סיקור מקיף

משרד הבריאות אישר שימוש בתומכן עורק (סטנט) מתכלה

חברת אבוט קיבלה אישור ממשרד הבריאות לשווק לבתי החולים סטנטים מתכלים, שיחליפו את הסטנטים הקבועים המושתלים בכ-50 אלף איש בשנה העוברים צינתור

תהליך הרחבת עורק חסום בעזרת תומכן (סטנט). צילום: shutterstock
תהליך הרחבת עורק חסום בעזרת תומכן (סטנט). צילום: shutterstock

חברת התרופות אבוט הכריזה על כניסתו לישראל של הסטנט המתכלה מתוצרתה, Absorb שמו.

Absorb מאפשר להחליף את הסטנט המתכתיים ששימשו עד כה בצנתורים. בישראל יש כ-50,000 צנתורים בשנה ומשמעות הפיתוח החדש שאושר ע"י משרד הבריאות ויוכנס לשימוש בתי החולים הוא איכות חיים למטופל; עד כה התוצאה של סטנט שנשאר בגוף הייתה פעמים רבות כאבי חזה חזקים המדמים התקף לב (אנג'ינה), צורך באשפוזים חוזרים ובטיפולים פולשניים חוזרים, סבל רב למטופל ועלויות גבוהות למערכת הבריאות.

לדברי אבוט, בהודעה לעיתונות שהוציאה, Absorb פועל על ידי שיחזור זרימת הדם בלב בדומה לסטנט מתכתי, אך הוא מתמוסס בתוך הגוף עם הזמן, בהותירו אחריו כלי דם גמיש יותר, אשר ביכולתו להמשיך בתפקוד ובתנועה טבעיים יותר מפני שהוא חופשי מהסטנט המתכתי הקבוע. Absorb עשוי מחומר בשם polylactide, חומר המתמוסס באופן טבעי, אשר שימושו נפוץ בשתלים רפואיים כגון תפרים מסיסים. המכשיר נקרא תומך (scaffold) כדי להדגיש שמדובר במבנה זמני, בניגוד לסטנט המתכתי, שהינו שתל קבוע.

התומך המתחיל להתמוסס לאחר 3-6 חודשים, מאפשר לעורק להחלים בעצמו, ובשל גמישותו הוא מאפשר לכלי הדם להתרחב ולהתכווץ לפי הנדרש, בכדי להגביר את זרימת הדם בלב בתגובה לפעילויות רגילות כגון התעמלות. כמו כן, קיימת הרחבת האפשרויות בטיפול ובאבחון, מה שמוביל להפחתה בעלויות; צמצום הצורך לטיפול ארוך-טווח בתרופות נוגדות קרישה ושחרור התערבויות עתידיות מהפרעותיו של שתל קבוע, כגון אשפוזים חוזרים הנובעים מצורך בהתערבויות פולשניות חוזרות.

התומך המתכלה עבר מחקרים רחבי היקף במשך 5 השנים האחרונות בקרב יותר מ-10,000 מטופלים ברחבי העולם ונמצא בשימוש ב-60 מדינות, כולל כל מדינות אירופה, אוסטרליה, אמריקה הלטינית ועוד, ונחשב לפורץ דרך ומהפכני בתחום הסטנטים שנשאר ללא שינוי מאז הוכנסו לשימוש לפני כ-25 שנה.

Absorb של אבוט משחרר את התרופה everolimus, תרופה המעכבת שגשוג תאים אשר נעשה בה שימוש במערכות סטנט של אבוט הייעודיות ללב בשם XIENCE. התרופה everolimus פותחה על ידי חברת נוברטיס (Novartis Pharma AG) והוכחה כמעכבת צמיחת תאים לא רצויה בתוך הסטנט, בזכות מאפייניה נוגדי השגשוג.

פרופ' רן קורונובסקי, מנהל המערך לקרדיולוגיה במרכז רפואי רבין: " Absorb מציג חדשנות מהפכנית אמיתית, הפותחת בפנינו עידן חדש בתחום הטיפול בחולים הסובלים ממחלת עורקים כלילית. קרדיולוגים ומטופלים נרגשים לרגל זמינותו של Absorb בישראל מכיוון שהוא מהווה את אחת הטכנולוגיות המתקדמות בעולם בטיפול בחסימות בעורקי הלב".

ג'ון מ' קאפק, סגן נשיא בכיר בחטיבת מכשור רפואי באבוט העולמית: "אנו גאים להיות החברה הראשונה שהביאה לשוק תומך משחרר-תרופה מתכלה, אשר יש לו הפוטנציאל לחולל מהפכה באופן שבו רופאים מטפלים בחוליהם הסובלים ממחלת עורקים כלילית."

אבוט אינה החברה היחידה בתחום, גם אם הקדימה במספר חודשים. נוסף אליה פיתחו ומשווקות סטנטים מתכלים גם החברות אליקסיר (Elixir) ובוסטון סיינטיפיק. שימוש נסיוני בסטנטים מתכלים כבר נעשה בארץ עוד מתחילת 2014. ראו סרטון

באותו נושא באתר הידען

לחזק ולהעלם – על סטנטים מתכלים/איתן קריין

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. התומכן המתמוסס אינו
    מאפשר לעורק להחלים /, אינו גמיש ואינו מאפשר לכלי הדם להתרחב ולהתכווץ לפי הנדרש, בכדי להגביר את זרימת הדם בלב בתגובה לפעילויות רגילות כגון התעמלות. לא ידוע האם התומכן הנל מגדיל או מקטין עלויות ; הוא בודאי אינו מצמצם את הצורך לטיפול ארוך-טווח בתרופות אנטיאגרגנטיות ובכלל לא ברור האם יקטין התערבויות עתידיות לעומת סטנט – שתל קבוע, ברור שכותב המאמר לא מבין מימינו ושמאלו, ומלעיט את הציבור הרחב בשטויות לא מבוססות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן