סיקור מקיף

שיא חדש במידות החום הגלובליות נרשם ביוני, שבר את השיא של מאי 2014

חודש יוני ה-38 ברציפות והחודש ה-352 בכלל ברציפות, שבו נרשמה טמפרטורה העולה על ממוצע מידות החום במאה ה-20

מידות החום ביוני 2014 בהשוואה לממוצע בחודש המקביל במהלך המאה ה-20. איור: NOAA
מידות החום ביוני 2014 בהשוואה לממוצע בחודש המקביל במהלך המאה ה-20. איור: NOAA

כדור הארץ נראה כלועג למכחישי ההתחממות. לפי מדעני סוכנות האוקינאוגרפיה והאטמוספירה של ארה"ב (NOAA) מידות החום הממוצעות מעל היבשה והאוקיאנוסים ביוני 2014 היו הגבוהות ביותר לחודש יוני מאז החלו הרשימות בשנת 1880.

 

הנתון הזה מסמן את חודש יוני ה-38 ברציפות והחודש ה-352 בכלל ברציפות, שבו נרשמה טמפרטורה העולה על ממוצע מידות החום במאה ה-20. הפעם האחרונה שבה נרשמה מידת חום נמוכה מתמת לממוצע המאה ה-20 בחודש יוני היה בשנת 1976, ובחודש כלשהו – פברואר 1985.

מרבית חלקי העולם חוו מידות חום גבוהות מהממוצע, כאשר השיא היה בחלקים הדרום מערביים של גרינלנד, חלק מצפון יבשת דרום אמריקה, איזורים במזרח ובמערב אפריקה וחלקים מדרום ודרום מזרח אסיה. בדומה למאי, שגם הוא החזיק בשיא של חודשי מאי מאז ומעולם, נרשמו שיאים במידות החום באיזורים מפוזרים בכל אגני האוקיאנוסים, ובפרט חלקים גדולים של הגדה המערבית והצפון מערבית של האוקיאנוס השקט ומרבית האוקיאנוס ההודי. מעט איזורים בצפון אמריקה, המזרח הרחוק של רוסיה וחלקים קטנים של מרכז וצפון-מזרח אירופה היו קרים או קרים בהרבה מהממוצע.

אירועי אקלים חריגים ביוני 2014

מידת החום הממוצעת הגלובלית על פני כל היבשות והימים ביוני היתה 16.22 מעלות צלזיוס, 0.72 מעלה מעל הממוצע של המאה ה-20. בכך נשבר השיא הקודם שנקבע ב-2010 ב-0.03 מעלות. תשעה מעשרת חודשי יוני החמים נרשמו כולם במהלך המאה ה-21, לרבות כל אחת מחמש השנים האחרונות. טווח השגיאה של חישובים אלה הם פלוס מינוס 0.09 מעלות.

ניו זילנד ידעה את חודש יוני החם מאז החלו המדידות ב-1909, מידות חום גבוהות נרשמו מצפון האי הצפוני ועד לדרום האי הדרומי. בצרפת זה היה חודש יוני החמישי בחומו ב-115 שנות נתונים, עם 1.3 מעלות מעל הממוצע של השנים 1981-2010. גל חום שנמשך שבוע תרם להתחממות החודש.

גם תחנה בדרום מערב גרינלנד רשמה שיאים מאז החלו המדידות בה ב-1958.

באשר לאוקיאנוסים, מידת החום של פני הים היתה גדולה ב-0.64 מעלות מעל ממוצע המאה ה-20 (העומד על 16.4 מעלות), וגם לגבי איזור זה, המכסה שני שלישים משטח כדור הארץ, היה זה חודש יוני החם בהסטוריה. בכך נשבר השיא של שנת 1998.
אף כי בחודש זה לא התקיימו תנאי אל ניניו או לה ניניה במרכז ובמערב האוקיאנוס השקט במהלך יוני 2914, חזאי האקלים של NOAA צופים 70% סיכוי להפתחות תנאי אל ניניו בקיץ הצפוני ו-80% סיכוי שהתנאים יתקיימו בסתיו ובחורף.

אל ניניו – האם 2014 עומדת להיות 1997 החדשה?

לידיעה באתר NOAA

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

15 תגובות

 1. הטמפרטורה בחודש יוני באוקינוסים היתה הגבוהה ביותר בהיסטוריה בכלל (מאז 1880), ולא רק בחודש יוני כלשהוא.

  התשובה לשאלה אם שנת 2014 תשבור את שיא הטמפרטורה שנרשם בשנת 2010 תינתן כמובן רק בעוד חצי שנה, אבל בינתיים ברור שהחצי הראשון של 2014 הוא חם יחסית, ונמצא במקום השלישי אחרי החצאים הראשונים של השנים 2010 (במקום הראשון), ו-1998 (במקום השני).

  אבל כמובן שסנונית אחת איננה מבשרת את בוא האביב, וכדי לדעת האם ההתחממות התחדשה, יהיה עלינו לחכות כנראה עוד מספר שנים. (אלא אם החודשים הבאים יהיו עוד הרבה יותר חמים מהחודש האחרון, ואז נוכל לקבוע בוודאות שההתחממות התחדשה).

  הכל תלוי בנתונים, ולא בפרשנויות הניתנות באתר זה או אחר.

 2. ציפור – אני לא מתווכח על אתר תעמולה, שגם בכותרת שלו (אם אינך יכול להסביר את העצירה אינך יכול להסביר את המקור) כתוב שהוא יוצא מתוך הנחה שיש עצירה בהתחממות, מכיוון שזה לא נכון, אין טעם לקרוא את הכתבות באתר זה.

 3. בכל וויכוח שמתעורר כאן כדאי לזכור לדעת ולהביא בחשבון כי:
  המחזוריות המשמעותית ביותר שמשפיעה על האקלים / טמפרטורות
  היא – מחזור מילנקביץ׳ ,
  שעל פיו כדורנו אמור להתקרר …
  עד כדי כניסה לתקופת קרח …

 4. לנוסטרדמוס
  פעילות מחזורית קיימת אבל העקביות של שריפת דלקים
  מאובנים קבועה. 85 מליון חביות הנפט הנשרפות
  כל יום שניסים הצביע עליהן (+ שמן פצלים ופחם..)
  מסבירות היטב את העליה הקבועה במידות החום
  לאורך השנים, גם אם מדי פעם גפרית דו חמצנית
  הנפלטת מהר געש מורידה את הטמפרטורה
  במדידה זו או אחרת.

 5. גם אם ה-CO2 עולה בגלל בני האדם וגם גורם להתחממות מסוימת, רוב ההתחממות היא טבעית בגלל המחזוריות והסיבות שציינתי וסיבות טבעיות אחרות.

 6. יש מדענים שאומרים שה-CO2 עולה בגלל ההתחממות (ולא ההפך) שמקורה טבעי. כמו שבעבר הייתה התחממות ועלייה ב-CO2 ללא בני אדם, כלומר בטבע יש מחזוריות וכך גם בשמש וההתחממות היא טבעית.ואפילו רוב ההיסטוריה היה חם ועכשיו התקופה הקרה, שחוזרת בחזרה למצב הטבעי והחם (יחסית) שלה. כמו כן יש עכשיו היפוך של הקטבים המגנטיים של כדור הארץ, מה שמחליש את ההגנה המגנטית של כדור הארץ מפני קרינת השמש והחלל, ולכן ההתחממות.

 7. ניסים, רק בשביל הדיוק, גם המשפט שלך "פליטה האדירה של פד"ח ע"י האדם תגרור בהכרח ספיגת אנרגיה סולרית ע"י האטמוספירה. כדי לטעון אחרת – אתה צריך להראות שחוקי הפיסיקה שאנחנו מכירים שגויים."
  הוא שגוי.

  אתה צריך להגדיר מה זה "פליטה אדירה" וגם להוכיח שהאדם אכן פולט את אותה כמות.
  לא שאני טוען שאין פליטה אדירה, אני משער שכן, אני לא יודע (וגם לא יודע לכמת אותה, אני חושב שאף אחד לא יודע לכמת אותה), אבל אם 90% המדענים שמבינים יותר ממני אומרים שההתחממות היא מעשה אדם, אז כניראה הם צודקים

 8. מפחיד. בדרך כלל שינויים במערכות שיווי משקל מתרחשים בסגנון שני צעדים קדימה צעד אחורה. רק מערכות שמאולצות מספיק חזק כך שהשינוי מתרחש בקצב שהולך ומתגבר (המערכת מתרחקת משיווי המשקל בתאוצה ולא מהירות קבועה) מציגות מגמה רציפה ללא צעדים אחורה. כלומר המערכת (האקלימית) מאיצה הרחק משיווי המשקל שהיה לפני כן בצורה חזקה. האם יכול להיות שהתחזיות הפסימיות התבססו על אקסטרפולציה ליניארית כפי שבני אדם טועים לחשוב בכל פעם שהם רוצים לעשות אקסטרפולציה, ובכך הן למעשה מציירות התפתחויות אפסיות ביחס למה שבאמת קורה ויקרה?

 9. לנוסטרדמוס

  בעבר היו הרבה דברים כולל לפחות 5 השמדות המוניות בהן
  נכחדו למעלה מ 50% (עד כדי 90% לערך בהכחדת פרם/טריאס)
  מהמינים על פני כדור הארץ.

  אתה בטוח שאתה רוצה לעשות מעשים העלולים להשפיע
  קשות על עתיד המין האנושי בהסתמך על כך ש"החיים שרדו"?

 10. נוסטרדמוס
  אני מקווה שאתה רואה בעצמך שאין קשר בין שתי המשפטים שלך.

  בודאי שזו לא הוכחה – ההוכחה היא שלפי חוקי הפיסיקה, הפליטה האדירה של פד"ח ע"י האדם תגרור בהכרח ספיגת אנרגיה סולרית ע"י האטמוספירה. כדי לטעון אחרת – אתה צריך להראות שחוקי הפיסיקה שאנחנו מכירים שגויים.

  מה שיש במאמר זה עוד אישוש לחוקי הפיסיקה. יש לנו אינספור אישושים להתחממות. אז הנה עוד אחת.

  בעבר היה הרבה יותר פד"ח – אבל הטבע השונה מהותית. בפרט – לא היו מאות מיליוני בני אדם שגרים על רצועות חוף בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן