סיקור מקיף

מה כל כך מצחיק? גם לשימפנזים לא נעים להעליב מי שסיפר בדיחה גרועה

מתברר שגם שימפנזים צוחקים "בשביל החבר'ה".

חיוך לפי פקודה
חיוך לפי פקודה

האם אתם מכירים את הסיטואציה בה אתם מצחקקים או מגיבים בצחוק גם כאשר מה שקרה סביבכם לא היה כל כך מצחיק? או שהבדיחה הייתה גרועה, וצחקתם פשוט כי זו הסיטואציה, ואתם לא רוצים להעליב אף אחד? להתנהגות הזו יש תפקיד חשוב – אנחנו חיים בחברה, וכדאי ורצוי לשמור על הרמוניה מסוימת בתוכה. גם פרימאטים, שימפנזים וקופים מסוגים שונים חיים בלהקות ומנהלים חיי חברה, ואפילו משחקים יחד, צוחקים ומביעים רגשות. אבל לא בטוח שהם מנומסים כמונו ….

למרות שלאחרונה התברר ששימפנזים עושים את אותו הדבר בדיוק – כלומר צוחקים "בשביל החבר'ה".

עד לא מזמן היו הוכחות לכך ששימפנזים צוחקים תוך כדי משחק, וכשניסו לגרו םלהם לצחוק – הצליחו רק בתנאי אחד – כאשר דגדגו אותם. כלומר – מי שניסה ליצור צחוק של קופים הצליח לעשות זאת רק בנסיבות טבעיות.  ניסיונות משעשעים אחרים –  כחלק מניסוי – למשל בעזרת משחקים או הקלטות וידאו – נכשלו. זאת בעוד שאם הייתי מבקשת ממש יפה ממכם, הקוראים פה – לצחוק גם כאשר שום דבר לא מצחיק, למען המדע או מתוך נימוס – הייתם יכולים לעשות זאת.

לאחרונה, התברר שהקופים לא כל כך רחוקים בהתנהגותם החברתית מאיתנו. לא רק שהם יכולים לצחוק בשביל מישהו אחר, אלא שהצחוק הספונטני, ה"אמיתי" שלהם, שונה מהצחוק ה"חברתי" שלהם, ושהם משתמשים בו. בדיוק כמו שאתם צוחקים כשאין מה להגיד או כשאתם נבוכים, ובטוחים שזה מה ש"יחליק את האווירה". שימפנזים בשמורת טבע באפריקה הוקלטו במהלך משחק או אינטראקציה חברתית, ומה התברר?

שכאשר בן (או בת) זוגם למשחק צחקו, הם בדרך כלל הגיבו בצחקוק מנומס גם כן, כדי להראות שהם נמצאים באותו הלך רוח ולהמשיך באינטראקציה החברתית הנעימה. הצחקוק ה"מנומס" הזה היה שונה, ווקאלית, כלומר שאיך שנשמע ונראה, מצחוק אמיתי, וכנראה קשור באמת לחקוי. ככל שחברים למשחק צחקו יחד, הם גם שיחקו משך זמן ארוך יותר יחד, מה שמוכיח שהצחוק אכן החליק את האווירה בינהם והשאיר אותם בקשר.

אז למי מאיתנו שצריך טיפ קטן מהקופים הגדולים:

צחקוק קטן ברגע הנכון, או השתתפות בשמחה של האחר,בהחלט יכול לשפר את האווירה בינכם ולהאיר את החדר.

המאמר המקורי:

Davila-Ross, M., Allcock, B., Thomas, C., & Bard, KA (2011) Aping Expressions? Chimpanzees Produce Distinct Laugh Types When
Responding to Laughter of Others. Emotion

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן