סיקור מקיף

סקר בארה"ב: כמחצית מהחזאים בטלוויזיה מכחישי התחממות

החזאי הותיק דני רופ בשיחה עם אתר הידען: הרבה מהחזאים בטלוויזיה בארה"ב הם אנשי בידור ולא אנשי מקצוע. "לפי מיטב המחקרים, כדור הארץ מתחמם והאדם אשם"

החזאי דני רופ, במהלך הגשת התחזית בערוץ 10 בימים חמים יותר. צילום מסך מתוך יוטיוב
החזאי דני רופ, במהלך הגשת התחזית בערוץ 10 בימים חמים יותר. צילום מסך מתוך יוטיוב

הכחשת המדע בארה"ב מגיעה לשיאים חדשים, והפעם סקרים שנערכו בקרב חזאים המופיעים במהדורות חדשות בטלוויזיה בארה"ב עולה כי כמעט מחצית מהחזאים בטלוויזיה מטילים ספק בכך שההתחממות אכן מתרחשת ולמעלה מ-60% סבורים כי אם היא קיימת האדם אינו אחראי לכך.

החזאי מסן דייגו ג'ון קולמן אמר לאחרונה בשידור חי: "מדהים אותי כמה מיליארדי דולרים הממשלה מוכנה לבזבז כספי המסים שלנו כדי להלחם במשאו שאינו אמיתי. כמדען אני יודע שההתחממות לא קיימת כלל".
האגודה המטאורולוגית האמריקנית החליטה לשים קץ לתופעה והיא מינתה וועדה העובדת בימים אלה על ניסוח עמדת האגודה ביחס להתחממות, שתחייב גם את חבריה, החזאים. הבלוגר האמריקני קווין אנטוני סטודה, כותב כי בעקבות ממצאי הסקרים, החלו כמה מהמובילים בקהילה המטאורולוגית להלחם כדי שהמקצוע שלהם יעמוד בצד הנכון של האמת. אך הדבר לא יקרה ללא קרב.

ביום ראשון השבוע אמורה היתה האגודה המטאורלוגית האמריקנית (AMS) לפרסם הצהרה חדשה וחזקה על שינויי האקלים אך המכחישים הצליחו בינתיים לגרום לדחיית פרסום ההצהרה, בניסיון לרככה.

כדי להבין מהיכן יכולה להגיע ההכחשה הזו, שוחחנו עם חזאי הטלוויזיה הותיק של ערוץ 10, דני רופ שאמר: אין הוכחות לגמרי חותכות אבל אם אתה מסתכל מסביב יש מגמה אי אפשר להתכחש לזה שכדור הארץ מתחמם. זאת עובדה, לא צריך להיות מדען גדול, לוקחים ממוצעים ורואים שהוא מתחמם.
המדענים שמאמינים מסבירים כי ההתחממות נובעת מריבוי גזי החממה באטמוספירה, בפרט דו תחמוצת הפחמן, ומי שאשם בכך אלו אנחנו, בני האדם שפולטים אותו ממפעלי התעשייה, המכוניות, השימושים שלנו בחומרים ועוד, שהם הגורמים להתחממות. יש מיעוט של מדענים שאומר שזו תופעה חולפת שכמו שהיו תקופות קרח, היה לנו עשור חם, ויכול להיות שבעשור הבא יהיה לנו קר מהרגיל. הם לא לוקחים בחשבון מה קורה לעולם, לתעשיה, לפליטות. מבחינה מדעית ברור שגז דו תחמוצת הפחמן יוצר שכבה מעל האטמוספרה הכולאת את הקרינה ומחממת את כדור הארץ. אלו שטוענים שזו תופעה מחזורית לא נותנים תשובה לנושא של רמות גזי החממה.
ההתחממות גורמת להקצנה של תופעות מזג אוויר ואנחנו רואים את זה גם במדינה הקטנה שלנו אני לא זוכר חוץ מהעשור האחרון שהיתה תקופה כזו שבה הכל השתנה, וכבר הפסקנו לראות גשם שמתחיל בנובמבר ונמשך במהלך החורף. אנו רואים יותר תופעות כמו שהיה ביום ראשון, בום שנמשך שש שעות נגמר. כל מה שלמדת במטאורולוגיה 50% מזה אפשר לזרוק לזבל, האטמוספירה מתנהגת אחרת. קרחונים נמסים. השאלה היא האם זה ימשך או שזה ייעצר. יש הסכמה שיש התחממות אבל יש כאלו הטוענים שזה יכול להתהפך. אני בדעה שכדור הארץ מתחמם וכתוצאה מהחימום הזה הדברים הולכים להיות קיצוניים יותר ומוזרים יותר.
לגבי חזאי הטלוויזיה האמריקנית, אני בספק אם שאלו את האנשים שהם חזאים מקצועיים. חלק מהמגישים הם לא חזאים אלא אנשי בידור. אם שאלו חלק מהאנשים שבאו מתחום המדע ולא מתחום השואו ביזניס, זה מוזר, על סמך מה הם אומרים שכדור הארץ לא מתחמם כשהוא מתחמם? יכול להיות שהם רוצים לעשות את זה כדי לקבל חשיפה. לדעתי זה לא מדגם מייצג. רוב החזאים שמכירים את התחום ועובדים בתחום יודעים שכדור הארץ מתחמם."
"אני גם חזאי טלוויזיה ואיש מקצוע, אבל אני לא חוקר אקלים. לפיכך, אני נותן את התשובה של מדעני האקלים והאטמוספרה. מכתבות שעשיתי ומראיונות עם אנשי מקצוע בארץ ובעולם אני מאמין שהתיזה הזו שכדור הארץ מתחמם בגלל בני האדם, היא הנכונה. מדע המטאורולוגיה הוא לא מדע מדויק ובכל מחקר שעושים בכל תחום מדעי תמיד יש מתנגדים, תמיד יש כאלה שיגידו הפוך בין אם הם מאמינם בזה ובין אם כדי ליצור תהודה סביבם.
"יש הוכחות מדעיות, זה לא ספקולציה ה-WMO מפרסם כל שנה דו"ח על מה שקורה לכדור הארץ. למה זה קורה? איננו יודעים לגמרי, כי זה לא מתמטיקה, לא נדע אף פעם במאה אחוז" אומר רופ, שכאמור מקבל את העמדה של הזרם המרכזי של המדענים בתחום האקלים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

 1. עמית, ההתחממות היא עובדה, למרות הבכיינות של מהדהדי השטויות של האחים קוך.
  כאתר המכסה את המדע אני מנוע מלהתייחס לתיאוריות קונספירציה שרק מנסות לחפש את השלילה שבתיאוריה השלטת בלי להציע פתרון, בדיוק כמו הבריאתנים.

 2. דני בעצמו אומר את זה "אין הוכחות לגמרי חותכות" וממשיך וטוען שהאינטואיצה שלו מצביעה על כך שמדובר בתופעה אמיתית.
  הידען? אתר מדעי? פשיטת רגל!

 3. לאבי ושאר לוחמי "התחממות".רבותי המלחמה היא על מניעת הזיהום והרס הסביבה הטבעית שההתחממות (מצידי שכל מכחישיה יצדקו מכאן ועד אחרון הקרחונים בהימליה) הינה רק חלק ואולי אפילו לא החשוב ביותר.
  צריך לחזור וללמד מדוע חשוב כל-כך לנקות את האויר מכל זיהומי התעשיה והתחבורה,זאת מטרה מספיק חשובה ונכונה מה גם שמימלא שיפור האטמוספרה וניקויה יוביל להורדת החום.

 4. מה הקשר בין אבולוציה להתחממות כדור הארץ? הסיבות להתחממות כדור הארץ הן רבות,לחיזוי מזג האויר יש אלפי משתנים בינהם רמת הפעילות של השמש שלאדם אין כל שליטה עליה.שינויי אקלים ידועים לאורך התקופות השונות מעידן הדינוזאורים עד לעידן הקרח האחרון.אני מקווה שאתם לא תולים את סיומו של עידן הקרח האחרון לפני 10000 שנה בפעילות התעשיתית של האדם!

 5. זכותך לא להאמין, לצערי יש המון שלא מאמינים במדע – לדוגמה מדע מבוסס באופן מד משמעי כגון האבולוציה. יש גם בהודו "מרחפים" שחושבים שהם יכולים לגבור על כוח המשיכה.

 6. אני אישית לא מאמין שהאדם גרם להתחממות. אולי גרמנו לחלק, אבל מרבית ההתחממות נגרמת כתוצאה מתהליכים שאינם ניתנים לשליטה ע"י האדם וקרו גם הרבה לפני שהאדם היה קיים.

 7. אי אפשר להתכחש לעובדות.כדור הארץ באמת מתחמם,אבל הוא מתחמם כבר למעלה מ10000 שנים מאז תקופת הקרח האחרונה.לא זכור לי שבתקופת היורה,לפני 65 מיליון שנים,כאשר הטמפרטורות על פני הארץ היו חמות הרבה יותר מהיום ולא היה קרח על הקטבים אלה צמחייה טרופית ,שהאשימו פעילות אנושית או דינוזאורית בהתחממות כדור הארץ

 8. האדם ללא ספק מגדיל את ריכוז הפד"ח באטמוספירה. הדבר אפילו מדיד, עקרונית, אם נחשב את פליטות כל התעשיות והרכבים.

  עם זאת, לא בהכרח מדובר בדבר רע. היבולים יגדלו משמעותית עם ריכוז פד"ח גדול יותר, כך שלא צריך לקבל את הפחדות המדענים כמייצגות את התמונה המלאה.

  עם זאת, (כן, החיים לא פשוטים), קיימת שאלת הזיהום, הנוגעת לבריאות כל אחד מאתנו. ובהיבט זה, כדאי על פניו לעבור למקורות אנרגיה נקיים יותר, בהנחה שהחסכון בזיהום לאחר המעבר גובר על הזיהום הנדרש לצורך המעבר עצמו.

 9. כיפות הקרח במאדים הן עונתיות. הן נמסות (ממריאות יותר נכון) בכל קיץ ונבנות חדש בכל חורף. למאדים אין ירח חזק ולכן הציר שלו מתנדנד כך שלפעמים השמש נוטה חזק יותר לאחד הקטבים, גם האליפסה של מסלולו גדולה יותר לכן לפעמים מאוד חם לפעמים מאוד קר (יחסית לממוצע).
  על מאדים אין בני אדם שמשבשים את המחזוריות הטבעית.
  כשתצליח לבודד את כל המשתנים ולהגיע למסקנה שהאדם אשם גם במאדים, אז נבטל את ההתחממות בכדור הארץ.

 10. לכל חסידי הדת החדשהיא ה "התחממות הגלובלית".

  הידעתם שכיפות הקרח של קוטי מאדים מפשירות גם כן בשנים האחרונות? אה כן, יש שתי מכוניות של נאסא שאחראיות על ההתחמומות הגלובלית במאדים….

  הבעיה עם הדת החדשה הזו היא שהמאמינם שלה חושבים שהם אנשי מדע.

 11. מקס פאואר,

  באופן אישי אני כבר מזמן עושה את כל מה שרשמת, וגם יותר מכך… אלא שאם רוצים שכל האנשים ינהגו כך – צריך לפרסם את ההצעות שלך + הסברים בעיתונים שפונים לכלל הציבור.
  מהאתר אני מצפה למאמרים קצת יותר רציניים בנושא, ולא רק לסקרים מה"דוד" האמריקאי, שכל מי שמכיר אותו לעומק יודע עד כמה הוא שטחי ורדוד, בלשון המעטה…

 12. אבי

  שלא תטעה, אני אכן מעריך את פועלך ומאבקייך
  וחושב שדרך המדע אכן נכונה, כפי הנראה דבריי לא הובנו כראוי,
  כל אשר אני מנסה לומר לך, שלא תחטא ותיגרר לפולמוס שבו אתה מתוך
  רצון טוב, מביא כראיות נתונים או פרסומים שאינם עובדות מההיבט המדעי.
  שם אולי יש להוסיף אני חושב ש…., נראה לי ש…, על פי דבריו…. וכו

 13. הגברת בת-יה לצרוך פחות ,למשל ללכת לקניות עם סל מהבית ולא להשתמש בשקיות פלסטיק, להשתמש בתחבורה ציבורית , ליבש כביסה על חבל ולא במייבש, להנמיך את עוצמת הקירור או חימום של המזגן. להשתמש בנורות פלוריסנטיות ולא בהלוגן .

 14. שאלה (אולי קצת מעצבנת) וגם הצעה קטנה:

  הבנו, ולדעתי כל קוראי האתר, שהעולם מתחמם, אבל מה בדיוק אנחנו צריכים לעשות עם זה: לזרוק את המכוניות שלנו? להפסיק לחמם את הבית? בזמן האחרון גם שמעתי שאנחנו גם צריכים להפסיק לצרוך חלב או בשר כי הפרות…
  אז אולי במקום סקרים על מה שחושבים אנשים כאלה ואחרים כדאי להביא מאמרים שיתנו לנו הסבר על מה צריך לעשות…

 15. הייתי ממקבלי ההתחממות כאמת אבסולוטית, אבל ראיתי כמה סרטים קונספימונטריים,
  שגרמו לי להבין שעדיף להיות אגנוסטי בקשר לעניין. האמת היא שאין לי מושג אם כדור הארץ מתחמם,
  מתקרר, או נשאר לו בכיף בסטטוס קוו שלו.

  מה שכן, יש מספיק אג'נדות שניתן לנצל משני הצדדים.
  מצד אחד, אפשר לזהם חופשי ולזרוק זבל לאוויר, לים וליבשה אם 'אין התחממות'.
  מצד שני, אפשר להטיל מסים דרקוניים וחוקי חירום על אוכלוסיות מבוהלות ועל יצרנים, כי 'עוד רגע נגמר לנו האוויר והמים'.

 16. אכן ספקנות היא לא מילה גסה, אלא שיש דברים שאפשר להטיל בהם ספק בעוד שיש דברים שהוכחו בוודאות. האם יעלה בדעתך להטיל ספק בכוח המשיכה?
  כפי שציינתי בעבר, עד שסיינס ונייצ'ר לא ישנו את עמדתם ויתמכו ב'ספקנים' (יותר נכון המכחישים) עבורי זו הגושפנקא המדעית הטובה ביותר, ולא אזוז ממנה למרות שכמה אלי נפט רוצים בכך.

 17. "בוודאות".
  כן, כן. נתקלתי במהלך חיי הקצרים במספר וודאויות כאלה שהוכרו לאחר זמן.. כשגויות.
  אבל למה לקלקל סיפור טוב?

  אבי, ספקנות היא לא מילה גסה.

 18. אכן מהעוונות שלנו, אבל לא העוונות הדתיים, אלא העוונות שבין אדם לכוכב הלכת עליו הוא חי. ועל כך יום כיפור וגם יום כדור הארץ לא מכפרים.
  אגב מה הקב"א של הקב"ה או שמא זו כעבה?

 19. אם כדורר הארץ מתחמם זה מהעוונות שלנו
  כל הזמן השתמשו בדברים חמים ולא היה מושג חור באוזון
  צריך להתפלל לקב"ה כי בידיו מפתח הגשמים

 20. בוודאות, כי האדם מפר את מאזן הפחמן בטבע באמצעות פמפום בלתי פוסק של דו תחמוצת הפחמן ממפעלי תעשיה, כלי רכב ועוד, ובנוסף הוא גם כורת יערות וחונק את הפלנקטון – שני גורמים שמבצעים בטבע את קליטת הפחמן.
  נכון שגם בעבר היו תנודות וגם עכשיו יש תנודות – סביב רף יותר גבוה – אבל שום הסבר של המכחישים לא נותן תשובה לשאלת השפעת ריכוז הפחמן באטמוספירה.

 21. אני יודע שהתחממות כדור הארץ היא עובדה שאינה מוטלת בספק, אך האם הוכח גם כי האדם אחראי לכך?

 22. אור ,ז ה לא פרקטי להביא סימוכין בכל כתבה, בוודאי בכל פעם שמדברים על משהו מוכח, כי אחרת אורכה יהיה בלתי מוגבל. כנס לידען התחממות כדור הארץ (רשימת כל הידענים מופיעה במפת האתר – קישור בתחתית כל עמוד) ותראה שיש מספיק מחקרים שמוכיחים זאת. זה כמו שתדרוש שבויקיפידיה יכתבו "השמש זורחת בבוקר [דרוש מקור]"
  הסימוך לסקרים בקרב החזאים מופיע בקישור הראשון.

  חבל שהמדענים נאלצים להתמודד עם הטיעון שאין להם אחות במקום לעבוד.

 23. אבי

  מצד אחד, אין מקום לדעתי לכתבה ברמה כזו, כאן,
  הכתבה כוללת דעות והשערות ללא סימוכין,
  מצד שני, בהחלט מפליאה ומעניינת דעתם של החזאים בארה"ב,
  באשר להגדרתך, שיאים חדשים ,נכון אולי, להשוותה מול זו שבעבר,

 24. נקודה

  אני מאמין שמטרת הכתבה אינה לבחון את הידע של רופ
  אלא להדגיש לקורא שרוב החזאים בארה"ב…….

 25. אני לא חושב שדני רופ בכלל יודע מה זה לחץ, או מה זה טמפרטורה. הוא אמנם אמר את המילה הזאת בחייו הרבה מאוד פעמים. אך אני חושב שאין לו מושג מה זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן