סיקור מקיף

פליטת הפחמן הגיעה לשיא של 10 מיליארד טונות בשנת 2010, מאיימת על היעד לעצור את ההתחממות ב-2 מעלות

כך עולה מנתונים של צוות בינלאומי, שכלל גם חוקר במכון טינדאל למחקרי שינויי האקלים באוניברסיטת מזרח אנגליה

זיהום אוויר ופליטת פחמן, מתוך ויקיפידיה.
זיהום אוויר ופליטת פחמן, מתוך ויקיפידיה.

פליטות דו תחמוצת הפחמן משריפת דלקים מאובנים גדלה ב-49% בשני העשורים האחרונים. כך עולה מנתונים של צוות בינלאומי, שכלל גם חוקר במכון טינדאל למחקרי שינויי האקלים באוניברסיטת מזרח אנגליה.

הניתוח החדש, שפורסם ב-4 בדצמבר בכתב העת Nature Climate Change מראה כי פליטות דו תחמוצת הגופרית גדלו ב-5.9% בשנת 2010 ובשיעור מצטבר של 49% מאז שנת 1990, שנת ההתייחסות של פרוטוקול קיוטו.
בממוצע גדלו פליטות הפחמן ב-3.1% לשנה בין השנים 2000 ל-2010 0 פי שלוש מהקצב שלהם במהלך שנות התשעים. הם גם חוזים המשך הגברת פליטת הפחמן ב-3.1% בשנת 2011.

סך כל הפליטות, לרבות דלק לבערה, לייצור מלט, שווה הערך של כריתת היערות ופליטות משימושי קרקע אחרים הגיעו ל-10 מיליארד טון פחמן (36.7 מיליארד טון דת"פ), לראשונה בהסטוריה. מחצית הפליטות נשארה באטמוספירה, וריכוז הדת"פ הגיע ל-389.6 חלקים למיליון. שאר הפליטות נספגו בידי האוקיאנוסים והיערות, פחות או יותר ביחס שווה.

מדובר בהיפוך מגמה, לאחר שבשנות המשבר הכלכלי -2008-9 נרשמה ירידה זמנית בפליטות הפחמן. הגידול בשנה שעברה נבע הן מהכלכלות המפותחות והן מהכלכלות המתפתחות. מדינות עשירות המשיכו לבצע מיקור חוץ של חלק מהפליטות שלהן למדינות מתפתחות באמצעות הסחר הבינלאומי.

התורמים העיקריים לגידול בפליטות הפחמן בשנת 2010 היו בעיקר סין, ארה"ב, הודו, רוסיה והאיחוד האירופי. הפליטות מסחר במוצרים ובשירותים המיוצרים בכלכלות המתפתחות אך נצרכים במערב גדל מ-2.5% מחלקן של המדינות העשירות ב-1990 ל-16% בשנת 2010.
בבריטניה גדלו הפליטות ב-20% לעומת היעד של שנת 1990, אך חלק מהן קוזז באמצעות סחר בפחמן.

"פליטות דו תחמוצת הפחמן מאז שנת 2000 מגיעות לקצה העליון של התחזית שבה השתמש הפאנל הבין ממשלתי לשינויי האקלים (IPCC), שחזה כי ההשפעה של שיעור זה תהיה גידול של 2 מעלות עד שנת 2100." אומרת פרו'פ קורין לה-קרה, מנהלת מרכז טינדאל למחקר שינויי האקלים ופרופסור באוניברסיטת מזרח אנגליה. "אך אנו דוחקים בממשלות לשמור על רמת התחממות של פחות משתי מעלות כדי להמנע מההיבטים המסוכנים ביותר של שינויי האקלים כגון מחסור במים ועליית גובה פני הים, וכן גידול באירועי מזג אוויר קיצוניים."

לדבריה, "נקיטת צעדים כדי להפוך את המגמות היא דבר דחוף".
החוקר הראשי בפרויקט, ד"ר גלן פיט מהמרכז למחקרי אקלים וסביבה בנורווגיה, אמר: "רבים ראו את המשבר הפיננסי כהזדמנות להסיט את הכלכלה מתלות בגידול בפליטות הפחמן, אך שובו של הגידול בשנת 2010 מעיד על כך שההזדמנות הזו לא נוצלה".

חוקר נוסף השותף למחקר, ד"ר פפ קנדל, מנהל פרויקט הפחמן הגלובלי הוסיף: "המשבר הפיננסי הגלובלי סייע למדיונת מפותחות לעמוד במחויבויות שלהן לפליטות באמנות קיוטו וקופנהגן, אך ההשפעה היתה קצרת טווח והאתגרים שהיו קודם נותרו בעינן."

להודעה של החוקרים

מחקר: פוקס ניוז מייצרת מציאות אלטרנטיבית באשר להתחממות כדור הארץ

מחקר: האדם תורם 74% מסך כל ההתחממות

9 תגובות

 1. לידין, תסתכל על הסרטון הבא שממנו לקחתי את הדוגמה ותבין למה התכוונתי
  http://www.youtube.com/watch?v=DfEE4OD8TvU&feature=related

  נ.ב. גם הנושא של כתמי השמש נבדק. הטיעון שהשמש גורמת לדו תחמוצת פחמן הוא קלוש ביותר, אבל כנראה שלמכחישים קשה עם הנתונים האמיתיים אז הם ממציאים נתונים משלהם.

 2. האיזון של כדור הארץ כמו שתיארת בבריכה הוא בקנה מידה הרבה יותר גדול מהמטאפורה שלך, זה כמו שאוקיינוס יתמלא ויתרוקן ותזרוק כמה מליוני אנשים בפנים, הפקטור הזה כל כך פיצפון לכן תצתרך להתחשב בעוד מליוני הפקטורים המזעריים האלה, וזה לא ברמתנו ואף יתכן ובלתי אפשרי.
  האוקיינוסים, הטמפרטורה שלהם אחראית לרמות הפחמן הדו חמצני.
  "איש מזג האוויר" אדם שחזה את מזג האוויר לפי "Sun Spots" הוא הוכחה כבדה לטיעון שלי שאנחנו כפופים לרחמיו של אל השמש.

 3. שמע, קודם כל בכל הנושא של התחממות גלובאלית, אין בטוח, יש כאן חילוקי דעות ובכל הנוגע למזג האוויר זה מורכב מכל כך כל כך כל כך הרבה גורמים שליצור מחשב מדמה זה בלתי אפשרי, זה א'.
  ב' אני די סבור שאנחנו בטוחים שכדור הארץ הוא מקום בטוח ותמים ושאנחנו יכולים להרוס את מה שניתן לנו, אני אומר, בולשיט.
  מנקודת מבט המזערית שלנו בני האנוש אנחנו קיימים המון זמן, מבחינת שעון כדור הארץ, אנחנו פחות משבריר שניה, במזל נוצרנו על פרק זמן שמתאים להתפתחות חיים, אבל מזג האוויר של כדור הארץ תמיד משתנה באופן קיצוני, כל נפיחה קטנה של השמש עלולה לשנות את הכל, אז אני מעדיף להצתנע ולומר שחוץ מלהזיק לעצמנו אנחנו לא באמת יכולים לשנות כלום, השמש, הדבר העצום הזה שמעל הראש שלנו כל יום מכתיב את ההתחממות ואת כמות הפחמן הדו חמצני ואנחנו פקטור כל כך קטן במשוואה שהוא כמעט זניח.
  אם אנחנו מתכננים להשאר כאן הרבה זמן זה בלתי אפשרי לא לקבל את זה שכדור הארץ ינסה להתנער מאיתנו מבלי להתכוון, פעילות השמש גוברת וזה מוכח, הכדור היה מתחמם כך או כך ויכול להיות שאנחנו צועדים לקראת עוד הכחדה המונית.
  ואגב פחמן דו חמצני מעשה ידי אדם (פתח דגש)לא(סגור דגש) יחמם את מאדים.

 4. ידין, הטבע מסתדר, כלומר עד שהאדם לא ברא את היערות וזיהם את הים, האצות והיערות ספגו את כל הפחמן שנפלט מנשימת בעלי חיים, שריפות ספונטניות והרי געש אבל היום האדם גם פגע ביכולת של הטבע לספוג את הכמויות האדירות המיוצרות בו, וגם מוסיף את שלו. זה כמו שיש לך בריכה שממנה יוצאים כל הזמן מים ומתמלאים מים חדשים. כל עוד כמות המים הנכנסת והיוצאת זהות, לא תהיה עליה בגובה פני הבריכה. ברגע שנשנה את המאזן ויכנס פרומיל של מים יותר מהכמות שיוצאת בסופו של דבר תהיה עליה כזו שתגרום לגלישת המים החוצה. לכן לא נפח הבריכה חשוב, אלא העובדה שהתוספת, קטנה ככל שתהיה, לא מתאזנת.

  מה שכן, הטיעון הזה הוא טיעון אופייני של המכחישים, שלא מבינים אותו עד הסוף, וכנראה בכוונה.

 5. אתם מודעים לכך שזה כלום לעומת כמויות הפחמן הדו חמצני שנפלטות מדברים טבעיים, כמו הרי געש, ריקבון עלים, נפיחות של יצורים נושמים והכי הרבה מהאוקיינוסים שפולטים פחמן דו חמצני כשהם מתחממים.
  הגרפים הראה מראים דבר שאל גור הסתיר, שבכל התחממות ועליית פחמן הדו חמצני, קודם החלה התחממות ואז החלה עליה בכמות הפחמן הדו חמצני, וקודם החלה התקררות ואז ירדו כמויות הפחמן הדו חמצני.
  במקום להשקיע משאבים ב"לעצור את ההתחממות הגלובאלית" צריך להשקיע משאבים בהתמודדות עם מצבי התחממות, צפיפות אוכלסין, מקורות אנרגיה שיעלמו ועוד…

 6. חדשה מרגשת :
  נודע לי ממקור מהימן ביותר כי הבוזון היגס, החלקיק נושא המסה, התגלה
  במאיץ LHC בסרן , שוויץ.
  השמועות (המבוססות במקרה זה) רצות בקהילת הפיזיקאים מזה כשבועיים.
  בתאריך 13-12-2011 תיערך בסרן מסיבת עיתונאים בה תפורסם התגלית.
  אני מניח כי התגלית ידועה כבר לרבים אך הם מנועים מלפרסמה בטרם הפרסום
  הרשמי. כיוון שעלי, כקורא, לא חלה המגבלה האתית שחלה על אנשי המקצוע,
  אני מזכה את אתר הידען בזכות להיות הראשון, או לפחות בין הראשונים
  לפרסום התגלית. כאמור המקור הנו מהימן…בטון (בוזון) יצוק.
  אני חוזר שנית : ב-LHC התגלה הבוזון היגס. מזל טוב.

 7. עיקר תוספת פליטת הפד"ח נובע מהדפסת דולרים ע"י הפד האמריקאי ,טריליוני דולרים שנשרפים בוול סטריט הופכים למליארדי טונות של פד"ח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן