סיקור מקיף

אוניברסיטת טקסס הכינה מודל תלת ממדי של דליפת הנפט במפרץ מקסיקו בעזרת מחשב-על

באותו נושא: ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק ישדר ב-8 ביוני ב-21:00 סרט שצולם ב-36 השעות הראשונות לדליפת הנפט והניסיון למנוע את הדליפה שהפכה לאחת החמורות בהסטוריה

הנסיונות להלחם בדליפת הנפט מאסדת הקידוח של בריטיש פטרוליום במפרץ מקסיקו, אפריל 2010. צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק המוקרנים בסרט ב-8 ביוני
הנסיונות להלחם בדליפת הנפט מאסדת הקידוח של בריטיש פטרוליום במפרץ מקסיקו, אפריל 2010. צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק המוקרנים בסרט ב-8 ביוני

אוניברסיטת טקסס הכינה מודל תלת ממדי של דליפת הנפט במפרץ מקסיקו בעזרת מחשב-על

אוניברסיטת טקסס באוסטין הכינה בעזרת מחשב-על דגם תלת ממדי של דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, שהולכת ומסתמנת כאסון האקולוגי הגדול ביותר בתולדות ארה"ב. המכון הלאומי למדעים הקצה מיליון שעות עבודה למחשב-העל של המרכז למיחשוב מתקדם באוניברסיטה, במטרה לסייע לחזות את מסלול דליפת הנפט.

שני חוקרים מאוניברסיטת טקסס – קלינטון דוסון וגורדון וולס – מסייעים לאנשי המחלקה למעקב אחר זיהומים בים ברשות הארצית לימים ואטמוספרה לחזות את התקדמות הדליפה. החוקרים מתאימים מודל בשם Advanced Circulation, שפותח בשנות השמונים כדי למפות את התהוותן של סופות הוריקן, למעקב אחר מסלול הדליפה במפרץ מכסיקו. לדברי וולס, זו הפעם הראשונה שבה משמש המודל למטרה זו. בפרויקט לוקחים חלק גם חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה ומאוניברסיטת נוטר דאם, שבה מכהן כפרופסור ג'והנס ווסטרינק, אשר הכין את המודל המקורי.

השימוש במודל זה מעניק מספר יתרונות על פני שימוש במודלים קיימים למעקב אחר דליפות, ציין וולס. לדבריו, המודלים הקיימים הם דו ממדיים בלבד, ומייצגים רק את הזרמים בפני השטח של האוקיינוס, בעוד שבמודלAdvanced Circulation   נלקחים בחשבון משתנים גיאו-פיזיים רבים יותר, דוגמת רכיבים של הרוח והגלים וכן שפכי נהרות. המודל גם מפורט יותר ומעניק תמונה באבחנה גבוהה יותר של האזור שנפגע מהדליפה.

סוכנויות ממשל רבות בארה"ב, ובהן נאס"א (NASA) והמשרד לביטחון פנים, תרמו טכנולוגיות שמסייעות לפרויקט הניקוי של המפרץ, אשר מתבצע זה השבוע החמישי – מאז ה-20 באפריל, היום בו אירע פיצוץ בבאר הנפט של חברת BP. אחד עשר בני אדם נהרגו בפיצוץ ועשרות מיליוני ליטרים של נפט כבר זרמו לים, באסון אקולוגי שמומחים מעריכים, כי הוא החמור בתולדות ארה"ב. הדליפה כבר הגיעה לשפך הדרומי של נהר המיסיסיפי, שם עוקבים אחריה החוקרים. וולס מעריך, כי הפרויקט עשוי להימשך עד סוף השנה.

צילומים נדירים של המאבק בדליפת הנפט – בנשיונל ג'יאוגרפיק

התפרצות הנפט באסדת הקידוח של בריטיש פטרוליום במפרץ מקסיקו, 20 באפריל 2020. צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק
התפרצות הנפט באסדת הקידוח של בריטיש פטרוליום במפרץ מקסיקו, 20 באפריל 2020. צילום: נשיונל ג'יאוגרפיק

צילומים שטרם נראו כמותם מ-36 השעות הראשונות של אסון דליפת הנפט יייחשפו בפעם הראשונה בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק.

התמונות כוללות מראות מאסדת הקידוח הבוערת שטבעה, פעולות הכיבוי המוקדמות, מאמצי ההצלה של משמר החופים האמריקאי ועדויות מרגשות של עדי ראיה מיד לאחר הפיצוץ.

ב-20 באפריל 2010, הגיעה קריאת מצוקה ובה דווח על פיצוץ על סיפון אסדת הקידוח במים עמוקים "הורייזון". הקריאה הגורלית הראשונה עוררה תגובת חרום להצלת האסדה מלהבה קטלנית, להצלת חברי הצוות ולניסיון למנוע דליפת נפט, ולאסון סביבתי בעקבותיה. היו אלו 36 השעות הראשונות לפני שנודע על סדר הגודל של האסון כפי שאנו יודעים היום.

כעת, ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק משחרר סיפור ממקור ראשון וצילומים של 36 השעות הראשונות שלאחר הפיצוץ, כפי שסופר וצולם בידי אלו שנכחו במקום.

הצילומים הבלעדיים נעשו בידי משמר החופים האמריקאי, צוות ההפקה של ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק וחברת החילוץ שהיתה במקום, כמו גם ראיונות עם עדי ראיה וניתוח מעמיק של האסדה.

בסרט רואים את האסדה מכוסה בלהבות אש, ספינות מקומיות מתיזות מים על האסדה הבוערת כדי לחסום את הלהבה ולהחליש אותה. נראה גם את טביעת האסדה אל תוך המצולות. צוותי משמר החופים מדברים ברגש על החיפושים אחרי אנשי צוות נעדרים, וצוותים של אנשי ים ומהנדסים דנים בניסיונות להילחם באש שבלב ים ובהצלת האסדה – ללא הועיל.

"יכולתי לראות את האור של האסדה הבוערת ממרחק של 140 ק"מ" אומר סגן לים ממשמר החופים. "ידעתי שזה משהו גדול…כמו לראות גיהנום על פני הארץ" הוסיף קורט פטרסון, חבר בצוות החילוץ שניסה להציל את האסדה הטובעת והצוות הפגוע, "מאז הסופה קתרינה, לא נאלצתי לטפל בכל כך הרבה אנשים בו זמנית…"

מומחים לחילוץ מתארים את הניסיון שלהם אחרי עבודה מייאשת להציל את כלי השיט ולראות אותו טובע. "כשמאבדים כלי שיט, זהו רגע קודר. אתה מרגיש את האבדן, אתה חש את הכישלון….לדאבוננו, נלחמנו בקרב אבוד מראש."

לבסוף, ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק מראין ניצול בן 23 כריס צ'וי שאומר: "חשבתי לעצמי שכולנו מתים…לא ידעתי אם אני האדם היחיד שנותר על האסדה".

"זה משהו שלעולם לא אשכח, תמונות שנצרבו אל ראשי. התאספנו בקבוצה גדולה והבנו שחסרים 11 בחורים. המשכנו להתפלל שמישהו ימצא אותם".

לאחר מכן בשעה 22:00, תשודר התכנית "שניות מאסון: פיצוץ בים הצפוני" , שגם היא עוסקת בפיצוץ שאירע באסדת קידוח נפט.

5 תגובות

  1. אף אחד לא חשב לתרגל דליפת נפט מקידוח בעומק 1500 מטר? עכשיו הם מחפשים מה לעשות עם עצמם.

  2. התפרצות הנפט באסדת הקידוח של בריטיש פטרוליום במפרץ מקסיקו, 20 באפריל 2020?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן