני נוהג לזרוק אבן ולשאול: "מה היה הסיכוי שאני אפגע בדיוק שם?"
  ולנמשל: אנחנו מסתכלים על עצמנו ושואלים מה היה הסיכוי שיווצרו חיים כמו שנוצרו על כדור הארץ.
  אבל יכולים להיות סוגים שונים של חיים. כאלה שמשגשגים דווקא בטווח טמפרטורות אחר, שלא מבוססים דווקא על פחמן, לא נושמים חמצן לא מבססים את התהליכים על מים וכו'.
  בוא לא נשכח שאנחנו לא יודעים איך נוצרים חיים.
  אני לא הייתי מחשב סיכויים של משהו שאני לא יודע איך הוא קורה.

 40. ח. הראשון:
  דבריך הם לא "בנוסף" למה שאמר הוקינג אלא חזרה על חלק מדבריו.
  ציטוט מן המאמר:
  "אפשרות אחרת היא שיש חיים תבוניים אי שם בחלל אבל מהרגע שהם מספיק חכמים לשלוח אותות רדיו, הם גם מספיק חכמים ליצר נשק גרעיני."

  ד"ר יגאל פת-אל אמר פעם שההוכחה לכך שהחיים החוצניים הם תבוניים היא העובדה שהם נמנעים מלבקר כאן

 41. יהודה, אל תשכח שהמלחמה האתאיסטית הראשונה והשניה תשמיד כמות בלתי מבוטלת של מליארדים
  🙂

 42. בעוד כמה מאות שנים יהיו בכדור הארץ כמה מאות מיליארדים של יצורי אנוש. לכל מדינה קיקיונית יהיה נשק גרעיני, ביאולוגי, גנטי, או מה שרק תירצו. הדתות הקיצוניות תמשכנה בפיגועים (אטומיים וכו') והאפיפיור בנדיקטוס ה- 97 ימשיך להתנגד לאמצעי מניעה.

  ובנימה אופטימית אסיים:-
  לא ניראה לי שהאנושות תישרוד את האלף השלישי.

  אז חג שמח
  סבדרמיש יהודה

 43. המדגם היחיד שיש לאנושות, לגבי כוכב לכת המכיל חיים הינו מערכת השמש שלנו. במדגם היחיד הזה התגלו חיים ואפילו חיים תבוניים – אנחנו. מכאן המסקנה לכאורה היתה צריכה להיות הפוכה שבכל מערכת שמש שהתגלתה יש חיים ואפילו חיים תבוניים…
  מובן שמסקנה זו היא כנראה מופרכת, אך לא מופרכת יותר מכל טענה אחרת בדבר קיומם או אי קיומם של חיים בכוכבי לכת אחרים.
  בתורת הסטטיסטיקה, יש צורך במדגם של לפחות 30 דגימות על מנת לקבוע התפלגות נורמלית של תוצאות. למין האנושי אין כרגע יותר מדגימה אחת.
  רק להזכיר – עד לפני מספר שנים לא חשבו שיש כוכבי לכת נוספים מלבד כוכבי הלכת סביב השמש שלנו. כעת כבר מצאו יותר מ- 100 תוך פחות מ- 10 שנים, בגלל השיפורים הטכנולוגיים. מן הסתם וודאי ימצאו אלפים ועשרות אלפים של כוכבי לכת נוספים בעשרות השנים הקרובות.
  לאחרונה גם מצאו מספר כוכבי לכת שמצויים ב"רצועת החיים" משמע באותו אזור שבו מים יכולים להיות בצורתם הנוזלית על כוכב הלכת. יש להניח שימצאו עוד מאות כאלה, כאשר נגיע למצב שבו נגלה עשרות אלפי כוכבי לכת חדשים.
  לכוארה בכל כוכב לכת ברצועת החיים יש חיים פרימיטיביים מכיוון שזו תוצאת המדגם שלנו כאן על כדור הארץ.
  כך שהכל פתוח…

 44. כל הנ"ל נכון, אך בנוסף סביר להניח (לדעתי), שחיים אינטליגנטיים משמידים את עצמם מהר.
  מהר יכול להיות 60 שנה אחרי המצאת האטום או 2 מליון שנה של וויכוחים על חוסר המהות בחיים ואכלוס כוכבים, אך עדיין מהר מכדי שיישארו כדי לפגוש או לשמוע ממישהו אינטליגנטי אחר.

  כמו שאמרו, ובצדק, בתקופת חייה של הגלקסיה שלנו היו צריכים להווצר חיים בעשרות כוכבי לכת (לכל הפחות).
  אז לאן הלכו? אין שידורים בשום גל, לייזר, משהו, אין זכר…
  לדעתי הם היו נצנוצים של אינטליגנציה בקו הזמן של חייה של הגלקסיה, וגם אנחנו נצנוץ.
  אין קשר בין נצנוץ לנצנוץ, וגם אין משמעות כלשהי לקיומנו אנו.. חוץ מלהיות נצנוץ 🙂
  נצנצו כי מחר נמות.. 😉

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן