סיקור מקיף

שתי קבוצות מתמודדות על זיכיון להקמת מרכז אנרגיות מתחדשות בדרום

השר בן אליעזר: ההתעניינות של חברות מובילות בתחומן במכרז להקמה והפעלה של המרכז הטכנולוגי מוכיחה את האטרקטיביות של ישראל כמובילה בתחום האנרגיות המתחדשות

צלחת לקליטת קליטת השמש בתחנת כוח סולארית בספרד. מתוך ויקיפדיה
צלחת לקליטת קליטת השמש בתחנת כוח סולארית בספרד. מתוך ויקיפדיה

קבוצה 1 – מורכבת בין השאר מחברת אורמת, אלביט מערכות, רפאל מכון ערבה, אוני’ בן גוריון ואילת-אילות.

קבוצה 2 – מורכבת בין השאר מ-Pace Global ו-Ridge Global מארה”ב, אוני’ בר-אילן, אונ’ נוטרה דם, קבוצת ברן והחברה הכלכלית של שדרות.

שתי קבוצות מתמודדות על קבלת הזיכיון להקמתו והפעלתו של המרכז הטכנולוגי לאנרגיות מתחדשות בנגב או בערבה. התקציב הממשלתי שהוקצב למרכז הטכנולוגי עומד על 57 מיליון ₪ ל- 5 שנים והגופים הזכיין שיזכה צפוי להשקיע סכום זהה לפחות במרכז כך שסך תקציבו יעמוד על לפחות 114 מיליון ₪.

שתי הקבוצות מורכבות מגורמים מובילים מהארץ ומהעולם בתחומי האנרגיות המתחדשות, כולל גופי השקעה, מוסדות אקדמיים וחברות רב לאומיות.

אחת הקבוצות נקראת “מרכז טכנולוגי לאנרגיה מתחדשת בערבה בע”מ” והיא מורכבת מחברת אורמת, אלביט מערכות, רפאל, קרן ההשקעות פרו-סיד, קבוצת ביטוח ישיר, קונסנזוס ביזנס גרופ, מינהלת האנרגיה המתחדשת של אילת-אילות, אוניברסיטת בן גוריון, מכון ערבה, משרד עו”ד שבלת, מודולה ונגב שלי.

קבוצה נוספת נקראת “נשיונל רניואבל אנרג’י סנטר בע”מ” והיא מורכבת מחברת Global Pace (ארה”ב), חברת Ridge Global (ארה”ב), אויברסיטת בר אילן, אוניברסיטת נוטרה דם (ארה”ב), היזם שי ביליס, חברת דלקאויל, קבוצת ברן, החברה הכלכלית של שדרות, Myran Ausch, עמי רודיך, Juelich Institute (גרמניה) ו- Lahmayer(גרמניה).

המרכז יעודד יזמות טכנולוגית בתחום פיתוח טכנולוגיות לייצור חשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת, על ידי יצירת מערך סיוע שיאפשר ליזמים טכנולוגיים בראשית דרכם לפתח את המיזם, משלב המחקר והפיתוח ועד לשלב הוכחת ההיתכנות בשטחי ניסוי ותוך שיתוף פעולה בין מוסדות אקדמיה, מכוני מחקר והתעשייה.

לדברי שר התמ”ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, “המרכז הטכנולוגי הינו חלק מהפעילות האסטרטגית של הממשלה לחיזוק הנגב והערבה תוך ניצול התנאים הייחודיים הקיימים באזורים אלו המאפשרים מו”פ מתקדם בתחומי האנרגיות המתחדשות. משרד התמ”ת רואה חשיבות רבה ביצירת כלים חדשים להגדלת היקפו ושיפור איכותו של המחקר והפיתוח בישראל. ההתעניינות של חברות מובילות בתחומן במכרז להקמה והפעלה של המרכז הטכנולוגי מוכיחה את האטרקטיביות של ישראל כמובילה בתחום האנרגיות המתחדשות”.

המדען הראשי במשרד התמ”ת, ד”ר אלי אופר, ציין כי “הקמת המרכז הטכנולוגי מהווה נדבך חשוב בפעילות לשכת המדען הראשי למיצובה של ישראל כמובילה עולמית בפיתוח טכנולוגיות לצרכים העולמיים בתחומי האנרגיות המתחדשות והמים”. לדבריו, “במסגרת זו, צפוי לצאת בחודשים הקרובים קול קורא נוסף להפעלתו של מרכז טכנולוגי לפיתוח טכנולוגיות מים, אשר יקום בשדה בוקר. למרכז הטכנולוגי למים הוקצה תקציב ממשלתי של 35 מיליון ₪ ל- 5 שנים”.

לשכת המדען הראשי תוכניות תמיכה נוספות לקידום פיתוחן של טכנולוגיות “ירוקות” בישראל. בין אלה ניתן למנות את תכנית החממות הטכנולוגיות ותכנית תנופה, אשר מסייעות ליזמים טכנולוגיים בתחילת דרכם, תכנית מגנ”ט התומכת ומעודדת מעבר ידע מהאקדמיה ליישומים תעשייתיים ומסחריים וקרן המו”פ המשתתפת בסיכון שחברות לוקחות על עצמן בעת כניסה לפיתוח טכנולוגית ומוצרים חדשים.

5 תגובות

  1. הרעיון של שימוש במנועי הבדלי חום מסוג סטירליג על מנת לרתום את אור השמש מאוד קוסם לי, אך האם השימוש במנועי הבדלי חום משתלם יותר מטכניקות אחרות כגון תאים פוטוולטאים או ביודיזלים למיניהם? מה כדאי להתקין על הגג? כדאי להתקין או שבינתיים כדאי לחכות?

  2. #3, יובל,

    לפחות תמונה של פואד תוקע בורקס בישיבת ממשלה בנושא אנרגיה סולארית משקפת את רוח הישיבות בנושאים חשובים…

  3. צודק – היו צריכים לסרוק את מסמכי המכרז.
    תגיד תודה – ב ynet היו מראים תמונה של בחורה בביקיני משתזפת בשמש במקרה הטוב / תמונה של פואד תוקע בורקס בישיבת ממשלה – במקרה הרע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן