סיקור מקיף

הלווין גלקס יחקור את ההסטוריה של התפתחות הגלקסיות

מחפשים את הכוכבים הראשונים – החללית Galaxy Evolution Explorer spacecraft (Galex) שתוכנננה לגלות כוכבים שנוצרו ביקום המוקדם, שוגרה מטיל פגסוס ששוחרר ממטוס תובלה ליד חופי פלוירדה

 הלווין הקטן יצפה במיליוני גלקסיות לאורך 10 מיליארד שנות הסטוריה קוסמית ויסייע לאסטרונומים להחליט מתי נוצרו היסודות הכימיים בתוך הכוכבים הראשונים.
הלווין ימפה את השלבים הראשונים של האבולוציה הכימית של היקום החל מכדור האש העשוי ממימן ועד ליסודות הכבדים.
במידה מסוימת זה החיפוש אחר מקור החיים, משום שללא היסודות הכבדים כמו פחמן וחמצין החיים כפי שאנחנו מכירים אותם לא היו מתקיימים.
לאחר שנפרד הלווין מהשלב השלישי של הטיל, 11 דקות וחמש שניות לאחר ששוחרר ממטוס התובלה הוא נכנס למסלול בגובה 690 קילומטרים. בתום חודש של בדיקות תחל המשימה המדעית שתמשך עד 28 חודשים.
גלקס תתמקד בגלקסציות המכילות כוכבים צעירים וחמים שהם גם קצרי ימים הפולטים קרינה רבה בתחום האולטרה-סגול. האסטרונומים נמשכים לגלקסיות אלה מכיוון שיצירת כוכבים היא פעילות שאם נלמד אותה נוכל לסייע לאסטרונומים ללמוד יותר על הדרך שבה נוצרו הכוכבים ומדוע הם בכלל נוצרים.
המשימה תספק את המפה המקיפה ביותר עד כה של היקום והגלקסיות בהתהוות ותקרב אותנו להבנה על הדרך שבה שביל החלב נבנה אומר כריסטופר מאריטין, החוקר הראשי של גלקס.
"גלקס תוכננה במיוחד למדוד את המרחק ואת קצב יצירת הכוכבים במיליון גלקסיות, אמר האסטרונום ג'יימס פנסון מנאס"א.
"זה עשוי לסייע לנו להרכיב תמונה של היקום שאנחנו רואים היום – כיצד נוצרו הכוכבים בגלקסיות, כיצד הגלקסיות התפתחו עם הזמן, מה גורם לכוכבים להיווצר ומה הוביל להתפתחות של היסודות הכבדים בטבלה המחזורית." הוסיף. "כמנהל הפרויקט, יש מעט הזדמנויות בקריירה להיות קשורים למשימה שתיתן מידע בסיסי של היקום.
"באופן טיפוסי, כאשר אתה רואה את היקום לראשונה בדרך חדשה, יש הפתעות בלתי צפויות המגיעות מן הנתונים. כך שאנחנו מצפים להפתעות אלה."
משימת גלקס היתה ה-22 של טיל פגסוס והשניה מתוך 4 המתוכננות ב-2003.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן