IPCC: חייבים לפעול מייד כדי לעצור את התחממות כדור הארץ, לפני שיהיה מאוחר

האזהרה פורסמה בדיווחה ועדת העבודה השלישית שסיכמה את פרק הפעולות הנדרשות בדוח החמישי של ה-IPCC. בדוח נמסר כי בשל מחדל של ממשלות רבות מואצות פליטות גזי החממה למרות שניתן למנוע זאת.

 

פליטות מתחנות כוח ומפעלי תעשיה. צילום: shutterstock
פליטות מתחנות כוח ומפעלי תעשיה. צילום: shutterstock

דו"ח חדש שהוציא אתמול הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים (IPCC) מראה כי פליטות גזי החממה עלו לרמה חסרת תקדים למרות המאמצים של ממשלות רבות להפחית אותן. בשנים 2000-2010 גדלו הפליטות יותר מאשר בכל אחד משלושת העשורים הקודמים.

קבוצת העבודה מס' 3 לדוח החמישי להערכת מצב האקלים, עדיין ניתן, אם ייעשה שימוש בצעדים טכנולוגיים ובשינויי התהגות כדי לצמצם את הגידול בטמפרטורה הממוצעת ל-2 מעלות צלזיוס מעל הרמות שלפני המהפכה התעשייתית.

ואולם רק שינויים ארגוניים וטכנולוגיים חזקים יוכלו לתת סיכוי סביר לכך שההתחממות הגלובלית לא תעלה מעל לרמה זו.

הדוח, שכותרתו: 2014: מיתון שינויי האקלים הוא האחרון מבין דוחות שהוציאו שלוש קבוצות עבודה, וכן דוח המאחד בין הממצאים שיפורסם בספטמבר 2014, יהוו את דו"ח הההערכה החמישי של ה-IPCC על שינויי האקלים.

בראשות הוועדה השלישית עמדו אוטמאר אדנהופר מגרמניה, רמון פיקס מדרוגה מקובה ויובה סוקונה ממאלי.

"מדיניות אקלימית בקו אחד עם מטרת שתי המעלות נדרשת כדי להפחית משמעותית את הפליטות" אמר אדנהופר. "המדע מספק מסר ברור: כדי להמנע מממשקים מסוכנים עם מערכת האקלים, אנו נדרשים להפסיק להתייחס לנושא בשיטת 'עסקים כרגיל'. התרחישים מראים כי ישנו סיכוי גבוה להגבלת העליה במידות החום לשתי מעלות צלזיוס מעל העידן הקדם תעשייתי אם נפחית את הפליטות ב-40-70% בהשוואה לשנת 2010 עד אמצע המאה, ועד לכמעט אפס עד סוף המאה. פתרונות שאפתניים יכללו גם הסרת דו תחמוצת הפחמן מהאטמוספירה. הספרות המדעית מאשרת כי גם מטרות פחות שאפתניות תדרושנה הפחתה דומה בפליטות."

עורכי הדוח ניתחו 1,200 תסריטים שהופיעו בספרות המדעית. התסריטים נוצרו בידי 31 צוותי מודלים ברחבי העולם במטרה לחקור את ההיבטים הכלכליים, הטכנולוגיים והמוסדיים והדרישות הנובעות מהן למסלולי תמיתון עם דרגות שונות של שאפתנות.

"כל הניתוחים מראים כי יש צורך בהשקעה ניכרת כדי להשיג השיגים משמעותיים, כדי להימנע מעיכובים נוספים יש צורך להשתמש במגוון רחב של טכנולוגיות שיכולות להגביל את העלויות הנלוות."

החוקרים מעריכים כי עלות הפעולות למיתון ההתחממות תגרענה 0.06 נקודות אחוז מהצמיחה הכלכלית השנתית המוערכת ב-1.6-3% וזאת מבלי לקחת בחשבון את התועלות שתבואנה מהפחתה זו.

מאז הדוח הקודם, בשנת 2007, הצטבר עושר של ידע ופותחו שיטות חדשות למיתון נזקי ההתחממות. ייצוב רמות גזי החממה באטמוספירה דורש הפחתת הפליטות מתהליכי ייצור אנרגיה ושימושה, תחבורה, מבנים, תעשיות, שימושי קרקע והתיישבות אנושית. מאמצי מיתון במגזר אחד קובעים את הצורך של האחרים. הפחתת פליטת המזהמים מתהליך ייצור החשמל לכמעט אפס היא דוגמה בולטת בתסריטים שאפתניים ואולם גם שימוש חסכוני באנרגיה משחק תפקיד.

"הפחתה בשימוש באנרגיה תיתן גמישות גבוהה יותר בבחירת טכנולוגיות חסכוניות בפליטות פחמן כעת ובעתיד. הפחתה זו עשויה גם להפחית את עלות מיתון הפליטות אמר מדרוגה.

דיווחים על המלצות ועדות העבודה הקודומת של הדוח החמישי של ה-IPCC

להודעה של ה-IPCC

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. ראיתי לפני שנתיים את הסרט של ה bbc שהראה את העובדה שאי אפשר לקבוע שההתחממות הגלובלית מתרחשת עקב פעולת האדם, או שזאת תופעה רחבה של פליטת co2 מהאוקיאנוסים, שהתחילה לפני העידן התעשייתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן