סיקור מקיף

ינשופי – הארי פוטר

בלאו הכי ינשופים משמשים בידי שרלטנים ורופאי אליל בהודו, עכשיו נוספה צרה חדשה: חטיפת ינשופים והשמתם בכלובים כחיות מחמד לילדים

ינשוף, מתוך ויקיפדיה
ינשוף, מתוך ויקיפדיה

אודה ואתוודה, לא קראתי אף אחד מהספרים ולא ראיתי אף אחד מהסרטים בסדרה המפורסמת על ה"קוסם הקטן", ומלחמותיו ברשע. עם זאתאחד מפרטי המידע הבודדים שהיו לי על הקוסם היא העובדה שקוסמים משתמשים בינשופים לתקשורת, להבדיל מבני תמותה שמגדלים יוני דואר.

מסתבר כי סדרת הסיפורים והסרטים על הארי פוטר תופסת מקום כבוד בקרב הקהל ההודי. בעקבות הארי פוטר מתרחבת והולכת הרגשת ההזדהות בעיקר בקרב המעמד הבינוני בערים, הזדהות או צורך להידמות לקוסם עד כדי כך שרבים מההודים "נדבקו בצורך" להחזיק ינשופים כחיות מחמד.

לדברי שר הסביבה ההודי רבים ההודים ש"התאהבו" בינשופים עד כדי כך שהורים קונים ינשופים עבור ילדיהם, כתוצאה מכך הופכים הינשופים גם ל"כוכבים" במסיבות וארועים. מאחר שלילית השלג ניתנה להרי כמתנת יום הולדת רבים הילדים שמצפים למתנה דומה, אלא שליליות שלג לא מצויות בהודו ולכן ההודים מסתפקים בינשופים מקומיים.
דווח חדש מטעם "טרפיק" (ארגון למניעת סחר בחיות בר) מציין את הפגיעה החריפה באוכלוסיית הינשופים. הינשופים לסוגיהם ולמיניהם מוגנים בהודו כמו בעולם כולו אלא שהביקוש מעורר פעילות עברינים שלוכדים את הינשופים ומשווקים אותם בשווקים וברחובות ללא עוצר.

הארי פוטר אינו האשם היחידי בסיפור, מערכת של כישופים וקסמים שמונעים ע"י אמונות טפלות, יוצרת ביקוש רב לחיות ועבריהן (נמרים, תיגריסים, שנבובים ואחרים) שהכוכב העולה בביקוש הוא הינשוף (שלם או מבותר). הינשוף שהיה תמיד סמל לחכמה אבל בגלל אורח חייו הליליים נחשב למיסתורי ועלום, משמש "אביזר" חשוב וחיוני גם בטקסים דתיים.

מסתבר כי חלק גדול מהינשופים מסופקים "בהזמנה", כאשר המזמינים הם הורים (לילדיהם) או מכשפים, קוסמים, כהני-דת ושרלטנים. למרות שאין מספר מדויק לכמות הינשופים בהודו מעריכים כי כיום נותרו רק מס' אלפים … במרחב בו מקום למאות אלפים.

חשיבותם של הינשופים לסביבה הטבעית והחקלאית ידועה ומוכרת, חשיבותם עולה בשנים בהן יש "התפוצצות" באוכלוסית המכרסמים (בגלל פריחת הבמבוק). בעקבות פרסום הידיעה בתקשורת ההודית הגיבה הסופרת ואמרה כי "במידה וספרי אכן גורמים למישהו לחשוב כי ינשוף כלוא בכלוב יהיה שמח, הריני להצהיר … בהחלט לא".

מגוחך מוזר ואולי עצוב כי הידיעה התפרסמה במסגרת מסע קידום מכירות לקראת הקרנת הפרק האחרון בסדרה …?

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. כותב תגובה 2 חוטא בכשל של אי אמירת אמת כאשר הוא טוען שכותב הכתבה מפנה טון סרקסטי ומאשים כלפי סופרת ילדים.

  2. כותב הכתבה חוטא בכשל לוגי בו הוא מפנה טון סרקסטי ומאשים כלפי סופרת הילדים ומקשר אותה לתופעה ביזארית בחברה ההודית. אני מניח שכותב הכתבה מאשים את יונה הנביא בציד הליויתנים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן