סיקור מקיף

צילומי לוויין של השריפה הגדולה באוסטרליה

תמונות של שריפות יער בדרום מזרח אוסטרליה צולמו ב-7 בפברואר 2009 בידי המצלמה MODIS הנמצאת על הלוויין אקווה של נאס"א

דרום מזרח אוסטרליה, בצילום מהלווין אקווה של נאס''א, 7 בפברואר 2009
דרום מזרח אוסטרליה, בצילום מהלווין אקווה של נאס''א, 7 בפברואר 2009

לצילום לווין של השריפה הגדולה בכרמל, דצמבר 2010

נכון לרגע הכתיבה, למעלה מ-130 בני אדם נהרגו בשריפות היער שיצאו מכלל שליטה בדרום מזרח אוסטרליה. התמונה שלמעלה צולמה בידי המצלמה מודיס (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) הנמצאת על סיפון הלוויין אקווה של נאס"א, מראה מספר שריפות ענק (המסומנות באדום) בוערות בויקטוריה ב-7 בפברואר 2009. האירוע נחשב לאסון השריפה הגרוע ביותר בהסטוריה של אוסטרליה.

פלומות עשן ענקיות מתפשטות לכיוון דרום מזרח, כשהן מונעות בידי הרוחות העזות. לחצו כאן כדי לראות את התמונה המלאה, המראה שטח גדול יותר וסופות אבק המגיעות מתוך המדבר הפנימי לצפון מזרח השטח העולה בלהבות. צילום פעמיים ביום של דרום מזרח אוסטרליה זמין בידי צוות התגובה המהירה של MODIS.

רשות השידור האוסטרלית הוסיפה גם כי מרבית ההרוגים נשארו כדי להגן על בתיהם. בין הקהילות שנפגעו באופן החמור ביותר היו איזור קינגלייק ומאריסוויל.

תמונה בצבעים מלאכותיים המראה בכמה אורכי גל את השריפה, כפי שצולמה מהלווין אקווה ב-9 בפברואר 2009
תמונה בצבעים מלאכותיים המראה בכמה אורכי גל את השריפה, כפי שצולמה מהלווין אקווה ב-9 בפברואר 2009

התמונה מה-9 בפברואר הראתה את הרי בארי שבמרכז מדינת ויקטוריה. התמונה, שצולמה אף היא בידי מכשיר MODIS שעל הלוויין אקווה, הנראים כאן בצבעים מלאכותיים, תוך שימוש באור הנראה, אינפרה-אדום קרוב ואור אינפרה אדום בעל גלים קצרים יותר. המקומות שבהם החיישן גילה שריפה פעילה מסומנים באדום, לעתים סימן של להבות פתוחות בסוג כזה של תמונות זוהרות בוורוד. העשן מובא בצבע כחול שקוף המאפשר למתבוננים בתמונה לראות את פני הקרקע.

שריפות מתרחשות באורח סדיר ביערות ובשטחי עשב בדרום מזרח אוסטרליה גם ללא נוכחות של בני אדם. בחודשי הקיץ החמים והיבשים, הצמחיה מתייבשת, וברקים גורמים לשריפות רבות. ואולם בעשרות השנים האחרונות, חוה האיזור סדרת בצורות. בסוף ינואר ובתחילת פברואר – כמה איזורים בדרום אוסטרליה – בעיקר במדינות ויקטוריה וניו סאות' וולס הותקפו גם בגל חום יוצא דופן בחומרתו (השבוע הגיעו הטמפרטורות בחלק מהאיזור ל-47 מעלות צלזיוס, א.ב.). התנאים היו המתאימים ביותר להתפרצות שריפות, שכמה מהם הוצתו בידי ברקים ואחרים, לפי דיווחי החדשות, בהצתות.

דיווחי חדשות מהשטח מוסרים כי השריפות הללו פרצו והתפוצצו בשטח רק שעות אחדות קודם לכן. לפי חדשות ABC, השלטונות חושדים כי הצתות אחראיות לכמה מהשריפות. נאס"א מוסרת כי התמונות שצולמו בידי לווין אחר, טרה, שגם עליו מותקן חיישן MODIS, רק כמה שעות קודם לתמונה זו לא הראו סימן לשריפות אלה.

לידיעה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן