סיקור מקיף

התחלואה מסרטן ברחבי העולם צפויה לעלות ב-75% ולהגיע לכ-25 מיליון במשך שני העשורים הבאים.

הארגון קורא לממשלות לבצע צעדי מנע. בנוסף, קורא יו”ר האגודה לסרטן, פרופ’ אליעזר רובינזון, להגביר את בדיקות הסרטן בקרב קשישים

בדיקה עצמית לאיתור סרטן השד. איור: shutterstock
בדיקה עצמית לאיתור סרטן השד. איור: shutterstock

לקראת יום הסרטן הבינלאומי 2014 הציג ארגון הסרטן הבינלאומי דוח חדש של רשות המחקר של ארגון הבריאות העולמי (IARC) לפיו מחלת הסרטן הנה סיבת המוות המובילה בעולם- ההערכה היא ש-8.2 מיליון אנשים נפטרו מסרטן בשנת -2012. שיעורי ההיארעות לאורך 4 שנים גדלו ב-11% לשיעור מוערך של 14.1 מיליון מקרים בשנת 2012- שווה ערך לאוכלוסיית העיר הגדולה ביותר בהודו, מומביי!

“הגידול בסרטן ברחבי העולם הוא מכשול מרכזי להתפתחות האנושות ולרווחתה, נתונים חדשים אלו שולחים איתות אזהרה לפיו- פעילות מידית נדרשת כדי להתמודד עם האסון האנושי הזה, שנוגע בכל קהילה ברחבי העולם”, מצהיר דר’ כריסטופר ווילד מנהל IARC.
דוח הסרטן העולמי 2014 מאשר, שאי שוויון גלובאלי קיים ביחס למניעה, אבחון וטיפול במחלות הסרטן בקרב מדינות שונות בעולם. מספר מקרי המוות כתוצאה ממחלת הסרטן, בקרב עניים בעולם, גדל בשיעור מהיר יותר מהצפוי.
“ממשלות צריכות להכיר ולהתכונן להתמודד עם עלייה בנטל של מחלות הסרטן בארצם. הנתונים החדשים מ-IARC מראים שההיארעות הסרטן הגלובלית תמשיך לגדול, אלא אם תיושם פעילות ברמה הגלובלית עכשיו. ביום הסרטן הבינלאומי, אנו דורשים שממשלות בכל העולם תפעלנה לעצור את מיליוני מקרי המוות הצפויים, והמיותרים הנגרמים מסרטן, ע”י פיתוח ויישום תכנית לאומית, שכוללת בין השאר, מניעה מוכחת ואמצעים יעילים לגילוי מוקדם”. קורא קרי אדאמס מנכ”ל ארגון הסרטן הבינלאומי (UICC).
כאשר עלויות הטיפול עולות במהירות, מדינות עניות ועשירות כאחד חייבות כולן לתרום למלחמה בסרטן. נכון לעכשיו 4.2 מיליון בני אדם מתים מדי שנה בטרם עת (בגיל 30-69) בשל תחלואה בסרטן לאורך השנים. אם לא יינקטו פעולות לפיתוח אסטרטגיות מעשיות למתן מענה לסרטן, נתון התמותה בטרם עת צפוי להגיע ל-5 מיליון מתים בשנה עד 2025.

בין הפתרונות המעשיים להפחתת המוות בטרם עת, אומר אדמס, כולל:
פיתוח תוכניות לאומיות לבקרת הסרטן
להגדיל את המודעות כנגד גורמי סיכון הניתנים למיתון
פיתוח תוכניות סקר – שהוכחו כאמצעי להפחת התמותה מכמה סוגי סרטן בלפחות 25%.
החדרת תוכניות לחיסון מפני וירוס הפפילומה (HPV) הגורם לסרטן צוואר הרחם.

האם יש צורך בהיערכות שונה לאור הזדקנות האוכלוסייה?

פרופ’ אליעזר רובינזון, יו”ר האגודה למלחמה בסרטן ונשיא לשעבר של ה-UICC אומר כי מגמת העלייה בתוחלת החיים והעלייה במספר המחלימים מבורכת, יחד עם זאת היא מובילה להזדקנות האוכלוסייה, ולשיעור הולך וגדל של אנשים בגיל המבוגר, הדורשת התייחסות והערכות מיוחדת של מערכת הבריאות.

בהתאם לנתוני הלמ”ס משנת 2012 אחוז בני ה-65 במדינות ה-OECD עומד על 14.9. בישראל, חלקם של בני ה-65 ומעלה באוכלוסייה הוא כ-10%, אך על פי התחזיות עד שנת 2035 חלקם באוכלוסייה יעלה ל-14.6%. עד אותה שנה תכפיל אוכלוסיית בני 65 ומעלה את עצמה ותמנה כ-1.66 מיליון איש.

ידוע כי 50% מכלל הממאירויות מופיעות באוכלוסייה מעל גיל 65. הסיכון לפתח ממאירויות באוכלוסייה מעל גיל 65 גדול פי 3 מאשר באוכלוסיית הגיל 45-64. התחזית לשנת 2020 מצביעה, על כך ש- 60% מהממאירויות יופיעו באוכלוסייה מעל גיל 65, ו- 70% מהפטירות מסרטן יהיו בגילאי 65 ומעלה.

מלבד שיעורי התחלואה הגבוהים בגילאי 65 ומעלה, ישנה גם שונות הנוגעת ליעילות ספיגת התרופות, וכתוצאה ממחלות רקע שונות בגילאים אלה גם עמידות שונה לטיפולים, לניתוחים וכדומה.

האמור לעיל מצביע על צורך בתכנון ובהערכות לטיפול בכמות ההולכת וגדלה של האוכלוסייה המבוגרת ומאפייניה, כמו גם התמחות והכשרה של אונקולוגיים – גריאטריים והכשרת צוות כוללני רב-מקצועי של מטפלים.

נתוני רשות המחקר של איגוד הבריאות העולמי

3 תגובות

 1. דווקא היום התפרסמה בעיתונות וברדיו כתבה עם נתונים הפוכים .
  מאת : דקלה אהרן – כתבת הבריאות של קול ישראל
  פרסום : 20:00 ,04.02.14
  להלן הכותרת :

  ירידה בשיעור התמותה מסרטן בישראל ב-20 השנים האחרונות
  ועדיין זו סיבת המוות השכיחה בארץ
  שיעורי התמותה מסרטן בישראל ירדו ב-2 העשורים האחרונים בכ-20% – בקרב האוכלוסיה היהודית ובקרב נשים ערביות. בקרב גברים ערבים מסתמנת ירידה רק בשנים האחרונות.
  בשנת 2011 מתו מסרטן יותר מ-10,000 ישראלים, וזו סיבת המוות השכיחה בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן