ועידת האקלים של האו"ם בפרו הסתיימה בהסכמה פושרת על הפחתה בפליטת גזי החממה

 196 מדינות תמכו בהצעת פשרה בין המדינות המפותחות למתפתחות * הירוקים: מעט מדי ומאוחר מדי עבור תושבים באיזורים רגישים, ההצעה חצי אפויה * 2014 צפויה לתפוס את מקומה כשנת שיא

תושבי הכפר קראנגאלאן בפיליפנים שוחים ברחוב הראשי של הכפר לאחר שהוצף מגשמי הטייפון אונדוי. באירוע ההוא נהרגו מאות בני אדם. 2009. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-78737p1.html?cr=00&pl=edit-00">Timothy Medrano</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
תושבי הכפר קראנגאלאן בפיליפנים שוחים ברחוב הראשי של הכפר לאחר שהוצף מגשמי הטייפון אונדוי. באירוע ההוא נהרגו מאות בני אדם. 2009. צילום: Timothy Medrano / Shutterstock.com

לאחר שהגיעה על סף כשלון, הצליחו אנשי ועידת האו"ם לעניני משבר האקלים המתכנסת בימים אלה בלימה בירת פרו, להכין תשתית לועידת האקלים העולמית הצפויה להיערך בפריס בשנה הבאה.

הסכם לימה אומץ לאחר שארבע שעות קודם נדחתה טיוטה קודמת שלו בידי המדינות המתפתחות שהאשימו את המדינות העשירות בהפחתת האחריות שלהן למאבק בהתחממות הגלובלית ובלשום על השפעתה. בהכרזה נאמר שכל מדינה החברה באו"ם חייבת לפעול כנגד ההחממות.

שר הסביבה של פרו הציג טיוטה חדשה, רביעית מעט לפני חצות אתמול (א') שעון מקומי ואמר כי הוא מקווה שהיא תשביע את רצון כל הצדדים בהינתן בדילול במספר המשלחות שנותרו, ואשר קיבלו שעה לסקור אותה.
"אמנם הטקסט איננו מושלם, אך הוא כולל את עמדות הצדדים" אמר שר, מנואל פולגאר וידאל, שישב בראש הכינוס ובילה את כל אחר הצהרים והערב בפגישות נפרדות עם המשלחות.

המטרה העיקרית של הועידה בת השבועיים שהתכנסה בלימה היתה צנועה – השגת הסכם על איזה מידע צריך כדי לשכנע את המדינות להירשם לועידת האקלים הגדולה צפויה להערך בפריס בשנה הבאה. ואולם גם הדבר הזה הסתבך כאשר כמה מדינות מתפתחות מחו נגד הטיוטא בטענה שהיא מטשטשת את ההבדל בין מה שמדינות עשירות ומה שמדינות עניות צריכות לעשות כנגד ההתחממות.

הטיוטה הרביעית הכיל הצהרה באשר לדאגות הללו בכך שהכריזה על מטרות משותפות, אך נבדלות באחריות" לטיפול בהתחממות הגלובלית.

הקבוצות הסביבתיות הביעו אכזבה מההסכם. "הנושאים והנותנים נכשלו לבנות מומנטום בעקבות שיחות אלה" אמר ג'אמי הן, דוברת שייצגה 350 ארגונים סביבתיים. "כאשר השפעות שינויי האקלים כבר מתחילות להשפיע על מדינות רגישות ברחבי העולם, הצורך בפעולה מידית היה צריך להיות יותר ברור, ועדיין המדינות העשירות עדיין גוררות רגליים בכל הנושאים החל מהקצאת כספים ועד להפחתה בפליטות גזי החממה" אמר.

הקרן הבינלאומית לחיות בר (WWF) מסרה כי מידות החום הגבוהות שנרשמו השנה בכל רחבי העולם היו צריכות לדחוף את המשתתפים לעסקה חזקה יותר.

"כנגד אירעוי מזג אוויר קיצוני בפיליפנים בשנה החמה ביותר בהסטוריה עד כה, הממשלות שנציגיהן השתתפו בועידת האקלים של האו"ם בלימה הכינו תוכנית חצי אפויה להפחתת הפליטות" אומרת סמנתה סמית', מנהלת תחום שינויי האקלים והאנרגיה ב-WWF" בהודעה שמסרה הקרן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן