ידענים: אבולוציה בפעולה | חסרי חוליות

מאת 19 בדצמבר 2016 4 תגובות

זבוב טפיל גורם לדבורי דבש להפוך לזומביות ופוגע באוכלוסיית הדבורים בעולם.

דבורה בשליטת טפיל. תצלום מתוך: A, Runckel C, Ivers J, Quock C, Siapno T, et al. (2012). "A new threat to honey bees, the parasitic phorid fly Apocephalus borealis". PLoS ONE 7 (1).

דבורה בשליטת טפיל. תצלום מתוך: A, Runckel C, Ivers J, Quock C, Siapno T, et al. (2012). "A new threat to honey bees, the parasitic phorid fly Apocephalus borealis". PLoS ONE 7 (1).

מאת ד"ר דניאל מדר, זווית, סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

רבים כבר שמעו על היעלמותן המסתורית של דבורי הדבש (Apis mellifera) ברחבי העולם בעשור האחרון – תופעה שמכונה הפרעת התמוטטות המושבה (colony collapse disorder). תופעה זו מדאיגה מבחינה כלכלית וסביבתית משום שהיא פוגעת בייצור הדבש העולמי, וחמור מכך – פוגעת בהאבקת יבולים חקלאיים בהיקף משמעותי. הגורמים העיקריים לפגיעה בדבורים הם שינוי אקלים, טפילים ושימוש בעייתי בחומרי הדברה.

כעת, קבוצת חוקרים מארצות הברית גילתה גורם חדש ומשמעותי שפוגע בדבורים: טפיל שהופך אותן לזומביות. בטבע ידוע על פטריות שהופכות נמלים לדמויי זומבים. כלומר, גורם להם לשנות את התנהגותם בדרך שמועילה לטפיל. במקרה של הדבורים, מדובר בזבוב הזומבי Apocephalus borealis, שמטיל ביצים בבטן הדבורים.

מפת התפשטות הזבובים המשעבדים. מקור: zombeewatch.

מפת התפשטות הזבובים המשעבדים. מקור: zombeewatch.

התנהגות הדבורים הופכת לבלתי יציבה: הן נמנעות מלעוף ביום, מסתובבות במעגלים על הקרקע, עוזבות את הכוורות שלהן באמצע הלילה או במזג אוויר סוער (כזה שבדרך כלל גורם לדבורים לנוח בכוורת), ומאוחר יותר הן גם מתות. שבוע אחרי מותן של הדבורים, זחלי הזבובים בוקעים מגופות הדבורים הנגועות וממשיכים את מחזור החיים שלהם.

בשנים האחרונות התגלו כוורות נגועות בעשרות אתרים ברחבי ארה"ב ובדרום קנדה. יש אזורים בהן כ-80 אחוז מהכוורות נגועות. כדי לעקוב אחר התפשטות הזבוב הטפיל והמשעבד הוקם דף אינטרנט ייעודי בשם זומבי ווטש. אתם מוזמנים להיכנס אליו ולברוח בצעקות מוגזמות כאשר הטפילים יתקרבו לביתכם.

דבורים זומביות בקנדה:

4 תגובות ל “זומבים מעופפים”

  1. נוסטרדמוס

    ליריב, זה לא אפשרי כי העולם המפגר לא מרשה. אבל יש עכברים, חזירים,דגים…. שכבר הונדסו אז למה מחכים שיעלמו דבורים ואז יתחילו לבכות?

  2. 101

    מעניין שעד ההתערבות של האדם אלפי שנים הדבורים היו בסדר גמור ושגשגו ופתאום אנחנו עדים להשמדה כלל-עולמית של אוכלוסיית הדבורים. אז לפני שאנחנו מתחילים לחפש אשמים למצב בואו נסתכל מה אנחנו עשינו. תחילה הצבנו חביות מלאות מי-סוכר ליד הכוורות כדי להגביר את תפוקת הדבש במקום שהדבורה תשיג את הסוכרים מצוף פרחים ובכך היא לא מקבלת את החומרים המזינים שבצוף רק סוכר נקי, אשכרה הבאנו את התזונה המערבית הקלוקלת אל הדבורים! והדבר השני שעשינו זה לקחת את הדבש לדבורים כדי שאנחנו נוכל לאכול אותו ונתנו להם תחליפים כמו סירופ תירס לזחלים שלהם. לאור העובדה שדבש הוא אנטיספטי וסירופ תירס הוא לא זה מסביר הרבה דברים.

הוספת תגובה

  • (will not be published)