סיקור מקיף

חלבונים זוהרים החושפים תאים סרטניים בדם

התפשטות של סרטן, או בשפת היום יום – גרורות, מובילה לעד 90% ממקרי מוות הקשורים למחלה. כיום, לחוקרים אין את היכולת הקלינית להתערב ולבלום באופן יעיל את ההתפשטות של התאים הסרטניים מאחר ורבים משלביו של מנגנון זה נותרו עלומים.

תאים סרטניים נסחפים בזרם הדם. איור: shutterstock
תאים סרטניים נסחפים בזרם הדם. איור: shutterstock

לאחר התפשטותה של מחלת הסרטן בגוף, הגילוי והמיגור של התאים הממאירים המתפשטים מהווים פעולות חיוניות לשרידותו של המטופל. כעת מדווחים חוקרים כי הם הצליחו לפתח שיטה חדשה המאפשרת לחוקרים לסמן תאים סרטניים פרטניים הנמצאים במחזור הדם ואף לעקוב אחריהם. שיטה זו תוכל לסייע לחוקרים לקבל תובנות טובות יותר באשר למנגנון באמצעותו מתפשט הסרטן בגוף ולפתח טיפולים לבלימת ההתפשטות הזו.

התפשטות של סרטן, או בשפת היום יום – גרורות, מובילה לעד 90% ממקרי מוות הקשורים למחלה. כיום, לחוקרים אין את היכולת הקלינית להתערב ולבלום באופן יעיל את ההתפשטות של התאים הסרטניים מאחר ורבים משלביו של מנגנון זה נותרו עלומים. ידוע כי התאים הסרטניים עוברים שלבים רבים, לרבות פלישה לרקמות בריאות סמוכות, חדירה למערכת הלימפה או למחזור הדם, התפשטותם לחלקים אחרים בגוף, פלישה לרקמות נוספות ושגשוג במיקומים המרוחקים ממקור הגידול.

כעת, גישה חדשה שפותחה ע"י ד"ר Ekaterina Galanzha מאוניברסיטת ארקנסו מאפשרת סימון ומעקב של תאים סרטניים פרטניים הנעים בתוך הגוף, מה שיסייע לחוקרים להתחקות אחר נתיבי התאים הפרטניים מנקודת המוצא ועד נקודת ההתפשטות. השיטה מבוססת על חלבונים זוהרים ברי-מיתוג המשנים את צבעם בתגובה לאור. כאשר אלומת הלייזר הראשון פוגעת בתאים הסרטניים המתפשטים, הם זוהרים בצבע ירוק. לייזר שני, העושה שימוש באורך גל אחר, גורם לתאים לקרון בצבע אדום. על מנת לסמן תאים פרטניים, החוקרים עושים שימוש באלומת לייזר סגול צרה במיוחד המכוונת לעבר כלי-דם זעירים.

הקרינה המוחזרת מכל תא סרטני בגוף נאספת, מאותרת ומוצגת על גביי מסך מחשב בתור אותות זמן-אמת המאפשרים לחוקרים לספור ולעקוב אחר תאים פרטניים הנמצאים במחזור הדם. "טכנולוגיה זו מאפשרת סימון של תא פתולוגי יחיד בלבד מקרב מיליארדי תאי דם בריאים אחרים בעזרת שינוי צבע מהיר במיוחד של חלבונים רגישי-קרינה הנמצאים בתוך התא בתגובה לקרינת לייזר," מסבירה החוקרת הראשית.

בעזרת עכבר נגוע בסרטן החוקרים הצליחו לנטר את הדינמיקה בזמן אמת של תאים סרטניים הזורמים במחזור הדם ואשר מקורם בגידול ראשוני. הם גם הצליחו לקבל תמונה של היעדים הסופיים של התאים הפרטניים ושל המסלולים שתאים אלו עברו עד להגעתם לרקמות הבריאות, לאתרים קיימים של גרורות, או למקור הגידול. "לפיכך, הגישה תוכל לספק לאונקולוגים ידע בנוגע לדרך שבה ניתן להתערב ולבלום את תאי הסרטן המתפשטים, ובכך למנוע את התפתחותן של גרורות," מסבירה החוקרת.

לגישה זו יוכלו להיות יישומים נוספים בתחומים אחרים של הרפואה – לדוגמה, מעקב אחר חיידקים במהלך זיהומים או אחר תאים הקשורים למערכת החיסונית במהלך התפתחותן של מחלות אוטו-חיסוניות.
הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. בנוסף,כדי שהחיידקים/התאים הסרטניים יבטאו את החלבון הפלורסנטי צריך לעשות טרנספקציה (במקרה החיידקי טרנספורמציה) של מחדר שמכיל את הגן של החלבון נכון להיום לא ידוע לי על אפשרות לעשות את זה in vivo…. ואם הייתה כנראה שהיינו יכולים להעלים את הסרטן…
    מה שסביר להניח עשו פה זה לקחו תרבית תאים סרטניים הדביקו אותם בדנדרה או דומה לו והשתילו את זה בעכבר… אם זה מה שעשו אז אין פה שום חידוש….

  2. על פניו זה ממש לא חדש הטכניקה קיימת כבר שנים רבות….שימוש בGFP על גווניו השונים או בצביעת דנדרה של תאי סרטן הם ממש לא משהו חדש כנל הניסיון להתחקות אחרי המסלול של התא הסרטני…לא כל כך הבנתי מה חידשו פה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן