סיקור מקיף

האבל צילם ערפילית המשמשת להולדת כוכבים וגדולה פי 100 מערפילית אוריון

איזור המשמש כחממת כוכבים, כולל למעלה מ-200 כוכבים כחולים בהירים בתוך ענן של גז זוהר ברוחב של 1,300 שנות אור,

NGC 604
NGC 604

הערפילית מלאת הצבעים, המכונה NGC 604, היא אחת מקדרות הולדת הכוכבים בגלקסיה סמוכה. NGC 604 דומה לאיזורי הולדת הכוכבים המוכרים משביל החלב שלנו, כמו למשל ערפילית אוריון, אך היא גדולה בהרבה ומכילה הרבה יותר כוכבים שנוצרו לאחרונה. כך עולה מצילומים שצולמו על ידי טלסקופ החלל האבל והורכבו בידי מדענים במרכז המדעי של טלסקופ החלל.

איזור המשמש כאינקובטור, כולל למעלה מ-200 כוכבים כחולים בהירים בתוך ענן של גז זוהר ברוחב של 1,300 שנות אור, כמעט פי אלף מגודלה של ערפילית אוריון. לשם השוואה, בערפילית אוריון יש בסך הכל ארבעה כוכבים בהירים במרכזה. הכוכבים הבהירים של NGC 604 הם הרבה יותר צעירים בסטנדרטים אסטרונומים, בקושי בני 3 מיליון שנה.

מרבית הכוכבים הבהירים והחמים נוצרים בתוך צביר רופף הממוקם בסביבות מרכז הערפילית. רוח כוכביתמכוכבים כחולים וחמים אלה, ביחד עם הלם וחלקיקים היוצאים מסופרנובות מתפוצצות, אחראים ליצירת חור במרכז. הכוכבים המאסיביים ביותר ב- NGC 604 מגיעים למסה של פי 120 מהשמש, וטמפרטורת פני השטח שלהם מגיעה ל-40 אלף מעלות קלווין. קרינה אולטרה-סגולה זורמת החוצה מכוכבים אלה, וגורמת לגז שבערפילית לזהור.
NGC 604 שוכנת בזרוע הסלילית של הגלקסיה הסמוכה M33, השוכנת במרחק 2.7 מיליון שנות אור בכיוון קבוצת המשולש. M33 היא גלקסיה החברה בקבוצת הגלקסיות המקומיות שלנו, הכוללת את שביל החלב ואת אנדרומדה, וניתן לראות אותן בקלות בעזרת משקפת. NGC 604 עצמה ניתנת לצפיה בטלסקופ קטן, והיא הוכרה לראשונה בידי האסטרונום הבריטי ויליאם הרשל ב-1784. בקבוצה שלנו, רק ערפילית הטרנטולה בענן המגלני הגדול גדולה יותר מ- NGC 604 במספר הכוכבים הצעירים, אף כי גודלה של הטרנטולה קטן מעט מזה של NGC 604.

NGC 604 מספקת לאסטרונומים שצפו בה בעזרת האבל, דוגמה קרובה לאיזור ענק של יצירת כוכבים. אזורים כאלה הם קנה מידה קטן לגלקסיות Starbursts רחוקות הידועות כבתי חרושת עצומים לכוכבים. מקובל להניח כי Starbursts כאלה היו נפוצות ביקום המוקדם, כאשר קצב יצירת הכוכבים היה גבוה בהרבה. סופרנובות שהתפוצצו בגלקסיות אלה יצרו את היסודות הכבדים הראשונים, ואשר עד אז כלל היקום בעיקר מימן והליום.
התמונה הזו של NGC 604 הורכבה מתצפיות שצולמו בידי מצלמת השדה הרחב מס' 2 של האבל בשנים 1994, 1995, ו-2001. המדענים השתמשו במסנני צבע כדי לבודד את האור הנפלט מאטומי המימן, החמצן, החנקן והגופרית בערפילית וכן את האולטרה-סגול, הנראה והאינפרה אדום בכוכבים שבתוך NGC 604 וסביבתה בזרוע הסלילית של M33. צוות המורשת של האבל ומדעני המכון המדעי של טלסקופ החלל איחדו את התמונות מן המסננים השונים כדי ליצור תמונה צבעונית זאת.

לידיעה באתר טלסקופ החלל האבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן