סיקור מקיף

מתיחת 1 באפריל: פותח המעבד מבוסס הגרפן הראשון אי-פעם

תודה למגיבים. הנושא הובהר, ואכן הכתבה היתה אמורה לעלות ב-1 באפריל 2013. גם אז היא צפויה להיות עתידנית.


גרף המתאר את צריכת האנרגיה של המעבד החדש בהשוואה למעבדים מוכרים לאורך 4 שנים.
גרף המתאר את צריכת האנרגיה של המעבד החדש בהשוואה למעבדים מוכרים לאורך 4 שנים.

החומר גרפן שונה מרוב החומרים הידועים לנו – גרפן טהור הינו מתכת-למחצה או מוליך למחצה. בזכות המבנה שלו, חומרים מוליכים המבוססים על גרפן מסוגלים להעביר אותות אלקטרוניים במהירות הגדולה ביותר הידועה לאנושות
במעבדת התכנון Digital Core Design מפולין פותח המעבד מבוסס-הגרפן הראשון אי-פעם.

החומר גרפן, שהתגלה בשנת 2004, הינו אלוטרופ (תצורה שונה של רכיב) של פחמן. המבנה שלו מורכב מיריעות מישוריות בעובי של אטום יחיד של אטומי פחמן הארוזות באופן דחוס במבנה של סריג גבישי דמוי חלת דבש.

החומר גרפן שונה מרוב החומרים הידועים לנו – גרפן טהור הינו מתכת-למחצה או מוליך למחצה. בזכות המבנה שלו, חומרים מוליכים המבוססים על גרפן מסוגלים להעביר אותות אלקטרוניים במהירות הגדולה ביותר הידועה לאנושות עד כה, בעוד שטרנזיסטורים מבוססי גרפן מסוגלים לבצע תהליכי מיתוג במהירויות הגבוהות פי כמה וכמה מאשר המקבילים מבוססי הסיליקון שלהם, כל זאת כאשר צריכת האנרגיה מינימלית. למעשה, גרפן הינו חומר כה מרתק עד כי פרס הנובל לפיסיקה לשנת 2010 הוענק לאנדראה גיום ולקונסטנטין נובוסלוב מאוניברסיטת מנצ'סטר עבור "ניסויים פורצי-דרך בנוגע לחומר הדו-ממדי גרפן".

השימוש בגרפן במעבד של חברת Digital Core Design מהווה פריצת דרך בתחום האלקטרוניקה. מבנה הסיליקון המסורתי המשמש בבניית מעגלים משולבים רגילים הוחלף בחומרים מסוג פחמימנים ארומטיים רב-טבעתיים. "התחלנו בניסויים שלנו ממש לפני שלהי שנת 2011, והתוצאות עלו עשרות מונים על הציפיות שלנו," אומר Tomasz Ćwienk, דובר החברה הפולנית. "החלפנו את המעבד הקיים באחד ממכשירי הטאבלטים החדשים ביותר הזמינים בשוק במעבד שלנו המבוסס על גרפן. ידענו כי צריכת האנרגיה של המעבד שלנו אמורה להיות מינימלית, אולם נדהמנו לגלות כי הטאבלט פעל באופן רצוף ללא הטענת הסוללה למשך שלושה חדשים שלמים."

קבלת התוצאות המהפכניות הללו התאפשרה בזכות השילוב של הארכיטקטורה הייחודית של החברה (שהינה התוצאה של 12 שנות הניסיון של החברה) והגרפן עצמו, כאשר תוצאות אלו מספקות אפשרויות חדשות עבור תעשיית האלקטרוניקה. הארכיטקטורה שבה נעשה שימוש במעבד החדש מכונה דור שני של CISKoRISK ובעזרתה מתבצעות כל הפעולות במהירות המגיעה עד לרמה של 99.13% ממהירות האור, תוך שימוש בצריכת אנרגיה הנמוכה משמעותית מכל המעבדים מבוססי הסיליקון הרגילים.

[הערת העורך: השמועות אומרות כי עשרת יצרני ה- FPGA(ראשי תיבות של "Field-Programmable Gate Array" – סוג של מעגל משולב, אשר ניתן להגדיר ולשנות את תפקודו לאחר הייצור, בתהליך הדומה לתכנות) הגדולים בעולם נמצאים כבר עתה במשא ומתן חשאי עם החברה בנוגע ליישומו של מבנה הטרנזיסטור החדש המבוסס על הגרפן כבסיס לדור הבא של מעגלים משולבים מסוג FPGA. יתרונותיה הגדולים של הטכנולוגיה הם במהירות המיתוג הגבוהה של הטרנזיסטורים ובדחיסות הגבוהה יותר תוך צריכת אנרגיה כמעט אפסית. בנוסף לכך, טרנזיסטורים מבוססי-גרפן עמידים בפני אירועי קרינה, עובדה ההופכת את הטכנולוגיה הזו לאידיאלית עבור יישומי חלל, לרבות גלאים שיוכלו לשמש בחלל העמוק.]

15 תגובות

 1. הסיפור די פשוט, הכתבה הוכנה בעקבות ידיעה שפורסמה במקום אחר ב-1 באפריל, ושובצה ל-1 באפריל 2013. בשל טעות, היא שוחררה ב-10 באפריל 2012, ולכן לא הייתה עליה אזהרה. עד שנה הבאה נחשוב על מתיחה אחרת.
  עמכם הסליחה.

 2. נו באמת… חברה פולנית קיקיונית הצליחה ליצור מעבד מתקדם התואם לגמרי למעבדים חדשיים בשוק ועוד עם חומר שהתגלה לפני שנתיים ולא רק זה, הספיקו להריץ את הטבלט במשך שלושה חודשים רק כדי לבדוק כמה זמן יקח עד שיכבה?
  אפילו לבדיחה של 1 באפריל זה קצת לא אמין.

 3. זה נשמע חשוד מהרגע שקראתי שהם החליפו מעבד של טאבלט במעבד מהסוג החדש… (דווקא טאבלט? מעניין!!)
  ואז קראתי את התגובות והבנתי…

 4. חחחחחח כמו שפרופסור ג'ון מקלכלן עבד על הרפואה האינטגרטיבית בארץ עם מתודת 'קריאת הישבנים'
  הצליחו לעבוד על אתר הידען.

  אין לכם שום אמצעי בקרה וביקורת ?

  ראו בלינק שסיפק המגיב אלון. הם מצהירים קבל עם ועדה שזה בדיחה של 1 באפריל

  No matter how you call it – Prima Aprilis, April Fools’ Day, All Fools’ Day, Aprilscherz, Jour du poisson d’avril or Hunt the gowk Day – thank you for your sense of humor and thank you that you took our joke.
  yours sincerely,
  DCD Team

 5. אני כבר התחלתי לרקוד בחדר , אז זו מתיחה או לא ? ואם אפשר שגורם מהידען יענה , זה יהיה מצוין … תודה ויום טוב … ללא קשר אם אני כבר פה , אפרגן , הידען הוא דף הבית שלי !!!

 6. טאבלט שמחזיק 3 חודשים?
  גם אם צריכת החשמל של המעבד היתה אפסית, ידוע שרוב צריכת האנרגיה בטאבלט היא של המסך, לא המעבד.
  עשרה באפריל שמח לכולם

 7. קצת מוזר לפרסם בדיחה טובה של 1 באפריל , 10 ימים אחרי המועד. ועוד בלי שום הקדמה ואזהרה. בהחלט לא מכובד.

 8. ידיעה כזו היא פריצת דרך טכנולוגית אדירה מהסוג שקורה לעתים נדירות בלבד במעבדת נובלים כמו AT&T. משהו כמו השבב הראשון של הנרי מור מאינטל, או גילוי הטרנזיסטור ע"י ברדין שוקלי וריד.
  לפולנים אין בד"כ הטכנולוגיה לכזה פרויקט. לדעתי עדיין אין בשלות טכנולוגית לכזה מוצר.

  אנני משמיץ את המערכת שמחפשת ידיעות בכל אתר בעולם להיפך.
  כולנו נופלים קורבן להלצות 1 באפריל.
  רק לבדוק אם זו ידיעת 1 באפריל ולהמשיך הלאה.

 9. הייתי מצפה לקצת עריכה ביקורתית מאתר כמו שלכם. מדובר במתיחה של ה- 1 לאפריל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן