סיקור מקיף

פיתון-ענק

הנחש העצום שגודלו כפול מפיתון של היום חי לפני 60 מיליון שנה, בתקופה חמה בלפחות חמש מעלות מעל זו הנמדדת כיום וכך יכל להתפתח למרות שהוא בעל דם קר

פיתון ענק.
פיתון ענק.

פלאונטולוגים מצאו מאובנים קדומים של נחש שהוא כנראה הנחש הגדול ביותר שחי מעולם. המפלצת, המכונה "טיטנובואה" Tinanoboa Cerrejonensis ומוצאה בדרום אמריקה לפני 60 מיליון שנה, שקלה ככל הנראה 1100 קילוגרם ואורכה עמד על יותר מ-12 מטרים (פי שתיים מאורך נחש האנקונדה בן זמננו). המאובנים של נחש-הענק נמצאו במכרות פחם בקולומביה.

הטיטנובואה הוא נחש קונסטריקטור, כמו נחשי הבואה והאנקונדה של ימינו והוא ניזון מתנינים וצבי ענק.

"זהו הנחש הגדול ביותר שידע העולם" אומר ג'ייסון הד, פליאונטולוג מאוניברסיטת טורונטו מיסיסוגה וחבר בצוות הבינלאומי שגילה וזיהה את עצמות הנחש המאובנות. הוא מוסיף ואומר: "גוף הנחש היה כה עבה עד כדי כך שאם היה מנסה להכנס למשרדי כדי לאכול אותי, הוא היה צריך לדחוס את עצמו דרך הדלת…"

הנחש הקודם שנחשב לגדול ביותר בעולם הוא נחש ה- Gigantophis, שחי לפני 39 מיליון שנה במצריים ואורכו הגיע ל-11 מטרים. הגודל מגביל את היצורים קרי הדם כמו נחשים ונקבע ע"י חום הקרקע.

השוואה בין מאובן של חולייה של טיטנובואה, לבין חולייה מאנקונדה
השוואה בין מאובן של חולייה של טיטנובואה, לבין חולייה מאנקונדה

מכאן, שכדי לגדול לאורכו העצום, הטיטנובואה היה זקוק לטמפרטורה שנתית ממוצעת של לפחות 32 מעלות צלסיוס, שהם 5 מעלות מעל לרמות הנמדדות כיום. נראה אם כן כי בימים ההם התחממות גלובלית נחשבה כתורמת לבריאות…

הדיווח על הממצאים מופיע בגיליון כתב העת נייצ'ר בפברואר 09.

לידיעה המקורית

לידיעה קודמת בנושא באתר הידען

12 תגובות

 1. אריאל:
  האבחנה מעניינת אבל לו היה הדבר בידי (והוא אינו בידי כי המונחים שהצגת כבר הושרשו) הייתי הופך את המושגים כדי ליצור עקביות עם המונחים בכימיה.
  תהליך אקסותרמי הוא כזה שפולט אנרגיה לסביבה ותהליך אנדותרמי קולט אנרגיה מן הסביבה – כלומר – בדיוק ההיפך ממה שהוחלט לגבי בעלי חיים.
  חבל.

 2. אבי,
  תאר לך שעיתון כמו ידיעות אחרונות למשל היה מדווח היום "הנשיא קצב מואשם באונס!"
  🙂

  כמו שאמרת, אנשים מטבעם טועים.. סלחנו 🙂 עדיף ידיעה אחת פעמיים מידיעה אחת פחות

 3. סליחה, טעיתי, משום מה זכרתי את הידיעה של רמי כותיקה יותר, אולי בגלל שהאתר מתעדכן במספר ידיעות בכל יום, חודש ומשהו נראה כמו נצח…..
  מודה ועוזב ירוחם, מה שמוכיח שאנחנו גם בני אדם….

 4. השימוש במינוח העממי "דם קר" הינו מוטעה. אבל אין לי מינוח אחר קצר מספיק. אפשר אולי "אקסותרמיים" כדי להדגיש את תלותם בהספקת אנרגיה ישירה להעלאת טמפ' גופם, להבדיל מ"אנדותרמיים" המשתמשים באנרגיה במזון להעלאת ולשמירה על טמפ' גופם.
  לפי – http://www1.snunit.k12.il/heb_journals/allon/129016.html

 5. בידיעה המקורית כתוב שאורכו יותר מ-43 רגל שהם יותר מ-14 מטרים (כנראה כמעט 15 מטרים).
  טל"ח…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן