חומר הנמצא בקליפות ענבים מכיל נוגדי חימצון המדכאים התרבות תאים סרטניים

שתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים מעלה סיכון לסרטן, לכן ממליצה האגודה למלחמה בסרטן לשלב מיץ ענבים

לוגו האגודה למלחמה בסרטן
לוגו האגודה למלחמה בסרטן

במחקר שנערך במרכז הסרטן "דנה-פרבר" שבבוסטן על ידי חוקרים מאוניברסיטת הארוורד, נבדקו תרביות רקמה של תאי לימפה ממאירים והשפעת חומר בשם רסבראטרול (Resveratrol) עליהם. הרסבראטרול הוא כימיקל ממקור צמחי הנמצא בצמחים שונים ביניהם בקליפת ענבים וביין אדום, המכיל חומרים נוגדי חימצון. תוצאות המחקר הראו כי הרסבראטרול עיכב את תהליך ההתרבות של התאים הגידוליים ואף גרם למותם, ללא השפעה על תאי דם בסביבה. עוד נמצא כי בשילוב תרופות שונות כנגד המחלה, הרסבראטרול העלה את הפעילות הרעילה של התרופות כנגד התאים הגידוליים. המחקר פורסם בכתב העת Clinical Cancer Research.

מחקר זה מצטרף למאמר סקירה מקיפה שפורסם לאחרונה על הרסבראטרול. במסגרת המחקר נסקרו עשרות מחקרים שנערכו בתרביות מעבדה ובחיות מעבדה. מתוצאות המחקר עולה כי החומר נמצא כמעכב התפתחות תאי סרטן קיבה, סרטן המעי, סרטן ריאה, סרטן וושט, סרטן הערמונית ועוד. לגבי פעולת הרסבראטרול על סרטן השד כמעכב סרטן, הנושא עדיין שנוי במחלוקת.

"מחקרים אלו מצביעים על יעילות החומר רסבראטרול והשפעתו כמקטין מספר תאים סרטניים בתנאי מעבדה. מכאן, הדרך סלולה להמשך המחקר בקרב מטופלים בתקווה למצוא חומר שבעזרתו ניתן לעכב סרטן", מסביר פרופ' רובינזון. "לקראת ליל הסדר, בו מצווה לשתות 4 כוסות, חשוב להזכיר כי שתייה מופרזת של אלכוהול נמצאה כמעלה סיכון לסוגי סרטן שונים, ביניהם גידולי דרכי הנשימה ועיכול עליונים. רצוי לשלב שתיית מיץ ענבים בליל הסדר. המלצת האגודה היא לא לעבור על כמות של מנה אחת ליום. מנה יומית מוגדרת ככוס יין – 200 מ"ל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן