סיקור מקיף

ניו הוריזונס לכדה בתצלום אחד שלושה הרי געש מתפרצים על איו

הפלומה הגדולה, באיזור השעה 11 בצילום, גובה לא פחות מ-290 קילומטרים. החללית עזבה את צדק ותמשיך לעבר פלוטו אך תמשיך לשדר עוד מאות תמונות שצילמה

 

התמונה המרשימה של איו צולמה באמצעות מצלמת  Long Range Reconnaissance Imager (LORRI)  הנמצאת על סיפונה של החללית ניו הורייזונס ב-28 בפברואר 2007, כחמש שעות לאחר מעברה בנקודה הקרובה ביותר לצדק. המרחק ממנה לירח איו היה כ-2.5 מיליון ק"מ. במרכז התמונה קו אורך 85 מערב. ממרחק זה, כל פיקסל של לורי משמעותו 12 ק"מ על איו.

התמונה המעובדת מספקת את המראה הטוב ביותר של פלומה בגובה 290 קילומטרים מהר הגעש טבאשתאר בכיוון השעה 11, בקרבת הקוטב הצפוני של איו. הפלומה נראתה לראשונה בידי טלסקופ החלל האבל לפני כשבועים ושוב כאשר ניו הוריזון הגיעה לאיזור ב-26 בפברואר. תמונה זו ברורה יותר מזו של ה-26 בפברואר משום שאיו היה קרוב יותר לחללית, והפלומה גם מוארת יותר בידי השמש. כמו כן זמן החשיפה ארוך יותר – 75 מילי שניות לעומת 20 מילי שניות בצילום הקודם.

צד היום של איו נראה בחשיפת יתר בתמונה זו, כדי שניתן יהיה לצלם את הפלומות החיוורחות, והחשיפה הארוכה גם סיפקה מראה יפה של צד הלילה של איו המואר על ידי צדק. תצורת החוט הארוך בפלומה היוצאת מהר הטבאשתר דומה בפריטה לפלומה החיוורת שצילמה החללית וויאג'ר בשנת 1979 יוצאת מהר הגעש פלה באיו. ואולם אף תמונה קודמת שצילמה חללית כלשהי לא הראו את המבנה המסתורי כה בברור.

התמונה גם חושפת מזרקת פלומות קטנה בהרבה וסימטרית בגובה של כ-60 קילומטר מהר הגעש פרומתאוס, בכיוון השעה 9. שיאה של התפרצות וולקנית שלישית, מהר הגעש מאסובי עלתה גבוה מספיק כדי לתפוס במהירותה את השמש השוקעת על צד הלילה ליד תחתית התמונה, שנראית כמו כתם בהיר כנגד פני השטח של איו המוארים באורו של צדק. כמה הרים בגודל האוורסט מודגשים בידי השמש השוקעת לאורך קו האור המפריד בין היום ובין הלילה.

זוהי התמונה האחרונה מתוך מקבץ תמונות ששלחה החללית ניו הוריזונס ממצלמת לורי במהלך המפגש העמוס שלה עם צדק. מאות תמונות ממצלמות אחרות של החללית צולמו ואוחסנו בזכרון מחשב החללית. שאר התמונות ישודרו לכדור הארץ במהלך השבועות והחודשים הבאים, בהם תאיץ החללית את מהירותה בדרכה לעבר פלוטו.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

  1. 290 קילומטר של מגמא ? לגובה. באמת מתאים לקרוא לזה "פלומה".

  2. חפש את התשובה בכתבה הקודמת, ובכלל – בשביל זה יש את השורה "מתוך הידענים" כדי שתגיע בקלות למאמרים קודמים ותמצא את התשובות, אני יותר לא עונה לך, ואם שוב תתגבר על החסימה שלך אני פשוט אמחוק את התגובות גם אחרי שהם יהיו באתר.

    https://www.hayadan.org.il/new-horisons-on-the-way-to-jupiter-2101074/

     

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן